2010/3 Aralık Sınav Soruları Yayınlandı

Ynt: 2010/3 Aralık Sınav Soruları Yayınlandı

mkoksoya ' Alıntı:
Yani şimdi biz bu durumda dava açsak son hakkı olan arkadaşlar dahil Kazanırız gibime geliyor. Sonuçta mahkeme bir bilirkişi atıycak bu bilirkişide piyasadaki bir Y.M.M veya S.M.M.M olacak komple sonuçların iptaline kadar bile gidebilir bu durum. Allahtan itiraz ettimde ileride dava hakkım baki, bence herkes itirazda bulunsun arkadaşlar böyle saçmalıkmı olur 2 yıl beklemek tüm derslerden girmek (şimdilik) ne kadar acı verici bir durum. Allah bu durumda olanlara yardım etsin.

Bence de kesinlikle dava yoluna gidilmeli, bu sınav yolunda insanların çok büyük emeği var, maddi manevi yıpranıyoruz, hele ki ilk sınavlarında 7/6 yapanların y.s için dava yoluna gitmeleri gerekir. Tanıdığım bir smmm, ymm sınavında ki bir cevabı için idare mahkemesinde dava açmıştı, 3 bilirkişiden 3'ü de Gazi İİBF'den benim hocalarımdı ve hepsine giderek durumu açıklayıp, yorumlarını almıştı. Umarım sınavlar süresince y.s. ile bir daha asla karşılaşmayız.

aydinay ' Alıntı:
70 alan bi arkadaş vardı. Acaba cevaplarını kontrol edebilir mi?

Kontrol ettim.Daha önce dehaya göre yanlışlarımı not etmiştim.

360-780-368 yaptım. - doğruymuş ama vergi matrahına ilave etmedim.
493 yerine 380-480 kullandım.-yanlış
100-110-240-645 yaptım. yanlış
780 yerine 653 yaptım.yanlış
373 yerine 381 yaptım.doğruymuş
381 yerine 304 tahvil faizinde. doğruymuş
ve 493 yerine 380-649 yaptım. yanlış

Gördüğünüz gibi 7 yanlıştan 3ü türmoba göre doğru.

4 yevmiye yanlışı ile 70 aldım.(diğer herşey tamamdı)

Smmmtr ' Alıntı:
Ben 2. sorunun b şıkkının 2. bendindeki "Envanterde .....farklılığı bir cümle ile belirtiniz" dedikten sonra.

Cevap kağıdına o soruyla ilgili 7 cümlelik bir cevabın doğru seçenek olarak koyulamayacağını düşünüyorum.

Örnek verdiğiniz gibi, çok açık sorunları ve cevaplarının farklı olduğuna dayanak gösterebileceğimiz soruları TESMER'e iletmek gerekir bence de. Ancak bu sorunlu noktaları tek tek değil de hepsini bir metinde toplayarak başvurmak daha etkili olurdu.

İflas ve envanter sorularının yanısıra bu tür örnekleri dayanağı ile birlikte yazmak isteyenler varsa beklerim. Yazılı başvuru yapmayı düşünüyorum. Bir-iki sorunun etkisiyle geçer not alacağımdan değil, sınavın güvenirliğinin şüpheli hale gelmesini sağlayabileceğimizi düşündüğüm için başvuracağım tabii ki; en azından bir dahaki sınavın soru-cevaplarında bu tür sorunlar olmamasına yarayacağını ümit ederiz.

yani ben anlamadım 12 yıldır bu işi yapıyorum. Geçen arkadaşlar şunu yaptım bu yanlış yaptım diyor. Yani ben ne kadar çok yanlış yapmışımda 100 üzerinden 35 alabilmişim hayret bir olay..

finansaldan 60 alan arkadaşım 17 yevmiye maddesinden 14 ünü doğru yapmış,her yevmiye maddesine açıklamalarını da yazmış...

Y.S kesinlikle görselliğe önem veriyor.
Ben de 128 yapmama rağmen sınavdan çıkınca keşke 689 yapsaymışım dedim.
Çünkü o hesap 128 olsaydı kesinlikle envantere konu olurdu (karşılık v.s.)
Son hakkı olup da kalan varsa dava açsın, başkasının açmasını beklemesin.
Çünkü sonuç bir tek o kişiyi bağlar.
Martta da 40 ile kaldım, iz değeri ile ilgili sorumun doğru olduğunu gerekçeleriyle Y.S ye mail attım.
Y.S nin cevabı "Muhasebe bilgini kendine sakla, kimseye de birşey söyleme yoksa sana gülerler" (Bkz Şekil A) :p
Bizim tek şansımız YS nin komisyondan ayrılması, tesellimizde Aralık ile Mart sınavı arasındaki zamanın kısa olması!
Yani biz de (son ders finansal muhasebe kalanlar) en geç 3 ay sonra SMMM yiz :)

sedateroglu ' Alıntı:
Y.S kesinlikle görselliğe önem veriyor.
Ben de 128 yapmama rağmen sınavdan çıkınca keşke 689 yapsaymışım dedim.
Çünkü o hesap 128 olsaydı kesinlikle envantere konu olurdu (karşılık v.s.)
Son hakkı olup da kalan varsa dava açsın, başkasının açmasını beklemesin.
Çünkü sonuç bir tek o kişiyi bağlar.
Martta da 40 ile kaldım, iz değeri ile ilgili sorumun doğru olduğunu gerekçeleriyle Y.S ye mail attım.
Y.S nin cevabı "Muhasebe bilgini kendine sakla, kimseye de birşey söyleme yoksa sana gülerler" (Bkz Şekil A) :p
Bizim tek şansımız YS nin komisyondan ayrılması, tesellimizde Aralık ile Mart sınavı arasındaki zamanın kısa olması!
Yani biz de (son ders finansal muhasebe kalanlar) en geç 3 ay sonra SMMM yiz :)

YS hakkında Bilge Eğitim'in facebook sayfasında açıklama yapılmış ve bir kişi de bu açıklamaya ek yapmış:

BİLGE EĞİTİM KURUMLARI Değerli öğrencilerimiz SMMM Yeterlilik Finansal Muhasebe dersi hocası Prof.Dr.Yusuf Sürmen hoca sınav komisyonundan ayrılmak istediğini yetkililere bildirmiş olup kendisine şuana kadar olumlu ya da olumsuz cevap verilmemiştir. Dolayısıyla netleşmiş bir durum şuanda sözkonusu değildir. Durumu yakından takip etmekteyiz bir gelişme olduğunda sizlere bildirilecektir.

RU Türmob sınav merkezini aradım, komisyondaki tüm hocalar değişti bilgisini verdiler.. Bu dönem farklı bir komisyon olacakmış tüm derslerde.. Söylenti niteliği taşımıyor herkes arayabilir..

Not: Cevap verenin açık adı herkes tarafından görülebilir durumda, ama ben yine de kısaltma yaptım, geri kalan kısımları aynen (kopyala-yapıştır ile) ekledim.

Ama bir de şu var. Denetim dersinin komisyon hocası ya değişmiştir ya da kağıtları başka hocalar okumuştur. Daha önceki girdiğimiz sınavlarda buna yakın cevap kağıdı verip 30-35 alıyorken bu sınavda neden 70-80 aldık. Orası da düşündürücü :)

Ben 50 aldım. Tüm kayırlara açıklamaları yazdım.
Büyük defterde her maddenin yanına yevmiye sıra nolarını yazdım.
Cevaplar açıklanmış bakmadım kaç tane doğrum var ama bu düzene önem verdiğini düşünüyorum.
Kapanışlarıda yaptım. GT çıkardım ama bilançoya zamanım kalmamıştı.
SMMM oldum ya gerisi önemli değil.
Zaten 50 olsun benim olsun diyordum

sayın form arkadaşalırım formun diğer başlıklarında da daha önceden yamıştım.Ben temmmuz 2010 da 50 ile geçmişim. Şunu söyliyebilirimki doğru yevmiyem 10 nu geçmezdi.Yine söylüyorum kdv yi ayırırken hepsini dahil ayırn dediği için ben sorunun şekline bakmadan bazı sorularda kdv dahil ayırdım ve kusurlu rakamlar çıktı. buna rağmen 50ile geçtim .Hocanın yaptığı bence belli başlı önemli yevmiylere daha çok puan vermesi.temuuzdaki taşıt alımının ötv sinin matraha dail edilip edilmemesi,akredetif soru vb.
birde yapılan yanlışlarında bi tanesi hesab isimlerin yazılmaması yevmiye açıklamalarının yazılmaması vs.en öenmlisi ise;

bir soruyu çözerken verilen hesap planına bakılmaması aklımızda kalan hesapları kullanmak şahsen temmuz sınavında akredetif sorusunu çözerken acaba hangi hesabı kullanmamızı istiyor diye sınavdaki hesap alanı inceledim.hekesin aklına soruyu okurken bilgilerimize dayanarak bi hesap gelir ama bizim aklımıza ilk etapta gelen değilde hesap planına bakarak en uygun hesabı seçmek.özellikle ys bilindik hesaplrı kullanmıyor

fazla uzattım özür diler herkesin geçmesini temenni eder saygılarımızı sunarız

sedateroglu ' Alıntı:
Ama bir de şu var. Denetim dersinin komisyon hocası ya değişmiştir ya da kağıtları başka hocalar okumuştur. Daha önceki girdiğimiz sınavlarda buna yakın cevap kağıdı verip 30-35 alıyorken bu sınavda neden 70-80 aldık. Orası da düşündürücü :)

Daha önceki sınavda bu cevaplarla alacabileceğin en baba not 25 tir hocam 30 bile fazla. Denetimci kesin değişmiş o cevaplara bakıyorum birde mart ve temmuza alaka namına hiçbirşey yok. Denetimin eski palası olsa en az 4 sayfa not isterdi vallahi iyi yırtmışız ;D ;D ;D

temmuz sınavında akredetif sorusunu yaptım ithalat işlemlerimiz olduğu için yabancılık çekmedim komple kağıt çok iyi bir kağıttı 36 aldım.aralık sınavında 493 ve 373 hs.dışında yanlışım yoktu bilç.gt.ları kebirleri yaptım 35 aldım valla zaman nedeniyle açıklamalara falan dikkat etmedim kebirlerde numarada kullanmadım açıkçası ben bu sınavdan bişey anlamadım

yevmiyelerimde bir kaç yanlış var..
t lerde de yevmiye nolarını yazdım..
gelir tablosunu yaptım..kar/zarar yanlış olsa da.. bilançoyu yapamadım...
yevmiyelerin açıklamalarını da yaptım..
sözelleri de yaptım..50 aldım..diğer sınavlarım 40 ve 25 ti..

alıntıdır:

hocam biz akademik kariyer yapmayı düşünmüyoruz. sadece geçmek istiyoruz. böyle zor soruları bulmak için nasıl yoruluyorsundur sana da yazık..

koptum yaaa :)

firat072 ' Alıntı:
sayın form arkadaşalırım formun diğer başlıklarında da daha önceden yamıştım.Ben temmmuz 2010 da 50 ile geçmişim. Şunu söyliyebilirimki doğru yevmiyem 10 nu geçmezdi.Yine söylüyorum kdv yi ayırırken hepsini dahil ayırn dediği için ben sorunun şekline bakmadan bazı sorularda kdv dahil ayırdım ve kusurlu rakamlar çıktı. buna rağmen 50ile geçtim .Hocanın yaptığı bence belli başlı önemli yevmiylere daha çok puan vermesi.temuuzdaki taşıt alımının ötv sinin matraha dail edilip edilmemesi,akredetif soru vb.
birde yapılan yanlışlarında bi tanesi hesab isimlerin yazılmaması yevmiye açıklamalarının yazılmaması vs.en öenmlisi ise;

bir soruyu çözerken verilen hesap planına bakılmaması aklımızda kalan hesapları kullanmak şahsen temmuz sınavında akredetif sorusunu çözerken acaba hangi hesabı kullanmamızı istiyor diye sınavdaki hesap alanı inceledim.hekesin aklına soruyu okurken bilgilerimize dayanarak bi hesap gelir ama bizim aklımıza ilk etapta gelen değilde hesap planına bakarak en uygun hesabı seçmek.özellikle ys bilindik hesaplrı kullanmıyor

Ben ne olursa olsun, 50 alan iki adayın kağıtlarının bile birbiriyle alakası olmadığını düşünüyorum.
Şekil şekil dedi herkes... Kağıdımı eline aldığı anda okuyan şahsın gözlerinin kamaştığına eminim. sayfa toplamlarına kadar aldım.
kebirlere yevmiye madde numaralarını verdim. tek tek çift çizgi ile kebirleri kapattım.
kapanış kaydım bile borç alacak tuttu. vs vs vs...
Geçen sınav akreditif hariç diğer cevaplrım doğruydu, otomobil satımı, ötv vs 33 aldım.
bu kez tesis ile birlikte toplamda 5 yanlışım var..

Tek anladığım tombala oynanmış kagıtlarımızla... Kaba bir tabir oldu ancak görünen benim gözümden sadece bu!
ya da papatya falı da olabilir... Geçsin geçmesin geçsin geçmesin geçmesin geçmesin dur dur geçsin, geçmesin geçmesin geçmesin geçsinnn hadii

nevermind ' Alıntı:
alıntıdır:

hocam biz akademik kariyer yapmayı düşünmüyoruz. sadece geçmek istiyoruz. böyle zor soruları bulmak için nasıl yoruluyorsundur sana da yazık..

koptum yaaa :)

hahaha şimdi okudum facebooktan :)

zeyna78 ' Alıntı:
firat072 ' Alıntı:

Ben ne olursa olsun, 50 alan iki adayın kağıtlarının bile birbiriyle alakası olmadığını düşünüyorum.
Şekil şekil dedi herkes... Kağıdımı eline aldığı anda okuyan şahsın gözlerinin kamaştığına eminim. sayfa toplamlarına kadar aldım.
kebirlere yevmiye madde numaralarını verdim. tek tek çift çizgi ile kebirleri kapattım.
Geçen sınav akreditif hariç diğer cevaplrım doğruydu, otomobil satımı, ötv vs 33 aldım.

Tek anladığım tombala oynanmış kagıtlarımızla... Kaba bir tabir oldu ancak görünen benim gözümden sadece bu!
ya da papatya falı da olabilir... Geçsin geçmesin geçsin geçmesin geçmesin geçmesin dur dur geçsin, geçmesin geçmesin geçmesin geçsinnn hadii

Bütün kağıtları aynı kişi okumamıştır desek daha doğru olur.

zeyna78 ' Alıntı:
firat072 ' Alıntı:

uludağ üniversitesinde bir hukukçu vardı adını unuttum ya neydi....icra iflas hukukuna girerdi bizim..vizede 40 puan sözel 60 puanlık da a-b-c şeklinde 3 şıkkı olan bir soru sorardı. ..sınavda 55 :):):) alanlar filan oluyordu..hatta adamın oturduğu dubleks evin üst katındaki merdivenden başlayark sınav kağıtlarını atıyormuş kağıt hangi basamağa düştüyse ona göre not veriyormuş :D:D:D:D:D bu da ona benzedi :):)

sedateroglu ' Alıntı:
Bütün kağıtları aynı kişi okumamıştır desek daha doğru olur.

haklı olabilirsiniz ancak papatya falı deyişimi yinelemek istiyorum.
Cevap anahtarı bir tane ise, siz de okusanız o kağıtları ys de okusa aynı notu vermeli, vermek zorunda...
Kimin okuduğuna göre değil hazırlanan , bir tek olan cevap kağıdına göre değerlendirilme yapılmalı idi...

Geçiyorrr geçmiyor
geçmiyor geçmiyor
yine geçmiyor geçmiyorrr
dur dur geçiyorr yeter bu kadar geçmiyor geçmiyor geçmiyor