2013/3 Muhasebe Denetimi Sınavı

Arkadaşlar Merhaba,

Yeterlilik sınavına 3.girişimdi, son kalan dersim denetim.. Meslek olarak denetçilikle uğraşıyorum, ne bir büroda ne de bir şirkette çalıştım daha önce.. Hep denetim yaptım.... Bu kapsamda sınav soruları konusunda başka bir balış açısı kazanmak açısından yorumumu belirtmek istiyorum... Katılırsınız, katılmazsınız sizin fikrinz elbette ama bir de bu taraftan bakmanızı öneririm.

Üstelik 5 aylık hamileyim, bu sefer de sınavı veremezsem ya Mart ayında 9 aylıkken Ankaraya sınava gitmem gerekecek (Antalyada ikamet ediyorum) ya da o sınavı pas geçerek haziranda 40 ını yeni çıkarmış bebeğimle sınava gelmem gerekecek... Yani benim mağduriyetimin durumu başka..

Sınavın 1 ve 2. sorularına bakınca ben de en az sizin kadar şaşırdım, ne alaka KGK dedim... nerden çalışılacaktı ki bu dedim.
Fakat sorulara dikkatli bakınca, 1. soruyu denetim aşamalarından, müşteri seçimi ve işin kabulu aşamalarından olan "kalite kontrol politikaları ve prosedrleriyle Müşteriyi Değerlendirme" ile bağlantı kurarak ona göre cevap verdim.

İkinci soru da yine aynı mantıkla cevapladım.

Evet kabul ediyorum, KGK kapsamında bu soruları sormak tam anlamıyla hata, ancak başından standart ibarelerini kaldırsalardı, biz bal gibi bu sorulardan sorumlu olurduk...

İçinizden birileri "Oooo sen cevap vermişsin, tabi istemezsin iptal edilmesini!!" diyebilirsiniz ama dediğim gibi bir de bu taraftan bakın. Bunca yıldır denetim yapan biri olarak bir önceki dönem sınav sorularının ne kadar ölçücü olmadığı konusunda kimsenin sesi çıkmadıysa, bu sınav için de durumu travmatikleştirmenin anlamı yok...

Hepimize başarılar diliyorum... Umarım herkes güzel sonuçlar alır ve yıllardır verdiğimiz emeğin karşılığını alırız..
Herkese iyi çalışmalar...

Tabi ki biz de kağıdı yırtıp çıkmış değiliz. Mantıklı cevaplar vermeye çalıştık tabi ki. Belki iyi niyetli bir değerlendirme olursa yeterli notlar alınabilir de. Ancak aynı denetim komisyonunun geçen dönemki sınavda beklentilerimizin kaç katı az puan verdiğini de bu adaletsizliğe eklediğimizde başımıza gelenleri kabullenip susmamız beklenebilir mi?

başındaki standart kelimelerini çıkarınca cevaplar verilebilrdi demişsiniz. Allahaşkına bana bu sınava yönelik çalışma kitabı olarak yayımlanmış bir kaynakta Kalite Kontrol Sisteminin unsurlarını maddeler halinde sayıldığını gösterebilir misiniz?

Ve tabi ki sorularda, sorunun kaynağı olarak gösterilen tebliğler varsa o kapsamda cevap beklendiği kesindir. Ve o tebliğler 15 gün önce yayımlanmışsa, bizim de adaletsizlikten bahsedip ses çıkarıp hatta sizin tabirinizle travmatikleştirmemiz yersiz midir?

Ve ve ve.. son olarak, yeterlilik sağladığımız halde, diğer 6 derste soru sorulan mevzuatları kullanma yetkimiz varken, bizlere kullanma yetkisi verilmeyen mevzuattan 70 puanlık soruyla karşılaşmak uzaydan gelmeyen herkesi itiraza sürükler...

korkarım burdaki uzaylı ben oluyorum :alkış:

Bence gereksiz yere ortamı germeyin. Siz kişisel durumunuzu paylaşıyorsunuz diğer herkes ortak bir sıkıntıdan bahsediyor. Tek sorunları olan, yada bu sınava zorluk yaşayarak girende siz değilsiniz. Önemli olan birlik olmak. Tüm arkadaşlarımın çabasını destekliyorum ve bencede sınav iptal edilsin. Gerekirse bende yeniden girerim. Mağduriyetler tek taraflı değil toplu olarak çözülür.

hepinize katılıyorum. mali müşavir yeterliliğe tabi tutuluyor. denetmen seçmiyorsunki sen. sanki denetmen olacağız.
bu nasıl anlayıştır

korkarım burdaki uzaylı ben oluyorum :alkış:

:) bu durum karşısında gerçekten bir itiraz duygusu hissetmiyorsanız farklı frekanslara sahip olduğumuzu düşünüyorum. Belki de ileri bir medeniyetten gelmiş olabilirsiniz. Üzgünüz ki biz o kadar ilerleyemedik, çünkü yetkilerimiz sınırlandırıldı, yeterlilik sağlasak bile 15 yıl sonra yeni medeniyetlerle iletişim kurmamıza imkan veriliyor bizim dünyamızda. :)

Arkadaşlar mervere'nin dediği gibi, tartışmaya ve ortamı germeye gerek yok gerçekten de.

Herkesin sinirleri gergin sınavdan ötürü, herkes herkesin özel durumuna saygı göstersin ve konu burda kapansın.

Herkes düşüncesinde özgür, o nedenle hepimizi hakkında hayırlı olmasını diliyorum.

Sn. nbabayigit, sizde herhangi bir polemik oluşturacak ekstra söz söylemeyin lütfen. Ben kendi adıma sizi de anlıyorum ama ortada kitlesel de bir problem var. O nedenle sizlerde diğer arkadaşlarımıza hoşgörüyle yaklaşınız.

arkadaşlar merhaba;
türmob tesmer ismmmo yahya arıkan şükrü kızılot aklınıza nereler geliyorsa yapabileceğim tüm yerlere ulaşmaya çalıştım ve çalışacağımda türmob sınav iptalini hiç yapmazlar diyor hatalı yanlış sorduğu soruyu bile bugüne dek hiç iptal etmemiş belki bize yapılabilecek şeyler arasın da hiç olmazsa hakkaniyetli bir şekilde kağıtlarımızı okumalarını sağlamak diye düşünüyorum.(tabi yine de iptal olması yönünde dilekçemi faxladım) kaldı ki bizler 7 derse tabiri caizse inekler gibi çalıştık türmob bize hiç olmazsa kgm den de sorumlusunuz deseydi o kadar ders çalışmışız bir iki tebliğ okumayı ihmal mi ederdik gene çalışırdık çünkü bizim amacımız belli belgeyi almak ama karşı tarafın amacını çözemedim ???????????

bugüne kadar bu kadar alenen haksızlık yapmamış oldukları için iptal edilmemiş olması bundan sonrada böyle olacağı anlamına gelmez. yaptıkları yanlışın farkına varmıyorlarsa birileri farkındalık oluşturacak demek ki gözlerini açmaları için

arkadaşlar merhaba;
türmob tesmer ismmmo yahya arıkan şükrü kızılot aklınıza nereler geliyorsa yapabileceğim tüm yerlere ulaşmaya çalıştım ve çalışacağımda türmob sınav iptalini hiç yapmazlar diyor hatalı yanlış sorduğu soruyu bile bugüne dek hiç iptal etmemiş belki bize yapılabilecek şeyler arasın da hiç olmazsa hakkaniyetli bir şekilde kağıtlarımızı okumalarını sağlamak diye düşünüyorum.(tabi yine de iptal olması yönünde dilekçemi faxladım) kaldı ki bizler 7 derse tabiri caizse inekler gibi çalıştık türmob bize hiç olmazsa kgm den de sorumlusunuz deseydi o kadar ders çalışmışız bir iki tebliğ okumayı ihmal mi ederdik gene çalışırdık çünkü bizim amacımız belli belgeyi almak ama karşı tarafın amacını çözemedim ???????????

bugüne kadar bu kadar alenen haksızlık yapmamış oldukları için iptal edilmemiş olması bundan sonrada böyle olacağı anlamına gelmez. Yaptıkları yanlışın farkına varmıyorlarsa birileri farkındalık oluşturacak demek ki gözlerini açmaları için

aynen bende öle düşünüyorum elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz

tesmere TESMER Öneri Formu kısmından tc kimlik no vererek iletim su sekildedir:

İlgili Kişiye,

Stajyer El Kitabımızın Sayfa 71'de belirtilen
SERBEST MUHASEBECİ MALİ
MÜŞAVİRLİK MESLEKİ YETERLİK
SINAVLARININ AYRINTILI KONULARI
(4 Yıllık Yüksek Okul ve Fakülte Mezunları) ve Sayfa 75'teki MUHASEBE DENETİMİ Sınav konuları gore;
10- Denetim
- Denetim Standartları
- Denetim Planlanması
- Denetim Çalışma Kanıtları
- İç kontrol Sistemi
- Denetim Kanıtları ve Kanıt Toplama Teknikleri
- Denetim Teknikleri
- Denetim Raporları
şeklindedir. 2013/3 SMMM Yeterlilik Muhasebe Denetimi sınavında,yukarıda belirtilen kapsamın dışında güncel tebliğlerden %70'lik bir başarıya endeksli olarak sorular sorulmuştur.

İlgili sınavda yer alan ilk 2 sorunun değerlendirme dışı bırakılması için gereğini arz ederim

Saygılarımla

Simdi sakarya smmo odasından arandım arkadslar gonderdgım dılkece ıle ılgılı carsamba toplantı yapıp konuyu ılgılı yerlere tasıyacaklarmıs bu maduretın gıderılmesı ıle ılgılı oda baskanı bır kac dılekce daha oldugunu soyledıler bu kouyla ılgıleneceklermıs

İstanbula odasının 0-212-3158434 nolu faxına ilettigim dilekce su sekilde:

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığına
İstanbul

Odamızın ***** stajyer numaraları,aday meslek mensubuyum. 2013/3 SMMM yetelilik sınav döneminde kalan iki dersimden biri olan Muhasebe Denetim'i sınavında, geçmiş yıl sınav sisteminden ve müfredatından farklı olarak sorulmus olan ve sınav basarısının %70'lik kısmını etkileyen sorular nedeniyle iptal edilmesi konusunda TÜRMOB yönetimi düzeyinde başvuru için yardımlarınızı beklemekteyim.

Gereği için bilgilerinize arz ederim

Yahu bursa ve sakarya odasından başka gündeme alan yok mu? Nerede İsmmmo, izmir odası. Ufak tefek değil büyük odalar sesini yükseltmeli.

Yahu bursa ve sakarya odasından başka gündeme alan yok mu? Nerede İsmmmo, izmir odası. Ufak tefek değil büyük odalar sesini yükseltmeli.
istanbul odasında gorevli arkadasımla gorustugumde bana cok yogun olarak dilekce aldıklarını,yonetimin mutlaka konuyla ilgilenecegini soyledi. zaten bu saatten sonra Yahya Arıkan bey'in sessiz kalacagını hic zannetmiyorum gecmis deneyimlerden hareketle

Kocaeli Odası Yönetim kurulu da şu an Yönetim Kurulu Toplantısında olması lazım ve taleplerimizi gündeme aldıklarını biliyorum. Gelişmelerden haberdar edeceğim.