2013/3 Muhasebe Denetimi Sınavı

Biz sınav komisyonunun soru sorma hakkını tartışmıyoruz. 20 Yıllık Teammüllerin Muhasebe Denetimi yeterliliğinin ölçülmesine dar gelmesini ve son 2 ayda resmi gazetede yayımlanan 2 adet tebliğe bel bağlanılmasını tartışıyoruz.

Soru zor olur kolay olur, bunlar anlaşılır. Ama bir yeterlilik sınavında 70 puanlık soru son 2 ay içinde yayımlanan tebliğlerden gelir mi?

Büyük Şehirlerin Odalarına, Tesmer'e, Türmob'a, Çevremdeki Meslek Mensuplarına ve Bu Sınava Maruz Kalan çevremdeki tüm arkadaşlarıma aklımın almadığı bu durumu anlatıyorum ve hepimizin de anlatması gerektiğini düşünüyorum.

Herkes bilmelidir ki biz aday meslek mensupları eninde sonunda bu belgeyi alacak ve bu mesleğin geleceğinde rol oynayacağız. Ama maruz kaldığımız böylesi akıl almaz mağduriyetlere yetkililerin verecekleri tepkileri meslek hayatımız boyunca hatırlayacağız...

Turmobun pıskınlıgıne bakarmısınız boyle cevap mı verılrı boyle cevap verdılerse bu ıs burda bıter umuudm yıne tukendı ayıp

denetim sınavı 2 dönemdir en çok tartışılan ders oldu bu sınavda istediğini sorabilir hoca eyvallah ama puanlamadaki adaletsizlik giderilmelidir bence...

denetim sınavı 2 dönemdir en çok tartışılan ders oldu bu sınavda istediğini sorabilir hoca eyvallah ama puanlamadaki adaletsizlik giderilmelidir bence...
istediğini soramaz cunku bız muhasebe denetımı sınavına gırıyoruz bagımsız denetım degıl bız bu sınavı gecınce bagımsız denetım belgesını verceklermı hayır en az 10 yıl calısıp 1 yılda staj hakkın var yada 3 yıl staj yapıp kgk actıgı sınavlara gırmek gerekıyor onun ıstedıgını sormaz oyle bır sacmalaık yok nıye ozman zamnında spk dan sormadılar onlardada aynı teblıgler vardı ve aynı seyler vardı yok oyle bırsey bu bır hakssızlıktır ne yapmaya calsıtıklaırnı anlamıyorum

Arkadaşlar, Kocaeli SMMMO'dan yetkili kişilerle görüştüm, konuyla yakından ilgilendiler ve odaya dilekçe yazmamızı önerdiler. Dilekçeler dikkate alınarak ilk Yönetim Kurulu toplantısında görüşeceklerini ve oda olarak Türmob'la iletişime geçilebileceğini bildirdiler.

Bağlı bulunduğumuz odalara mağduriyetimizi ifade edip, Tesmer'le Oda olarak iletişime geçmeyi öneriyorum. Odaların taleplerimizi dikkate alması için fax veya mail yoluyla bağlı bulunduğumuz odalara dilekçe göndermemiz gerekiyor.

şu sınavlarla ilgili bir müfredat belirlenmeli artık. nereye çalışacağız, hangi kaynaklardan çalışacağız belli değil.ayrıca şu komisyon üyeleri de ilk önce bir eğitimden geçirilmeli. kafalarına estiği gibi soru sorup, puan veriyorlar. bir şekil şablon belirlenmeli.

arkadaşlar denetimle ilgili bir yazı örneğini,yeni bir konu açıp orada paylaşabilir misiniz?bizde ilgili yerlere gönderelim.hem münferit yazılardan daha etkili olur

Arkadaşlar benim odalara gönderdiğim mail aşağıdaki şekildeydi. Üzerinde ekleme çıkarma yapıp tek bir metin haline getirmek veya bireysel olarak düzenlemek, her türlü dayanışmaya açığım, bilginiz için mailimi aşağıda paylaşıyorum;

........ SMMMO'nun Saygıdeğer Başkanı ve Değerli Yetkilileri;

30 Kasım 2013 Tarihi, 09.00-10.30 saatleri arasında yapılan Muhasebe Denetimi sınavı ile ilgili dikkat çekmek istediğim hususları belirtmek isterim;

1- Serbest Muhasebeci Mali Müşavir adaylarının Muhasebe Denetimi yeterliliğinin ölçülmesinde “Kalite Kontrol Standartları”na %40’lık bir değer verilmesi ne kadar adaletlidir? Ve ilgili sorudaki Tebliğin 02 Ekim 2013 yani sınavdan bir buçuk ay önce resmi gazetede yayımlanmış olduğu gerçeğini de düşünecek olursak?* bkz. http://kgk.gov.tr/contents/files/Pdf/kks1.pdf

2- Muhasebe Denetimi sınavına giren aday meslek mensupları yeterlilik sağladıkları takdirde elde edecekleri Meslek ile en az 10 yıl tecrübe kazanmaları halinde “Bağımsız Denetçi”lik sınavlarına girebileceği açıkken, sınavda %70 "Bağımsız Denetim Standartları"yla ilgili yeterlilik ölçümü yapmak ne kadar adaletlidir? (40 puanlık sorunun tebliği 2 Ekim 2013'te, 30 puanlık sorunun tebliği ise 14 Kasım 2013te resmi gazetede yayımlanmıştır.)

3- Biz Stajyerler işlerimizden feragat edip bu sınavlara hazırlanıyoruz. Edinebildiğimiz kaynaklarla çalışabiliyoruz. Yeni yayımlanan Tebliğlerle ilgili sınav puan sisteminde %70 ağırlığa sahip sorularla karşılaşmamız ne kadar etiktir?

Bu adalet düzeyinde bir yeterlilik ölçümüne tabi tutulmak, geçmişten beri bu mesleği yapan ve gelecekte de ömrünün sonuna kadar bu mesleği yapacak olan biz aday meslek mensuplarının meslek hayatları boyunca hatırlayacakları üzüntülere sebep olacaktır.

Siz değerli Meslek Mensuplarımızın dikkatlerini, adaletli ölçüme olan güvenimizi sarsan bu sınava çeker, ilgi ve alakanızı dilerim.

Saygılarımla,
........... ..........

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba bende 2013/3 bitirme sınavına ilk defa girdim ve denetim dersinden diğer arkadaşlar gibi denetim mağduruyum.elinde odalara ve tesmere ileceğimiz örnek yazı olan arkadaşlar varmı varsa yayınlayabilirlermi faceden ve diğer forumlardan da yayanlamak için soruyorum.

degerli dostlar,
bende İstanbul oda baskanlıgına ve Turmob YK uyesi Eray Mercan hocaya mail attım ve magduruiyetimiz konusunda anlayıs gostermelerini rica ettim. bir donus olursa sizlerlede hemen paylasacagım. cok umutlu olmamakla birlikte sıkıntılarımızın gundeme gelmesi adına faydası olacagını dusunuyorum. zira bir cogumuz gibi bende bu donemde yıllık izin kullandım. esimden,cocugumdan zaman calıp gunlerce kalan iki dersime calıstım. bir cogumuzu oldugu gibi benide rahatsız eden calısıp emek vererek basarısız olmak

umarım hersey gonlumuzde olur.Allah yardımcımız olsun. tesekkurler

arkadaşlar biri matbu bir dilekçe hazırlasın lütfen rica ediyorum bu dilekçelerle ilgili yerlere başvuralım.Ayrıca staja başlama sınavında yeni çıkan TTK ile ilgili adaylara soru sorulmayacak diye acıklama yapan tesmer neden bu sınavda kgk ile ilgili açıklama yapmadan bu soruları sordu?

Muhasebe denetimi ile ilgili kesinlikle bir açıklama yapmalılar. Bu kadar olmaz. Odalar mutlaka harekete geçmeli...

2013/3 . dönem Muhasebe denetim dersi sınavına giren ve ben bu dersi geçtim diyen kimseye rastlamadım ilginçtir. Hatta sınava ilk defa gelenler cumartesi akşamı çektiler gittiler pazar derslerine girmediler bile. Bu insanların şevklerini kırmaya kimin hakkı var her biri memleketini terk edip çeşitli sınav yerlerine akın eden kişiler ve her birimizin umutları var yarınlar için bunu karartmaya kimsenin hakkı yok . Tesmer madem ilk iki sorudaki bu konulardan bizi sorumlu tutacaktı aynı staja başlayanlara yaptıkları gibi sitede yayınlamaları lazımdı. Elimizde Tesmer' e ait yazılı bir eser yok hepimiz çeşitli yayınların kitaplarını alıp sınavlara hazırlanıyoruz. Son hakkı olan kişiler varmış sınava ben bu sınavda 2. hakkımı kullandım 4 dersten girdim Meslek Hukuku , Analiz, vergi hukuku, denetim diğer 3 sınavım iyi geçti sayılır. Geçecek notu aldığıma inanıyorum kendimce, gerçi sınavı okuyan komisyon ne derece sağlıklı okuyor yazdıklarımızı bilemem. Velhasıl benim gibi, 25-30 gün sırf denetim dersine çalışmış arkadaşları göz önüne alarak bu kadar kişinin hakkını nasıl ödeyecekler. Üstelik son hakkına giren arkadaşlarımızda var. Bu konuyla ilgili iyileştirmeleri bence ilgili odalarımıza başvurup bizzat oda başkanları ile paylaşmalı ve sıkıntılarımızı şifahen değilde yazılı belgelerle yapmalıyız. Tüm Denetim dersi mağdurlarına saygılarımı sunarım. Allah hakkımızda hayırlısını versin ama biz yine de hakkımızı savunalım...

Arkadaşlar benim odalara gönderdiğim mail aşağıdaki şekildeydi. Üzerinde ekleme çıkarma yapıp tek bir metin haline getirmek veya bireysel olarak düzenlemek, her türlü dayanışmaya açığım, bilginiz için mailimi aşağıda paylaşıyorum;

........ SMMMO'nun Saygıdeğer Başkanı ve Değerli Yetkilileri;

30 Kasım 2013 Tarihi, 09.00-10.30 saatleri arasında yapılan Muhasebe Denetimi sınavı ile ilgili dikkat çekmek istediğim hususları belirtmek isterim;

1- Serbest Muhasebeci Mali Müşavir adaylarının Muhasebe Denetimi yeterliliğinin ölçülmesinde “Kalite Kontrol Standartları”na %40’lık bir değer verilmesi ne kadar adaletlidir? Ve ilgili sorudaki Tebliğin 02 Ekim 2013 yani sınavdan bir buçuk ay önce resmi gazetede yayımlanmış olduğu gerçeğini de düşünecek olursak?* bkz. http://kgk.gov.tr/contents/files/Pdf/kks1.pdf

2- Muhasebe Denetimi sınavına giren aday meslek mensupları yeterlilik sağladıkları takdirde elde edecekleri Meslek ile en az 10 yıl tecrübe kazanmaları halinde “Bağımsız Denetçi”lik sınavlarına girebileceği açıkken, sınavda %70 "Bağımsız Denetim Standartları"yla ilgili yeterlilik ölçümü yapmak ne kadar adaletlidir? (40 puanlık sorunun tebliği 2 Ekim 2013'te, 30 puanlık sorunun tebliği ise 14 Kasım 2013te resmi gazetede yayımlanmıştır.)

3- Biz Stajyerler işlerimizden feragat edip bu sınavlara hazırlanıyoruz. Edinebildiğimiz kaynaklarla çalışabiliyoruz. Yeni yayımlanan Tebliğlerle ilgili sınav puan sisteminde %70 ağırlığa sahip sorularla karşılaşmamız ne kadar etiktir?

Bu adalet düzeyinde bir yeterlilik ölçümüne tabi tutulmak, geçmişten beri bu mesleği yapan ve gelecekte de ömrünün sonuna kadar bu mesleği yapacak olan biz aday meslek mensuplarının meslek hayatları boyunca hatırlayacakları üzüntülere sebep olacaktır.

Siz değerli Meslek Mensuplarımızın dikkatlerini, adaletli ölçüme olan güvenimizi sarsan bu sınava çeker, ilgi ve alakanızı dilerim.

Saygılarımla,
........... ..........

arkadaş örnek bir dilekçe yazısı paylaşmış bunun üzerinde bir iki oynamayla standart hale getirebiliriz.ben resmi yazışmalardan pek anlamıyorum o yüzden öneri de bulunamıyorum ama bu işten anlayan arkadaşlar öneride bulunabilirler

2013/3 . dönem Muhasebe denetim dersi sınavına giren ve ben bu dersi geçtim diyen kimseye rastlamadım ilginçtir. Hatta sınava ilk defa gelenler cumartesi akşamı çektiler gittiler pazar derslerine girmediler bile. Bu insanların şevklerini kırmaya kimin hakkı var her biri memleketini terk edip çeşitli sınav yerlerine akın eden kişiler ve her birimizin umutları var yarınlar için bunu karartmaya kimsenin hakkı yok . Tesmer madem ilk iki sorudaki bu konulardan bizi sorumlu tutacaktı aynı staja başlayanlara yaptıkları gibi sitede yayınlamaları lazımdı. Elimizde Tesmer' e ait yazılı bir eser yok hepimiz çeşitli yayınların kitaplarını alıp sınavlara hazırlanıyoruz. Son hakkı olan kişiler varmış sınava ben bu sınavda 2. hakkımı kullandım 4 dersten girdim Meslek Hukuku , Analiz, vergi hukuku, denetim diğer 3 sınavım iyi geçti sayılır. Geçecek notu aldığıma inanıyorum kendimce, gerçi sınavı okuyan komisyon ne derece sağlıklı okuyor yazdıklarımızı bilemem. Velhasıl benim gibi, 25-30 gün sırf denetim dersine çalışmış arkadaşları göz önüne alarak bu kadar kişinin hakkını nasıl ödeyecekler. Üstelik son hakkına giren arkadaşlarımızda var. Bu konuyla ilgili iyileştirmeleri bence ilgili odalarımıza başvurup bizzat oda başkanları ile paylaşmalı ve sıkıntılarımızı şifahen değilde yazılı belgelerle yapmalıyız. Tüm Denetim dersi mağdurlarına saygılarımı sunarım. Allah hakkımızda hayırlısını versin ama biz yine de hakkımızı savunalım...

Kesinlikle katılıyorum.

Çalışmamın %90'u denetimdi ve bu dersten resmen kanatlarım kırıldı.

İlk girişimdi ve ilk dersten şoka uğradım elim ayağım titredi, diğer derslere girmemeyi ben bile düşündüm o psikoloji ile. Allahtan diğerleri biraz iyi geçti. Ama böyle yapmaya bence de hakları yoktu. En fazla 30 - 40 puanlık bir soru ile bu işi geçiştirebilirlerdi, ki herkes anlasın takip eden dönemlerde ağırlık buralardan olacak diye.

Başka arkadaşların da dediği üzere bu ders Bağımsız Denetim değil, MUHASEBE DENETİM dersidir.

Bende dilekçelerimi;
İzmir SMMMO
Tesmer Ankara
Türmob'a, ilettim.

O zaman dilerseniz benim yazdığımı kullanabilirsiniz. Bir kaç arkadaşıma da ilettim.

"03.12.2013

TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE
ANKARA

Bilindiği üzere 2013/3 Dönem Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Yeterlilik Sınavı Muhasebe Denetimi dersi sınavında aşağıda ki ilk soru sorularak 70 puanlık bir not değerlendirilmesi yapılmıştır:

1. Soru: *Bağımsız denetiminde Kalite Kontrol Standardı 1e (Kamu Gözetimi Kurumu tarafından yayımlanan Kalite Kontrol Standardı 1’uluslar arası Kalite Kontrol Standardı 1) göre;
a) Kalite Kontrol sistemi hangi hususlarda makul güvence sağlar? Maddeler halinde yazınız (10 puan)
b) Kalite Kontrol sisteminin unsurlarını maddeler halinde sayınız. Açıklama yapmayınız (30 puan)
2. Soru; Bağımsız Denetim Standardı 210 a (Kamu Gözetimi Kurumu tarafından yayımlanan Bağımsız Denetim Standardı 210’uluslar arası Denetim Standardı 210) göre; Denetim sözleşmesinin yapılması aşamasında; ön şartlar kapsamında yönetimin üstleneceği sorumluluklar nelerdir? Maddeler halinde yazınız. (30 puan)

Şeklinde, sorulmuştur.

1. soru olan Kalite Kontrol Standardı konusu: 1-2 Ekim 2013 Tarihli resmi gazetede; 2. Soru olan konu 4 Kasım 2013 Tarihli resmi gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren standartlardır.

TESMER tarafından yapılan önceki dönem sınavlarda iki sınav arasında çıkan yasal düzenlemeler hakkında internet üzerinde (… düzenlemelerden sorumlu değilsiniz şeklindeki açıklamalar mevcuttur). 7 dersten oluşan yoğun bir sınav programına hazırlanırken Ekim ve Kasım aylarında yayınlanan en güncel konular hakkında doğrudan Kamu Gözetimi Kurumu tarafından yayınlandığı şeklinde cevap istenecek tarzda soru sorulması tüm stajer meslek mensubu adayları üstünde 70 puanlık bir mağduriyet oluşturmuştur.

Konuya ilişkin olarak, adı Muhasebe Denetimi dersi olan sınavımızın sadece Bağımsız Denetim Dersi imiş gibi düşünülerek soruların hazırlanması, bu standartların haricindeki konulardan hemen hemen soru sorulmaması, geceli gündüzlü uyumadan yaptığımız çalışmalara rağmen bizleri mağdur etmiştir. Keza söz konusu durumla ilgili bir geçiş oluşturularak daha düşük düzeyde bir puanlama yapılıp, izleyen dönemlerde bu konulara ağırlık verileceği hissettirilse idi daha uygun olabilirdi kanaatindeyiz.

Yukarıda yapılan izah ve nedenlerle, mağduriyetimizi ve konuyu siz değerli büyüklerimizin dikkatine sunar, KİTLESEL mağduriyetin göz önüne alınması diler, yine konu ile ilgili yapılabilecek bir şey var ise değerlendirmelerinize arz ederiz.

En derin saygılarımla,

Stajer Meslek Mensubu Adayı

Süleyman Demirel "

:) (Son kısmı koymayın aman : )