fonradar

25-26 Kasım Ankara Buluşması

Tekrar merhaba
Benim web, yazılım vs.gibi konularda bilgim çok azdır.Şimdi çok kısa bir bilgi paylaşarak aşağıda bazı değerler yazacağım.Sizde bu bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Yanlış bilgi aktarırsamda lütfen beni uyarın.Ayrıca bu değerlendirmeyi sayın admin ve ekibi fazlasıyla yapıyor ve takip ediyor.Bizler ancak daha iyi olabilmesi konusunda katkıda bulunabiliriz ve onu yapmaya çalışıyoruz.İnşallah dahada iyi olacak,amacımız budur.
Şimdi aşağıda yapacağım alıntıyla alomaliye.com sitesinin bulunduğu yeri sizlerin takdirine bırakıyorum.

Alexa Traffic Rank Nedir?
Alexa, Web sitelerinin ziyaretçi sayılarına göre izlenerek, dünya sıralamasında kaçıncı sırada olduğunu gösteren bir internet rating sistemidir.

Alexa Nasıl Ölçüm Yapar?
Alexa bir sitenin görüntülenme - ziyaretçi sayısını, dünyada en çok ziyaret edilen siteler arasındaki 20 Milyon site arasında sıralar.

Web Siteniz Kaçıncı Sırada ?
Sıralama da 2 milyondan büyük bir sıralama sonucu aldıysanız sitenizin ziyaretçi sayısı ÇOK ÇOK KÖTܝ,
o 2 milyon ile 1 milyon arasında ise KÖTÜ
o 1 Milyon ile 500 bin arasında ise VASAT
o 500 bin ile 250 bin arasında ise NORMAL
o 250 bin ile 100 bin arasında ise İYİ
o 100 bin ile 50 bin arasında ise ÇOK İYİ
o 50 bin altı ÇOK ÇOK İYݝ olarak kabul edilebilmektedir.
* Eğer Avg. Traffic Rank: NO DATA ise sizden başka kimse siteyi ziyaret etmiyor demektir.

Şimdi gelelim alomaliye.com sitesinin alexa ölçümlerine göre rank değerine..
https://www.alexa.com/siteinfo/alomaliye.com

Global Rank: 91.327
Turkey Rank: 1,484

Şimdi buyurun,takdiri size bırakıyorum.

Son düzenleme:
Sayın tancam bugün bütün dünyada finans teknoloji şirketleri ( fintech) en büyük hızla büyüyen şirketler. Türk fintech şirketlerine baktığımızda ( yatırım alan )
-ön muhasebe programı
- ön bordro programı
-tahsilat programları
-site yönetim programları
Son 2-3 seneden çok büyük bir hızla büyüdü
Biz burada bu işin mutfağında olan kişiler olarak admin yardımı ile ne yapabiliriz ?

Şimdi son kez #41 numaralı paylaşımıma ek olarak son bir veri daha paylaşayım ve noktayı konayım.
Sitemize benzer başka bazı sitelerinde rank değerlerini yazayım.Site isimlerini yazmayacağım ama hepsi yine kendi çaplarında popüler sayılabilecek ve hepsi bildiğiniz sitelerdir.
Bu ölçümleri şimdi yaptım.

*** sitesi global rankı 286.633 turkey rank 4,774
birbaşka site global rank 192.264 turkey rank 2,976
başka bir **** sitesi global rank 95.908 turkey rank 1,388
alomaliye.com global rank 90.615 turkey rank 1,469

Bütün bu sonuçlar bana şunu gösteriyor ve anlatıyor:
Sitenin olmasa da forumun bir üyesi olmakla çok doğru bir karar vermişim.İyiki buradayım ve aranızdayım.Başka yerde bulunmaya da gerek yok. "alomaliye.com" sitesi yönetim kademesinden,meslek mensuplarına oradan forumdaşlarına kadar birlik ve beraberlik içinde hareket ederek ve çıtayı sürekli yükselterek üstlendiği misyonunu layıkıyla yerine getirmektedir. İnşallah bizlerinde nacizane katkı ve destekleriyle çok daha iyi yerlere geleceğinden hiç kuşkum yoktur.

Son düzenleme:
Alomaliye sitesi sabah işe geldiğimde muhasebe programından bile önce açtığım akşam işten çıkarken de en son kapattığım sitedir.2002 den beri çok faydalandım bu siteden eskilerden nguroy verdı tamer başkan vardı daha pek çok değerli kimseler vardı.Forumda 5-10 kişi genelde var ve bunalrında 4-5 kişisi malum ve daimi kişiler.Gönül isterki forum sayfası çok daha harekekli olsun ama herkesin işi var bilgiye ulaşmak kolay kendi çevreleri var ondan dolayı genelde soru sorma moduna geçmeden kullanmıyorlar,bunlara karşılık değerli bilgisini ve vaktini sorulara cevap vermeye çalışan kirkoryan,ferhat,Tahsin,bülent249,ayşe hanım,ddreamErdal sayluk,urum79.a makinacı gibi değerli meslekdaşlara da teşekkür eder saygılarımı iletirim.Ben biraz farkındalık oluşturma taraftarıyım örnek olarak mesleğin sorunu ve çözüm önerilerimizi defaalrca gündeme getirmiştik ama hep havada kalıyor site yönetimi bunları derleyip toplasa altına da bizlerin adını yazsa şablon oluştursa tesmer türmob ismmmo maliye bakanlığı vb her yere yazımızı göndersek faydalı olur kanaatindeyim belki 100 kere çöpe atacaklar ama 101 cide düşünecek 102.cide kaşınacak 103.cüde 2-3 madde gündeme gelecek.Bu sadece olayın bir yönü sizin de aklınıza çok farklı güzel fikirler gelebilir lütfen çıtayı her alanda yükseltmek için değerli fikirlerinizi paylaşınız.

Sayın Tancam üstad, sayfanın daha çok ziyareti konusundan çok, bu kadar hem pratik hem teori olarak bilgili insanın muhasebe mesleğinin nereye gittiği anlamında fikir üretebilmesi ve çözümler sunabilmesi güzel olurdu.

Tahsilat probleminden bahsetmiyorum o konu zaten dert o konu açılınca oraya saplanıp kalıyoruz

Benim anlatmak istediğim bu dijital çağda muhasebe süreçlerini otomatikleştirme anlamında neler yapılabilir, inovasyon denilen yenilikçi iş çözüm süreçleri neler olabilir ?

Aklıma gelenler
1-E tebligata bizim de e-imza alarak cevap verebilmemiz ( Artık vergi dairesine gitmeden )
2-Şirket kuruluş sürecinin tamamen entegre hale gelmesi, yani sistem üzerinden noter-ticaret odası ve vergi dairesi sistemi birleştirilebilir mi ?
3-Yıl 2017 hala kağıt ortamında faturadan evrak işliyoruz ( en azından biz)
4-Kargo ile fatura bekliyoruz veya gidip evrak alıyoruz v.b.

Biliyorum biraz saçma gelebilir yazdıklarım ama
kısa süre öncesine kadar e yoklama, e defter bunlar da hayatımızda yoktu.

Bizim buradan yazacağımız öneriler bir çok kişi için bir başlangıç noktası olabilir. Örnek olarak bugün piyasada bütün ön muhasebe işlemlerini toplamaya başlayan software program ( adını herkes biliyordur. (...şüt) neden bir mali müşavir tarafından hayata geçirilemedi gibi

Neyse biraz içimi döktüm kusura bakmayın :)

Bu alıntı üzerinden;

Öncelikle gezi keyfi biryana birçok konuda uzun süren sohbetler yapılıyor. Fikir alışverişinde bulunuluyor. Ankara buluşmasında yapılan konuşmalardan biri de yayınlanan taslak çerçevesindeydi. Ben örneğin maliyenin defter saklama yükünü üzerine almayacağını düşünüyordum, yanılttılar, e-fatura portalındaki başlangıçtaki 2000 fatura sınırını 500'e indirdikleri gün bu yükü taşımak istemiyorlar bu yüzden de sınırı daralttılar diye düşünmüştüm bugüne kadar da görüşüm değişmedi. Ancak e-defter yükünü entegratörlere bırakan bir yapının bu yeni uygulamayı tamamen üstlenme kararının ardındaki anlayışı hala tam anlamıyla çözmüş değilim. Ancak bunu mesleğin sona erdirilmesi çabası olarak düşünmüyorum. Taslak genel bir çerçeve çiziyor ancak usul durumu pekde açık değil. Üstelik kaç işletme defteri mensubu, yada basit usul, şifreyi girip kayıtlarını yapar ki ? Ayrıca sistem kullanma yetkisi ile defter tutma yetkisi tebliğde de ayrıştırılmış zaten.

Ancak şunu sezinleyebiliriz, bu yapı bilgileri girdiğinizde sizi bu defterlerin tüm "BEYANNAME" zorunluluklarından kurtarabilir. Muhtemelen yakın gelecekte BA-BS formları da rafa kalkar. Tüm sistem "e" üzerine geçerse tüm fatura ve benzeri belgeler aynı ortamda olacağından sınır / adet / muaf / değil gibi gereklere de ihtiyaç kalmayacak.

e-fatura meselesini çok da kolay yürüdüğünü düşünmeyin. Kamu kurumlarının faturaları hala birçok sorunla doğru çoğu prgram otomatik entegrasyona göre ayarlanmışken, buna güvenerek işlem yapmanız birçok hataya sebep olabilir, hatta bazı programlarda hala "muhasebe uygulama tebliği 15 ve 16" ya aykırı uygulama ve toplam hatalarıyla dolu.

e-fatura gümrük uygulaması ise bambaşka bir durum kullananlar biliyor, evet artık düzgün çalışıyor ama faturanın hazırlanması başlı başına bir iş.

Şunu söylemek mümkün büro sahibi arkadaşlarımız muhtemelen daha günü gününe çalışmak zorunda kalacaklar. Tabi evrak akışına da zorunlu yeni düzenlemeler gerekecek.

Tebliğdeki tek düşündürücü nokta Serbest Meslek ve Basit Usul için 1.1.2018 tarihinin konulmuş olması, ertelenir mi bilemiyorum, Oda ise bu konuda ne yapıyor göreceğiz.

50 bininci üyeye yemek ısmarlıycam demiştim.:) Koşar adım 50 bin üyeye doğru gidiyoruz.Maşallah diyelim,Allah nazardan saklasın. :)

Merhaba
50 bininci üyeye konuyu ilettim.Yanlış anlamazda beni topa tutmazsa ne alâ. :)
Lâf ağzımızdan çıktı bir kere,yerine getirmek lazım.Artık anlayışına sığınacağız :)

Bence yedek talihli olması gerekiyor :) 50.000. üye geri dönmez ise 50.001. üyeye yemek ısmarlamalısınız Tahsin Bey

Tahsin randevuyu ayarlasın, o masa bizsiz olmaz değilmi Abdullah bey.

Ne güzel yaa, hep biz ayarlayalım.Siz şu organizasyon işini iyice bana yıktınız bakıyorum :)
Neyse hadi,şoförlüğümüzü sen yapıyorsun,bari bunlarıda biz yapalım.
Şimdi bu karda kışta kalk bi daha Bozüyük'e git,olacak iş mi yaa :)
Ocakta zor da şubatta yaparız bişeyler.

Tahsiiiiinnnnn,

Organizasyon yapıp götür getir işini bana yıkıyosun ben şikayet ediyomuyum....Bide üstüne rehberlik...