4/b Li Şahıs Firması Sahibinin 4/a Lı Olması

Arkadaşlar,

Yakınım home-ofis çalışıyor. Bilanço esasına tabi kendisi.. Sigorta dosyası var yanında bir kişi 4/a lı görünüyor. Kendisi ise 4/b li, yapılandırmadan yararlandı bağkur borçları için.
Yalnız bir senedir firması iş yapmıyor, yani gayri faal gibi.. yanında sigortalı görünen kişide kendi kardeşi sadece hizmet veriyor firmaya.

Neyse benim sorum şu, arkadaşlar ben sigortaya da gittim net cevap alamadım da, sizlere danışmak istedim.

Bu insan 4/b li iken, firmasında iş yapamadığından; başka bir iş yerinde çalışırsa ki, bugün iş görüşmesi yapmış ve olumlu geçmiş mayıs sonu gibi işe başlama kesinleşmiş ve 4/a lı sigortalı olacak.

4/b li iken 4/a lı olarak başka bir işyerinde çalışmaya başladığında sigorta yönünden durumu ne olur? Ödemeler hususunda.
Bir de şahıs firması bundan ne derece etkilenir, kapatmak istemiyor, devam etmesini istiyor. Böyle bir durumda şahıs firması devam edebilir mi? yani şahıs firması sahibi başka yerde 4/a lı sigortalılığı başlayıp, firmasını da yürütebilir mi?

Teşekkür ederim.

SSK-4/a'lı olduğu gün itibari ile bir dilekçe vererek Bağkur-4/b'liliğini sonlandırabilir.
İşyeri devam eder, bir problem olmaz.

Bağkurlu bir kişi başka bir işyerinde 4/a sigortalı olarak çalışabilir bunda hiçbir engel yok. 4/a sigorta girişi olduğunda kuruma dilekçe vererek bağkurunu durdurursun. Kendi işyerinde açık kalarak çalışmaya devam eder problem yok.

bagkuru durdurmak için dilekçe vermeye gerek yok
ssk lı olduğu zaman bağkur otomatik duruyor
ssk lı olduğu zaman bağkuru da ödemek isterse o zaman dilekçe ile SGK ya başvurması gerekiyor

bagkuru durdurmak için dilekçe vermeye gerek yok
ssk lı olduğu zaman bağkur otomatik duruyor
ssk lı olduğu zaman bağkuru da ödemek isterse o zaman dilekçe ile SGK ya başvurması gerekiyor

Dilekçe ile başvurulmadığında otomatik işlem yapılmadığından borç çıkıyor. Borcun iptali için yine dilekçe yazmak gerekiyor.

ben uygulamada herhangi bir başvuru yapılmadan 4/a sigortalılık başlayınca 4/b nin herhangi bir başvuru olmadan durduğunu gördüm
mevzuata görede otomatik olarak durması gerekir, kişinin talebi halinde 4/b'yi de devam etirebiliyor diye geçiyor

SGK sistemleri ne zaman kanunlarını tam olarak uyguladı ki! Yazılımcıları yapmadıktan sonra...