4 Senelik çalışma sürem sonunda istifa ediyorum.İş arama iznim hk.

Merhaba,

Çalıştığım işyerinden istifa ettim. 4 Senedir calısıyorum 8 hafta ihbar sürem var. ben 1 ay sonra yurt dısına cıkacagım için beni 4 hafta sonra yollamalarını rica ettim ama kabul etmiyorlar. Simdi benim gunde 2 saat iş arama iznim var buda toplamda 15 gun yapıyor. Bunu bu sekilde toplu kullanabilirmiyim. bunun dısında yıllık izinlerim, bayram izinlerim falan var. Bunların hepsinin toplu olarak ihbar süresinden dusulmesini talep edebilirmiyim Üstüne ne kalıyorsada bunun tazminatını odeyip cıkmak istiyorum desem cıkabilirmiyim.

Yada anlasmazlıga dusup - çünku ben yurt dısına cıkmak zorundayım- ben cıkıp gidersem ne olur.

Konuyla ilgili olarak yardımlarınızı rica ediyorum

Ynt: 4 Senelik çalışma sürem sonunda istifa ediyorum. İş arama iznim hakkında

pijjama ' Alıntı:
Merhaba,

Çalıştığım işyerinden istifa ettim. 4 Senedir calısıyorum 8 hafta ihbar sürem var. ben 1 ay sonra yurt dısına cıkacagım için beni 4 hafta sonra yollamalarını rica ettim ama kabul etmiyorlar. Simdi benim gunde 2 saat iş arama iznim var buda toplamda 15 gun yapıyor. Bunu bu sekilde toplu kullanabilirmiyim. bunun dısında yıllık izinlerim, bayram izinlerim falan var. Bunların hepsinin toplu olarak ihbar süresinden dusulmesini talep edebilirmiyim Üstüne ne kalıyorsada bunun tazminatını odeyip cıkmak istiyorum desem cıkabilirmiyim.
Yukarıda saydıklarınızın hiç birisini yasal olarak yapamazsınız, işverenle anlaşırsanız başka elbette.
[/quote]
Yada anlasmazlıga dusup - çünku ben yurt dısına cıkmak zorundayım- ben cıkıp gidersem ne olur.

[/quote]
İşveren ihbar süresine uymadan işten ayrılmanız nedeniyle doğan ihbar tazminatı talep hakkını kullanabilir.
Dava açar, kazanır, varsa ikamet adresinizde haciz yoluyla tahsile gidebilir.....

Kullanmadığınız izin ücretleribayram çalışmalarınız karşılıkları , iş arama izinlerinizin toplamı nı da dikkate alarak işverenle mahsuplaşmaya çalışmak daha mantıklı olabilir.

Peki is arama iznimi toplu olarak kullanmam yada gun ve gun verilmesi olayı yine işverenin insiyatifinde olan birseymi

Hayır, çalışan bunu yazılı olarak bildirmek ve ihbar süresinin son gününden önce tamamlamak kaydıyla dilediği zaman kullanabilir.Yani iş arama iznini ancak , yasal olan ihbar süreniz içind ekullanabilirsiniz, ihbar sürenizi kısaltmak amacıyla değil ;)
Ayrıca bence sizin yeni iş arama izniniz de yok, yurtdışına çıkacak ne yeni iş araması da diyebilir işveren de mahkeme de :)

Ynt: 4 Senelik çalışma sürem sonunda istifa ediyorum.İş arama iznim hk.

İstifa eden çalışan ihbar süresi içersinde çalışmak zorundadır. Bu süre içinde iş arama izni kullanır.

BSEdanismanlik ' Alıntı:
pijjama ' Alıntı:
Merhaba,

Çalıştığım işyerinden istifa ettim.

İstifada yeni iş arama izni oluyor muydu? Aklım mı karıştı acaba?
İstifada evet, yeni iş arama izni var, ancak benim demek istediğim örneğin çalışan yeni bir iş bulup ayrılıyorsa, iş bulduğunu da bildirerek ayrılıyorsa, yeni iş arama izni hakkı olmayacaktır doğal olarak diye düşünüyorum, yani benim düşüncem nacizane :)

merhaba,
Sizin istifa ederek ayrılmanız durumunda işverenden ihbar tazminatı almanız mümkün değildir.Tabi ki istifa mektubunda ne yazdığınızı da bilmiyorum Yalnız Şöyle bir ibare düştüyseniz ''Şirketten her hangi bir alacağım kalmadı'' O zaman size geçmiş olsun diyorum.Saygılar

keremcem ' Alıntı:
BSEdanismanlik ' Alıntı:
pijjama ' Alıntı:
Merhaba,

Çalıştığım işyerinden istifa ettim.

İstifada yeni iş arama izni oluyor muydu? Aklım mı karıştı acaba?
İstifada evet, yeni iş arama izni var, ancak benim demek istediğim örneğin çalışan yeni bir iş bulup ayrılıyorsa, iş bulduğunu da bildirerek ayrılıyorsa, yeni iş arama izni hakkı olmayacaktır doğal olarak diye düşünüyorum, yani benim düşüncem nacizane :)

Elbette, Ben başka iş buldum ayrılıcam derseniz "hukuken" yeni iş arama izni hakkınızı sıfırlamış oluyorsunuz.