%5 İndirim Kaydı

Ynt: %5 İndirim Kaydı

miller57 ' Alıntı:
Üstadlar biz %5 lik indirimi ilgili 700 lü hesabın SGK İşveren Payından düşüyoruz. Karşı ayağında da 361 hesaptan
Ödenecek. SGK Primlerinden düşüyoruz. Bu yöntemle %5 kaydını bordro tahakkunu yaptığımız fişin içinde hallediyoruz.

Nasıl ki x malını alırken fatura da satıcınin yaptığı indirimi ayrıca bir kayıtla malın maliyetinden indirmiyorsak burada da onun gibi bir mantık söz konusu. Üstadlar daha iyi bilir tabi. Şimdi bu başlıkta ti yaklaşık on sayfalık yorumları okuyup daha iyi bilgi sahibi olmaya çalışacağım.

Biz de 700'lü hesabın ssk işveren payından %5'lik indirimi düşüp o şekilde kaydediyoruz ücret bordrosunu. Ünlü bir derginin bu konuda uzman danışmanı da bu şekilde tavsiye etmişti. Biz de bu şekilde yapıyoruz uzun zamandır.

serden ' Alıntı:
miller57 ' Alıntı:
Üstadlar biz %5 lik indirimi ilgili 700 lü hesabın SGK İşveren Payından düşüyoruz. Karşı ayağında da 361 hesaptan
Ödenecek. SGK Primlerinden düşüyoruz. Bu yöntemle %5 kaydını bordro tahakkunu yaptığımız fişin içinde hallediyoruz.

Nasıl ki x malını alırken fatura da satıcınin yaptığı indirimi ayrıca bir kayıtla malın maliyetinden indirmiyorsak burada da onun gibi bir mantık söz konusu. Üstadlar daha iyi bilir tabi. Şimdi bu başlıkta ti yaklaşık on sayfalık yorumları okuyup daha iyi bilgi sahibi olmaya çalışacağım.

Biz de 700'lü hesabın ssk işveren payından %5'lik indirimi düşüp o şekilde kaydediyoruz ücret bordrosunu. Ünlü bir derginin bu konuda uzman danışmanı da bu şekilde tavsiye etmişti. Biz de bu şekilde yapıyoruz uzun zamandır.

Bunu söyleyen çok yorumcu var ama ben katılmıyorum. Şöyleki:

SSK önce indirim yokmuş gibi tahakkuk ettireceksin sonra ödeme zamanı inidirmi hak edeceksin diyor.
Siz indirim varmış gibi tahakkuk yapıp sonra ödeme yapmazsanız, veya borcunuz çıkarsa indirimden yararlanamazsınız. :)

%5'lik indirim konusunda kafalar hala karışık maalesef. Bu konuda mukteza isteyen oldu mu? Son durum nedir?

Selamlar
Mukteza istemedim ama sayın nguroy'la aynı fikirdeyim.İlla bizim yaptığımızı yapın demem ama yaparsanız sorun olmaz..
Saygılar

nguroy ' Alıntı:
serden ' Alıntı:
miller57 ' Alıntı:

Bunu söyleyen çok yorumcu var ama ben katılmıyorum. Şöyleki:

SSK önce indirim yokmuş gibi tahakkuk ettireceksin sonra ödeme zamanı inidirmi hak edeceksin diyor.
Siz indirim varmış gibi tahakkuk yapıp sonra ödeme yapmazsanız, veya borcunuz çıkarsa indirimden yararlanamazsınız. :)

Üstadım,
Düzenlenen tahakkuk fişinde zaten 5510 sayılı kanundan doğan %5 lik indirim gözüküyor.Dolayısıyla indirimin kaydını yapmak için ödemeyi beklemeye gerek yok diye düşünüyorum.

Tahakkuk görünüyor ama ödeme bir şekilde yapılmaz ise veya kısmi yapılırsa indirim kalkıyor.

Ynt: 5 puanlık İndirim Kaydı

%5 indirim ile 5 puanlık indirimi aynı mı görüyorsunuz? %5 indirimi neye göre söylüyorsunuz çok merak ediyorum.