%5 İndirim Kaydı

Ynt: %5 İndirim Kaydı

Selamlar , kat karsılıgı özel bina inşaat işi yapan mütaahhit firmanın insaat tamamlanmadıgından 720 deki işçilikler yıl sonunda 151 hesaba atılıyor, yani giderler ilgili yıl ile ilişkilendirilmiyor. Sgk prim ödeme kaydında %5 lik indirimi 602 hesaba kaydettim, ve asagıda yevmiye kaydını yaptım, sizcede uygunmudur ?

-------------------------------7-------------------------
361 01 öd.sgk primi 258,80
361 06 öd.işs.sig. 21,87
770 5 damga v 13,75
100 01 tl kasa 257,97
602 03 %5 sgk ind. 36,45
960 mat indirilecek unsurlar
960 01 %5 sgk ind. 36,45
961 01 mat.ind.un.kar 36,45
950 inşaat bitiminde mat eklenecek uns.
950 01 Adnan inşaat %5 sgk teş.36,45
951 01 mat ek.uns.kar 36,45
--------------------------------7---------------------------

960 hesapta takip ile ilgili yıldaki 602 hesaba karsılık olarak matrahtan indiriyorum,

950 hesapta takip ile inşaatın bittigi yılda ilgili insaatın maliyetini hesaplarken giderlerden düsüyorum.

Merhaba,

Ben olsam Şöyle Yapardım;

------------------------/ / -------------------------
361 06 öd.işs.sig. 21,87
770 5 damga v 13,75
100 01 tl kasa 257,97
480 01 %5 sgk ind. 36,45

Saygılarımla,

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Ben olsam Şöyle Yapardım;

361 06 öd.işs.sig. 21,87
770 5 damga v 13,75
100 01 tl kasa 257,97
480 01 %5 sgk ind. 36,45

Saygılarımla,
Yanıt icin tesekkürler Turgay bey, evet yaptıgınız kayıt daha net , yalnız 480 nolu hesabın acıklamasında " gelecek bilanco dönemlerine ait pesin tahsil olunan gelirlerin izlendigi hesaptır diyor. Pesin tahsil olayı biraz ters kalıyor ama tek düzen icindede fazla seçim yok gibi bu hususta

Arkadaşlar ben ücret bordrosunu
770
335
360
361 şeklinde işliyorum(alt hesapları yazmadım)
%5'lik indirimi 770 in işveren payından ve 361 in işveren payından düşüp o şekilde işliyorum. Fakat cezalı ödediği zaman bu indirimden yararlanamıyor. Bu durumda
361
770 şeklinde mi işlemeliyim? Doğrusu nedir?

sera ' Alıntı:
770
335
360
%5'lik indirimi 770 in işveren payından ve 361 in işveren payından düşüp o şekilde işliyorum. Fakat cezalı ödediği zaman bu indirimden yararlanamıyor. Bu durumda
361
Kimse yardımcı olmayacak mı? Bir de şöyle bir durum var. Kasım 2010 un primi Ocak ayında ödenmiş.
Kasım ücret bordrosunu işlerken 770 ve 361 in işveren hissesi hesaplarını %5 indirim tutarı kadar eksik işledik. Cezalı ödediği için indirimden yararlanmadı. İndirim tutarı kadar fazla ödemiş oldu. Yıl da değişti. 361 hesabın alacağı az, borcu fazla oluyor. NAsıl kayıt yapmam lazım.

sera ' Alıntı:
770
335
360
361

son kaydın ters olacak..

Ters olacak derken 770 borçlu 361 alacaklı mı diyorsunuz? Peki yıl değişti. Geçmiş yılın gideriydi o yüzden soruyorum. Bu yılda kayıt yaparken 770 hesabı kullanacakmıyım?

Nasıl 602 diyebiliyorsunuz şaşıyorum!!!! Gerçekten kendinize göre bir gerekçeniz olsa bile tartışılmayacak kadar kesin. 602 olmazzz. Başka yöntemleri hesapları taştışabiliriz ama 602 nerden çıktı.

602 Hesap doğrudur. Devletten alınan teşvik kapsamında kabul edilmiştir. Ayrıca bu konu çok tartışıldı. Eğer şphe duyuyorsanız Forumda arama yapabilirsiniz.
Alomaliye.com ana sayfada bu konuda YMM üstadlarımızın makalesi de bulunmaktadır.

Selamlar
smmm odası uygulama ilk çıktığında yayınladığı bir yazıda bu indirmlerin 602 hesabında takip edileceğini belirtmiş ve madde örneklerini göndermişti.Bende bu itibarla bu işlemler için 602 hesabını halen kullanmaktayım.Nitekim 602 hesabının açılımında "devlet yardımları-sübvansiyon" gelirleride sayılmıştır.Şu halde bu hesabın kullanılması yanlış olmayacaktır.Gerçi 602,649,679,770 hesapları arasında hala çelişkiler yaşanmaktadır.602 hesabının faaliyet karını hatalı yansıtacağı görüşleri de ileri sürülmektedir.
Buna mukabil konunun tekrar gündeme gelmesi sonucunda yaptığım araştırmada oda tarafından yayınlanan bir başka yazıda -ki linki aşağıdadır- bu indirimler için 770 hesabı kullanılmaktadır.Oda karar mı değiştirdi bilemiyorum ama.770 hesabının kullanılması sonucunda bu hesabın düzenli aralıklarla "alacak" çalışması aslında tekdüzen mantığına da terstir.Neticede benim görüşümde bu takibin 602 hesabında yapılması yönündedir.

http://archive.ismmmo.org.tr/docs/ya/12022009_SGKPrimi.pdf

Saygılar

Evet şimdi hatırladım. Oda hangi akla hizmetle böyle bir yorumda bulundu ise artık. Bence tamaman hatalıdır.
Aktif karakterli hesaplar düzenli olarak Borç kayıtla çalışırlar. Arızı olarak aktif karakterli bir hesaba alacak kayıt yapılması mümkündür ancak adı üstünde bunlar istisnai işlemlerden oluşur.
Düzenli olarak aktif karakterli hesaba alacak kayıt yapıolmaz.
Tabi bunun tersi de geçerlidir. Pasif hesaplar normal olarak alacak kayıtla çalışır.

Peki benim durumum hakkında bilgi verecek kimse yok mu? Yıl değiştiği için ve bu yılın gideri olmadığı için 770 hesaba atamam.Ne yapmam lazım?

Sayın Sera yıl deviri sebebiyle ben olsam KKEG yapardım.Gider indirimi hakkınız dahi olsa,yıl bitmiştir.Bu haktan maalesef mahrumsunuz.KKEg yapmak en mantıklısı gibime geliyor.

twolf ' Alıntı:
Sayın Sera yıl deviri sebebiyle ben olsam KKEG yapardım.Gider indirimi hakkınız dahi olsa,yıl bitmiştir.Bu haktan maalesef mahrumsunuz.KKEg yapmak en mantıklısı gibime geliyor.
Aslında 681 önceki dönem gider ve zarar hesabı da kullanılabilir. Ama benimde başıma gelse işi riske atmam KKEG yapardım.

twolf ' Alıntı:
Selamlar
smmm odası uygulama ilk çıktığında yayınladığı bir yazıda bu indirmlerin 602 hesabında takip edileceğini belirtmiş ve madde örneklerini göndermişti.Bende bu itibarla bu işlemler için 602 hesabını halen kullanmaktayım.Nitekim 602 hesabının açılımında "devlet yardımları-sübvansiyon" gelirleride sayılmıştır.Şu halde bu hesabın kullanılması yanlış olmayacaktır.Gerçi 602,649,679,770 hesapları arasında hala çelişkiler yaşanmaktadır.602 hesabının faaliyet karını hatalı yansıtacağı görüşleri de ileri sürülmektedir.
Buna mukabil konunun tekrar gündeme gelmesi sonucunda yaptığım araştırmada oda tarafından yayınlanan bir başka yazıda -ki linki aşağıdadır- bu indirimler için 770 hesabı kullanılmaktadır.Oda karar mı değiştirdi bilemiyorum ama.770 hesabının kullanılması sonucunda bu hesabın düzenli aralıklarla "alacak" çalışması aslında tekdüzen mantığına da terstir.Neticede benim görüşümde bu takibin 602 hesabında yapılması yönündedir.

http://archive.ismmmo.org.tr/docs/ya/12022009_SGKPrimi.pdf

Saygılar

Yahya Arıkan 770 hesap uygundur dedi bizde 770 yapıyoruz. ama 602 hesabın açıklamasını tekrar okuyunca 602 olmalı gibime geldi. Kafam karıştı yani.

öncelikle herkese selam arkadaşlar,

size gelir tablosu ve blanço ilkelerini tekrar okumanızı tavsiye ediyorum muhasebe ilkesinde mahsuplaştırma (yani netleştirme) imkanı yoktur dolaysıyla yevmiye kayıtlarında netleştirme yapılamaz. ör: demirbaşlar buna karşılık b.amortismanlar bunların blançoda gösterilmesi gerekir. %5 lik indirim ise süresinde ödendiği zaman indirim yapılabilecek bir teşvik kalemi olduğu için bordroda tahakkuk ilkesi gereğince 181 gelir tahakkukları hesabı borçlu 602 diğer gelirlerler hesabı ise alacaklı olur ödendiği zaman 181 nolu hesap alacaklı 361 öd.sos.kes.hes. borçlu olur.
saygılar

Üstadlar biz %5 lik indirimi ilgili 700 lü hesabın SGK İşveren Payından düşüyoruz. Karşı ayağında da 361 hesaptan
Ödenecek. SGK Primlerinden düşüyoruz. Bu yöntemle %5 kaydını bordro tahakkunu yaptığımız fişin içinde hallediyoruz.

Nasıl ki x malını alırken fatura da satıcınin yaptığı indirimi ayrıca bir kayıtla malın maliyetinden indirmiyorsak burada da onun gibi bir mantık söz konusu. Üstadlar daha iyi bilir tabi. Şimdi bu başlıkta ti yaklaşık on sayfalık yorumları okuyup daha iyi bilgi sahibi olmaya çalışacağım.

Selamlar
Sayın miller57 henüz daha tahakkuk aşamasında ödenmeyen bir vergiyi ödenmiş gibi kendi içinde mahsuplaştıramazsınız.Bir önceki mesajda sayın murat-21'in netleştirme yapılamaz açıklaması bu anlamda doğrudur.Amacınız belki bunu kısayoldan yapmak fakat muhasebe mevzuatımız maalesef buna izin vermemektedir.
Saygılar