5188 Sayılı Özel Güvenlik ile ilgili yardım

merhabalar öncelikle bizleri bu konularla aydınlattığınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim.Ben 2006 ocak ayından itibaren özel güvenlik görevlisi olarak fabrikada çalışmaktayım,işe alım sürecinde fabrikamızda güvenlik statüsünde kimse yoktu.Biz 6 personel silahlı özel güvenlik olarak işe alındık ,belirsiz iş sözleşmemizdede özel güvenlik ibaresi geçmektedir.işveren 2006 tarihinde 3 ay içerisinde 5188 sayılı yasa gereği kendi bünyesinde özel güvenlik teşkilatı kuracaklarını söylemişlerdi ancak hala 2010 doğru gelmemize rağmen özel güvenlik teşkilatı kurmak için izin dahi valilikten almamıştır.5188 sayılı kanun gereği şu anda bizi izinsiz çalışmaktadır ve kanun gereği işverenin ceza alma sebeblerindendir.Sizlere sormak istediğim konu ise işveren,bizim iş sözleşmesindeki yaptığı iş-özel güvenlik-olarak geçmektedir.bizler işverenin iş sözleşmesine uymadığından dolayı işimizi bıraksak tazminat hakkımızı alabilirmiyiz vede bırakacağımız zaman ihbar süresini doldurmayıp hemen bırakma imkanımız olabilirmi.....yada devletimizin hükmetmetmiş olduğu kanuna uymayan işvereni kimlere şikayette bulunabiliriz

Ynt: 5188 sayılı özel güvenlik ile ilgili yardım

Öncelikle işveren 5188 kanununa aykırı bir davranış içindeyse bu onu bağlar. Sizin İş akdinizin bu konu ile alakası yok. Ayrıca siz 5188 sayılı kanun gereği gerekli eğitimi ve sertifikayı aldınızmı? Bu konuda yeterlilikleriniz tammıdır acaba?

Ynt: 5188 Sayılı Özel Güvenlik ile ilgili yardım

Merhaba;

- Siz şu an görev yaptığınız yerin personelimisiniz, yoksa özel güvenlik firmasına mı bağlısınız?

Kolaygelsin

arkadaşlar ilginizden dolayı teşekkür ederim.bizler fabrikanın personeliyiz ve silahlı özel güvenlik kimliklerimizde var.şimdi anlatmak istediğim iş veren bizi yasal olarak çalıştırmıyor valilikten izni yok ve bu davranışlarada emniyet mensubları göz ardı ediyorlar normalde yasak olması gerekir 5188 sayılı yasa gereği vede bizlerin iş sözlesmemizde güvenlik görevlisi olarak yazmakta işveren iş sözleşmesine aykırı davranmışolmuyormu....

Merhaba;

Özel güvenlik hakkında valilikten izin alınmaması işverenin sorumluluğu. Siz üzerinize düşen görevi ifa ediyorsanız ve karşılığını da alıyorsanız, diğer taraflara kafa yormanıza gerek yok. Hem üstelik almıştır ve belge içeridedir. Böylede düşünebiliriz.

Kolaygelsin