5811 Sayılı Kanun

asiye

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar size vergi dairesinin bile çözümsüz kaldığı bir soru yöneltmek istiyorum.2adi ortaklı veteriner mükellefimiz 5811 sayılı kanundan yararlanmak istiyor ama 5811 yasaya göre yararlanılacak beyanname adi ortaklık adına mı olacak yoksa her iki adi ortağın adına tek tekmi düzenlenip beyannamesi verilecek ve ödenecek .fikirleriniz bekliyorum tşkler.

Ynt: 5811 Sayılı Kanun

asiye ' Alıntı:
arkadaşlar size vergi dairesinin bile çözümsüz kaldığı bir soru yöneltmek istiyorum.2adi ortaklı veteriner mükellefimiz 5811 sayılı kanundan yararlanmak istiyor ama 5811 yasaya göre yararlanılacak beyanname adi ortaklık adına mı olacak yoksa her iki adi ortağın adına tek tekmi düzenlenip beyannamesi verilecek ve ödenecek .fikirleriniz bekliyorum tşkler.

Buna şöyle cevap vermek daha doğru olur.Adi Ort.Yapısı itibariyle bakarsak Muhtasar ve KDV beyannameleri tek Geçici ve Yıllık Bey.Ayrı Dolayısıyla burda yapı itibariyle Her iki ortağın Hisseleri oranında ayrı ayrı düzenlenip yararlanmasında fayda var

ferhat

Bu konuyla ilgili GMSİ ve GV mükellefime yazı gelmiş. faydalanabilirsiz vs vs diye bir yazı. Bu yazı mükellefimin 1 ay kadar önce yurt dışından 220000 dolar gibi bir paranın Türkiye ye getirmesinden kaynaklanabilir mi ?? yoksa klasik yüksek vergi ödeyen kişileremi geliyor bu yazı ??

benim de yüksek vergi ödeyen bir mükellefime geldi, yurtdışından para girişi falan yoktu.

asiye ' Alıntı:
Kanundan yararlanma amacı düşünülürse
Adi ortaklıkta,
Gelir vergisine ilişkin matrah farkı dolayısıyla bu Kanundan yararlanmak istiyorsanız beyannamenizi ilgili ortak adına vermelisiniz. KDV yönünden yararlanmak istiyorsanız ortaklık adına vermelisiniz.

Arkadaşlar benim mükellefim kendi adına verse (şirketi için değil!!! yani sermeyeye filan eklenecek bir durum) sizce beyanda bulunması mantıklımı ???

Bence 5811 bir fırsattır ... Hele bir de kayıtdışı geliriniz\varlığınız varsa %5\%2 lik bir vergiyle rahata kavuşuyorsunuz. Kaçırmamak lazım.

Bence hiç bir garantisi yok . Zaten pek tutulmadı habire yazı yazıp mükkelefi davet ediyolar.

Sorun bankaya gelen yüksek miktardaki parayı takip eden maliyenin, beyana yanaşmayanlara karşı ve bunun sonucunda harekete geçip geçmeyeceği ?

Ne kanunu önemli olan uygulamadır. Ayrıca Türkiyede kanunların da bir garantisi yoktur.

Sayın Nizam Üstadın görüşüne ilaveten; 5811 sayılı kanunda vergi daireleri bile çelişkiye düşmektedir. Yani kimse net ifadeler kullanmıyor. Haa bu kanun ne kadar gerekli veya ne kadar gereksiz tartışma konusu. Ama avantajı var mıdır? Vardır. Peki bu avantajlardan kim yararlanır? ...

Saygılar.

nguroy ' Alıntı:
Ne kanunu önemli olan uygulamadır. Ayrıca Türkiyede kanunların da bir garantisi yoktur.

Olay çok net. 5811 kapsamında 100.000 TL beyan ettiğimizi varsayalım. Daha sonra hakkımızda 2008 öncesi döneme ilişkin bir inceleme yapıldığı ve beyan dışı bıraktığımız hasılattan kaynaklanan 120.000 TL lik matrah tespit edildi.
120.000 - 100.000 = 20.000 TL üzerinden işlem yapılacaktır.
Uygulamayla bu nasıl değiştirilebilir....

Sn. gelirler;

Siz Maliye Bakanlığı veya gelirler genel müdürlüğü kadrolu elemanımısınız?

Burası Türkiye olay çok net falan değil. Her halde yaşınız daha çok genç olmalı. Burda hiç birşeyin garantisi yoktur.

2-3 Yıl önce mükallefler aranıp ek beyana davet edilmişlerdi. Hatırlarsınız hatta pazarlıklar olmuştu. O dönemde verilen sözler vardı inceleme olmayacak diye şimdi onlardan incelenen o kadar çok var ki.

Neyse bugün maliyenin işine bu geliyor, yarın tercihler değişir , başka birşey çıkar.
Ayrıca inceleme sonunda ne olacağı hiç belli olmaz. Bir firmaya girdiler mi boşuna çıkmazlar. Mutlaka birşeyler bulurlar.
Bu kadar tek yönlü bakmayın olaylara.

nguroy ' Alıntı:
Sn. gelirler;
Siz Maliye Bakanlığı veya gelirler genel müdürlüğü kadrolu elemanımısınız?

Sn. nguroy

Bunu bir iltifat olarak mı algılamam gerek yoksa bir hakaret mi?
Ben burayı bir fikir platformu olarak görüyordum. Maksat bilgilerimizi paylaşmak ve fikir alışverişinde bulunmak.
Kullanıcı ismimin "gelirler" olması herhangi bir kurumun mensubu olmamı gerektirdiğini zannetmiyorum.

nguroy ' Alıntı:
Burası Türkiye olay çok net falan değil. Her halde yaşınız daha çok genç olmalı. Burda hiç birşeyin garantisi yoktur.
2-3 Yıl önce mükallefler aranıp ek beyana davet edilmişlerdi. Hatırlarsınız hatta pazarlıklar olmuştu. O dönemde verilen sözler vardı inceleme olmayacak diye şimdi onlardan incelenen o kadar çok var ki.
Neyse bugün maliyenin işine bu geliyor, yarın tercihler değişir , başka birşey çıkar.
Ayrıca inceleme sonunda ne olacağı hiç belli olmaz. Bir firmaya girdiler mi boşuna çıkmazlar. Mutlaka birşeyler bulurlar.
Bu kadar tek yönlü bakmayın olaylara.

Herkes her zaman incelenebilir. Doğrudan 5811 kapsamındaki beyanlardan dolayı inceleme yapılmayacak deniyor ama başka nedenlerle tabii ki incelenebiliriz. Matrah farkı da bulunabilir.
İşte 5811 in sağladığı kolaylık bu. Matrah farkından mahsuba imkan veriyor. Bunu kim engelleyebilir.
Türkiye bir hukuk devleti. Kanun var, yargı var.

Zaten ben gelirlerimi doğru beyan etmiş vergisini düzenli ödemiş biriysem bu Kanuna zaten ihtiyacım olmaz.
Ben kendime ve yaptıklarıma güveniyorsam isteyen beni ek beyana çağırabilir ama kimse beyanımı değiştiremez.

Elbette bunu hakaret için söylemiyorum. sadece biraz ironi için.

"
Türkiye bir hukuk devleti. Kanun var, yargı var. "

İşte burda biraz şüpheliyim. ???