A.Ş.Hisse devri

Okay KIR

Tanınmış Üye
Slm Kolay Gelsin
A.Ş. de nama yazılı hisse senedi devrinde ticaret sicile tasdik mecburimidir (dışarıdan bir tüzel kişiye devrolacak yani yeni ortak
yasal dayanak varmıdır
Teşekkürler

Ynt: A.Ş.Hisse devri

Devir sırasında tescile gerek yoktur. İlk genel kurulda zaten hazirun cetvelinde yeni ortak görünecek ve tescil edilecektir.
Ancak yeni ortak Yönetim Kuruluna gircekse o zaman hemen genel kuru yapıp yeni yönetim seçmek gerekir. Bu da tescil ve ilan edilecektir.
Başka bir yönetim kurulu üyesi istifa ederse yeni ortak temsilcisi üye olarak ilk genel kurula kadar yönetim kurulu tarafından atanabilir.

Teşekkürler sayın ngüroy
şöyle bir sıkıntı var
geçici ilmuhaber (tek olarak) düzenlenmiş
1.250.000 tl lik geçici ilmuhaber
şimdi bu ortak hissesinin 750.000 tl sini başka bir kişiye devredecek
normalde arkası cirolanıp teslim edilir geçici ilmuhaber
fakat
geçici ilmuhaber tek ve .....şahsına ait 1250.000 tl lik sermayeyi gösteriyor
şimdi bu hissenin sadece 750.000 tl lik kısmı devredilecek
bu devir nasıl olacak cirolansa komple devredilmiş olur
ben şöyle düşündüm
eski ilmuhaber iptal edilip yeni ilmuhaber mi çıkarsak
750.000 yeni ortak
500.000 eski ortak
düşüncem doğrumudur
başka yol varmıdır
Teşekkürler

Devir ile ilmuhaber farklı. Bu 1250,000 tl tek bir hisseden oluşmuyor anladığım kadarı ile. ana sözleşmede şirketin hisse yapısı belirlenmiştir.Adet ve tutar olarak belirlidir. Bu ortak kendi hisselerinden 750,000 tl lik kısmını bir hisse devir sözleşmesi ile başkasına devredebilir. Bunun şirketle ilgisi yoktur. Tabi bu devri yönetim kuruluna bildirecek ve kurul da kabul ederek pay defterine işleyecek.
Genel kurul aşamasında sorun ortaya çıkar. Hazirun cetveli yapılırken ortaklar yeni hisse dağımlarına göre yapılmalıdır.
Bu da tescil ve ilan ile resmiyet kazanır.

Eylül 2009'da ayında genel kurul yapıldı 3 sene boyunca 5 kişiden oluşacak biçimde yönetim kurulu belirlendi yönetim kurulunda bulunan şahıslardan biri hissesini satacak almak istiyorum ama diğer üyeler hisseleri alsan bile yönetime eylül 2012'ye kadar giremezsin biz 4 kişi olarak devam edecez diyorlar böyle hakları varmı acaba bunu öğrenmek istiyorum yardımlarınız için teşekkür ederim.

Alacağınız hissenin oranı önemlidir. Eğer çoğunluk sağlayabiliyorsanız genel kurul isteyebilirsiniz. Azınlık ise yine genel kurul isteme hakkınız var ama bir işe yaramaz. Sonuç değişmez çoğunluğun istediği karar çıkar.

Alacağım hisse %4 avukat tutup genel kurul talebi yapabilirmiyim.

diğer hisseler
%46
%23
%23
%4
%0,001 bu hisse sahibi hariç diğerleri yönetimde ve %4 hisse boşta almak istediğim

yardımlarınız için teşekkür ederim.Hisse alıp 2012'ye kadar beklemenin bir anlamı yok :))