A.Ş.'lerde Yönetici ve Müdürlerin cep telefonu ft.larının giderleştirilmesi?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,308
Konum
İstanbul
Merhaba;
A.Ş.' lerde yönetici ve müdürlerin cep telefonu faturaları bir karar alınarak gider olarak kayıt edilebileceği söylendi, bunun uygulamasını yapan oldumu? Yasal dayanağı varmıdır ayrıca?




Teşekkürler.
Kolay gelsin.
 

dogan76

Katkı Sunan Üye
Üyelik
21 Ağu 2008
Mesajlar
374
Konum
İstanbul
Ynt: A.Ş.'lerde Yönetici ve Müdürlerin cep telefonu ft.larının giderleştirilmesi?

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı
(Mükellef Hizmetleri Katma Değer Vergisi Grup Müdürlüğü)

Sayı : KDV.MUK.B.07.1.GİB.4.34.17.01.29.25-38277
Konu : İşyerinde kullanılan ancak başkası adına kayıtlı olan su, elektrik, telefon vb. faturalarla ödenen giderlerle ilgili olarak yüklenilen KDV?nin indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.
UYGULAMA TAMİMİ
NO:KDV-2009/6

Bilindiği gibi, Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun;
34. maddesinin (1) numaralı fıkrasında, yurt içinden sağlanan veya ithal olunan mal ve hizmetlere ait KDV?nin alış faturası veya benzeri vesikalar ve gümrük makbuzu üzerinden ayrıca gösterilmesi ve bu vesikaların kanuni defterler kaydedilmesi şartıyla indirilebileceği,
30. maddesinin (d) bendinde ise, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarına göre kazancın tespitinde indirimi kabul edilmeyen giderler dolayısıyla ödenen KDV?nin indirim konusu yapılamayacağı,
hükme bağlanmıştır.
Öte yandan, Gelir Vergisi Kanununun 40. maddesinin (1) fıkrasında, ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderlerin safi ticari kazancın tespitinde gider olarak indirilebileceği hüküm altına alınmıştır.
Vergi Usul Kanununun 3. maddesinde de, vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyetinin esas olduğu, vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyetinin yemin hariç her türlü delille ispatlanabileceği hükmü yer almıştır.
Yukarıda yer alan hükümler çerçevesinde, işyerinde kullanıldığı iddia edilen ancak başkası adına kayıtlı olan su, elektrik, telefon fatura bedellerinin faaliyette bulunulan işyerine ait olduğunun ve işle ilgili olarak kullanıldığının kesin delillerle ispatı halinde ve adına fatura düzenlenen mükellef tarafından mükerrer indirim konusu yapılmaması şartıyla bu belgelere dayalı giderlerle ilgili olarak yüklenilen KDV?nin indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: A.Ş.'lerde Yönetici ve Müdürlerin cep telefonu ft.larının giderleştirilmesi?

Bu konu çok tatışma yaratacak bir hususdur. İstisna olarak böyle bir fatura belki bir iki kereliğine gider yazılabilir.
Ancak normal şartlar altında herkesin şirket hattı kullanması en doğrusudur.
Aksi halde bir sürü sorular ortaya çıkar , bu görüşmeler acaba özel midir? yada bu kadar amerika görüşmesi niçin yapılmıştır. Yapılan görüşmeler hangi işin , hangi ticari faaliyetin elde edilmesi için yapılmıştır. vb?
İnceleme elemanı bu tip soruları ve daha aklıma gelmeyen birçok soruyu soracaktır.
Sonra itiraz ve mahkeme fasılları başlayacaktır.
Değer mi bütün bu risklere ?
Alın birer hat olsun bitsin. :)
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,308
Konum
İstanbul
Ynt: A.Ş.'lerde Yönetici ve Müdürlerin cep telefonu ft.larının giderleştirilmesi?

Teşekkürler dogan77;
Yukarıdaki alıntıda cep faturası ibaresi yok, normal işyeri telefonu ile cep telefonu faturasını aynı kefeye koyamayız diye düşünüyorum.Başkası adına kayıtlı sabit telefon faturasında işyeri adresi yazıyorsa, bu giderin işyerine ait olduğunu kanıtlarsınız denetim elemanına, ancak cep telefonu faturası işyeri adresine gelse bile reddedilebilir diye düşünüyorum.
Cep telefonu her yerde kullanılabilir, ancak sabit telefon sadece işyerinde kullanılabilir, onun için sabit telefonlar için yukarıdaki yazıya istinaden gider yazılabilir, fatura adresi işyeri adresi olması kaydı ile, ancak cep telefonu faturaları için biraz tehlikeli.
Kdvsinin kkeg atılarak kaydı da sakıncalı gibi görülüyor, Tamamının Kkeg' e atılarak kaydının da hiç bir avantajı kalmıyor, sadece kasa takibi açısından doğru kayıt olur sanırım.

Teşekkürler.
 
İ

İrem35

Ziyaretçi
Ynt: A.Ş.'lerde Yönetici ve Müdürlerin cep telefonu ft.larının giderleştirilmesi?

Şirket yöneticisi ya da müdür adına kayıtlı olan cep telefonu faturaları gider olarak kaydedilemez
fakat bir kira sözleşmesine dayandırılarak, ödemeler gider yazılabilir diye düşünüyorum.
 
Üyelik
31 Eki 2008
Mesajlar
1,611
Konum
İstanbul
Ynt: A.Ş.'lerde Yönetici ve Müdürlerin cep telefonu ft.larının giderleştirilmesi?

İrem35 ' Alıntı:
Şirket yöneticisi ya da müdür adına kayıtlı olan cep telefonu faturaları gider olarak kaydedilemez
fakat bir kira sözleşmesine dayandırılarak, ödemeler gider yazılabilir diye düşünüyorum.

uygulamada öyle zaten.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: A.Ş.'lerde Yönetici ve Müdürlerin cep telefonu ft.larının giderleştirilmesi?

yeterlilik ' Alıntı:
İrem35 ' Alıntı:
Şirket yöneticisi ya da müdür adına kayıtlı olan cep telefonu faturaları gider olarak kaydedilemez
fakat bir kira sözleşmesine dayandırılarak, ödemeler gider yazılabilir diye düşünüyorum.

uygulamada öyle zaten.

Kira sözleşmesi yapmak da kulağını tersden göstermek olur.
Hem gv stopajı hemde kdv 2 yapılması gerekir. Ya da fatura kesilmesi istenir. ki bu da şahıs olduğu için mümkün değil :)
 
Üst