A.Ş.'lerde Genel Kurul

Anonim şirketlerde genel kurul kaç yılda bir yapılmaktadır? 30.06.2011 tarihi itibariyle imza sirkülerimizin süresi doldu.
15.12.2010'da şirketimiz başka bir şirketle birleşti, genel kurul yapıldı ancak ticaret sicil gazetesinde temsil yetkisinden ve süresinden bahsedilmemiş. Bu durumda ne yapmamız gerekir? Değerli bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ynt: A.Ş.'lerde Genel Kurul

Türk Ticaret Kanunu sermaye şirketlerinin dönem sonundan itibaren üç ay içerisinde genel kurul yapmasını

zorunlu tutuyor,

yapılmazsa ne olur ? bişey olmaz herhangi bir cezası yok.

mrc ' Alıntı:
Türk Ticaret Kanunu sermaye şirketlerinin dönem sonundan itibaren üç ay içerisinde genel kurul yapmasını

zorunlu tutuyor,

yapılmazsa ne olur ? bişey olmaz herhangi bir cezası yok.

Dediğiniz gibi TTK da yazan hiçbirşeyin cezasının olmadığın gibi bu işinde cezası yok.Ancak yeni ttk ile cezai müeyyideler TTK içerisinde yer almaktadır.Genel kurul içinde yıllık olarak yapmalısınız ancak bir kaç yılda bir bile yapsanız yonetim kurulunun imza yetki süresi bitmedi ise sorun yaşamazsınız.Ancak toplu yaptırdığınızdada masraf anlamında değişen birşey olmayacaktır. o yüzden yıllık yapılmasında fayda var diye düşnüyorum.

doğrudur teni ttk da bazı düzenlemeler var.ama bence illaki bir yaptırıma gerek yok.her yıl düzenli olarak

kurumlar vergisinin onaylanmasına mütaakip genel kurulun yapılmasını; yönetim ve denetim kurulunun ibra

edilmesi,kar varsa dağıtılıp dağıtılmayacağı,temsil yetkileri,ücret ve huzur haklarının tespiti vb...konularda

karar alınmasını şirket yönetimi adına gerekli ve faydalı görüyorum...

Sadece faydalı değil zorunludur. Bir yasa maddesinin yaptırmının belirtimemiş olması o maddeyi geçersiz kılmaz.
TTK gereği bu tür işlemlerin yapılmamıs belki bir yaptırıma tabi değildir. Ancak ticari uyuşmazlık sonucu dava konusu olduğu zaman, veya karşılıksız çek vb gibi ceza davalarında genel kurul, tescil, şirketin temsil ve ilzamı çok hayati önem kazanır.
Aynı şekilde kamu alacaklarının takibin de de şirket yetkililerini belirlemek için bunlar zorunludur.

Merhabalar,
5 ortaklı A.Ş.de Yönetim kurulu başkanıyım, ancak ortaklar arasındaki uyumsuzluk nedeniyle hissemi devretmek ve yönetim kurulu başkanlığından ayrılmak isteğimi defalarca dile getirmeme rağmen bir türlü 4 kişiyi bir araya getiremedim. Başkan olarak bütün riskleri taşıyorum ve bende artık şirkete gitmiyorum.
Noter marifetiyle ortaklara ve mali müşavirimize istifa dilekçesi göndersem sorumluluktan kurtulabilirmiyim. Ayrıca bu istifa dilekçemi ticaret odası veya başka kamu kuruluşlarına göndermem gerekirmi?
Bilgi verirseniz çok menmun olurum. şimdiden teşkkürler..

Durmunuz karmaşık. Burda kolay cevaplanmaz. Bu işlerde uzman olan bir meslektaşdan profosyonel yardım almalısınız.

Öncelikle bahsettiğiniz gibi noterden yönetim kurulu üyeliğinden (başkanlığından) istifa ettiğinizi diğer yönetim kurulu üyelerine, ticaret siciline, vergi dairesine ve çalıştığınız (özellikle çek karnesi aldığınız) bankalara bildiriniz. Böylece ildirdiğiniz tarihten sonraki işlemlerin sorumluluğundan kurtulmuş olursunuz. Daha sonra hissenizi devretmek için girişimde bulunursunuz.

Öyle istifa ettim demekle Aş yönetim Kurulundan ayrılıp sorumluluktan sıyrılmak pek mümkün değildir.

sarslan1967 ' Alıntı:
Merhabalar,
5 ortaklı A.Ş.de Yönetim kurulu başkanıyım, ancak ortaklar arasındaki uyumsuzluk nedeniyle hissemi devretmek ve yönetim kurulu başkanlığından ayrılmak isteğimi defalarca dile getirmeme rağmen bir türlü 4 kişiyi bir araya getiremedim. Başkan olarak bütün riskleri taşıyorum ve bende artık şirkete gitmiyorum.
Noter marifetiyle ortaklara ve mali müşavirimize istifa dilekçesi göndersem sorumluluktan kurtulabilirmiyim. Ayrıca bu istifa dilekçemi ticaret odası veya başka kamu kuruluşlarına göndermem gerekirmi?
Bilgi verirseniz çok menmun olurum. şimdiden teşkkürler..
yönetim kurulu başkanlığına ne zaman ve kaç yıllığına seçildiniz?

Vurgular bana ait olmak üzere, YMM Talha Apak yine bu sitede bulunan makalesinde (http://www.alomaliye.com/talha__apak_as_yonetim_kurulu.htm) diyor ki:

Türk Ticaret Kanununda yönetim kurulu üyelerinin seçimi ile ilgili hükümler bulunmasına rağmen istifalarıyla ilgili hükümler yoktur. Yönetim kurulu üyeleri ile şirket arasındaki münasebet esas itibariyle birinci derecede şirket akdine dayanır. Bu husus da Türk Ticaret Kanununda olmayan hükümler için Borçlar Kanunundaki vekalet hükümleri uygulanır. Borçlar kanununa göre ?vekaletten? istifa her zaman caizdir. Yöneticilerin de bu istifa hakkı hiçbir sınırlamaya tabi değildir.

Yönetim kurulu üyelik süresi bittiği halde, yönetim kurulu üyesi gibi şirketi temsil ve ilzamla ilgili hukuki işlem yapan yönetim kurulu üyeleri, yaptıkları işlemlerden kendileri sorumludur.

Yönetim kurulu üyesi olanlar her zaman istifa edebilirler. Bunların yerine ana sözleşme ve yasa gereği yönetim kurulunca yeni üye (geçici) göreve atanabilir. Ancak, birden fazla üyenin birlikte istifa etmesi veya başka nedenlerle üyelik sıfatlarını aynı zamanda kaybetmeleri mümkündür. Yönetim kurulu üyeliğine atanma yazılı şekle tabi olduğundan istifanın da yazılı olması gerekir.

....

Yönetim kurulu üyelerinin istifası nedeniyle meydana gelen boşalma ve değişikliğin yönetim kurulunca ticaret siciline tescil ve ilan ettirilmesi gerekir. Şirketi temsile yetkili olan kişileri tescil edilmek üzere ticaret siciline bildirmekle yükümlü olan yönetim kurulu, istifa nedeniyle temsil yetkisi kalkan yönetim kurulu üyelerinin bu istifalarını da sicile bildirmekle yükümlüdür.

Yönetim kurulu üyelerinin istifa hakları vekiller gibi mutlak ise de bu hakkın uygun olmayan bir zamanda kullanan kişi şirketin bu nedenle uğrayacağı zararı tazminle yükümlüdür. Yönetim kurulu üyelerinin istifa tarihinden itibaren yönetim kurulu üyeliği sona erdiğinden, istifa tarihinden sonraki işlemlerden yönetim kurulu üyesi olarak sorumlu değildir. Zamansız istifa nedeniyle bu yüzden uğranılan şirket zararını tazmin yükümlülüğü müstesnadır. İstifa etmek isteyen yönetim kurulu üyelerinin bu tazmin yükümlülüğünden kurtulmak için, yönetim kurulunun toplanıp istifa edecek üyenin yerine geçici olarak birini atama imkanını sağlayacak asgari süreyi şirket yönetim kuruluna tanıması gerekir.