A.Ş.nin İflası

merhabalar,50000TL sermayeli bir A.Ş.ye %1 oranında ortaktım.(5 pay-500TL)Yönetim kurulu başkanı iflasını verdikten sonra şirket kapandı.Şirketin vergi borcu olduğundan üzerimde %1 oranında olsa dahi herhangi bir sorumluluk var mıdır?Yoksa sadece 500TL lik bir yatırım yapmış bulunup,şirket iflasıyla bunu mu kaybettim?Teşekkür ederim.

Yönetim Kurulundaysanız, yönetimde kaldığınız tarihler aralığındaki tahakkuk etmiş kamu borçlarından %100 sorumlu olursunuz.Özel borçlardan dolayı şirkete koyduğunuz sermaye kadar sorumlu olursunuz.Şirket aktifleri kadar sorumludur.
Yönetim Kurulunda değilseniz, herhangi bir sorumluluğunuz olmaz.Koyduğunuz sermaye kadar sorumlu olursunuz.

İnternet Vergi Dairesi Borç Bilgilendirme Servisi'nden sorgulama yaptığımda borç bulunamadı yazıyor.Başka bir kalemde mi borç gözüküyor yoksa borcum yok mu?ilginiz için teşekkür ederim.

Oradan ana vergi kodlarını görebilirsiniz, diğer cezalar vs. görünmez.Ayrıca oradan sadece vergi dairesine olan borçlarınızı görebilirsiniz.Özel sektöre olan borçlar, diğer kamu kurumlarına (Sgk, vs..) olan borçlar görünmez.Ki baktığınız tahminime göre sizin şahsi hesabınızdır.Şirket borçlarını şifre ile girerek görebilirsiniz.

Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyesi olmayan ortakların, devlete ve 3.şahıslara olan borçlardan dolayı hiç bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Aslında aynı şeyi söylemek istemiştim.Şirkete koyduğu para gider, başka bir para çıkmaz ortaktan demek istedim.