Adi Ortaklık Araç Alım-Satımı Yapamıyor? Bir yolu Varmı???

stajyeradayi

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar bir sorun var oto alım satımı yapmak isteyen bir adi ortaklık, ortaklık adına alım satım yapamıyor. Nasıl yapamıyor diye soracak olursanız noter ve trafik tescilde işlem olmuyor. Noter ve trafik tescil adi ortaklığı tanımıyor. Adi ortaklığın vergi numarası olmasıda birşeyi değiştirmiyor. Böyle bir işlem yapabilen varmı? Yani adi ortaklık adına nasıl araç alım satım yapabileceğini bilen varmı?

Noter anca şöle yapabilirim diyor; alış-satış yapılırken adi ortaklığın ortakları ikisi birlikte aracı alır ama unvan ve adi ortaklığın vergi kimlik numarasını satışta kullanamam diyor(Yani aracın yeni ruhsatında A-B ADİ ORT.LIĞI değil A VE B KİŞİSİNİN Tc numaraları yazacak) sadece normal iki kişi ortak olarak alış-satış yapıyormuş gibi tc no'larını yazabilirim diyor. Böyle aldıkları aracı adi ortaklğın 153 hesabına kaydedebilirmiyim? Satarken ortaklığın faturasını kullanabilirmiyim? Şimdiden teşekkürler...

Ynt: Adi Ortaklık Araç Alım-Satımı Yapamıyor? Bir yolu Varmı???

daha önce başlık açılmıştı forumda arama yapabilirsin

zaten 2 ortak var ise iki ortak üzerine alacak ortak alıyormuş gibi
onun dışında adi ortaklığın tüzel kişiliği yok, sicille ilgili işlemlerde iki yada üç gerçek kişi ne kadar kişi ortak ise o ortakların adı ve soyadı geçer.

sizde kayıtlarınıza bu şekilde aktifleştirirsiniz

smmm yasin ' Alıntı:
sizde kayıtlarınıza bu şekilde aktifleştirirsiniz
Adi ortaklığın hisse durumlarının % 1-99 veya 40-60 gibi olması bişey farkedermi?

Bu konuyu ben çok araştırdım.Kanunda tebliğlerde vs. yeri yok.
Sizin yorumunuza kalmış.Baş hesap uzmanına sordum bunu ben.Ortaklardan birinin üzerine olması giderlere almada yeterlidir demişti.Kanunen önünde üzerine almasına engel olduğu için özellikli bir durumdu demişti.