Ana Sözleşme Değişikliklerinin Tescili.

MEMET ORHAN

Katkı Sunan Üye
Ltd. şirketlerinin ana sözleşmedeki değişiklik tasarıları, ortaklar kurulu kararının verildiği tarihten itibaren 15 gün içinde ilgili ticaret sicili memurluğuna tescil ve Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde ilan ettirilmek suretiyle tamamlanması gerekekmektedir.
ancak zaman zaman bu değişiklikler çeşitli nedenlerle belirlenen sürede tescil edilememektedir. böylesi bir durumda ticaret sicil memurluğu alınmış bir kararı bu süre geçtiğinden dolayı tescil ve ilan ettirmeme gibi bir sorun ile karşılaşılabilirmi?.

Ynt: ana sözleşme değişikliklerinin tescili.

Sayın nguroy
Anonim ve Limited Şirketlerin Kuruluş ve Ana Sözleşme Değişikliği İşlemlerine İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ

(İç Ticaret 2003/3)

b) Ana Sözleşme Değişikliğinin Ticaret Siciline Tescil ve İlanı

Ana sözleşme değişikliğine ilişkin tasarı, ortaklar kurulu kararının verildiği tarihten itibaren 15 gün içinde şirket merkezinin bulunduğu yerin Ticaret Siciline tescil ettirilir. Ana sözleşmenin değişikliğine ilişkin tescil talep dilekçesine bu Tebliğin 2 numaralı ekinde belirtilen belgeler eklenir. Düzenlenmesine karşın; altı ay veya daha eski tarihli olan ve zamanında notere onaylatılmış olan bir ortaklar kurulu kararı ile adres ve ünvan ve hisse devri değişikliği yapılmıştır. Şu an bu ortaklar kurulu kararını bu gün için için teccil ve ilan ettirebilirmiyiz.

Ynt: ana sözleşme değişikliklerinin tescili.

En iyisi sicile sormak. Çünkü hergün değişiyor.

Ynt: Ana Sözleşme Değişikliklerinin Tescili.

Ben bir limited kuruluşunda ana sözleşmenin yapıldıktan sonra ne kadar sürede bekleyebiliriz tescil ettirmeden diye sormuştum.Sonradan sorun çıkınca.

Ticaret odasına sormuştum.
Eskiden uygulanan bir süre varmış evet.Ancak kaldırıldığını söylemişlerdi.

Bu kararlar içinde geçerli olabilirmi onu yorumunuza bırakıyorum.

Kolay gelsin.