Aracın Aktiften Çıkartılması Sorunu.

URUM79

Fenomen Üye
Merhaba bir konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Şirketin aktifine kayıtlı iki adet araç kayıtlı, fakat şirketin G.İ.B. şifresi ile girdiğimde firmaya ait herhangi bir araç gözükmüyor. Firmayı altı ay önce devraldım. Önceki muhasebecisi ile görüştüğümde faturasını kesmediklerini yada bulamadıklarını gibi bir açıklama ile dönüş yaptı maalesef. (Nasıl farkedemedikleride ayrıca bir sorun)
Şimdi bu araçları ben kasko değerlerinin çok altına inmeden aktiften satış faturası (ünvanada fark faturası adı altında) ile çıkartsam zaten sıkıntılı olan kdv ve geçiciye büyük şekilde ödeme olarak mecburen yansıyacak. Zaten beyannamede de yeni versiyonda taşınmazlarda gösterir isem buda sorun yaratırmı? Görüşleriniz bu konuda nedir acaba.? Teşekkürler.

Sayın urum79

Eğer bu araçlar birinci el alındı ise faturası,ikinci el alındı ise Gider Pusulası veya noter satışı vardır.Sonuçta bunlar aktifte kayıtlı

Şimdi bu araçları kasko değerlerinin çok altına inmeden aktiften satış faturası ile çıkart kdv ve geçiciye düzeltme ver.beyannamede de doğru yerde göster.

Asıl büyük sorun ve meslektaşlarımızın atladığı bu işlemi yaparken aktifte kayıtlı fiili olarak olmayan araçtan amortisman ayırdı isen onada düzeltme vermeyi unutma

Sayın urum79

Eğer bu araçlar birinci el alındı ise faturası,ikinci el alındı ise Gider Pusulası veya noter satışı vardır.Sonuçta bunlar aktifte kayıtlı

Şimdi bu araçları kasko değerlerinin çok altına inmeden aktiften satış faturası ile çıkart kdv ve geçiciye düzeltme ver.beyannamede de doğru yerde göster.

Asıl büyük sorun ve meslektaşlarımızın atladığı bu işlemi yaparken aktifte kayıtlı fiili olarak olmayan araçtan amortisman ayırdı isen onada düzeltme vermeyi unutma

Cevabınız için çok teşekkürler Sayın Ferhat bey, araçların ruhsat tarihlerine baktımda 01/2013 ve 12/2013 dönemlerinden ve muhtemelen bu tarihlerde elden çıkartıldı diye düşünüyorum. Ben 2014 dönemi bitmeden bu araçları bilançodan çıkartmak istiyorum. Fakat önceki dönemlere düzeltme vermek tam anlamı ile kabus. 2014 Yılı bitmeden çıkarttığımda tarihten ötürü Maliyeden geri bildirim gelirmi acaba diyede düşünüyorum.

2014 yılında bu işlemi yaparsanız.Maliyeden geri bildirim olmaz ancak bir inceleme halinde ortaya çıkarsa elden çıkarıldığı tarihten 2014 yılındaki fatura tarihine kadar Vergi Ziya,Gecikme Zammı ve faizi hesaplanır

2014 yılında bu işlemi yaparsanız.Maliyeden geri bildirim olmaz ancak bir inceleme halinde ortaya çıkarsa elden çıkarıldığı tarihten 2014 yılındaki fatura tarihine kadar Vergi Ziya,Gecikme Zammı ve faizi hesaplanır
Üstadım selamlar bende bu soru paralelinde bir soru sormak istiyorum. Şöyle ki gelir vergisi mükellefi bir şahsın Ducato model aracı var. Şahıs gıda ticareti ile uğraşmakta ve bu aracı faaliyetlerinde kullanmaktaydı. Şahıs firmasının kapanışını yapmak istiyoruz ancak üzerine gözüken bu aracın borcu (alınan şahsa olan borç) olduğu için başkasına satışı yapılamıyor. Kendi kendine fatura kessek, vergi dairesi bizim için yeterli dedi, bu sefer belli bir zaman geçtiğinde maliye arkadaş sen Ducato arabayla ne yapıyorsun diye kapımızı çalmaz mı? Kapanışı nasıl yapabiliriz?
saygılar;
bil_gin

Sevgili bilginciğim

Gecikme için kusura bakma.(Biraz Hastayım grip olmuşum).Sorunu geç gördüm.

Mükellefiyet kapatılacağı için aracın faturasını kendi,kendisine kesmesi doğru.

belli bir zaman geçtiğinde maliye arkadaş sen Ducato arabayla ne yapıyorsun diye kapımızı çalmaz mı?

Maliye kapını çalmaz. Diğer bir izahatla eğer maliye senin Ducato araçla mükellefiyetini devam ettirdiğini veya mutat (sürekli ) mükellefiyet gerektiren bir iş yaptığında yakalarsa ve bunu tutanakla tespit ederse o zaman der

Selamlar
Eğer fatura ile aktiften düşüm yapacaksanız,en azından trafikten araçların şu anki sahiplerini bulun,Hiç unvan yazamamaktansa bunların adına faturaları düzenleyin.
Hatta trafikten bu araçlar sizden sonra kaç el değiştirdiğini de belki öğrenme şansınız olabilir.Hazır daha vakit varken,biraz araştırın,öyle hareket edin derim...
Ayrıca kasko bedelininde altına düşmeyin derim.Zaten keseceğiniz faturalar çokta gerçeği yansıtmayacak,en azından rakamsal ve vergisel hatayı aza indirgeyin..
Saygılar

Sayın urum79,

Araçların kayıtlı bilanço değeri nedir ?

Sayın bil_gin,

Şahıs firmalarında kayıtlı demirbaşların ve hertürlü mevcudun (kasa hariç) iş sahibinin kendine fatura kesmesi esastır. Amaç KDV almak. Şirketlerde bilançonu "0" lanması ( son dönemlerin önemli sözü ) benzeri bir işlemdir.

Sayın Ksimkesyan,
Araçlar şöyle gözüküyor:
254.01.01 TOYOTA MARKA TAŞIT TL 15.000,00 (Bu aracın bu tutarda gözükmesi de çok ilginç kontrol ettiğimde araç 2013 model)
254.01.02 WW AA SEDAN MARKA TAŞIT TL 57.920,79

Toplamda da 2.301-TL amortisman ayrılmış.

Sayın urum79,

Bu rakamlar ve ayrılmış amortisman tutarı sıkıntı yaratacak bir durum maalesef. Yapmanız gereken ilk şey noter satış evraklarını bulmanızdır. Arşivinizden yada noterin kendisinden. İkinci adım yazılı bedellere göre kar mı zarar mı edildiğini tespit etmek, şansınız varsa zararına satılmış olsun, o zaman daha az sıkıntılı bir çözüm ortaya çıkar.

Merhaba bu sorunumla ilgili şöyle bir durum gerçekleşti. Araçların satış faturaları elime geçti. (Satış matrahı : 61.039,59-TL) 2012/12 ayında satış faturaları kesilmiş ve beyan edilmiş. Bs formundada alıcıların kayıtları mevcut. Şimdi o dönemde satış kaydı yapıldığını varsayıyorum. Şimdi araçların aktiften çıkartılması adına şöyle bir kayıt yapacağım. Fakat takıldığım nokta zarar kısmı. Şöyleki:

--------------/--------------------
254 (A) 72.920,79
257 (B) 2.301,96
373 (B) 7.292,08 -Bu dönem 2014 de ayrılan amortismanın kapatılması
681 Önceki dönem gid.ve zarar (B) 63.326,75

-------------/-------------------
Yani önceki dönemde gelir gösterilen tutar : 61.039,59-TL
Maliyet kaydında gözükecek değer: 63.326,75-TL
Totalde : 2.287,16-TL o dönem yapılsa idi bu tutar kadar araçların satışından doğan zarar olacaktı.

681 Hesabını kullanıp bu rakamıda kkeg göstermeliyim. ? Yoksa direkt zarar yazabilirmiyim. Çünkü dönemsellik ilkesi gereği önceki döneme ait zarar.

681-
kkeg +

Ne dersiniz?
Tşkler.

Son düzenleme:
Bu yılın giderlerine dahil edemezsiniz. KKEG olarak kaydetmeniz gerekir. 681 hesap, önceki dönemlere ait gider ve zararlar hesabı ancak sizin durumunuz buna uymuyor. Bu hesap geçmiş yıllarla ilgili bu dönem ortaya çıkan durumlarla ilgilidir. Örneğin 2012 yılında aleyhinize bir tazminat davası açıldı ve 2014 yılında sonuçlandı ve tazminat ödediniz bunu 681 hesaba kaydedebilirsiniz.