Aralık 2010 Finansal Hedef : Nokta Atışı

Ynt: Aralık 2010 Finansal Hedef : Nokta Atışı

ben mesela mazeret sınavını çözdüm, 2 tane yevmiye yanlış çıktı, bunlardan biri 600 lü hesaplarla ilgiliydi diğeri bilanço hesabıydı, mesela o soru da doğru olsa gelir tablosu doğru olacaktı kanımca

hemera ' Alıntı:
mazaret sınavındaki amortismanlar nasıl hesaplanıyor???

taşıt 60.000, motor yenileme 6.000, etti 66.000, birikmiş amort. 24.000, kaldı 42.000, % 40 ı 16.800

hemera ' Alıntı:
mazaret sınavındaki amortismanlar nasıl hesaplanıyor???

kaplarda da 2.000 kaplar 800 birikmiş amort., dönemiçinde 1000 lirası gidiyo 400 de amort gidiyo, kaldı 1000 tl kap ve 400 tl amort. 1000-400 = 600 , 600*0,40=240

Sınavla alakalı bir püf nokta

Aldığım bilgiye göre Yusuf hoca sınavda sayfalarda aşağıda ara toplam ve en son kağanışta sonuçta toplam olanları daha bir severmiş.
Yani elinize kayıt yapılmış gerçek bir bir yevmiye defteri alın her saydanın altında Açıklama Kısmının altında ARA TOPLAM ibaresini ve karşısındada o sayfadaki borç ve alacak toplamlarını göreceksiniz

Bir sonraki yevmiye sayfasının başında ise açıklama kısmında
ÖNCEKİ SAYFADAN DEVİR ibaresini ve karşısında bir önceki sayfanın borç ve alacak toplamlarını göreceksiniz en son kapanışta ise bu TOPLAM ibaresi ile borç ve alacak bakiyelerinin toplamını göreceksiniz.

Peki bu ne işinize yarayacak her sayfada borç ve alacağın toplamının alınarak bir sonraki sayfaya akratılmasındaki amaç

1- Borç alacak denkliği ile rakamları tekrar toplayarak Hata oranınının sıfıra indirilmesini sağlamak.
2- Dönem sonunda bilanço hesapları kapatılırken eksik rakam çıkmamasını sağlamaktır.
3- Bir başka önemli noktar ise Hoca buna dikkat ediyormuş ve sınavda toplam alanları kurallara uyduklarından daha bir çok seviyormuş bunu nerden duydun demeyin arkadaşımın müdürü ile bugün görüştük ve bu bilgiyi ondan aldım.

Bunu isteyen yapar isteyen yapmaz ancak benim aklıma yattığından dolayı ben sınavda bunu yapacağım.

Karşılıklarda bir sonraki yıl tahsilat olduğunda zararı 681 önceki yıl gid.zar. hesabına atıyoruz ama geliri neden 671 önceki dönem gelir ve karları yerine 644 konusu kalmayan karşılıklara atıyoruz hoca böyle mi yapmış ?

Burada benim yazdığım kayıtların hepsi hocanın kendi vakalarında yada kitabında olan kendi kayıtlarıdır elle yazılan kayıtlar değildir.

Hocanın Böyle detaylara taktığı kesin.Bende, halen şu T leri nasıl sıralı yapacağımız konusunu çözemedim.Yevmiyeleri yaparken T leri yapsak sıralı yapmamız imkansız.İşlemler bitince yapsak aktarıken hata yapma olasılığı yüksek?

SSERKAN ' Alıntı:
Hocanın Böyle detaylara taktığı kesin.Bende, halen şu T leri nasıl sıralı yapacağımız konusunu çözemedim.Yevmiyeleri yaparken T leri yapsak sıralı yapmamız imkansız.İşlemler bitince yapsak aktarıken hata yapma olasılığı yüksek?

T lerin sıralı olmasına da mı takıyormuş...

SSERKAN ' Alıntı:

Soru kağıdının yan tarafına yevmiyelerde kullandığınız hesapları mümkün olduğunca sıralı şekilde not alın, daha sonra T lere başlarsak sanırım biraz düzenli olur.

oztemiz80 ' Alıntı:
SSERKAN ' Alıntı:

Soru kağıdının yan tarafına yevmiyelerde kullandığınız hesapları mümkün olduğunca sıralı şekilde not alın, daha sonra T lere başlarsak sanırım biraz düzenli olur.

Bende bunu düşüdüm amahata yapmadan becrebilimiyiz o streste.Kendi yaptığı sınavlarda hesap planı diye o vakada kullanılacak hesap kodlarını vermiş.Bizede öyle bi güzellik yapsaymış güzel olurmuş.Valla başarı oranı %8 oluncageçenlerinde çok yüksek not almadıkları göz önünde tutulursa hocanın hobilerini bile irdelememiz gerkecek galiba:) Her yevmiye kaydından sonra Trabzonspor amblemi yapsak acaba etkili olurmu

Hoca böyle detaylara takmasa zaten başarı oranı %8 olmaz ve alınan notlar küsuratlı yani 21-29 vb gibi olmazz.

Benim yapacaklarımı sıralayım isteyen yapsın isteyen yapmasın
Benim sınavda yapacağım şey şu

1 - Yevmiyeler bitecek olay kapanışlara geldiğinde T ler sırayla açılacak.

2- Her açılan T nin içine bir veri girdiğimizde o verinin yanına verinin Yevmiye numarası yazılacak aynı şekilde yevmiye kayıtlarında ise hesapların yanına silindiğinde izi nerdeyse kalmayacak şekilde bir çentik yada bir nokta atılacak ki T lere aktarmada bir atlama olmasın.

3- Her sayfanın altında sayfa toplamı ibaresi ile borç ve alacak toplamları alınacak , diğer sayfaya geçildiğinde ise sayfanın başına önceki sayfadan devir ibaresi ile bir önceki sayfadaki borç ve alacak toplamları alınacak bu şekilde bilanço hesaplarının kapanışında eksik yada fazlalık nedeni ile bir hata olmayacak.

Sınav 3 saat 2 saatini yevmiyelere 1 saatinide T lere ayırsak bu işin içinden çıkılır tabiki palanın sorduğu sorulara vakıf olup 1 yevmiye kaydı ile 30 dk uğraşmamak lazım ve bunun içinde ciddi ders çalışmak lazım.

Artık bunları yapıp yevmiyelerden çok az hata ile de kalırsak Trabzona gidilecek palaya başka ne istediği sorulacak :mad: :mad: :mad:

+1 işte yevmiyede rakamların arasına nokta koyulmaz kutucuklara gelicek şekilde yazılmalı falan

ben gümbür gümbür ortaya bir yere yazdım tabi okuyamadı adam ..
bide tanım sorularını en arkaya cevaplamayı unutulmamalı

tanım sorularını kücüksemeleyim derim ..15 puan tam yapılmış 5,6 kayıt demek bence

valla düzen açısından temmuzda benim kağıttan düzenli kağıt yok diye tahmin ediyorum hatta rakamların sonuna ,- işareti bile koydum ama yine de 37 aldım, bence yevmiye kayıtları doğru olduktan sonra çok ayrıntıya girmesek de olur, ama ne kadar alt toplam falan da alsanız yevmiye yanlışsa puan vermez diye düşünüyorum, şahsen ben yevmiyelere yoğunlaşıp pek ayrıntıya girmeyi düşünmüyorum...

SERHAT123 ' Alıntı:
tanım sorularını kücüksemeleyim derim ..15 puan tam yapılmış 5,6 kayıt demek bence

katılıyorum, 37 aldım 15 de tanım yapsaydım 52 ile geçecektim

Saçma ama aklıma takıldı. T lerin altını çift çizgiylemi kapatacağız tek kalın çizgiylemi ayrıca ticari mallar hesabının T si karışık olacak toplam al tekrar alacaklandır tekrar toplam al bunu nasıl ister hoca ? Ayrıca bu sınavda fire sorulacakmış gibi bir his var içimde normal olursa ne olurdu anormal olursa ne olurdu bilen var mı?

stonhand ' Alıntı:
Hoca böyle detaylara takmasa zaten başarı oranı %8 olmaz ve alınan notlar küsuratlı yani 21-29 vb gibi olmazz.

Benim yapacaklarımı sıralayım isteyen yapsın isteyen yapmasın
Benim sınavda yapacağım şey şu

1 - Yevmiyeler bitecek olay kapanışlara geldiğinde T ler sırayla açılacak.

2- Her açılan T nin içine bir veri girdiğimizde o verinin yanına verinin Yevmiye numarası yazılacak aynı şekilde yevmiye kayıtlarında ise hesapların yanına silindiğinde izi nerdeyse kalmayacak şekilde bir çentik yada bir nokta atılacak ki T lere aktarmada bir atlama olmasın.

3- Her sayfanın altında sayfa toplamı ibaresi ile borç ve alacak toplamları alınacak , diğer sayfaya geçildiğinde ise sayfanın başına önceki sayfadan devir ibaresi ile bir önceki sayfadaki borç ve alacak toplamları alınacak bu şekilde bilanço hesaplarının kapanışında eksik yada fazlalık nedeni ile bir hata olmayacak.

Sınav 3 saat 2 saatini yevmiyelere 1 saatinide T lere ayırsak bu işin içinden çıkılır tabiki palanın sorduğu sorulara vakıf olup 1 yevmiye kaydı ile 30 dk uğraşmamak lazım ve bunun içinde ciddi ders çalışmak lazım.

Artık bunları yapıp yevmiyelerden çok az hata ile de kalırsak Trabzona gidilecek palaya başka ne istediği sorulacak :mad: :mad: :mad:

t lere ihtiyacın olan bir kayıt gelirse ne yapacaksın peki.
Bence yevmiyeler doğru olduktan sonra buna o kadar takmaz .
Şahsen ben şöyle bir yol izleyeceğim. T ler için 2 sayfa verirse bir sayfa aktif 2.sayfa pasif ve 60-7 hesaplar için kullanacağım.

T lere ihtiyacı olan şey zaten dönem sonu işlemleri olacaktır. Ben o bölümede 1 saatimi ayırıp T leri temiz yapıp sonrada dönem sonunu kapatacağım.
Buradaki derdimde Yevmiyelerde fazladan 1 hata yapsam atıyorum 40-45 alacak olsam en azından buradan yani T lerden ve sayfa sonundaki toplamlardan toparlarım diye düşünüyorum yoksa mart ayına kadar çalışmaya devamm.

Allah verede T leri fazla çizse pala. Geçen sınavda yetmemişlerdi bana. 2 T arasına T açıyordum.