Aralık 2010 Finansal Hedef : Nokta Atışı

Ynt: Aralık 2010 Finansal Hedef : Nokta Atışı

sedateroglu ' Alıntı:
Allah verede T leri fazla çizse pala. Geçen sınavda yetmemişlerdi bana. 2 T arasına T açıyordum.

Aynı şekilde bana da yetmemişti. Panik olmuştum acaba birşeyleri mi fazladan yanlış yapıyorum diye... :)

hıghpower ' Alıntı:
SMMM sınavı Başarı oranı ;
sınavı ,yök yapmadan önce %80
sınavı yökün yapmaya başladığı zaman %25
2000 yılından sonra %10
2008 yılından itibaren %8

Maliye bakanlığında çalışan bir arkadaştan duydum,
smmm sayısı 90 bine yaklaştığı için bundan sonra sınav başarı oranının maliye bakanlığı ve türmob tarafından %5 in altına düşürülmesinde anlaşılmış.Özellikle de komisyon üyeleri bu oranları kabul edenler arasından oluşturulacakmış.Ne yazık ki istatistikler de bunu doğruluyor .Yeni sınava girenler açısından çok acı bir durum. Meslek mensubu sayısını bilinçsizce arttıran biz değiliz ama ceremesini bize çektirecekler .Allah kolaylık versin.Amaç bilgili meslek mensubu seçmek değildir.Sınav başarı oranını olabildiğince düşürmektir.

bu adamlara nedesek az,şu eleme işini staj başlatma sınavına indirgeseler ya,milletin staj döneminde o kadar parasını alıp artı birde yerleşiklere(smmm ve ymmm) kölelik yaptırdıktan sonra bu denli kasma işi fazlasıyla art niyet barındırıyor,bence bu pazarın rantcıları o koltuklardan indirilmeli,yoksa bu zulum daha çok sürer...

iide ozaman da unuttukları bir şey var ozaman insanlar belge kiralayıp kaçak çalışacakalar bunları nasıl engelleyecekler insanlar buraya kadar geldikten sonra mı elenir bizi elerlerse ne iş yapacaz sanayide kabortacıya çırakmı olacaz

arkadaşlar ben de birşey sormak istiyorum
T lerde ben sadece hesap nosunu yazıyorum hesap ismini de yazmamız gerekiyor mu ???
çok komik saçma sapan ayrıntılar ama bu ayrıntılarla, kuşların kırıntı topladığı gibi puan toplamaya çalışıcaz hertaraftan, Allah hepimizin yardımcısı olsun, palaya da insaf versin de bu sınav bari çok zorlamasın bizi... :-\

evet arkadaşım hesap ismini de yazıcan, hocanın sınav kağıdında dikkat edilmesi gereken notlar bölümünde hesapları kod ve ismiyle yazmazsanız kayıtların dikkate alınmayacağı yazıyo, artı hesap isimlerini de kesinlikle kısaltmayınız diyo...

' Alıntı:
evet arkadaşım hesap ismini de yazıcan, hocanın sınav kağıdında dikkat edilmesi gereken notlar bölümünde hesapları kod ve ismiyle yazmazsanız kayıtların dikkate alınmayacağı yazıyo, artı hesap isimlerini de kesinlikle kısaltmayınız diyo...

not;
Kayıtları, size verilen hesap planından yararlanarak, hesap numarası ile birlikte yapınız. Bunlardan
sadece birisinin kullanılması ile yapılacak kayıtlar değerlemede dikkate alınmayacaktır

kayıtlar da hesap kodlarını yazmayı unutursanız cevabınız doğru bile olsa puan alamayacaksınız.

elinde deha maliyet kitabı olup maliyet sınavını vermiş olan arkadaş kitabı bana gönderebilir.

Stonhand;

sana bir sorum olacak

şimdi işetme sattığı malla ilgili sevk ve irsaliye gideri yapmıs olsun 1000 tl +kdv..bunun yarısı alıcı fırmaya aıt dedıgı zaman kaydı nasıl yapıyoruz..

-------------------------/--------------------
612 D.ind 1000
191ind Kdv 180
100 Kasa 1180
-------------------/-------------------------
daha sonra
---------------------/-------------------------
120 Alıcılar 590
612 D.ind 500
391 H.Kdv 90
-----------------------/-----------------------

bu mudur kayıt
Yoksa

----------------------/----------------------
612 D.ind 500
120 Alıcılar 500
191 İnd Kdv 180

100 Kasa 1180

------------------/----------------------------

yada farklı bırsey mı

doğru kayıt şöyle;

612 D.ind 500
191ind Kdv 90
120 alıcılar 590
100 Kasa 1180

çünkü karşı tarafa yükleyeceğimiz giderin kdv sini düşemeyiz.

consultant hocam buna benzer bir soru aynen mazerette geldi.
Bende en son soru tipi olarak bunu ekleyecektim ama siz benden önce davrandınız. Şu işyerindeki internet hızı bir düzelsin bu başlıkta son olarak mazeretteki soru ile bu konuyuda açıklayayım ve artık son hafta kendimi bir kampa sokayım.
25 dedim ancak 18 yevmiye maddesi çıkardım bakalım 13 taneden kaç tanesini yakalayacağız.

sm3 cok tesekkur ederım
stonehand bende ızındeyım artık elımden geldıgınce bıtırmeye calsııyorum..mazeret sınavını daha cozmedım..o yuzden goremedım tesekkurler

rica ederim...

2010 temmuz mazeret sınavı :

İşletme, 01.12.2010 tarihinde satın alınan giyim eşyalarını taşıyan ?T?
Kargo Şirketine toplam 5.900,-TL (KDV %18)?lik taşıma bedelini peşin
ödemiştir. Anlaşmaya göre; taşıma gideri satıcı ?S? İşletmesine ait
olduğundan ilgili tutar anılan satıcıya olan borçtan düşülmüştür

cevap :
-------------------------/------------------------
320 satıcılar hesabı 5900

100 Kasa Hesabı 5900

Satıcı adına ödenen tasıma
bedelinin ödenmesi
------------------------/-------------------------

Bu tarz sorulardahocanın mantığında
1- soruda cevabı 2 maddede yapın demezse elinizden geldiği kadar tek maddede yapmaya çalışıcaz bu bence önemli bu madde 13 yevmiye maddesi sorusundada geçerli.
2- Bu soru tarzında maliyet karşı tarafındır dediği anda pala 191 yada 391 kullanmıyor ve buda tabiki haliyle kafa karıştırıyor.

Mesela dediğiniz soruda

şimdi işetme sattığı malla ilgili sevk ve irsaliye gideri yapmıs olsun 1000 tl +kdv..bunun yarısı alıcı fırmaya aıt dedıgı zaman kaydı nasıl yapıyoruz..

sm3 kardeşimizinde dediği gibi kayıt bu ancak burda tabiki kafa karışır kdv eklenerek yapılan bir ödemede piyasada normalde bunu uygularsanız nakliyeci faturayı size keseceğinden ilkin mecburen kdv yi indirip sonrada o bedeli karşı tarafa kdv li olarak fatura edeceksiniz diyelim sürmen gibi yaptık faturayı aldık kdv yi indirmedik karşı tarafada fatura kesmedik bir dekontla bunu bildirdik bu şekilde nakliyeciye ödenen KDV nereye gidecek maliyeyemi bağışlanacak ? bunun normalde piyasada uygulanması bu yönde ancak sınavda bu tamemen unutulacak.

612 D.ind 500
191ind Kdv 90
120 alıcılar 590
100 Kasa 1180

Mal aldık nakliye ödedik ve bu maliyet satıcıya aitse kdv indirilmeyecek 191 yada 391 kullanılmayacak sanki satıcıya bir ödeme yapmış gibi direkt satıcıya borç kaydı yapılacak.
Aynı şekilde alıcıya gönderdiğimiz malın sevkiyatını ödedik 612 ye attık ancak bir kısmı alıcıya aitse o kısım için gene 191 yada 391 kullanmadan alıcıya borç kaydı yapılacak sevkiyatın tamamı alıcıya aitse gene direkt 191 ve 391 kullanmadan sanki alıcıya ödeme yapmış gibi kayıt yapılacak.

Yanlış yada doğru durum bundan ibaret.

Arkadaşlar en ufak bir hakkım varsa herkese helali hoş olsun sizinde hakkınız varsa helal edin, sınava son hafta artık işyerindende 1 hafta izin aldım, kendimi son bir çalışma kampına sokacağım bu hafta sınava kadar %99 internete de bağlanamayabilirim.

Herkese hayırlı çalışmalar.

ya son bir soru sorucam, işletme konsinye mal aldığında bunu 153 ün altına konsinye mallar diye alt hesap açıp 153 te mi takip edecek yoksa nazım hesaplarda mı takip edecek, bu soru gelebilir ???

bilen yok mu ?????

sm³ ' Alıntı:
bilen yok mu ?????

Yusuf Hocanın kitabı ve notlarında onunla ilgili bir bilgi göremedim ama diğer muhasebe kitaplarına göre bildiğim kadarıyla sizin dediğiniz gibi izleniyor.

Konsinye mallar 157 altında takip edilyor ancak bu bilgi hocanın kitabından değil başka kitaplardan alınan bir bilgi. Palanın 1 nolu kitabında konsinye mal kayıtları yoktu ve pala konsinyede ne yapıyor bilmiyorum ancak normalinde konsinye mal = 157 Diğer Stoklarda takip ediliyor.

Bana kalırsa, diğer stoklarda izlemek daha mantıklıdır. Bilançoya bakıldığında alt hesaplar görünmeyeceğinden ve bilançoyu inceleyeni yanıltacağından , ya dipnotlarda belirtilmeli veya ticari mallardan ayrılarak 157 diğer stoklar hs izlenmeli.

teşekkürler arkadaşlar, tabi bu kayıtlar yapılırken kdv falan hesaplanmıyor değil mi ?

son olarakda böyle bir soru soracağına hoca şunu yapabilir illa konsinye bir mal sorusu soracaksa daha belli olan konsinye satışın gelme ihtimali alma ihtimalinden çok daha fazla.

A işletmedi şu kadar TL lik bir malı konsinye olarak şu firmaya göndermiştir nazım hesapları kullanmayın diye bir soru gelebilir.

Sonrasında o konsinye malı sattırır ancak burada işin ters tarafı bu konsinye demek en az 3-4 kayıt demektir. Malşı gönder , sat,tahsilat yap ve satılan malın maliyetine at yani gelirse ancak hocanın taktığı ana konu olarak gelir bu konu.