Asgari Ücretli Vergi Dilimi

Ben bazı firmalara normal bu ayda 1405 olarak ödettim.Birkaç güne düzeltirler diye düşünüdm.Firmalarda acele ediyor, o yüzden ödettirdim.Brodroları daha düzenlemeden ödemeleri yaptırdım. Ne olacak şimdi?

Son düzenleme:
Yapacağınız önce farkı avans olarak kayıtlamanız, kanun değişikliği olduktan sonrada bize sunulacak yöntemi uygulamak.

Ben düşük olarak ödettim daha sonra çıkarsa farkını yatırıcaz dedim. Devletin sağı solu belli olmaz bide çıkartmazlar kanunu sonra uğraş işverenle.

Ben bazı firmalara normal bu ayda 1405 olarak ödettim.Birkaç güne düzeltirler diye düşünüdm.Firmalarda acele ediyor, o yüzden ödettirdim.Brodroları daha düzenlemeden ödemeleri yaptırdım. Ne olacak şimdi?

Tahsin Kardeşim,

Bordroyu nete çevir bitsin. Aslında böyle birşey yapma zorunluluğu da yok, hatırlatırım. Beyanlar hernekadar ki 1.405,-- diye yapılıyorsa da Asgari ücret ancak brüt açıklanabilir.

Son düzenleme:
Kevork nete çevireyimde bu defa da agi sabit kalacak,brüt değişecek.
Ama devlet diyorki,brüt sabit kalsın,agi yükselsin.
Zaten 3-4 firmada oldu bu.Diğerlerine bordro neyse onu ödettireceğim.Avans kaydı yaparız sonra kapatırız hesapları.

Tahsin Kardeşim,

Geçen sefer yaptılar doğru, a ma ödemeyi yapmışsın işi avansa çevirirsen DV filan bisürü iş yaratırsın. Kaldıki o uygulama birçok kesim tarafından uygun ve adil bulunmadı biliyorsun. Vergi dilimiyle ilgili bir düzenleme planlanıyor diye biliyorum buna yönlenilirse bu seneyi es de geçebilirler.

Arkadaşlar ekim bordrolarını istemeye başladı mükellefler, bu tasarı kanunlaştı mı acaba?

Üstad bende aynı hatayı yaptım, agi farklarını çalışanlara ödedim. Durumu da muhtasar beyanında düzelttim. Agi mahsubunu farkları düşerek yaptım. Farkları yasa yürürlüğe girdikten sonra mahsup edeceğim.
Ayrıca bu işin kalıcı çözümü asgari ücreti vergi dışı bırakmaktır. Zaten agiyle asgari ücret vergisinin büyük bir kısmı alınmıyor. İşimiz sürekli kırtasiye, kulağımızı tersten göstermek, pratik çözüm yok.

Ben bordroda ne çıkarsa onu ödettiriyorum. Kanun çıktığı zaman farkları alacaklar diyorum. Devletin sağı solu belli olmaz bakarsın hiç çıkmaz kanun. Yada bu seneye yetişmez ocak ayındaki bordroda farkları vericez derler. Sonra uğraş dur muhtasar düzeltmeye.

Daha meclis de dahi görüşmesi başlamadığı için çıkıp çıkmayacağı faili meçhul bir kanun. Bir bakmışsınız bu sene böyle oluversin 2018 yılındaki durumuna bakarız deyiverirler.

Arkadaşlar Kasım muhtasarları AGİ ilave indirimine göre yaptınız mı?
Bu konuda beklenen kanun Resmi Gazetede Aralık ayında yayınlanmış.

Arkadaşlar Kasım muhtasarları AGİ ilave indirimine göre yaptınız mı?
Bu konuda beklenen kanun Resmi Gazetede Aralık ayında yayınlanmış.

Merhaba
Evet yapılıyor.Zaten kanunda da "aralık ayında verilen muhtasarlardan mahsubu yapılacak,artan olursa,sonraki dönemde verilecek muhtasardan yine mahsupla tamamlanacak" şeklinde.