Askere giden mükellef

umutyaylagul

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar askere giden mükellef işyerini kapatmayım bağkur devam etsin işletmeciliği için başka birine vekalet versek olur mu diye soruyor. mevzuatta böyle birşeye rastlamadım. normalde olması gerekende kapatıp yeniden işa başlama vermesi lazım yeni kişi adına ama.
bu şekilde bir uygulama ile karşılaşan varmı?

teşekkürler

Ynt: askere giden mükellef

Gelir vergisi mükellefim Aralık ayında askere gidiyor. Bu konu hakkında Sn kanunkaidenin yorumunu, sigortalı girişi yaparsak işletmeyi kapatmaya gerek olmadığıdır. Ama işin maddi boyutu bakımında pek tercih edemedim zaten askerdesin ticari anlamda geliri olmadığı gibi bir de ssk prim boçları çıkıyor. Daha karar vermedik.

Ynt: Askere giden mükellef

kapatıp açmak daha uygun oluyor haliyle. çünkü 12 ay ssk prim borcu yatırmaktansa aç kapat daha manyıklı. peki hiç birşey yapmasa bağkur devam etse işletme devam etse bunun riskleri neler veya nasıl ortaya çıkar..

Pardon ya ben kısa dönem olarak düşündüm ;) uzun dönem olunca baya farklı oluyor. Yaptırımlarına gelince herhangi bir şekilde tespit edildiğinde muhtemelen vergi dairesince kapanış yapılır ama bu kadarla mı biter ?

valla nisanlı üstad kısa dönem de olsa yinede pahalıya geliyor.
peki bir önerin varmı bu mükellefi napalım atsan atılmaz satsan satılmaz.
kardeşi askere gidiyo abisi ben işletecem diyor. ucuz olan neyse onu yapalım diyor.
kapat-aç diyoruz yok diyo sigortalıya da yanaşmaz. enteresan bir durum.

onuda bir seçenek olarak sunalım bkaalım ne diyecekler.
hepte sıkıntılı mükellefler benim gibi yeni büro açacakları buluyorlar heralde. eski müşavir göndermeye mi çalışıyo ne anlamadım. birde ganyan bayii var akıllara zarar.
2008 den beri vergilerini ödememiş ödeme emri gelmiş mal beyanı istemişler napacaz diyo.
birde ganya bayilerinki biraz farklı bildiğim kadarıyla. haftalık raporlar halinde gelir elde ediliyo ve bilanço usulune göre vergilendirliyor galiba.
bu konuda bilgin varmı üstad.

Tcari işletmenin başında adam yoksa neden açık kalsın İşyeri sahibinin olmadığı bir kurumu neden kapatmasın. Kapatılmış örnekler olduğu için yazdım. Dünyayı kendi bakış açınızla döndüğünü sanmayın

Kişisel yorumum, bu işlemin ucuzu pahalısı olmadığı yönündedir..Seçenekler bellidir..
1- İşyerine birini sigortalı yapacak,kendi askere gidecek,bağkuru ödenmeye devam edecek. Bağkurda bil fiil çalışılacak diye bir kural da yoktur.Bağkur bir işverene tabi olmaksızın yapılan kişisel bir ödemedir.Sigortalı olan kişiyede vekalet verilir,iş yine devam eder.
2- Firma kapatılacak,askerlik bitimi tekrar açılacak.

Vergilerini ödemeyen mükellefinizinde seçenekleri belli.
1- Ödeme emri gelmişse takibe alınmış demektir.Herhangi bir girişimde bulunulmaz ise icra işlemi ile de karşılaşılabilir.Ya bir miktar ödeme yapıp,icra safhasından kendini kurtaracak ve af yasasının bir an evvel çıkması için dua edecek
2- Ya da mal beyanında bulunarak şimdiden taksitlendirme yoluna gidecek. Ben şahsen 1.seçeneği tercih ederim.

Ganyan bayileri bilanço usulüne tabi olacak diye bir kural yok.Defter tutma hadleri kapsamında bunalrda değerlendirilir.Yani hasılat hacmine göre işletme veya bilanço usulü olabilir.

Saygılar,

Sorunuzu sonuna kadar okumama bile gerek yok. Siz devlet memurlarınımı yatıyor zannediyorsunuz herhalde. Mükelleflerinize hiç maliyeden denetim amaçlı gelen olmadı demek ki. Fırsat buldukları kadarı ile mükellefleri faaliyetlerinin devam edip etmediği vs. diğer bilgiler içeriğinde ziyaret ediyorlar. Sanırım Ahmeti ziyaret etmek için işyerine değil de kışlasına gitmek zorunda kalacaklar

Merhaba ;

Konu farklı yerlere gelmiş durumda, uzatmaya bence hiç gerek yok.Sn twolf zaten yapılabilecekleri sıralamış.

Vergi dairelerinin işyerlerini resen kapatması 2004-13 sayılı uygulama iç genelgesi ile olur. Ama buradaki olayda zaten işyerinin kapatılması söz konusu değil bir şekilde devam edeceği söyleniyor

evet konu farklı yerlere gitti uzatmaye bencede gerek yok. sıkıntılı mükellefler her meslektaşın karşısına çıkmıştır. burda herkes çözüm önerisi sunmak ve bilgilerini problemlerini paylaşmak için var.
çok iyi ve sağlam bir site olduğunu söylemek istiyorum. en ufak bir problem paylaştığı zaman bir sürü şeyler öğrenebiliyor insan. emeği geçen herkesin eline ve bilgisine sağlık diliyorum.