Askere Giden Personel

batlı

Katkı Sunan Üye
askere gidip de döndüğünde işe tekrar başlıyacağını belirten personelde ücretsiz izin mi gösteriyorsunuz, yoksa giriş, çıkış işlemi mi yapıyorsunuz

Ynt: Askere Giden Personel

Çıkış - Giriş yapmalısınız.

Askerlik bitim tarihine kadar sözleşmeyi askıya alabilirsiniz,ypacağınız yeni bir sözleşme ile.
Ancak bu durumda askerlik sonrası dönüşte yaşanacak sorunlar nedeniyle çalışanın istifa ederek ayrılması durumunda askerlik öncesi dönem için kıdeme hak kazandığı iddiasıyla tazminat talebi, davaları gündeme gelecektir muhtemelen.
Bu nedenle askerlik nedeniyle çıkış yapılıp, tazminatın ödenmesi,dönüşte tekrar işe başlatılmasıher iki taraf için de ilerde can sıkıcı konuların ortaya çıkmasını en başından engelleyecektir.

merhabalar,
bu konuda benimde bir srum olacak..2008 aralıkda çalıştığım özel bankadan istifa ederk askere gittim tazminatımı aldım..mayıs da askerden döndüm..bankaya geri başvuruda bulundum haziranda..fakat kriz nedeniyle hala bir yerleştirme yapılmadı..askerlik nedeniyle istifa ettiğim için geri dönüşte geri almak zorunlulugu varmı..ve bunların süreleri varmı? ben bu durumda ne yapmalıyım? suanda geri almıyoruz demiyorlar ama bekletiyorlar..kesin bi bilgide vermiyorlar...yardımcı olursanız sevinirim..tşkler.

4857 Nolu İş Kanunu
MADDE 31......
...
Herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat öder.

bu kanunda da tarih yok :(( ilk işe alınacak diyo ama ilk iş ne zmn olacgı belli değil..1 senede olabilir yani :((

werder ' Alıntı:
bu kanunda da tarih yok :(( ilk işe alınacak diyo ama ilk iş ne zmn olacgı belli değil..1 senede olabilir yani :((

Merhaba;

Söz konusu banka olunca, kurumsallaşmış bir firma olduğu, ve yine söz konusu banka olunca bunun birçok şubesi olduğu hemen aklımıza gelebilir. Ve hemen şu soru gelir ki, "Banka nasıl olurda eski personeline öncelik tanıyıpta işe almak istemez?" Evet piyasa ciddi bir kriz atlatınca, bankada olunca işçi alımını durdurabilir. Kaldı ki, akbank bile bu krizde 1.500 tane çalışan personelinle yollarını ayırdı. Siz askerdeyken haberiniz yoktur ki, piyasa ciddi bir buhrana dönüştü, işletmeler yeni personel alamadı, alamadığı gibi de mevcut çalışanını da koruyamadı. Piyasada işletmelerin darboğa girmesi vesilesiyle, hem üretim, hem de buna entegre olan işgörenlerin sirkülasyonunda bir daralma oldu.

Peki piyasa açılmadı mı, kısmen açılmış olabilir, ya da tam olarak değil. Eski günlerini aramıyor değil yani.

Sonuç olarak piyasadaki kara bulutların gitmesi neticesinde, işverenler eski iş gücüne, dolayısıyla çalışanlar da eski işine geir dönmesi temennisiyle...

Madde üzerindeki durum da ise, sadece eski personeline öncelik tanıma olarak belirtilmiş, bununla birlikte işçinin başvurusundan, 2 ay içerisinde işveren alabilir. Açık bir ifade ile işverenin tamamıyla inisiyatifine kalmış bir durum söz konusudur.
Sizin askerlik bitiminden sonra, iki (2) ay içinde işe başlamak isteğinizi noter vasıtasıyla bildirimde bulunmuşsanız. İşveren bu doğrultuda, sizi isterse eski işinizde veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek o andaki koşullarla işe almak zorundadır.

Buna mukabil,
a - İki aylık süre içinde işçinin başvursu işçiye tanına yükümlülüktür. Hak düşürücü bir süredir. İşçinin taleple bulunduğunu kanıtlamada kolaylık açısından noterden başvursu daha doğrudur.
b - İşvrenin iki seçeneği vardır. Ya eski işine veyta benzeri bir işlere yerleştirilecektir. Doğaldır ki boş yer olacaktır. Boş yer varsa derhal yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih edilecektir.
c - Yasa koyucu boş yer olması durumunda işverene seçenek sunmamış buyurmuştur. Başka bir anlatımla İş Kanunu'nun 31. maddesi, 1 fıkrasına göre ayrılan işçiyi işe alacaksın der. Aynı konumda birden fazla işçi alınacak ise işveren nesnel koşullara göre seçimini yapmalıdır.
d - Aranan koşullar gerçekleştiği halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmez ise işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç (3) aylık ücret tutarında tazminat öder. Tazminat sözcüğünde amaç dar anlamda ücretten söz edilmiştir. Diğer haklar yer almaz.

Kolaygelsin