Askerlik Durum Belgesi İle İşten Ayrılma

Herkese merhabalar... Siteye yeni üye oldum. Allah izin verirse Kasım da askere gideceğim kurumsal bir markette çalışıyorum askerlik durum belgem ile işten ayrılmam mümkünmüdür ya da askerlik sevk belgesi (sülüs) çıkana kadar çalışmak zorundamıyım. Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Askerlik nedeniyle iş akdinizi fesh edebilmeniz için askerlik sevk belgenizi almış olmanız gerekmektedir.

Sevk belgesi malum sadece askere gitmezden 3-5 gün önce verilen/alınan belgedir,işcinin 3-5 ay önceden işyerinden "askerlik vazifesi"nedeniyle ayrılabileceğine dair kararlar mevcut biliyorum,fesih için ise askerlik şubesinden alınan "durum belgesi"nin yeterli olacağ düşüncesindeyim,bu durumda belki işveren tazminatı hemen ödemeyebilir!..ama ssonradan evk belgesini işverene ibraz ederse bu defa işverenin derhal ödemesi gerekir.

Değerli yorumlarınız için teşekkürler. Şimdi ben askerlik durum belgemi istifa belgem ile insan kaynaklarına göndersem herhangi bir sıkıntı çıkmaz değil mi ? Daha sonradan tazminat vermeme gibi bi durumları olmaz mı ?

İstifa belgesi değil,
askerlik durum belgenizi işyerine askerlik göreviniz nedeniyle sözleşmenizi feshettiğinizi bildiren yazı ekinde vereceksiniz.

Şahsen bu görüşe katılmıyorum.
Askerlik nedeniyle işyerinden ayrılma iradenizi gösteren dilekçe ve bu ayrılma nedenine bağlı askerlik durumunuzu gösteren "askerlik durum belgesi" işyerinden ayrılmanız için yeterli,dolayısıyla "sülüs"şart değil düşüncesindeyim,zira bazı yargı kararlarında işcinin 3-5 ay önceden işyerinden ayrılması makul görülmekte,3-5 ay önceden de sülüs alınamayacağından/sülüs verilmiyeceğinden anlaşılan o ki sülüs denilen belge yani sevk belgesi olmadan işyerinden ayrılmak mümkün,siz bu iki duruma ilişkin yani dilekçe ve sözkonusu belgeyi işverene teslim ettiğinizde işveren artık askerlik nedeniyle çıkışınız yapmalı,çıkış yapabilmek için illaki ve illa sülüs gerekmez düşüncesindeyim,belki daha sonra askere gideceğinizden yani şimdi askere gitmeyeceğinizden işveren tazminat ödemesi yapmak istemeyebilir,bu takdirde askere gitmeden 3-5 veya 7 gün önce sülüsünüzü de alır işverene ibraz ederseniz bu defa işveren tazminatınızı ödemek zorunda kalacaktır düşüncesindeyim.
İşsizlik ödeneği açısından ise koşulları taşımanız halinde,askerlik nedeniyle işyerinden ayrıldığınız tarih ile askerlik görevinize başladığınız tarih arasında ki 90 günlük sürenin aşılmaması gerektiği düşüncesindeyim.

Son düzenleme:
Hocam bölge müdürü sülüs olmadan ayrılamıyacağımı söyledi var mı öyle bir şey ?
Bölge müdürünüz 2 x 2 = 5 olduğunu da söyleyebilir, dünyanın tepsi gibi düz ve 2 öküzün boynuzu üzerinde durduğunu da ...
Aslında askerlik durum belgenizi de sunmanıza gerek yok,
dilerseniz bugün işyerine gitmek yerine notere gidip ,kasım celbinde askerlik görevizin başlayacağını ve bu nedenle sözleşmenizi askerlik nedeniyle feshettiğinizi, askerlik şubesinden alacağınız sevk belgesini de daha sonra işverenliğe ileteceğinizi, kıdem tazminatınızın hesaplanıp ödenmesini belirten bir ihbarla da hemen bugün ayrılma hakkınızı kullanabilirsiniz.
Bölge müdürünüz de hangi öküzün boynuzu daha kısa kaldı da bu duruma düştüm diye düşünür belki bu arada.

Herkese çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.Haftaya artık dediğiniz gibi yapayım o zaman bakalım ne olacak.

Üstadlar ne diyorsa kabulümdür.

Özel mesajımı bulamadım, sanırım siz sormuştunuz ve orada verdiğim cevap kısaca;
İşvereninizin rızası varsa tabi ki kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

Rızası yoksa nasıl alacaksınız?
1-Askerlik sevk belgenizi ibraz edeceksiniz ve işveren tazminatınızı ödeyecek.
2-Dava açacaksınız ve zaten makul süre işin içine girecek ve dava sonuçlanasıya kadar siz askere gitmiş olacaksınız.

Tazminat süreciniz nasıl sonuçlandı? Paylaşır mısınız?