Askerlik Durum Belgesi İle işten Ayrılma

Merhaba alomaliye üyeleri;
Benim bir kaç sorum olucakdı

Ben 1 sene 1 ay kurumsal bir firmada çalışmaktayım
Şubat 2017 ayında askerliğimi yapıcağım bu neden ile işten ayrılmak istiyorum
Kıdem tazminatı almak için sülüs belgesi istiyorlar yanlız askere gitmeden önce 15 hün öncesinden veriyorlar. Araştırmalarıma dayanarak askerlik durum belgrsi ile kıdem tazmınatınalabilirmiyim bunu öğrenmek istiyorum herhangi bir dilekçe mi vericeğim beni aydınlatırmıdınız
Teşekkürlerimi sunuyorum .

Askerlik durum belgesi ile , örneğin 3 ay önceden askerlik sebebiyle sözleşmenizi feshetme hakkını kazanabilirsiniz. Ancak işveren ödemeyi sadece sevk belgesini kendisine ilettiğinizde kıdem tazminatı ödeyebilir.

Askerlik durum belgesi ile , örneğin 3 ay önceden askerlik sebebiyle sözleşmenizi feshetme hakkını kazanabilirsiniz. Ancak işveren ödemeyi sadece sevk belgesini kendisine ilettiğinizde kıdem tazminatı ödeyebilir.

Şu anki çalıştığım yerden ayrılmak istiyorum örneğin hiç işe gitmek istemiyorum o kadar çok soğudum işten
Forumlarda Şöyle bir yazı okumuşdum 1-5 ay öncesinden işten ayrılabilir sevk belgeni iş verene ilettiğin zaman kıdem tazminatı ödeyebilir diye .
Beni bi aydınlığa kavuşturabilir misin ne tür yollar izlemem gerekiyor

bir noter huzurunde dilekçe yazıp iş yerine versem bana tazminatı ödiyebilirler mi ?

Askerlik sebebiyle ayrılmanızın ardından , sevk belgenizi işverene makul bir süre içinde ( yargıtay 5 aya kadar olan süreyi makul saymış bir kararında ) iletmezseniz, kıdem tazminatı ödemez, gene de işverenle görüşmekle sorunu çözme ihtimali mevcuttur.
Onun dışında sevk belgeniz olmaksızın işvereni kıdem tazminatı ödemeye zorlayacak bir yol yok.

Anladım bunu şirketin merkezi ile görüşmem gerek müdürün yapabileceği birşey yok burada .
Şu anda elimde askerlik durum belgesi var 2017 şubat ayında gideceğimi söylediler kıdem tazminatıniçin dediğim de. İse askerlik durum belgesini verdiler bana . İnsan kaynaklarını inşallah bu durumu çözer diye umut ediyorum teşekkürlerimi sunuyorum .

peki işveren 5 ay önceden personelin çıkış işlemini yaptığında hangi maddeye istinaden yapacak? Personelin belirttiği tarihte askere gideceği ne malum..

Olayımızdaki çalışan/işci makul süre öncesinde;
1-askerlik nedeniyle(mülga 1475/yürürlükteki M.14 kapsamında)sözleşmesini fesheder/feshediyor,
2-işverende işten çıkış nedenini askerlik olarak bildirir/bildiriyor,
3-ve bu işlem bu noktada biter,
4-sonrasında ise işveren k.tazminatı ödemesi için isterse takip eder,zira işci askere gitmeye kısa bir süre kala sevk belgesini de işverene ibraz eder/edecek,işverende k.tazminatını öder/ödeyecek,
5-işverenin izleyebileceği süreç artık bundan sonra sona erer,
işverenin daha da bunda sonrasını izleme/takip etme yükümlülüğü var mı/doğar mı ben bilmiyorum(ki sanmam)

Askere gitme durumu gerçekleşmesse İşkur işverene senin yuzunden haketmemiş birine işsizlik maaşı verdim diye işvereni suçlayabilir.

Askere gitme durumu gerçekleşmesse İşkur işverene senin yuzunden haketmemiş birine işsizlik maaşı verdim diye işvereni suçlayabilir.

İşkur askerlik sebebiyle fesih için işsizlik sigortasından yararlanmak isteyene maaşı askerliğini tamamlamış olan başvuru sahibine yapar.
Çıkış bildirgesinde çıkış sebebi olarak askerlik belirtilmiş, askerlik bitişi süresi içinde başvuruda bulunmuş kimse için sen hak kazanmamışsın işsizlik sigortasından yararlanmaya DİYEMEZ.

İşkur askerlik sebebiyle fesih için işsizlik sigortasından yararlanmak isteyene maaşı askerliğini tamamlamış olan başvuru sahibine yapar.
Çıkış bildirgesinde çıkış sebebi olarak askerlik belirtilmiş, askerlik bitişi süresi içinde başvuruda bulunmuş kimse için sen hak kazanmamışsın işsizlik sigortasından yararlanmaya DİYEMEZ.

İşkur, kişinin askere gidip gitmediğini mi takip ediyor. Askerliğin bittiğine dair terhis belgesi mi talep ediyor? Ben sadece işverenin çıkış nedenine göre işsizlik bağlayacağını zannediyorum.

Olayımız çerçevesinde;
a-k.tazminatı yönünden "5 ay"lık süre makul görülmekte,
b-işsizlik maaşı yönünden hak kaybına uğramamak için bu kapsamdakilerin(yani işyerinden askerlik nedeniyle ayrılmış olanların) "iş sözleşmesinin feshedildiğini tarihten askere gidilen tarihe kadar geçen sürenin 90 günü geçmemesi"noktasına dikkat etmeleri gerekir.
c-k.tazminatı yönünden makul sayılan(5 aylık)süre ile işsizlik ödeneği açısından sözkonusu(90 günlük)sürenin eşitlenmesinin daha uygun olacağı düşüncesindeyim.

Evet haber geldi diyebilirim .

Bana şu maili atmışlar .
Ekte iletmiş olduğunuz evraka göre sevk tarihi muhtemel olarak verilmiştir.yani askere gideceği konusunda bir kesinlik durumu söz konusu değildir.İlgili belge durum belgrsi niteliği taşıdığı için askerlikle ilgili çıkışını yapamıyoruz. Bunun için bize sevk belgesini iletmeniz gerekmektedir.

Ben bu cevabı aldım bunlara tecil bozdururken bana askerlik durum belgesi verdiler belgr de sevk tarihi2017 şubat yazıyor . Ne yapmam gerekiyor ?

Evet haber geldi diyebilirim .

Bana şu maili atmışlar .
Ekte iletmiş olduğunuz evraka göre sevk tarihi muhtemel olarak verilmiştir.yani askere gideceği konusunda bir kesinlik durumu söz konusu değildir.İlgili belge durum belgrsi niteliği taşıdığı için askerlikle ilgili çıkışını yapamıyoruz. Bunun için bize sevk belgesini iletmeniz gerekmektedir.

Ben bu cevabı aldım bunlara tecil bozdururken bana askerlik durum belgesi verdiler belgr de sevk tarihi2017 şubat yazıyor . Ne yapmam gerekiyor ?

Olayımızdaki çalışan/işci makul süre öncesinde;
1-askerlik nedeniyle(mülga 1475/yürürlükteki M.14 kapsamında)sözleşmesini fesheder/feshediyor,
2-işverende işten çıkış nedenini askerlik olarak bildirir/bildiriyor,
Sn.keremcem ile mevcut düşüncelerimiz ortadadır ve doğrudur.
İşverenin bilgi noksanlığının olduğu AÇIK, normaldeki gibi yani İLLAKİ askere gitmeden 10-15 gün önceden sevk belgesi alınıp işverene ibraz edilirse ancak o zaman "askerlik nedeniyle"sgk çıkışı verilebilir,başkaca halde veril(e)mez ZANNEDİYOR.

İşcinin beyanı ve askerlik durumunu gösterir belgeler mevcut iken,işveren işçinin çıkışını verebilir,buna engel YOK,sadece ve sadece k.tazminatı yönünden sevk belgesi istenebilir,bu olayda dediğim bilgi işverenin bilgi noksanlığı var,birazcık sorup araştırsa bu duruma ilişkin Yargıtay kararına ulaşabilir.

Madem ayrılma kararı aldınız ve bu duruma ilişkin askerlik nedeniyle sözleşmenizi feshettiniz,işe de gitmiyorsunuz ve işe dönüş yapmakta istemiyorsunuz,
bu durumda sevk belgesini şu an iletemiyeceğinizden,işveren devamsızlık nedeniyle sözleşmenizi ( tazminatsız)feshedecek,siz de işverenin bu hatalı işlemine istinaden iş mahkemesine dava açmak zorunda kalacaksınız.

İfade edilen Yargıtay kararını ben buraya taşıyamıyorum,sn.keremcem taşıyabilir,bu kararın çıktısını alıp,karşı yazı Ekin'e iliştirip işverene iadeli tahütlü olarak gönderebilirsiniz,bi ihtimal hatalarını öğrenir,usülünce gereğini umarım yaparlar,yapmazlar ise konuyu yargıya taşımanız gerekecek.

Son düzenleme:
'' Davacı 22.7.2004 tarihli dilekçesi ile yıllık izin dönüşü askerlik nedeniyle işyerinden ayrılacağım işverene bildirmiştir. Davacı bu dilekçeyi verdiği tarihten 31.10.2005 ‘e kadar tecillidir. Ancak davacı askere erken gitmek üzere ASAL a müracaat etmiştir. , son kıta kuruma katılış tarihi de 13.5.2005 olup davacı da 30.9.2005 de terhis olmuştur. İşyerinden ayrılış tarihi ile sevk tarihi arasında sebep bağlantısını kesmeyerek makul sürenin araya girmesi hakkı ortadan kaldırmaz. Davacı ASAL a müracaatla tecilli olduğu 31.10.2005 tarihinden evvel askere gitmek isteğinde bulunmuş neticede tecilli olduğu süreden önce askerden dönmüştür kaldı ki davacı izin dönüşü işyerine gelerek askere gidene kadar çalışmak isteğinde de bulunmuş işverence çalıştırılmamıştır. Tüm bu sebeplerle davacının askere gitmek üzere işyerinden ayrıldığı ve makul bir süre içerisinde de askere gittiği anlaşılmakta olup kıdem tazminatı isteğinin kabulü yerine reddi hatalıdır. Bu durumda davalı karşı davacının ihbar tazminatının da reddi gerekirken kabulü doğru değildir” (9. HD. 2006/ 9697 E. 2006/ 29675 K. 13.11.2006) ''

Ben birşey anlamadımya pek fazla bu konularda iyi değilim nedense ne yapabilirim bilemiyorum işten soğudum gitmek istemiyorum . Bir sebebden dolayı yoksa tecil bozdurup askere gitmezdim a. Önceden iş yerime çok severek geliyordum şimdi hiç gidesim yok ne yapmam gerektiğini anlamadım şimdi ben pek fazla anlamadım ya kusura bakmayın.
Sizler iyi bir şekilde anlatmışsınız evet ama işyerim sevk kagıdını getir çıkışını yapalım ve tazminatı verelim diyor .
2017 şubat da gideceğim için sevk kagıdı vermiyorlar.

Ben birşey anlamadımya pek fazla bu konularda iyi değilim nedense ne yapabilirim bilemiyorum işten soğudum gitmek istemiyorum . Bir sebebden dolayı yoksa tecil bozdurup askere gitmezdim a. Önceden iş yerime çok severek geliyordum şimdi hiç gidesim yok ne yapmam gerektiğini anlamadım şimdi ben pek fazla anlamadım ya kusura bakmayın.
Sizler iyi bir şekilde anlatmışsınız evet ama işyerim sevk kagıdını getir çıkışını yapalım ve tazminatı verelim diyor .
2017 şubat da gideceğim için sevk kagıdı vermiyorlar.
- Askerlik görevi de kıdem tazminatı almaya hak kazanarak sözleşmeyi feshetmenize imkan tanıyan haklı sebeplerden biridir.
- Çalışan tarafından sözleşmenin haklı sebeple feshinde işverenin kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğü olmakla birlikte, işveren işi yokuşa sürüp (sonuçlarına katlanmayı göze alarak) kıdem tazminatı ödemesini yapmayabilir de.
- İşverenin kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğü doğmasına rağmen ödememesi durumunda , konuyu mahkemeye taşımak ve mahkeme kararıyla tahsilatı sağlamak tek yoldur.
- Bu durumda İş mahkemesinde dava açarak tazminatın ödenmesini talep etmek gerekir, bu dava ile tazminata hak kazandıran haklı sebebin varlığını ıspatlaması gerekir çalışanın, yada tazminata hak kazanılmadığını işverenin ıspatlaması gerekir mahkemede.
***** İddia eden , iddiasını ıspatlamakla yükümlüdür****
O halde süreci şüpheye yer bırakmayacak belgelerle ıspatlanabilecek şekilde yürütmek kaçınılmaz demektir.

Ben olsam aynı durumda ne yapardım arkadaş sorusunu sorduğumda;
- Şubatta sevk olacağınız kesinse / kesine yakınsa, ekim-kasım-aralık-ocak , arada dört ay var, yargıtay 5 ay öncesine kadarı makul süre olarak kabul etmiş olsa da, şubattan sonraki celbe de kalabilirim, o halde işi sıkıntıya sokmamak adına, ekimi de sıkıntı yaratmadan çalışır, kasım 1 itibariyle ( aslında ücret ödemesinin yapıldığı tarih sonrası) noter kanalıyla bir ihtar gönderip , şubat celbinde kanuni askerlik görevim başlayacağından 1 kasım itibariyle sözleşmemi feshediyorum. Askerlik şubesi tarafından sevk öncesi verilecek olan sevk belgesini temin ettiğimde ayrıca ileteceğim.
Sevk belgesi teslim tarihinde kıdem tazminatı , kullanılmamış izin sürelerine ait ücretlerin xxx banka hesabına ödenmesini ihtar ederim diyerek ,ekine askerlik durum belgesini de ekleyerek sözleşmemi fesheder ve işyerine artık gitmemeye başlarım.
- Bu süreçte, sebep- sonuç ilişkisini bozmamak için bir sonraki celbe kalmış olsam bile herhngi bir işte çalışmam.
- Sevk belgesini aldığımda , bir kopyasını işverene alındığına dair imza karşılığında ( veya ihtiyaç duyulacaksa) noter kanalıyla iletir ve kıdem tazminatının ödenmesini talep ederim.
- Ödenmemesi durumunda, iş mahkemesinde dava yoluyla tazminatımı alma yoluna gidrim.
- Elimde askerlik durum belgesi var, bildirimi makul sürede yaptığıma dair noter ihtarı var, sevk belgesinin işverene iletildiğine dair imzalı teslim tutanağı ( veya noter bildirimi ) var....
Artık iş mahkemenin sonuçlanma sürecini bekleyip faiziyle gelecek tazminatı almaya kalır.

Yani bence....