Askerlik ve Kıdem Tazminatı

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,933
Konum
İSTANBUL
Merhaba,
Bir personelimiz askerlik dolayısıyla işten ayrıldı. Biz onu işten çıkarmadık ve kendisi de bir daha bu işyerine dönmeyeceğim gibi birşey söylemedi, geri bu işe gelecekmiş gibi ayrıldı. Fakat şimdi askerliğinin bitmesine az bir süre kaldı ve asker dönüşü bizim işe geri dönmeyeceğini söyledi. Bu durumda bizim kendisine kıdem tazminatı ödememiz gerekir mi?
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
306
Konum
İstanbul
Ynt: Askerlik ve Kıdem Tazminatı

merhaba
personelin ssk çıkışını yapmadan primlerini ödedinizmi?
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,933
Konum
İSTANBUL
Ynt: Askerlik ve Kıdem Tazminatı

Elbette ödedik, 31/03/2008 de askerlik nedeniyle ayrıldığı için çıkış yaptık. Öncesinde SSK primlerini ödedik.
 
Üyelik
18 Ağu 2006
Mesajlar
560
Ynt: Askerlik ve Kıdem Tazminatı

hiç şüphesiz kıdem tazminatını ödemekle yükümlüsünüz...

Askerlik İş yasamızın 14.maddesi uyarınca kıdem tazminatına hak kazandırıcı bir nedendir.
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,933
Konum
İSTANBUL
Ynt: Askerlik ve Kıdem Tazminatı

Fakat biz ona geri gelemezsin demedik kendisi de gelmeyeceğini söylemedi. Bu durumda kendisi işten ayrılmış sayılmaz mı? Kimsenin hakkını yemek istemeyiz fakat bizim de hakkımız yenmesin isteriz.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
306
Konum
İstanbul
Ynt: Askerlik ve Kıdem Tazminatı

gayet güzel söylüyorsunuz

mes_ar ' Alıntı:
Fakat biz ona geri gelemezsin demedik kendisi de gelmeyeceğini söylemedi. Bu durumda kendisi işten ayrılmış sayılmaz mı? Kimsenin hakkını yemek istemeyiz fakat bizim de hakkımız yenmesin isteriz.
ama kanun açık

KIDEM TAZMİNATI:

MADDE 14 ? (Değişik birinci fıkra: 29.7.1983-2869/3 md.) Bu Kanuna tabi işçilerin hizmet akitlerinin :

1- İşveren tarafından bu Kanunun 17 nci maddesinin II numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında,

2- İşçi tarafından bu Kanunun 16 ncı maddesi uyarınca,


3- Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla,


Feshedilmesi veya kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi veya işçinin ölümü sebebiyle son bulması hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır.
 
Üyelik
4 Eki 2006
Mesajlar
434
Konum
İstanbul
Ynt: Askerlik ve Kıdem Tazminatı

Merhaba arkadaşlar,

İşveren askerlik dolayısıyla işten ayrılan bir işçisine kıdem tazmnatı ödemek zorundadır. Benim sormak istediğim o işçinin askerlik dönüşünde aynı işyerine devam edip etmemesi bu durumu değiştirir mi?
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Askerlik ve Kıdem Tazminatı

Uygulama da ikisi de oluyor. Bazen çalışan beni ücretsiz izinli say gelicam diyor. Bazende kıdemini alıp gidiyor.
Uzun dönemler genelde alıyor kıdemi, kısa yapacak olanlar ise yerime kimseyi alma gelicam diyebiliyor.
 
Üst