Kıdem Tazminatı Ve Askerlik

Merhaba arkadaşlar;
benim durumun şu şekilde 2003'de bir firmaya girdim ve halen bilgiişlem olarak çalışıyorum fakat 2005'de askere gittim ve 2006'da askerden geldiğimde yine aynı yerde çalışmaya başladım sorularıma gelirsek aşağıdaki gibidir şimdiden çok teşekkürler.

1- Kıdem tazminatımın hesaplanmasında hangi zaman geçerlidir?
* Askerden önce ilk işe giriş tarihim mi eğer öyleyse askerdeki zamanımda buna dahil mi
* Yoksa askerden sonra tekrar aynı işyerinde başladığım tarih olan 2006 mı

2- Kıdem tazminatı süresi 15 yıl deniliyor doğru mudur
*Meslek lisesi çıkışlı olduğum için sigorta başlangıcım 2000 yılı gözüküyor bu bir şeyi değiştirir mi önceden kıdem tazminatı süresi 10 yıl'dı diye biliyorum

3- Halen çalıştığım firma 2 yıl öncesine kadar Mecidiyeköy tarafındaydı ben ise Fındıkzade de oturuyorum bu seferde firmanın İzmit tarafına taşınma durumu var ve servis vs yok bu kıdem tazminatımı alıp işten ayrılmam için geçerli bir sebep midir

4- Son zamanlarda bilgiişlem işimin dışında görevim olmayan işler yaptırılmaya başladı bunun firmaya bir yaptırımı var mıdır

1- Eğer şu an işten çıkara tazminat alacaksanız askerden geldiğiniz yani tekrar giriş yaptığınız tarih baz alınarak hesap yapılacak. Ancak 2003 ve askere gittiğiniz zaman arası içinde tazminat almanız gerekiyor. Çünkü askere gitme sebebi ile çıktığınızda kıdem tazminatı hakediyorsunuz. Eğer askere giderken tazminat almadıysanız 2 hesap yapılması gerekiyor. Birincisi 2003 ile askere gittiğiniz zaman arası için ikincisi tekrar işe girdiğiniz tarih ile şimdiki çıkış tarihi arası.

2- 15 yıl kıdem tazminatı süresi diye birşey yok. 1 yılı doldurduğunuz zaman kıdem tazminatı hakediyorsunuz. Örneğin 1,5 yıl çalıştıysanız ve kıdem tazminatı alacak şekilde işten çıkarsanız 1,5 yıllık süre hesaplanır ve tazminat alırsınız. O 15 yıllık süre başka birşey ile ilgili.

3- Eğer öyle bir durum varsa firmaya bu şekilde çalışamayacağınızı belirtirsiniz. Onlarda tazminatınızı ödeyerek çıkışınızı verirler.

4- Bu durumda sözleşme önemli. Eğer sözleşmede sadece bilgi işlem görevlerini yapacağınız belirtildiyse başka iş yaptıramazlar. Zorla yaptırmak isterseler tazminatını alarak çıkabilirsiniz. Eğer o şekilde bir madde yoksa veya her işte çalıştırılabileceğiniz yazıyorsa o zaman her verdikleri işi yapmanız gerekiyor.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Çok teşekkürler Emrah bey 2. madde de yanlış belirtmişim aslında sormak istediğim internetten bulduğum aşağıdaki yazı ile ilgili.
3600 prim gün sayım dolu fakat 15 yıllık sigortalılık süresi nedir anlayamadım eğer bu ilk sigortamın yapıldığı tarihten bu yana geçen süre ise arada askerlik olduğundan ve ilk sigortam meslek lisesinden başladığından arada sigortasız günlerim var bunlar önemli midir
İşçinin 3600 prim gün sayısını ve 15 yıllık sigortalılık süresini doldurması halinde de işi kendi bıraksa dahi tazminat hakkı vardır.

Son düzenleme:
15 yıl, ilk sigortalı olarak ÇALIŞMAYA başladığınız , adınıza uzun vadeli sigorta kolları primleri ödenmeye başlanan tarihtir.
Staj sigortanızın başlangıç tarihi bahsettiğiniz 15 yıllık hizmet süresi hesabında hizmet başlangıç tarihi olarak DİKKATE ALINMAZ.

*Yanlışım varsa affola ama Edevlete girdiğimde ilk işe başlangıç tarihimden yani 2003'den 3 sene öncesi staj yaparken ki giriş tarihimi görüyorum (2000) buna rağmen dediğiniz geçerli midir en son böyle bir karar alınmıştı ama dediğiniz gibi 15 yılı kapsamıyor olabilir muallakta kaldım.

*15 yıllık sürem dolduğunda kendim de bırakırsam tazminatımı alabiliyor muyum, teşekkür ederim.

*Son olarak sormayı unuttuğum bir konu edevlete baktığımda 2 adet çıkış ve tekrar giriş görüyorum örneğin bugün çıkışım verilmiş ertesi gün tekrar girişim verilmiş firmanın sicil no'su da değişmiş firmama sorduğumda
1.si taşındığımız için şirket adresi ve bağlı olduğu SGK değişti bu sebeple öyle görüyorsun
2.si LTD'idik AŞ olduk ondan dolayı diyorlar doğru mudur

Bahsettiğiniz 15 yıl / 3600 günü tamamlayarak yaşlılık aylığı almak için yaş şartını tamamlamak üzere bekleme durumudur, ancak bu da herkes için 15 yıl / 3600 gün değildir.
08.09.1999 tarihinden önce ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar için 15 yıl ve 3600 gün,
09.09.1999 tarihinden sonra 30.04.2008 tarihinden önce ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar için 25 yıl ve 4500 gün ,
01.05.2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar için 25 yıl ve 5400 gün
tamamlamış olma şartı aranmaktadır.

Ne yazık ki sizin için 15 yıl 3600 gün şartını sağlayıp ayrılarak kıdem tazminatına hak kazanabilmek gibi bir durum sözkonusu değil.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim açıkçası hiç bir forumda bu kadar hızlı ve net cevaplar almamıştım, sorulara gelince ben konuyu çok yanlış anlamışım teşekkürler. Son bir soru şu an bir sebep yokken işi bırakırsam hiç tazminat alamayacak mıyım ve toplam 10 sene kadar sigortam maaşımdan eksik yattı bu hakkımı nasıl alabilirim.

İstifa ederseniz tazminat hakkınız olmuyor ne yazık ki. Bahsettiğiniz eksik hakkı almanız için işveren ile görüşüp bu hakkınızı ödemesini isteyin. Eğer kabul etmezse işkur ve sgk ya şikayet etmekten başka şansınız kalmıyor. Onlarla da çözülmezse işiniz mahkemeye vereceksiniz. Tabi elinizde bu iddianızı destekleyen sağlam kanıtlar olmalı.

... toplam 10 sene kadar sigortam maaşımdan eksik yattı bu hakkımı nasıl alabilirim.
SGK primlerinizin gerçek ücretinizden düşük ücret üzerinden hesaplanıp ödeniyor olması haklı fesih sebebidir. Bu sebeple fesihte kıdem tazminatına da hak kazanılır, ancak bu hakkı o durum devam ederken, yani primleriniz düşük ücret üzerinden ödeniyorken kullanabilirsiniz.
Şu anda artık gerçek ücretiniz üzerinden ödeniyorsa, geçmişte düşük ödenen sgk primleri nedeniyle sözleşmenizi feshedip kıdem tazminatı almaya hak kazanamazsınız.

Tekrar merhaba arkadaşlar 1-2 sorum daha olacaktı;
Ben Fındıkzade de oturuyorum çalıştığım firma 2 yıl öncesine kadar Mecidiyeköy tarafındaydı 2 yıl önce ise Bostancı tarafına taşındık Bostancıya taşınmadan önce çalışanlara yeni adreste çalışacağımızı tasdikleyen bir kağıt imzalattılar.
3 ay öncesine kadar bana tahsis edilmiş şirket arabası ile şirket dışında sahada iş yapıyordum şimdi ise dışarıda yaptığım işin aynısını sadece şirket içerisinde devam ettiriyorum.
Şirket Bostancıya taşınırken tahsisli aracı düşünerek çok zorlanmayacağımı düşündüm ama 3 ay önce şirket aracını alıp beni içeri hizmete çektiler ve günde toplam 6 vesait ile yine toplam 4-5 saat yol çekip geliyorum.
Sorularım;
* İmzaladığım kağıdın yasal yaptırımı var mıdır yoksa geçersiz midir
* Şartların değişmesi imzaladığım kağıda rağmen haklı fesih sebebi midir yani işten ayrılırsam kıdem tazminatımı alabilir miyim
* Şirket önümüzdeki yıl Gebzeye taşınmayı düşünüyor fakat yine Bostancı tarafına yakın bir yerlere bile taşınsa haklı fesih ile kıdem tazminatına hak kazanır mıyım yani ev-iş arası uzaklık çok fazla değişmeden şirketin adres değiştirmesi yetiyor mu
* Bu durumlara karşı kıdem tazminatımı yakmamak adına şimdiden almam gereken bir önlem var mıdır
* Kıdem tazminatında yeni fon yasası çıkacak diyorlar ne kadar doğru bilemiyorum ama sigortalılık süresinde 10 yılı ve belli primi dolduran evlilik vs gibi durumlarda kıdem tazminatını çekebilecek yada 15 yıl şartını ve prim gün sayısını tamamlarsa her halükarda kıdem tazminatını çekebilecek diyorlar sizce bu sistem faydalı mıdır, gerçekçi midir (gazeteler). İsteyen eski sistemde isteyen yeni fon sisteminde devam edebilecek diyorlar hangisi avantajlıdır

Teşekkür ederim.

Tekrar merhaba arkadaşlar 1-2 sorum daha olacaktı;
Ben Fındıkzade de oturuyorum çalıştığım firma 2 yıl öncesine kadar Mecidiyeköy tarafındaydı 2 yıl önce ise Bostancı tarafına taşındık Bostancıya taşınmadan önce çalışanlara yeni adreste çalışacağımızı tasdikleyen bir kağıt imzalattılar.
3 ay öncesine kadar bana tahsis edilmiş şirket arabası ile şirket dışında sahada iş yapıyordum şimdi ise dışarıda yaptığım işin aynısını sadece şirket içerisinde devam ettiriyorum.
Şirket Bostancıya taşınırken tahsisli aracı düşünerek çok zorlanmayacağımı düşündüm ama 3 ay önce şirket aracını alıp beni içeri hizmete çektiler ve günde toplam 6 vesait ile yine toplam 4-5 saat yol çekip geliyorum.
Sorularım;
* İmzaladığım kağıdın yasal yaptırımı var mıdır yoksa geçersiz midir
anlaşıp İmzalamışsınız, neden geçersiz olsun ki?
* Şartların değişmesi imzaladığım kağıda rağmen haklı fesih sebebi midir yani işten ayrılırsam kıdem tazminatımı alabilir miyim
İmzaladığınız o kağıtta bahsettiğiniz araç tahsisiyle ilgili bir tanımlama yoksa, haklı fesih sebebi olmaz.
* Şirket önümüzdeki yıl Gebzeye taşınmayı düşünüyor fakat yine Bostancı tarafına yakın bir yerlere bile taşınsa haklı fesih ile kıdem tazminatına hak kazanır mıyım yani ev-iş arası uzaklık çok fazla değişmeden şirketin adres değiştirmesi yetiyor mu
Sadece adres değiştirmiş olması kıdem tazminatı almaya her zaman yeterli olmuyor maalesef.
* Bu durumlara karşı kıdem tazminatımı yakmamak adına şimdiden almam gereken bir önlem var mıdır
Artık o işyerinde çalışmak istemediğiniz ortada, ayrılmak ve ayrılırken de tazminatınızı almak istiyorsunuz. İşiniz kolay değil. Daha önceki sorduğunuz sorulara yanıtları aldıktan sonra hiç birine evet öyle bir durum var şeklinde bir geri dönüş yapmadan, sadece yeni sorularla geliyorsunuz. Bu şekilde de durumunuza göre görüş bildirebilmek çok ta kolay değil.
Fazla çalışma Ücretiniz ödeniyor mu , sgk primleri gerçek ücretten mi ödeniyorvs bilgiler paylaşırsanız yorumlanabilir.
* Kıdem tazminatında yeni fon yasası çıkacak diyorlar ne kadar doğru bilemiyorum ama sigortalılık süresinde 10 yılı ve belli primi dolduran evlilik vs gibi durumlarda kıdem tazminatını çekebilecek yada 15 yıl şartını ve prim gün sayısını tamamlarsa her halükarda kıdem tazminatını çekebilecek diyorlar sizce bu sistem faydalı mıdır, gerçekçi midir (gazeteler). İsteyen eski sistemde isteyen yeni fon sisteminde devam edebilecek diyorlar hangisi avantajlıdır

Teşekkür ederim.
Sizin de belirttiğiniz gibi, şu anda sadece şöyle olacak böyle olacak deniyor, söylenti !
Söylenenler yazılı hale gelsin, resmileşsin, ancak ondan sonra iyimidir, kötümüdür, şöyle bir hak varmıdır yokmudur sorularına yanıtlar bulunabilir.

* İmzaladığım kağıt konusunu bir danışman firmaya sordum mevzuata göre yasal yaptırımı olmadığını söylediler güvenemediğimden buradan teyit etmek istedim fakat bu konuyu kapattım sadece merak etmiştim bende işe yarayacağını düşünmüyorum!!

* Araç tahsis ile ilgili bir cümle söz konusu değil maalesef dolaylı olarak bu konuyu da geçtim.

* Diğer şartlar yeterli olmadığından bir umut sadece taşıma konusu üzerinde duracağım.
Hangi şartlar geçerlidir nereden öğrenebilirim mahkeme kararı gibi yazılı bir şey var mıdır, şirket Gebze'ye taşınsa bile mi alamam?
Gebze'ye taşınma durumuna göre şöyle yap veya bunu yapma dediğiniz bir nokta var mıdır?
Önüme taşınmayla ilgili bir kağıt gelirse ne gibi bir davranışta bulunmam gerekir aşağıdaki konuda 6 gün içinde itiraz gibi durumlar yazılmış.
Tüm niyetim taşınma zamanı gelmeden alınmış yasal karar örnekleriyle beraber bir dilekçeyi hazırlayıp kenarda tutmak.

* SGK 12 yıldır sadece son 1 senedir maaşım üzerinden ödeniyor ondan önce hap askeri ücretten ödenmişti fazla çalışma süremiz de aynı şekildedir son 1 senedir düzgün ödeniyor sizinde daha önceden verdiğiniz cevaba istinaden bu hakkımı kullanamadığımı yada bu durumun istifa ile kıdem tazminatı kazandırmadığını öğrendim fakat insan çıkar yol arıyor.

http://forum.alomaliye.com/kanunu-mevzuati/51525-sirket-tasinmasi-kidem-tazminat-hakki-5.html
Açıkçası soru sorup cevaplarını net bir şekilde almışım sorduğum sorular bir bakıma cevapları da içeriyor aslında ama insanlık halidir atladığım nokta olabilir belirtebilirseniz yazabilirim, teşekkürler.

Merhaba;
ücretin gecikmesi ile ilgili sorumu en aşağıda alıntı yaptığım yere sormuştum altına da cevabını kopyaladım şu an durumlar biraz daha ilerledi maaşlar sürekli gecikiyor kıdem tazminatımı almanın derdindeyim.
Yol gösterebilir misiniz nasıl bir prosedür izlemem gerekir ve nelerle karşılaşabilirim. Süreklilik gerektiriyor denmişti daha ne kadar beklemek gerekir.

- Aralık ayının 1'inde almam gereken Kasım ayı maaşının yarısını Aralık'ın 22'sinde aldım (21 gün gecikmeli yarım maaş aldım)
- Yine Kasım ayına ait yani Aralık başında almam gereken maaşımın kalan yarısını Ocak ayının 2'sinde aldım (Yarım alınan maaşın diğer yarısı 30 gün gecikmeli aldım)
- Aralık ayının maşını Ocak ayının 1'inde almam gerekirken ay'ın 26'sı olmasına rağmen halen alamadım (25 gün gecikmeli ve halen ödenmedi)
- 4 gün sonra Şubat başında almama gereken maaşı da verebileceklerini sanmıyorum (2 aylık maaşım içeride olacak)

Alıntı :
http://forum.alomaliye.com/kanunu-m...cok-gec-ve-duzensiz-yatiyor-4.html#post415156

Ücretin ödenmemesi veya gecikmeli olarak ödeniyor olması durumu süreklilik arz eder hale gelmişse, artık bu durum katlanılamaz bir durum olacağından, hala ödenmemiş ücret alacağı varken sözleşmeyi feshetme hakkı kazanır, bu durumda da kıdem tazminatına da hak kazanır.

Kasım ve aralık maaşlarından bahsetmişsiniz,sanırım ödemeler yönünden ekim,eylül de sorun yok!eğer böyle ise acele etmeyiniz,bu noktada yani geç ödeme konusunda "süreklilik"unsuru önemli,bu nedenle 1-2 aylık maaş gecikmesine ihtiyatlı yaklaşmakta yarar var

Teşekkür ederim Şeref bey evet daha öncesinde sorun olmamıştı süreklilik açısından acaba ne kadar daha beklersem geçerli olacaktır.

Bazın yargı kararlarında 5-6 ay gibi(uzunca bir) süreden bahsedilmekte ise de,aylık ücretinden başkaca gelirinin olmadığı düşünülen işcinin, böylesi her ay sürekli maaş gecikmesine(daha doğrusu kanundan ve sözleşmeden doğan işcinin ücretini böylesi gecikmeli ödeyen işverenin bu durumuna)işcinin uzun süre(her ay)tahammül etmesi beklenemez,burada kritik nokta, bu tür gecikmenin kaç ay böyle olması gerekir ki,işci haklı fesih yoluna gidebilsin?
Sizin olayınızda kasım-aralık + ocak maaşı da maaş ödeme gününde(yani işyeri maaş ödeme günü şubat ın birinci günü ise)2 şubat daödenmediğinde,düşüncem odur ki bu durumda hala ücret alacağınız var iken haklı fesih yoluna gitmeniz mümkün demekte zorlanıyorum (tabi bu bir yorum,bu noktada bildiğim yargı kararı da elimde yok)daha önce benzer bir olayda "4 ay gecikme olmuştu" da,bu 4 aylık gecikmenin,kesin olmasa da yeterli olduğunu söylemiştim(tabi buda bir yorum idi)şu an tam olarak(gecikmelerin kac ay böyle sürmesi gerektiğini)şahsen bilmiyorum.
Kanaatim,maaşlar böylesi 3-4 ay dır geç ve düzensiz ödeniyor,dolayısıyla bu durum işverenlik yönünden alışkanlık haline gelmiş,son maaş ödeme günü de yine gelmiş olmasına rağmen hala işcinin maaş alacağı ödenmemiş/maaş alacağı doğmuşta ödenmemiş ise böylesi aylık gecikmenin yeterli,bu durumda işcinin haklı fesih hakkının doğacağı yönündedir(dikkat bu kesin bilgi değildir)
Net bilen var ise lütfen paylaşalım derim.

Son düzenleme:
Teşekkürler Şeref bey;
dediklerinize katılıyorum yukarıda açıklamayı tam yapamamışım aslında "(yani işyeri maaş ödeme günü şubat ın birinci günü ise)2 şubat da ödenmediğinde)" belirttiğiniz durum 1 günlük gecikme değil - Aralık başında almam gereken maaşımın yarısını 21 gün gecikmeli ve kalan yarısını da 30 gün gecikmeli olarak Ocak ayının 2'sinde aldım yani bu sırada Ocak ayı maaşımda gelmiş oldu ve buda 27 gün geçmesine rağmen halen ödenmedi ve ne zaman ödeneceği belli değil. Aslında özellikle belirtmemin sebebi süreklilikten çok gecikmelerin süresinin katlanılacak seviyeyi aşmış olması. Ama sizin dedikleriniz benim durumumu da maalesef kapsıyor dediğiniz gibi şu an çıkar yol yok gibi görünüyor. :(

Açıklamayı tam yapmışsınız,bende doğru anladım,bu noktada hassasiyet şurasıdır;
maaşlar dediğiniz gibi sürekli olarak geç ödeniyor ve bu durum ardı ardına 3-4 ay hep böyle devam etmişse,sonraki ay da örneğin maaş ödeme günü ay ın 1 i olup yine zamanında ödenmemişse,maaş alacağınız var iken bu ay ın 2 sinde bu hakkınızı kullanabilirsiniz(not.yukarıda belirttiğim gibi 3-4 aylık sebebsiz gecikme ile ilgili bir karar var mı bilmiyorum)önceki aylar gibi ay ın 20 sini veya maaş ödeme tarhinden itibaren 20 günlük süreyi beklemenize gerek yok,20 günlük süre denilen durum şudur,
işyerine ilişkin mücbir bir neden dışında,maaş ödeme günü her ay ın 1 i ise birinden itibaren 20 gün geçmesine rağmen maaşınız ödenmediğinde yine işe gidip iş görmek için hazır olursunuz ama çalışmazsınız,beklersiniz,maaşınız ödenene kadar iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınırsınız,bu ayrı bir konudur

Son düzenleme: