Kıdem Tazminatı Ve İzin Günleri Ücreti

Merhabalar

4 kasım 2019 işe giriş tarihim
31 ocak 2024 tarihinde , ailevi sebeplerden dolayı işten ayrilmayi planlıyorum

Ailevi sebepler ile ayrilma kararımı işverenim ile e-mail olarak paylaştım

SGK kıdem tazminatı yazısı için gerekli olan 3600 prim ve 15 yıl çalışma senesi şartını sağlıyorum

Aşağıdaki hususta bilgi danışmak isterim

1- Kıdem tazminatı ile ilgili yazıyı SGK dan ne zaman almalıyım?

2- Kidem tazminatimi tek seferde işten ayrılmadan hemen önce talep edebilir miyim? Veya nasıl bir uygulama mevcuttur.

3- Çalıştığım sürede 17 gün kullanmadığım izin günleri mevcut. Günlük çalışma ucretimi aylik ucretin günlüğe denk geleninden hesaplayacaklar değil mi? Kidem tazminatindaki gibi bir üst sınırı var mı?

Tesekkurler

1- İstediğiniz tarihte alabilirsiniz. Ancak durumu işverene bildirdiğiniz tarihte yazıyı da paylaşsaydınız iyi olurdu.
2- İşveren tazminatınızı ayrıldığınız tarihte tek seferde kanunen ödemek zorunda. Uygulamada ise anlaşarak taksit taksit de ödendiği oluyor.
3- Günlük ücretiniz neyse ödenecek izin günü ücretinizde o kadar olacaktır.

1- İstediğiniz tarihte alabilirsiniz. Ancak durumu işverene bildirdiğiniz tarihte yazıyı da paylaşsaydınız iyi olurdu.
2- İşveren tazminatınızı ayrıldığınız tarihte tek seferde kanunen ödemek zorunda. Uygulamada ise anlaşarak taksit taksit de ödendiği oluyor.
3- Günlük ücretiniz neyse ödenecek izin günü ücretinizde o kadar olacaktır.
Tesekkurler

Merhabalar,

Kıdem tazminat yazısını sgk dan aldım

İş verene sundum.

Mart ayında çıkmak istiyordum

Isverenim mart ayini kabul etmedi.
Aralık ancak çıkarsın şu an sana ihtiyacım var dedi.

Her hangi bir hakkım eksilmez değil mi.

Yazı işverenden herhangi bir sikinti olmaz değil mi

Kıdem tazminatı alabilir yazısını aldığınız gün itibariyle ihbar süresi beklemeden kıdem tazminatınızı, hak ettiğiniz maaşınızı ve varsa y.izin ve diğer alacaklarınızı alarak işten ayrılabilirsiniz.
Siz çalışmaya devam etmek isterseniz tabi ki devam edebilirsiniz.
İşten ayrılacağınız zamana kadar tüm süreç normal devam ederse bir hak kaybınız olmaz. Y.izin, maaş gibi artıları olacaktır. (Bu süreçte başka bir sebepten iş akdiniz sonlanırsa çıkış koduna göre durum değişebilir)
(Sizin işvereniniz der demiyorum ama her işverenin sonuçlarına katlanmayı göze aldıysa her durumda ben hakkını vermiyorum deme ihtimali vardır).

Kıdem tazminatı alabilir yazısını aldığınız gün itibariyle ihbar süresi beklemeden kıdem tazminatınızı, hak ettiğiniz maaşınızı ve varsa y.izin ve diğer alacaklarınızı alarak işten ayrılabilirsiniz.
Siz çalışmaya devam etmek isterseniz tabi ki devam edebilirsiniz.
İşten ayrılacağınız zamana kadar tüm süreç normal devam ederse bir hak kaybınız olmaz. Y.izin, maaş gibi artıları olacaktır. (Bu süreçte başka bir sebepten iş akdiniz sonlanırsa çıkış koduna göre durum değişebilir)
(Sizin işvereniniz der demiyorum ama her işverenin sonuçlarına katlanmayı göze aldıysa her durumda ben hakkını vermiyorum deme ihtimali vardır).
Teşekkür ederim

Bu senede çalışacaksanız Aralıkta değil 2025 Ocakta çıkın. Kıdem alacağınız yükselir. Yazıyı da SGK dan şartları sağladığınız için bir çok defa alabilirsiniz.