Aylık Çalışma Süresi

Çalıştığım iş yerinde,fazla mesailerin eksik hesaplanması sonucu yaptığım itirazda bana,aylık 202,5 saati dolduramadıgımı bu yuzden mesaiden kesil diğini söylediler.

202,5/7.5=27 GÜN
Fiilen çalışabilirsem bahsettikleri saati doldurabiliyorum.yani ayda pazar mesaisi 3 gün verilmiş oluyor,bir ayda 5 pazar denk gelirse 15 saat elimde olmayan nedenle çalışamamış oluyorum ve mesaimden kesiliyor.ama mesaim olmazsa maaşımdan kesilmiyor.bu konuda kıymetlı bilgilerinizi bekliyorum

şimdiden teşekkürler

Nasıl bir hesaptır bu anlayamadım, 202 buçuk saat nedir?
Haftalık çalışma süresi 45 saattir, bu süreyi aşan çalışma da fazla çalışmadır.
Nasıl bir çalışma düzeniniz var ki?

Nasıl bir hesaptır bu anlayamadım, 202 buçuk saat nedir?
Haftalık çalışma süresi 45 saattir, bu süreyi aşan çalışma da fazla çalışmadır.
Nasıl bir çalışma düzeniniz var ki?

fiilen çalıştığımız saat ayda toplam 202.5 saat olmalıymış pazarlar hariç ve yasada yeri var deniyor.yani molaları çıkarsak benim toplam 202.5 saat fabrikada bulunmam gerekiyor,ama ayda 4 yada 5 pazar olursa elimde olmayan nedenle bu saatı dolduramıyorum ve mesaimden kesiliyor,mesaimiz yok ise içeri borcunuz bile var deniliyor,eksik çalışmış oluyoruz.içim rahat değil hakikaten kanun böyle bişe emrediyormu.çünkü bende haftalık 45 aylık 225 saat diye biliyorum

Haftada kaç gün çalışıyorsunuz,
o çalışma günlerinde işe başlama bitiş saatleriniz ve yemek-çay molası gibi ara dinlenme süreleriniz nelerdir?

Ayda 5 pazar olduğunda istenen süreyi tamamlayamam, çalışmama izin verilse fazla çalışma yapabileceğim düşüncesine nasıl girdiniz anlayamadım ama, kısaca;
Haftalık 45 saati aşan çalışma fazla çalışmadır,
Günlük 7,5 saat çalışma ile haftada 6gün çalışarak haftalık çalışma süresini tamamlıyorsunuz,
Yani o çalışma saatleriyle fazla çalışmanız olamıyor.
Sanırım vardiyeli çalışıyorsunuz, fazla çalışma yapamıyorsunuz o nedenle, ayda 3pazar veya 13 pazar olsada, işvereniniz sizden fazla çalışma yapmanızı istemezse, fazla çalışma yapamazsınız,siz isteseniz de.

çok özür dilerim izah edemedim çünkü benimde aklım karışıyor bu sistemde :D .maaşım net 1200 tl,agi indirimi 96 tl alıyorum.mart ayı çalışma pilanım ; 5 gün sabah 8 gece 24 çalıştım,3 gün sabah 8 akşam 17 çalıştım ve 1 pazar 5.5 saat çalıştım,geri kalan günlerde normal 7.5 saatlik süremi tamamladım yani 8-16 çalışıp pazarları çalışmadım.ben hesaplayınca 368 tl mesai çıkarıyorum toplamda 1664tl maaş yatmasını bekliyorum ama bana 1608 tl maaş yatıyor.normalmidir bu durum.bu senaryo her ay tekrarlıyor :banghead:

Siz gene iyi hesaplayabilmişsiniz,
ben hala anlayamadım nasıl hesapladığınızı :)
3kg elma ile 2 kilo armutu toplayıp 5kilo meyva var , 5 kilo meyvanın tutarı şu kadar yapmalı diyorsunuz.

Yemek saatlerinizi çalışma süresinden saymamalısınız, yani 08-16 dediğiniz sürede 30dk yemek sürenizi,
8-24 dediğiniz sürede en az 1 saatinizi ( 2 kez yemek molası olduğunu varsayarasak) düşmeniz gerekir.
Arada 1 gün gelmeseniz veya bir kaç saat eksik çalışsanız, fazla çalışma sürenizden düşer,
hesaplarken agi siz net ücretinizi dikkate almalısınız.

Szin hesapladığınızla işyerinizin hesaplayıp ödediği arasında abartılı bir fark yok, yukarıda belirttiklerimi de dikkate alarak hesaplamayı yeniden yaparsanız, sanırım aynı değeri bulursunuz.