Aylık Puantaj Çizelgesi Hakkında

Benim sorum şu; 270 kişi çalışan bir işyerimiz var ve puantajını tutuyorum. Puantajda sıkıntılar yaşıyorum mesela bir işçi 1 ayda 30 çektiğinde 4 gün haftalık izin yapmak zorunda haftada 45 saatten fazla çalıştırılamaz olduğu için ama bazen diğer çalışanların özel durumlarından dolayı rapor, düğün vs.. bu yüzden bazı çalışan işçiler haftalık izinlerini yapamamaktalar ve ayrıca özel nedenlerle izin yapanların haftalık izinlerini iki gün üst üste yazılıyor ama puantajda üst üste izin gösterilmeyeceğinden nasıl bir yol izleyeceğimi şaşırdım. Bizim İşimiz Çöp işi ayrıca işçilerin günlük çalıştığına dair evrak tutulmakta, izinlerini dağıtarak yapıyordum ama bu sefer benim tuttuğum puantajla diğer arkadaşın tuttuğu çalışma günleriyle örtüşmüyor bu konuda ne yapmam gerektiğiyle ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim. :(

sorunuzu tam anlayamamakla beraber,
45 saatten fazla çalıştırabilirsiniz (fazla mesai ücreti ödemek kaydıyla)
haftasonu izni eksik personel çalıştırdığınızdan olabilir. rotasyonunun puantajla bir ilgisi yok.

Ama fazla mesai ödenmeyecek. Şöyle diyeyim ben puantajda 1 ayda 4 haftalık izin göstermek zorundayım 30 çeken ayda. Ama izinleri iptal olduğu için bir sonraki aya atıyor. mesai de verilmeyecek yani işçinin bi sonraki ayda alacak izni doğuyor. İş veren diyor ki o kişilerin imzalı yazısını alın bir daha ki aya kullanacağına dair diyor. Ayrıca 2 gün üst üste izin yapanlar oluyor bunları da haftalara dağıtmam gerekiyor ama dağıtırsam çalıştığı güne denk gelebilir izni buda araştırılma durumunda sıkıntı olabilir. Yani bu işçi çalışırken izinli göstermişsin denilebilir. Ama onların çalışma sistemine göre de puantajı tutamıyorum iki gün üst üste yapamam haftada 2 gün gösteremem çünkü mesai verilmeyecek...

puantajınızı kanunlara göre göre yapmanız lazım.
işverenin isteğine göre yapacaksanız benim cevabımı dikkate almayın.

Çok bilinmeyenli denklem gibi.
İşçiyle anlaşıp yazılı rızasıyla f.mesaisini izin olarak kullandırabilirsiniz.
Sanırım işveren bunu da personel azlığından kabul etmeyecektir.
İşvereni personel alma veya f.mesai ücreti ödeme veyahut f.mesaisi olan personele sonraki ay gerçekten izin kullanması konusunda etkili bir konuşma yapmanız gerekiyor.
Aksi takdirde karşılaşabileceği cazai yaptırımları anlatmanız gerekiyor.

Tabi denetim olduğunda puantajı tutan kişinin yani sizin şuanki yanlış uygulamalardan kendisinin haberi olmadığını söyleyip sizi zor durumda bırakma, iş akdinizi fesh etme gibi ihtimalleri de unutmayın.