Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamıştır.!

Ynt: Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamıştır.!

Sayın; Cüneyt BİRHAN

İlgi: 09.12.2010 tarihli bilgi edinme başvurunuz.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından Birliğimiz aleyhine Bağımsız Denetim
Tebliği'nin iptali talebiyle açılan davaya ilişkin dilekçe henüz tarafımıza
tebliğ edilmemiştir. Bu nedenle, dosyanın esas numarası bilinmemektedir.

Öte yandan, 2499 sayılı Yasa, Sermaye Piyasası Kurulu'na, sadece bu Kanuna
tabi işletmelerin bağımsız denetimi için yetkilendirme görevi vermiştir. Bu
nedenle, TÜRMOB Bağımsız Denetim Tebliği iptal edilse dahi, Sermaye Piyasası
Kurulu'nun 2499 sayılı Kanun'a tabi olmayan işletmelerin bağımsız denetimi
için yetkilendirme yapması mümkün değildir.

Bilgilerinizi rica ederim.

Saygılarımla,
Yücel AKDEMİR
Genel Sekreter

Ynt: Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamış

Arkadaslar
evraklari topladik gonderdik AMA nasil teyit edecegiz posta ile gonderdigimiz evragi
siz nasil yaptiniz ?

Ynt: Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamış

Notere onaylattim da evraklari daha gondermedim

Ynt: Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamıştır.!

Evet aynen Yücel Akdemir'in söylediği gibi,

''Öte yandan, 2499 sayılı Yasa, Sermaye Piyasası Kurulu'na, sadece bu Kanuna
tabi işletmelerin bağımsız denetimi için yetkilendirme görevi vermiştir. Bu
nedenle, TÜRMOB Bağımsız Denetim Tebliği iptal edilse dahi, Sermaye Piyasası
Kurulu'nun 2499 sayılı Kanun'a tabi olmayan işletmelerin bağımsız denetimi
için yetkilendirme yapması mümkün değildir''

ama tebliğ iptal edildiği takdirde Türmob'unda 2499 sayılı Kanun'a tabi olmayan işletmelerin bağımsız denetimi için yetkilendirme yapması mümkün olmayacak..

spk davayı danıştay 8.daireye 15/12/2010 tarihinde açtı esas numarası 9591

Yeni Türk Ticaret Kanunun 400. maddesi şöyle,

''Denetçi ancak üyeliri ymm veya smmm sıfatını taşıyan bir bağımsız denetleme kuruluşu olabilir''

yeni ttk yürürlüğe girdiği zaman smmm ve ymm ler denetçilik yapabilecekler, sadece spk ya tabi olanları denetlemek için spk nın sınavına girmek gerekecek.

Türmob'un bunun için düzenleme yapmasına, sınav yapmasına gerek yok. Not: lisans mezunu olmayanlar yapamayacak çünkü 3568 sayılı yasanın geçici 11.maddesinde öyle diyor.

Arkadaşlar bu hukuksuzluğun ortadan kalkmasının tek yolu tebliğde yer alan Geçici Madde 4'ün hukuka uygun bir şekilde düzenlenmesidir.

Türmob yöneticileri SPK lisansını ceplerine koyduktan sonra benden sonrası tufan anlayışı ile bu tebliği çıkardılar. Neden 1 Kasım 2010 tarihine kadar beklendi? Bunu hiç kendinize sormuyor musunuz? Spk bağımsız denetim sınavlarını 2007 eylülden beri yapıyor. Bu tebliği düzenleyenler kendilerine hiç mi güvenmiyorlar ki kendilerini yazılı sınavdan ayıklıyorlar. Ben 6 kasımda belgeyi almaya hak kazandım. Ama geçici madde 4 ile bu belge paçavradan farksız benim için zira halka açık bir şirketi denetlemiyorum.

1 kasımdan itibaren 60 gün içinde yani 31 Aralik 2010 a kadar Danıştay'a yürütmeyi durdurma davası açılmazsa hepimiz seve seve yazılı sınava gireceğiz. 80.000 lik meslek mensubu bulunduran bir camianın koyun sürüsü gibi çobanlar tarafından güdülmesi hepimiz açısından kendimizi sorgulamamız gereken bir konudur.

hıghpower ' Alıntı:
Şimdi 1000 kişi de bu spk lisansı var.
sınavsız alanlar da 1000 kişi desek 2000 tane bağımsız denetçi var.6 kasım da alanlar 100-150 kişi olsa 2150 bağımsız denetçi var.6 kasım da ruhsatı alanlar spk ya tabi şirketler de bağımsız denetçilik yapar.

Türmob lisansı sınavları zor mu olacak?Kota konacak mı? Spk nın sınavlarında olduğu gibi kazanan sayısının az olması hedefleniyor mu?yoksa ,smleri smmm yaptıkları gibi direk 60 bin kişiyi bağımsız denetçi mi yapacaklar.
Denetçilik kanunda var .Bu bizim en doğal hakkımız sınav ve eğitim istemiyoruz diyenler hangi bilgi birikimiyle denetçi olacaklar ?sınav olmasın 60 bin kişi denetçimi olsun. Kalite korunmalı ve türmob bağımsız denetim lisansı sınavları kazanma oranı %10 u geçmemeli.Yoksa herkes denetçi olursa yine mali müşavirlikte olduğu gibi kimse para kazanamayacaktır.
En azından sayı az kalite fazla olmalı. Nasıl 3000 kusur YMM var . Bağımsız denetçi sayısı da az olmalıdır.

Slm arkadaşım.
Sizce 6 kasımda bu belgeyi alanlara muafiyet tanırlarmı ve bu bağımsız denetim 2150 kişiyle yürürmü veya 2011 de ki lisanslama nasıl yapılacak acaba Turmob tek yetkili benim mi diyecek, Spk lisanslama sınavlarına devam edecek mi ve burdan lisans alanların durumu ne olacak. Meclisteki Türkiye Denetim standartları kanunlaşmadıkça buna bir çözüm geleceğine inanmıyorum. 2011 de bunun netleştirmek zorundalar ve yine meclisteki bu yasa teklifine göre yetkili TURMOB gözüküyor. Özellikle 6 kasımda SK'nın bu sınavını verelerin durumu ne olacak vede 1 veya 2 dersi kalanların muafiyeti gibi bir şey söz konusu olacak mı. Sizin ve değerli arkadaşlarımın fikirlerini alabilirsem sevinirim. Herkese iyi çalışmalar

merhabalar,

öncelikle, bilgilerini paylaşan herkese teşekkürler.Odaların bilgilendirme yapmaması meslek mensupları arasında tereddütlere neden oluyor..

Türmobun yapacağı sınav için;
6 kasımda sınavı kazanlar ve de ortalamayı tutturamayanlar için öneriniz nedir?
Spk sınavına hiç katılmamış olanlar için öneriniz nedir?
Yakın bir zaman da da spk sınavı olacağı söyleniyor
Malumunuz ,spk davayı açtı.Davayı kazandığını varsayalım . Sizce , Önümüzdeki aylar da yapılacak Türmobun sınavına her iki durumda olanlar başvurmalı mı yoksa başvurmamalı mı?

Bunun yanında meclisten yakın zamandaTürkiye Denetim Standartları ve Kamu Gözetimi Kurumu Kanunu Tasarısı çıkarsa ve o kurumda bağımsız denetim sınavı açar ve daha önce türmob ve spk sınavlarına girip lisansı almış veya almak üzere olanlara tekrar sınavlarıma girmelisin derse, meslek mensupları iki kez madur olmuş olmayacaklar mı?

Ayrıca kanunda bu hak mali müşavirlere verildiği için Türmob sınav yapamaz denildi. Bu konu da bir dava açıldı mı?Açıldıysa dosya esas numarasını bilen var mı?
teşekkürler.

Sınav iptal edildi.
Tebliğin maliye bakanlığından onay alınmadan resmi gazetede yayınlanması ve bazı eksiklikliklerle uyumsuzlukların olması nedeniyle sınav ertelenmiş olup, müracaatların alınması durdurulmuştur. Türmob dan odalara ilgili yazı yollanmış olup, ayrıca ilan edilecektir.

Değerli magnacarta. bu duyumu nerden aldığına dair dayanak var mı?

TüRMOB ilebiraz önce görüştüm. sınav iptali söz konusu değil ve başvuru almaya devam ediyorlarmış.

Bilgilerinize;

ya insanı böyle heyecanlandırmayın iptal olacak falan net bilgiyse paylaşalım lütfen

Arkadaşlar 06 kasım ayında sınavı verenlerin durumunda bir gelişme varmı.

Arkadaşlar saat 12.25 sularında Turmob aradım. Sınav ertelenmesi diye bir şey yok. Başvurular devam ediyor.

magnacarta ' Alıntı:
Sınav iptal edildi.
Tebliğin maliye bakanlığından onay alınmadan resmi gazetede yayınlanması ve bazı eksiklikliklerle uyumsuzlukların olması nedeniyle sınav ertelenmiş olup, müracaatların alınması durdurulmuştur. Türmob dan odalara ilgili yazı yollanmış olup, ayrıca ilan edilecektir.

Kaynağınız nedir? bu konularda spekülasyon yapılmamalı diye düşünüyorum

elden mi verdiniz posta ile mi gönderdiniz ?

HERKESİN DİKKATİNE,
Bağımsız denetim şirketi oluşumun da bazı büyük meslek odalarının hala imtiyaz peşinde olduklarını görüyoruz.
Lisansın az olmasından hareketle, lisansı olmayan eski meslek mensuplarına bağımsız denetim şirketlerine ortak olunmasını kolaylaştırıcı hükümler getirilmek isteniyor.
Sınavsız ve Lisansız Mesleki uzmanlık alanı OLMAMALIDIR.Sınavsız Bağımsız denetçiliğe girişe HAYIR demezseniz.Siz ,sınavlarda ter dökerken ,çoğu eski meslek mensubu sınavsız OLARAK şirketlere çoktan ortak olmuş olacaklar...
SAYGILAR,

İSMMMO başkanı Yahya ARIKAN' ın konu hakkındaki açıklaması,

?Muhasebeciler insanların, kurum ve kuruluşların gelecekleri doğrultusunda şekil
almalarında katkıda bulunan ve güvenilen profesyoneller kişilerdir.
Bunlar, dürüstlükle bütünleşip,
- Açıklık ve objektiflik kapsamında haberleşerek,
- Karmaşık verileri yararlı (kritik) bilgi haline dönüştürerek,
- Fırsatları öngörerek ve yaratarak,
- Vizyonu realiteye dönüştürecek yollar tasarlayarak,
Değer yaratırlar.?
?Muhasebe mensupları ve örgütlerinin vizyonları ne olmalıdır?? sorusuna bence verilebilecek
en akılcı ve doğru yanıtlardan biri yukarıda yaptığım alıntıdır.
?Mesleğin geleceği ve TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi? değerlendirmesini de bu gözle
yorumlamakta yarar var.
Biliyoruz; ?Muhasebe ve denetim? birbirlerinin ?olmazsa olmazı? iki kavramdır.
Muhasebesiz denetim, denetimsiz muhasebe olduğu yerde, gerçek olmayan finansal tablolar
ortaya çıkar.
Muhasebenin ürettiği finansal tabloların, muhasebe standartlarına uygunluğunu, yine denetim
standartlarına göre inceleyerek, muhasebe bilgilerinin güvenilirliğini artıran ?muhasebe
denetimi?, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ekonomik sistemin önemli bir
parçasıdır. Muhasebe denetçisinin ürettiği raporlar, başta yatırımcıları olmak üzere, ilgili
tarafları, güvenilir bilgiye ihtiyaç duyan bütün kesimleri ilgilendirir.
Bu anlamda ülkemizde de bu durumu yasal zemine oturtan süreci anımsayalım...
1981 yılında, 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve bu kanuna ilişkin çıkarılan 16 ve 22
numaralı tebliğler ile bağımsız denetim ve bağımsız denetim standartlarına ait
düzenlemeler yapılmıştır. Bu çerçevede bağımsız denetim yetkisi Sermaye Piyasası Kurulu
tarafından bağımsız denetim şirketlerine verilmiştir.
1989 yılında yürürlüğe giren 3568 sayılı meslek yasamız ise 2 maddesi 1A/c bendinde yapıyı
şu şekilde tanımlar:
1-A) muhasebecilik ve mali müşavirlik mesleğinin konusu Gerçek ve tüzel kişilere ait
teşebbüs ve işletmelerin;
a. Genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince,
defterlerini tutmak, bilanço, kar-zarar tablosu ve beyannameleri ile diğer belgelerini
düzenlemek ve benzeri işleri yapmak.

b. Muhasebe sistemlerini kurmak, geliştirmek, işletmecilik, muhasebe, finans, mali
mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işlerini düzenlemek veya bu konularda
müşavirlik yapmak.
c. Yukarıdaki bentte yazılı konularda, belgelerine dayanarak, inceleme, tahlil, denetim
yapmak, mali tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve
benzerlerini düzenlemek, tahkim, bilirkişilik ve benzer işler yapmak.
Bugün geldiğimiz aşamada mesleğimizin şekillendirecek radikal gelişmeleri hep birlikte
gözlemekteyiz. Özellikle; 2011 yılı Ocak ayında TBMM gündemine gelecek olan yeni Türk
Ticaret Kanunu (TTK) tasarısı yasalaştığında, denetim konusunda mesleğimize önemli
gelişmeler sağlayacaktır.
Bunun öncesinde; Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler
Odalar Birliği de (TÜRMOB) 1 Kasım 2010?da önemli bir tebliğ yayınlamıştır.
?Bağımsız Denetim Merkezi kurulmasına ilişkin Esaslar Hakkında tebliğ? ile TÜRMOB
Bağımsız Denetim Merkezi?ni kurmuştur.
Tebliğ yedi bölümden oluşmuştur;
Birinci Bölüm: Başlangıç Hükümleri Tebliğin Amacını, Hukuki Dayanağını, Kavram Ve
Tanımlar,
İkinci Bölüm: TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi Kuruluş, Görev, Çalışma Usul Ve
Esaslar,
Üçüncü Bölüm: Bağımsız Denetçiler Şahsi Kütüğü Ve Bağımsız Denetim Şirketleri Kütüğü,
Dördüncü Bölüm: Bağımsız Denetim Lisansı,
Beşinci Bölüm: Kalite Güvence Sistemi,
Altıncı Bölüm: Meslekte Uzmanlaşma ve Mesleki Uzmanlık,
Yedinci Bölüm: Son Hükümlerden oluşmaktadır.
Yapılan düzenlemelere göre; tebliğin ?dördüncü, beşinci, altıncı? bölümlerinde bağımsız
denetim lisansından, kalite güvence sisteminden ve meslekte uzmanlaşma ve mesleki
uzmanlık uygulama sürecinin ne şekilde gerçekleşeceği açıklanmaktadır.
Girişte verdiğim alıntı paragrafın siyahlaştırılmış sözcükleri birleştiğinde ise çıkan cümle
bellidir!
?Muhasebeciler dürüstlükle bütünleşip, değer yaratırlar.?
Ve; yirmi yıllık mesleki çalışmalarımızda, mesleki bilgi şölenlerimizde hep tartıştığımız ve
uzlaştığımız konuların başında ?Muhasebe mesleğinin geleceğinin denetim olacağı?
gelmiştir.

Ayrıca;
? ?Kamu güvenini sağlamak üzere bağımsız denetim faaliyetini yürüten bağımsız
denetim şirketlerinin yaptığı iş ve işlemlerin kalitesinin incelenmesini yürüten kalite
güvence sisteminin kurulması??
? ?Yeni mesleki iş alanlarının yaratılması, muhasebe mesleğinin performansının ve
kalitesinin yükselmesine katkı sağlamak, ulusal ve uluslararası düzeyde muhasebe
mesleğine ve meslek mensuplarına olan güveni sürdürebilir kılmak amacıyla mesleki
uzmanlaşma ve kurumsallaşmaya ilişkin esasların belirlenmesi?? de diğer tartışma
konuları arasında öne çıkmıştır.
İşte şimdi, öncelikle; yaşamsal önemde gördüğümüz bu ?tebliğ?in, ruhuna meslek örgütü
olarak sahip çıktığımız?ın altını kalın harflerle çizmek istiyoruz.
Ancak tebliğin bazı hükümlerinin tekrar gözden geçirilerek yeniden düzenlenmesinin daha
doğru olacağını ve tüm tarafları kucaklayacağını düşünüyoruz.
İlk olarak; ruhsat almış meslek mensuplarının, söz konusu tebliğin dördüncü bölümünde
belirtilen şartlarda ?tekrar sınava tabi tutularak denetim lisansı alma mecburiyetinin sınava
bağlanmasını? haklı bulmuyoruz.
TÜRMOB?un 3568 sayılı yasaya göre verdiği ruhsata sahip çıkacağına inanıyoruz.
Bu anlamda;
Mevcut meslek mensupları; denetim sürecine devam edebilmelidirler. Hepsi zaten belirli
sınavlara girmiş ya da belirli özelliklere sahiptir. Bu nedenle; TÜRMOB?un tebliğ
içeriğindeki eğitim konularının esas alındığı, mevcutlar için en az 3 yıllık bir deneyim ve 120
saatlik (-ki süre ve saat tartışılabilir) eğitim koşulu aranabilir. Aynı şekilde denetim bir takım
işi olduğundan, kurum modelleri açısından da (işyeri olanakları, istihdam özellikleri vb.)
asgari bir standart getirilebilir.
Böylece kurumsal modelleri oluşmuş, belirtilen eğitime katılmış, ruhsat sahibi meslek
mensuplarının, ayrıca sınav zorunluluğu olmaksızın TTK denetimi yapabilmeleri
sağlanabilir.
Mesleğe yeni gireceklerin ise; katılacağı SMMM kurs ve eğitim müfredatının ve sınav
konularının bu tebliğ hükümlerine göre yeniden belirlenmesini talep ediyoruz. Bu sınavları
kazanmış ve yukarıda belirtilen kurumsal modeli uygun olanlar da yine TTK denetimi
yapabilmelidir.
TÜRMOB, yukarıdaki koşulları sağlayanların, yani TTK denetimi yapacakların bir
kütüğünü tutmalı ve bunların durumları elektronik ortamda ilan etmelidir. Sonraki
yıllarda da zorunlu eğitime katılanların denetim işine devam edecekleri süreç planlanmalıdır.
Ayrıca tüm bu süreçlerden önce kalite güvence sistemi devreye sokularak, denetim işleminin
kalite kontrolünden de asla taviz verilmemelidir.

.