Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamıştır.!

Ynt: Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamıştır.!

Paris Kültür Ateşesi ' Alıntı:
Yüksek lisans belgesi deil,lisans belgesi
Bir de dilekçe örneği İzmir Odada eğitim birimleri bölümü altında var arkadaşlar.

Kendim y. lisans diplomamı ibraz edeceğimden bu şekilde yazdım:)

Teşekkürler;

Ynt: Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamıştır.!

hukukara ' Alıntı:
Arkadaşlar bence acele etmeyin,

SPK'dan sonra 31/12/2010 günü Ankara Yeminli Mali Müşavirler odası , Maliye Bakanlığı ve bir SMMM Arkadaş dava açmışlar,

Hayırlı olsun

sayın hukukara bu bilgiye nerden ulaştınız bizde takip edelim

TÜRMOB BAĞIMSIZ DENETİM MERKEZİ?NİN, RUHSAT SAHİBİ MALİ MÜŞAVİR ve YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLERİ YENİDEN BİR LİSANS SINAVINA TABİİ TUTMASI KENDİ VERDİĞİ RUHSATLARI İNKAR ETMEKTİR

Ahmet AKIN ? Yeminli Mali Müşavir

TÜRMOB (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği) BAĞIMSIZ DENETİM MERKEZİ 01/Kasım/2010 ta...rih ve 27746 sayılı Resmi Gazete?de yayınlanan tebliğ ile yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Bu tebliğ ile bağımsız denetim yapmak isteyen Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ile Yeminli Mali Müşavirlere sınav zorunluluğu getirilmiş bulunmaktadır. Anladığımız kadarıyla oldu bittiye getirilen bu uygulama ile TÜRMOB bindiği dalı kesmektedir. Bağımsız Denetim Merkezi?nin kurulması yıllardır düşündüğümüz ve gerekli olduğuna inandığımız bir konudur. Ancak, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler için yeni bir sınav koşulunun getirilmesi aymazlıktır.

Bu tebliğ bana 18/Ekim/2001 tarihli Resmi Gazete?de yayınlanan Mecburi Meslek Kararlarını hatırlatıyor. Bugün bu mecburi meslek kararlarını hatırlayanımız yok. Yine aynı kişi tarafından benzer bir senaryonun uygulamaya konulduğunu görüyoruz. 1998-2008 döneminde aralıksız olarak on yıl TÜRMOB Yönetim Kurulu üyeliği yaptım. Bu dönem sırasında en fazla rahatsızlık duyduğum konu, birkaç kişinin siyasal istikbali uğruna TÜRMOB?un yönlendirilmeye çalışılması olmuştur. Bu anlayışın mesleğimize verdiği zararlar ortada iken yeniden başladığımız noktaya dönmenin hiçbir anlamı yoktur.

TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi?nin gerekliliğine inanıyoruz. Ancak, bağımsız denetim yapabilmek için yeni bir denetim lisansının sınavla verilmek istenmesine şiddetle karşıyız. Bu uygulama, TÜRMOB?un kendisinin vermiş olduğu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik ruhsatlarını inkar etmektir. 3568 sayılı Meslek Yasamızın 2?nci maddesinde denetim yapmak yetkisi Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerle Yeminli Mali Müşavirlere verilmiştir. Yani, yeniden bir sınava tabi tutmaya çalışmak meslek yasamıza da aykırıdır. Daha önceki yıllarda Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayınlanan bağımsız denetimle ilgili tebliğin bu hükümlerine karşı dava açan TÜRMOB, ne değişti de aynı hataya kendisi düşüyor. Birilerine mevki ve makam yaratmak amacıyla bu düzenlemeler yapılıyorsa, o zaman, sözün bittiği yerdeyiz demektir. Daha, TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi kurulmasına ilişkin tebliğ Resmi Gazete?de yayınlanmadan, Bağımsız Denetim Merkezi Yönetim Kurulu?nun belirlenmesi meslek ahlak kuralarıyla da bağdaşmamaktadır.

TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi, bağımsız denetim yapmak isteyen meslek mensuplarımız için bir çatı örgütü olmalı ve bunların zorunlu eğitim, meslek ahlak kuralları, kayıt ve tescil gibi durumlarıyla ilgilenmelidir. Zorunlu eğitim programları, Bağımsız Denetim Merkezi tarafından düzenlenebileceği gibi, bazı odalarımız tarafından Akademi adı altında kurulan ve belirli koşulları taşıyan eğitim merkezleri tarafından da düzenlenebilmelidir. Bu hizmetler Üniversitelerimizden de alınabilmelidir. Zorunlu eğitimin süresi ve genel ilkeleri Merkez tarafından belirlenmeli ve belirli dönemlerde yapılacak bu eğitimi tamamlamayanlar bağımsız denetim faaliyetinde bulunamamalıdır. Sınav koşulu kesinlikle kaldırılmalıdır. Zaten, ilgili kurumlar tarafından bu tebliğin bazı hükümlerinin iptali için dava açılmıştır. İnat edilirse, bu tebliğin sonu da Mecburi Meslek Kararları?na dönecektir. Yasa ile düzenlenmesi gereken konular tebliğ ile düzenlenmeye çalışılırsa iptal edilmeye mahkumdur.

Bilindiği gibi, yeni Türk Ticaret Yasası?nın 2012 yılından itibaren yürürlüğe konulması TBMM tarafından programlanmıştır. Bu yasa ile, sermaye şirketlerine serbest muhasebeci mali müşavirler ile yeminli mali müşavirlerden oluşacak denetçi zorunluluğu getirilmektedir. Şimdi şöyle bir fikir jimnastiği yapalım: Türk Ticaret Yasası?nın uygulamasından sorumlu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, yayınladığı bir tebliğle, sermaye şirketlerinde denetçilik yapacak meslek mensuplarımıza sınavla bir denetçi lisansı zorunluluğu getirse, nasıl karşılardık? Elbette, hep birlikte karşı çıkardık. Çünkü, meslek yasamız bu hakkı bizlere direkt olarak vermiştir.

Bu tebliğle ilgili olarak Odalarımızın sessiz kalmasını bir türlü anlayabilmiş değiliz. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik ruhsatlarını yok sayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Zaman daha fazla geçmeden tüm meslek mensupları ayağa kalkmalı ve kararlı bir şekilde sınav koşuluna karşı çıkmalıdırlar. Bir tek kişinin hırs ve kaprisine mesleğimiz feda edilmemelidir.

Ben her zaman diyorum hayatımda gördüğüm en ciddiyetsiz kurumlarla başediyoruz biz şimdilik tesmerle uğraşıyoruz ilerdede birlikle uğraşacağız.
Bu adamlar sanki 3-5 kişi akşam yemeğinde birleşmiş tatlılarını yerken birinin aklına gelmiş hopp yarın gelin bağımsız denetim merkezi kuralım demiş yahu böyle bir karar alacaksınız be adamlar insan önce odaların bir kararını sorar sonra gider maliye bakanlığından görüş alır olmadı YMM odalarına bir sorar yahu bunlar siyasettede hep aynı şeyi yapıyorlar bunlar dünyanın en zeki insanları geri kalanlar ise cahil cühela ve zekası kıt insanlar bunlar siyasettede düşük oy aldımı oy vermeyenlere cahil ve akılsız , aldıkları oyada büyük başarı derler.
Vallahi dava açanlardan Allah razı olsun ne diyeyim bundan 5-10 yıl önceki sorunlara bir baksak gene bugünkü sorunlarla karşılaşırız peki son 10 yıldır baştakilere baksak hep aynı insanlar hep aynı zihniyet.

danıştayın internet sitesinden bakabilirsiniz,
Dairesi 8.daire
Esas yılı 2010
Esas no 9591-10004-10005-10006

hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Ymmlere teşekkür etmeden önce iyi düşün, derim.
Çoğu kamuda 10 yıl çalıştıktan sonra sınavsız Ymm ruhsatı aldı. Sınavsız ruhsat almaya alışkın bünyeleri.Sınavı görünce korkuya düştüler.
Ayrıca Ymm ler kendileri için dava açtı. Ymmlere sınavsız lisans verilecektir denseydi kılını kıpırdatmazlardı. Smmmler Türmoba söz geçiremezler.Sonuçta YMMler sınavdan muaf olur ,smmmler ise paşa paşa lisans sınavlarına girerler........

Sizde dava açın sizi tutanmı var. Belli bir kesim istiyor ki öyle bir belge olsun ki ve bu belge çok az kişide olsun müşteri mecburen bu belgeye sahip olanları arasın bulsun, bu az kişide eşşek yüküyle para kazansın oldu kardeşim nerde kaldı serbest piyasa, ozaman devlet bu belgeyi alanlara maaş bağlasın belge sahipleri devlet memuru olsun.
Piyasada para kazanamayanların, mükellef bulamayan ve mükellefi olmayanların , iş bulamayanların, tam anlamıyla kalifiye olmayanların , naylon staj yapanların , piyasada deneyimi olmayanların yani Türkçesi belgesinden para kazanamayanların en son çaresi bağımsız denetim olmuş durumda, istiyorlarki bu belge 1000 kişide olsun memleketteki bilmemkaç bin tane kobi kayıtlarını denetlettirmek için dağ taş bunları arasın dursun ;D ;D ;D böyle birşeyi akıl mantık alıyormu Allah aşkına
En baştada dedim şimdide diyorum ortada bir denetim varsa YMM ler bu memlekette kimseye ekmek yedirmezler ha bu belge YMM lere verilmese bile adamlar bünyelerinde 8-10 tane SMMM çalıştırıyorlar içlerinden birine göstermelik bir şirket açarlar işlerine gene devam ederler

Değerli Meslektaşlar

Ülkemizde gerek 3568 sayılı meslek yasamızda gerekse SPK Mevzuatında denetim alanında SMMM ve YMM'ler arasında fark yoktur Bağımsız denetimde yetkileri aynıdır. Ancak bazı çıkarılan tebliğler ile sadece YMM'lere kanun hiçe sayılarak yetki sağlanmıştır Örnek Organize Sanayi Bölgeleri denetinde olduğu gibi Ancak bu durum münferit olarak kalmıştır

Şimdi çıkması gündemde olan Ticaret Kanunundaki denetimde kaanatimce SMMMler ile YMMler 3568 ve SPK uygulamalarında olduğu gibi eşit yetkilere sahip olmalıdır

Tebliğin eksik yönlerine rağmen bu Teğliğe sınav dahil sahip çıkmalıyız diye düşünüyorum

Hıghpower arkadaşın tespitlerine katılmamak mümkün değil +1

Saygılarımla

Önder TUNABOYLU

SMMM-Sorumlu Ortak Başdenetçi

Değerli Önder Bey'in "Tebliğin eksik yönlerine rağmen bu Teğliğe sınav dahil sahip çıkmalıyız diye düşünüyorum" yaklaşımını destekliyorum. Sınavsız olması doğru olmaz.

Öte yandan,

Sayın İstanbul Odası Başkanı demiş ki: "İlk olarak; ruhsat almış meslek mensuplarının, söz konusu tebliğin dördüncü bölümünde belirtilen şartlarda ?tekrar sınava tabi tutularak denetim lisansı alma mecburiyetinin sınava
bağlanmasını? haklı bulmuyoruz."

Ne kadar haklı zaten tüm mali müşavirler sular seller gibi bilirler bu işi. Denetim dediğin nedir ki? Bağımsız denetim şirketlerinde gece gündüz çalışanla, 10 yıldır bakkal defteri tutan mali müşavir birdir. Hatta yaşlı abimiz daha kıymetlidir. Bağımsız denetim şirketinde 4 yıldır çalışan halka açık onlarca şirketin hesaplarını inceleyen çocuk daha ruhsatı alalı 2 sene olmuş, SPK lisansını alalı 1 sene olmuş. Dünkü çocuk. Bilse neye yarar. Onun okuduğu okulun , bildiği dilin, orjinal ingilizce kaynaklardan UFRS öğrenmesinin ne önemi var? Bizim eski mali müşavir abilerimiz hayat mektebini bitirmiş. UFRS bilmese ne yazar? Denetimin D'sini yapmamış olsa ne yazar.

Sonra bakkal defteri tutan amcada yılların tecrübesi var. Tecrübeye itimat etmek lazım azizim. Hem 10 sene önce sınava girmiş o sınavda UFRS'nin olmaması, SPK mevzuatının olmaması ve Denetim'in sadece D'sinin olmasının ne önemi var. İki kere sınav mı olur? Girmiş işte abimiz. Hem de 10 sene önce almış ruhsatı. Yaşlı başlı adam. Sonra esnaf camiasında büyük itibarı var. Hem işletme defterlerinin yanı sıra apartman kayıtları da tutuyor. Hatta kardeşinin adına bir de sigorta acenteliği açmış sigorta işi de yapıyor. Gayri resmi filan ama emlak işi ile de uğraşıyor. Bu kadar işinin arasında o kadar kıymetli bir abimizi bir de sınava mı sokacağız. Ondan daha iyi denetçi mi olur? Ne gerek var sınava?

Öyle değil mi canım?

Merhaba Battıbalıkyangider Arkadaş

Bağımsız Denetim ile fiilen uğraşan bir meslektaşınız olarak size bazı duyumlar aktarayım İstanbul odasından ve YMM odalarından gelen duyumlar sınavın kaldırılması hatta tebliğin iptali yönünde Sınav olmadan da kalitenin ve kontrolünün düşeceği hepimizin malumu Kanaatimce Maviefeye hak vermemek tıpkı hıghpower arkadaş gibi mümkün değil Siz de haklı olablirsiniz fakat şuanki göstergeler ve duyumlar öyle göstermiyor

Not: Maviefe +1 Hıghpower +1

Saygılarımla

sayın önder arkadaşım
06 kasım ayında SPK sınava giripte başarılı olanlar hakkında turmob bu güne kadar bir düzenleme yapmadı. Acaba sizin duyduğunuz her hangi bir gelişme varmı. Selamlar

İbrahim Arkadaş

Turmobun Ocak ayında tebliğin eksik yönleri konusunda yeni bir düzenleme yapabileceği duyumunu aldık Kanaatimce sadece 6 Kasımda kazanlar değil girenlerin de muafiyeti söz konusu En azından gündeme gelecektir diye düşünüyorum Ocak ayında Turmob ve SPK'dan yeni düzenlemeler ardından Ticaret Kanununun çıkması ve Türkiye Kamu Gözetimi ve Denetim Standartları Kurulu yasa tasarınının çıkmasını bekliyoruz Ocak Şubat Mart ayları hareketli geçeceğe benziyor Bu düzenlemelerin meslektaşlar açısından hayırlı olmasını diliyoruz

Not: Battıbalıkyangider +1

önder arkadaş ilginiz için teşekkür ederim.
Bende ikilem içinde kaldım. Muaafiyet tanımazlarsa eğer Turmobun müracatı 14 ocak bari ona müracat edeyim diye düşündüm. Neyse en azından ayın 14 ne kadar bekleyeceğim. İyi çalışmalar

Türmob'un yapmaya çalıştığı sınav kalite belirleme sınavı değil, bana göre tabi , neden derseniz.

Klasik sınav kaliteden çok ezberciliği ön plana çıkarır, yani kafası çalışmayan ama ezberi kuvvetli olan bu sınavı rahatlıkla verir. Hangi çağda yaşıyoruz, klasik sınavla kalite ortaya çıkmaz, neden büyük kurumlar sınavlarını test yapıyorlar, tıpta uzmanlık sınavı neden test yapılıyor, ösym neden sınavlarını test yapıyor, spk neden test yapıyor?

kalite sınavı yapacaksanız , bizim staja başlama sınavına herkes tekrar girsin , o zaman bakalım kim kaliteliymiş.

Türmob yönetimdekilerde girsin bu sınava bakalım neler olur.

Klasik sınav okuyucunun yorumuna açıktır! Bu bizim adamımız bunu geçirelim!

Ayrıca Türkiye'deki şirket sayısını düşünürseniz , ve denetim işine muhtemel girecek meslek mensubu sayısını düşünürseniz, herkeze bu işten pay düşecek ölçüde. Kalite uyğulamada ortaya çıkacak, sınava gerek yok diyorum...

hukukara ' Alıntı:
Türmob'un yapmaya çalıştığı sınav kalite belirleme sınavı değil, bana göre tabi , neden derseniz.

Klasik sınav kaliteden çok ezberciliği ön plana çıkarır, yani kafası çalışmayan ama ezberi kuvvetli olan bu sınavı rahatlıkla verir. Hangi çağda yaşıyoruz, klasik sınavla kalite ortaya çıkmaz, neden büyük kurumlar sınavlarını test yapıyorlar, tıpta uzmanlık sınavı neden test yapılıyor, ösym neden sınavlarını test yapıyor, spk neden test yapıyor?

kalite sınavı yapacaksanız , bizim staja başlama sınavına herkes tekrar girsin , o zaman bakalım kim kaliteliymiş.

Sayın Hukukara

Turmob tarafından tebliğe yönelik olarak ek düzenlemeleri düşünülmekte olduğu duyumlarının geldiğini söylemiştim. Sınavların klasik değil test usulu olması gerektiğine de düşüneceklerdir zannediyorum Ancak görüşleri böyle forum sayfasında değil yazılı olarak iletmekte fayda var Meslektaşlarımızın bağlı oldukları oda ve meslek örgütümüz olan Turmoba iletmeleri kadar doğal bir durum olamaz fikrindeyim Burada önemli olan sınava sahip çıkmak YMM odalarının savunduğu gibi sınavı kaldırmak tebliğ iptalini savunmak değil Meslek örgütümüzün çıkardığı tebliğe ve kalite arttırıcı sınava sahip çıkmak ve test usulu olmasına çaba göstermektir diye düşünüyorum
Görüşlerimin Eksik veya hatalı olduklarını düşünenler varsa doğruyu bulmak için konuşalım tartışalım görüşlerimizi ifade edelim
Saygılarımla

offff ne kadar karıştı ortada net bişey yok birileri çıksada adamgibi bir açıklama yapsa ama oda yok gerçi ben evraklarımı gönderdim ama belirsizlik te can sıkıcı açıkçası

Ben bu tebliğin iptal olacağını düşünüyorum o yüzden spk ya çalışıyorum

ruhsat fotokobisini oda ya onaylatmaya gittiğimde oda başkanı tebliğin iptal olacağını bununla ilgili görüşmelerin devam ettiğini söyledi.
ben yinede gönderdim sonuçta şu an tebliğ yürürlükte diye

inşallah hepimiz için hayırlısı olur

Merhaba arkadaşlar;

Tebliğin iptal edilmesi yönündeki söylentiler olsa da, şartlarınız uyuyorsa muafiyet veya uymuyorsa eğitim-sınav başvurunuzu yapmanızı öneririm. Aksi bir durumda hak veya vakit kaybına uğramamış olursunuz.

Herkese iyi forumlar