Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamıştır.!

Ynt: Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamıştır.!

Gerçekten doğrumu.?
Türmob' a ulaşamıyorum.

Ynt: Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamıştır.!

sabahleyin, bağımsız denetim hocamla da görüşmüştüm. Oda iptal edilebilir demişti..

Türmob telefonlara bakmıyor duyurulur

Bu kadar insan başvurduktan sonra tebliği geri çekemezler.. iyice kaos ortamına sürükleniriz.

odalar teyit ediyor malesef tebliğ geri çekildi

antalya smmm odasından sms geldi. Turmobun duyurusu antalya smmm odasının sitesinde yer alıyor

tebliğ geri çekilmiştir arkadaşlar .düşünmeden tartmadan tebliğ çıkartırlarsa olacağiı bu olur.sm den smmmye özel geçiş sınavları gibi biz yaptık olduk diyerek bir çok lise ve ilk okul mezunlarını(asla yermiyorum içlerinde bir çok ünv.mezunu smmmleri cebinden çıkaranlar hariç olmak üzere) mali müşavir yaptıkları gibi bunda da bir sürü maddi ve şekil hatası vardı yinede yeni çıkacak tebliğinde düzgün olacağını sanmıyorum ama neyse hatadan dönmüşler arkadaşlar türmobda ve bir çok odada siyasetin alası yapıldığı müddetce koltuklar sadece milletvekili olmak için belediyede koltuk kapmak için kullanıldığı müddetçe ehil insanlar orada olmadığı müddetçe oynanan oyunların en alasını üzerimizde oynarlar.oynamaya devam ederler. Maşallah ne kadar adaletli bir Birliğimiz var.Demiyorlar ki Sınav konularında sadece Yıllık üstadları ilgilendiren Finansal Muhasebe ve Raporlama var diye. Geri kalan konuları bırakın Yeterlilik sınavıyla Müşavir olanları, Lisans diplomasıyla Direkt olan meslektaşlar nerden bilsin girsinler bu sınavları alabilirmi mümkün değil..Yok 60 yaşındaki adamları sınavlara sokun bakim .yani Bilgisi yoksa girmeyecek kardeşim.Bu UFRS yıllık birikime bakmıyor güncel bilgiye bakıyor.Sorarım kaç üstad Türkiye Muhasebe Standartları Kurulunun Çıkartmış olduğu 2010 baskı 2 bölümlük kitabı okudu.2 cilt 3000 sayfa. eğer okuyup anladıysa hemen lisans belgesini versinler derim.Dua edin ki ıfrs deki muh kodlarını kullanmıyoruz çünkü ingilizce bilmiyen için bu iş artık zor diyebilirim.Bizim uygulayacağımız (Bizim uyguladığımıza IFRS denmez) kodlar uygulansa tam uluslararası olur biz sadece Ülke içi kodları kullanabiliriz.(Tek düzen muhasebe sistemi=Türkiye'de uygulanan)ingilizce karşılığı olmayan hiçbirşey uluslararası sayılmaz. Bundan sonraki muhtemel gelişmeler kanımca şu şekilde olacaktır: YMM odaları dava açtılar bildiğiniz gibi açtıkları davayı kazanacaklar,dolayısıyla -birçoğu 22 yaşındayken girdikleri bir sınavla- genç yaşında sınavsız sahip oldukları YMM ruhsatının yanına Bağımsız Denetim ruhsatını da eklyeecektir. SMMM'ler açısından kaos ortamı devam ederken muhtemelen de piyasanın kaymağını yine bu arkadaşlar yiyeceklerdir.SMMM camiasını ise yine sınavlar ve uzun bir süreç beklemektedir.Benim bu konudaki şahsi kanaatim sınav yapılması yönündedir.Ancak sınavı , şaibelerle dolu bir kurum olan TÜRMOB değil SPK yapmalıdır! SPK Türkiye'de işini ciddiye alarak yapan sayılı saygın kuruluştan biridir.Zaten SPK'nın işini ne kadar ciddiye aldığını yaptığı sınavlardan ve açtığı sınav merkezi sayılarından bile tespit etmek mümkündür. Bundan yıllar önce il meslek odaları tarafından verilen kurslara katılmak suretiyle staj süresini kısaltan uygulamaya forumlardan bas bas bağırarak karşı çıktık,gücümüzün yettiği yerlere mesajımızı ilettik,bu hak ihlalidir,Iğdır'da,Ardahan'da,küçük illerde,ilçelerde odalar kurs açmıyor dedik ama sesimizi kimseye duyuramadık.Gerçi o dönem hakkına el konulan onbinlerce insandan biri çıkıp bu konuda dava da açmadı...İşte tam bu noktada bağımsız denetim işi de bu hak ihlaline dönecektir.İşte bu akıl almaz uygulama ve haksızlıklar beni her geçen gün işimden ve mesleğimden soğutuyor.Çocukluğumdan bu güne hayalini kurarak geldiğim bu noktada yaşadıklarım aklıma hep ''keşke''leri getirmekten öte bir şey kazandırmıyor.Bugünlerde aklıma takılan tek bir keşke var.''Keşke'' herkesin gözünde büyüttüğü,görmediği gerçekleri,benim bildiğim ve gördüklerimi ve bu meslekten tiksinmemi sağlayan şeyleri tüm meslek camiası görebilseydi.Ben gördüklerimi anlatabilecek kadar yürekli değilim,keşke benden daha yürekli insanlar çıkıp gördüklerini anlatabilselerdi... bizim bilmediğimiz belemeyceğimiz öyle oyunlar varki dudaklarımız uçuklar neyse bam telim kabardı yine ben susuyum en iyisi.

turkasia ' Alıntı:
antalya smmm odasından sms geldi. Turmobun duyurusu antalya smmm odasının sitesinde yer alıyor

http://www.antalya-smmmo.org/tablolar/12012010-1.pdf

Evet, gerçekten de doğruymuş.
Çocuk oyuncağına çevirdiler resmen. ::) Mahkemeyi kaybedeceklerini anladılar sanırım.Tamamen kaybetmektense, yeni düzenleme yapıp, gardımızı ona göre alalım dediler.
Kısa sürede çıkarmazlar ise, Spk sınavına rekor müracat olur bu dönem.Herkes spkya hücum edecektir.
Türmob' un yeni düzenlemesi hükümet, maliye bakanlığı, spk ve odalar ile birlikte yapılıp, tek elde toplanarak anlaşılmadan yapılırsa, kaos büyüyerek devam eder.
Türmob resmen eline gözüne bulaştırdı bu işi. :eek: Komik duruma düştü, zafiyet gösterdi.

bu duruma tepkisiz kalmayalım yarın herkes tepki faxı çeksin yada arasın
ben şahsen yapacağım .Bu kadar ciddiyetsizlik olmaz yeter artık

kararda; isteyen başvuru sahipleri evraklarını geri alabilirler deniliyor.. Alay eder gibi..
Ne yapacağım ben o evrakları sonra...

Benim zamanımı bana geri verebilecekler mi?, noter masrafı, fotoğraf, ikametgah ıvır zıvır.. bunların masraflarını aidattan düşecekler mi? yaptığım masrafların karşılığını verecekler mi?

bide kalkmışlar isteyen evraklarını alabilir diye milletle alay eder gibi, bu kadar basit herşey..
benim BİRLİĞE (Türmoba) de inancım kalmamıştır artık.. BİRLİK falan değil ismi.. Birlik adı Kaos adına dönüşmüştür.

verdiğin paradan daha önemli gelişmeler ve durumlar var.Sınav yapılmadığı gibi bazı kıdemli smmmlere rantı bölüştürme amacıyla yeni düzenlemeler getirilecek. Kılıfı da hazır tecrübe ve deneyim. SM den SMMM ye geçenler çok tecrübeli ve deneyimli olduğu için doğrudan sınavsız lisanslarını alacaklar.Onlarda YMMlerin emrinde çalışacaklar.TTK kapsamında denetim YMM lere kalır.Kaymağı onlar yer.Spk sınavına girenler,yapılacak sınavlardan korkmayanlar ,sınavsız ruhsat almaya alışmış bir avuç ymm ye yenilirler.
Nasıl 2 yıllık staj 3 yıla çıkarken kalite artışı safsatasıyla beyinler sulandırıldı.Şimdi yeni hikayelere hazır olun...

Ymm lerin bu kadar kaymak yemesi artık fazla ama :)

Bu ne haksızlık ya..eskiler piyasayı kapatmış zaten, denetimin mesleğimizde yeni bir açılım olacağını düşünüyordum ki bunuda çok gördüler..eğer söylendiği gibi 5-10 yıl tecrübesi olana sınavsız denetim hakkı vericekse türmob,bu arada acilen smmm sınavlarınıda durdursunlar zira boşu boşuna gençler bu mesleğe ümit bağlamasın..nede olsa avrupa birliğine uyum ıfrs-tfrs flan ne varsa eskilerle oturup bişekilde halledecek kılıfına uyduracaklar..pes ya hu

bugün işlerimi yetiştiremedim için belgeleri hazırlayayamıştım. akşam üstü adliye kapanmadan yetişebilirsem adli sicil kaydı alayım diye yola çıkıyordumki sms geldi. okuyunca gözlerime inanamadım. zaten böyle olacağı baştan belliydi. adamlar martta sınav yapacaklardı. telefonla 5-10 gün önce ankara ile görüşmüştüm. ne sorsam daha belli değil diye cevap verdiler. marta kalmış 2 ay. sen bu arada birde eğitim vereceksin. onunda nerelerde kimlerce verileceği belli değil. denetim treni kaçmış arkadaşlar fazla büyütmeyin gözünüzde. yeni ttk martta yasalaşmış olacak. demekki denetim ile ilgili maddeleri yasalaştırmayacaklar. yoksa turmob bu tebliği iptal etmezdi.
turmob maalesef meslekle ilgili hiçbir gerçeği görmüyor. stajyer parası tatlı geliyor heralde. neredeyse her firmada 1 stajyer var. yakında her firma kendi mali müşavirini bordrolu olarak çalıştıracak. e bu arada bir ordan bir buraya savrulan yeni mali müşavirler için odalar hazır bekliyor. onlarda akadamiler kurmuşlar. akademi kurs alıp uzmanlaşacakmışız. Güldürmeyin beni allah aşkına.
Hepinize kolay gelsin

bu işlerin yönetiminde hep ymm ler var hiç kendi menfaatlerine dokunurlarmı.. zaten şaşırmıştım.. türmob başkanı değişti deniyor biri değişti onun yardımcısı geldi.. diğer adayın güzel hedefleri vardı... beceriksizlikten başka bişey değil..

Odaların görüşleri dikkate alınarak deniyor. İşi liyakat esasından kıdem esasına döküp 10 yılllık ruhsatlara bağımsız denetim lisansı verebilirler.

Bil umum beleşçilerin, odaya yakın mesleğe uzak eyyamcıların, şahsi koltuk sevdalarına popülizm yapan Turmob'un sözde idarecilerin, gözü aydın olsun.

Daha 1-1,5 sene önce abidik gubidik sınavlarla SMMM ruhsatı dağıtılıyor, bu iş yanlıştır diye biz bu forumlarda bas bas bağırırken bu gidişin gidiş olmadığını görmüştük. Ne acıdır ki haklı çıktık. Yanlış yanlışı izledi.

Yapılacak olan yeni düzenleme nasıl olacak onu bilemiyoruz.
Somut olmayan düşünceler üzerinden Birliğe yönelik eleştiriler yapmak hele ki eleştirinin dozunu yükselterek hakarete varabilecek sözler sarfetmek iyi netice vermeyecektir.
Bağımsız denetimi bir sistem dahilinde yürütmek, bu işin esaslarını belirlemek kolay mesele değildir. Bununla ilgili
TTK tasarısı bile 6-7 sene mecliste beklemiş..
Ancak Turmob'un da bu işlere sahip çıkacaksa madem (ki öyle) kaliteli kadrolarla çalışması gerekmektedir. Bu gerçek malum 1 no lu tebliği geri çekmeleriyle de açıkça ortaya çıkmıştır.

İnsanlar hakettikleri gibi yönetilirmiş derler güzel bir sözdür. Bu halde bile hala birlik sevdalıları varken bu adamlar az bile yapıyorlar.
Maliye bakanlığı ile görüşmeden , YMM ve SMMM odalarından görüş alınmadan ben yaptım oldu bittiyle yapılan her tebliğ iptal edilmeye mahkumdur. Bu tebliğin iptali kaliteli eleman hikayesi değil sadece ve sadece YMM odaları , maliye bakanlığı ve SPK nın açmış olduğu mahkemeleri kaybetme korkusudur ki zaten iptal etmeselerde %99 davalar kaybedilecekti.
Herkesin atladığı şey bir kere kobilerin denetiminin Türmob' a verileceği nerden çıkartıldı. Maliye bakanı kendisi ile kavgalı ve görüş almadan kafasına estiği gibi iş yapan bir kuruma elindeki binlerce kobiyi neden denetletsin gider SPK ile anlaşır SPK kobiler içinde bir denetim sınavı açar denetimide illa gene SMMM ler yapacaksada sıanva sadece SMMM ler girer olay biter ve bu şekilde olursa hepimiz içinde daha hayırlısı olur en azından sınavların aylar sonra açıklandığı bir kurumla değilde ciddi bir kurumla çalışmış oluruz.

Bence böyle bir düzenleme gerekliydi, yani bağımsız denetimi düzenleyen bir tebliğ için geç bile kalınmıştı. Fakat gerek ortaya çıkışında, gerekse sınav ve muafiyet le ilgili düzenlemelerinde yanlışlıklar yapıldı. Bence sınav ertelenip, ilgili kişi vekuruluşların görüş ve önerileri doğrultusunda bu tebliğ üzerinden değişikliklere gidilmeliydi.
Tümden geri çekilmesi bence olumsuz oldu. Bundan sonrası için SPK Türmob ve Maliye bir şekilde uzlaşmalıdır bağımsız denetim konusunda.

Şirketlere bağımsız denetim geliyor. Bu işin sahibi Smmm, Ymm' ler olduğundan Birliğin bu konuda tebliğ seviyesinde bir denemesi olmuş.
Ortaya çıkan tebliği okuduğunuzda daha dayanak maddesi bile yerinde olmamış. Yönetmeliğe dayanarak tebliğ çıkarmışlar ki idare hukuku açısından sadece bu bile iptal konusu olabilir. SPK' nın etki alanına müdahele etmiş ortada SPK kanunu varken.. Daha neler neler..

Kaliteli bir kadro dedik.. küçümsenecek şey değildir bu husus,,
SPK başkanı görevinin ilk aylarında nereye gidip konuşsa ' yav benim kadrolarım çok değerli benim haberim yok adamlar gidip tebliğ yazıyor' derdi.
Hukuksal düzenlemeleri tüm dinamikleri dikkate alarak hazırlamak çok zordur bizim Birlik de bu tebliğ için 1-2 tane idare hukuku hocası, SPK, maliye, BBDK, odalardan görüş almadan ya da bunlardan seçili bir komisyonla çalışmadan bir metin hazırlamış. Hukuksal açıdan ne kadar sakıncalı bir metin olduğu apaçık ortada olan bu tebliğin mahkemeden iptalini beklemeden geri çekmesi hatadan geri dönmek anlamında bana göre doğru olmuştur. Hoş gerçi zaten yarım olan Birliğin prestiji biraz daha gerilemiştir ama yapacak bişey yok.

Arkadaşlar artık Maliye Bakanlığı da tebliğ düzenlemelerini taslak olarak hazırlayıp kamu oyunun görüşüne sunuyor. Yazıp çiziyoruz eksikleri anlatıyoruz ve bunların bazıları dikkate alınıp tebliğ değişiyor. Kısıtlı bir maliye heyetinin yazdığı cümlelerin ekonomin tamamını kapsaması mümkün değil. SPK da da durum genelde böyle.

Hal böyle iken ( Birliğin hatalarının dayanılmazlığı karşısında) bazen kendimize hakim olamayıp Birliğe yaptiğimız eleştiriler yörüngesinden ve amacından çıkabiliyor. Bunu bir önceki yazımda belirtmiştim. Biraz açma gereği duydum. Malesef stonhandın tabiriyle bu yuzden 'birlik sevdalısı' olacaksam af edersiniz. Eleştirinin hukuki altyapısına önem verip, kişisel ithamlardan sakınarak daha etkili olabiliriz.
Anlaşıldıysam eleştirilere devam..