Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamıştır.!

Ynt: Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamıştır.!

sayın ıhlamur arkadaş.
Hangi ilin oda başkanı tebliğin iptalinden söz etti. Slm.

Ynt: Bağımsız Denetim Merkezi lisans eğitimi ve sınav ilanı, Yeni dönem başlamıştır.!

söz uçar yazı kalır
şu an böyle bir tebliğ var mı var
evrakları göndermekle bir şey kaybetmeyiz, ya başvuru süresi biter de iptal olmazsa çok şey kaybederiz
o yüzden iptal olurmuş olmazmış o sonraki mevzu

bence...

istanbul oda başkanıma tesüf ediyorum daha ortada hiçbir şey yok ve deniyorki lisans verilse bile 3 yıllık tecrübe arayalım falan diyor buna gelince böle diyorlarda sm den smmm geçerken sesleri bile çıkmıyor gercekten herşey muallakta lisans kim vercek nasıl olacak mesela ankara istanbul ve izmirde eğitim verilecek bu demek ki diğerleri girmesin aslında tesmer şubesi olan heryerde olması lazım insanlar bıktı büyük şehirlere gitmekten 60 saat eğitim deniyor mesela 1 hafta mı sürecek 1 aymı hafta sonumu olacak başka ne olacak ya böle belirsiz bir kurum olduk çıktık herkez üyesine sahip çıkıyor ama biz sanmıyorum artık yapacacak bişi yok bekle gör az sonrrrrrrraaaaaaa

Merhabalar,

Yeni bilgi edinen var mı? Gelişmeler varsa aktarabilir misiniz...

Teşekkürler.

BAĞIMSIZ DENETİM İÇİN...MESLEK MENSUBLARIMIZIN HAKKINI KORUMAK AMACI İLE DAVA AÇILMIŞTIR.?

Bağımsız Denetim Merkezinin Kurulması yıllardır düşündüğümüz ve gerekli olduğuna inandığımız bir konudur. Ancak SMMM'ler ve YMM'ler için yeni bir sınav koşulunun getirilmesi doğru değildir. TÜRMOB'un kendisinin vermiş olduğu Ruhsatları inkar anlamına gelmektedir.3568 sayılı Meslek Yasamızın 2.Maddesinde Denetim Yapma Yetkisi SMMM'ler ve YMM'lere verilmiş olup Meslek mensublarımızı yeniden sınava tabi tutmaya çalışmak Meslek Yasamıza aykırıdır. Bu anlamda MESLEK MENSUBLARIMIZIN HAKKINI KORUMAK AMACI İLE DAVA AÇILMIŞTIR.

Bursa, 30.12.2010

YÜRÜTMENİN DURDURULMASI

DANIŞTAY BAŞKANLIĞI?NA

Sunulmak üzere

BURSA NÖBETÇİ İDARE MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI?NA

DAV AR : 1- HAYRETTİN ERSOY TC no: 56017610152

Ulu Cad. Güven Sk. Babadağ Apt. Kat.1 D.2 Osmangazi-Bursa

2- BÜLENT ÇETİN TC no: 14738030444

Ataevler Mah.Belde Sk.Gizemler İş merk B blk No. 2 Kat:4 D.7-8 Nilüfer-Bursa

3- HASAN UÇAR TC no: 36103082698

Ahmetpaşa Mah. İstiklal Okulu Sk. No:14 D.1 Osmangazi- Bursa

4- ALİ RIZA ÇAKMAK TC no: 23296287368

Bademli Mh. 20.Sk. No. 3 Mudanya- Bursa

DAVALI : Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği-ANKARA

DAVA KONUSU : Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinin 01.11.2010 tarihinde Resmi Gazetenin 27746 sayısında yayınlanarak yürürlüğe giren ?TÜRMOB BAĞIMSIZ DENETİM MERKEZİ KURULMASINA İLİŞKİN ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ(SERİ:1,NO:1? in 9.(İ) MADDESİNİN 5 SATIRININ Son 2 kelimesi (Sınav Yapmak), 9 (i) MADDESİNİN 6. (Uzmanlık lisansları sınav ve esaslarını belirlemek) 22. 23 MADDELERİNİN İPTALİNE ve öncelikle açıkça hukuka aykırı olup, uygulanması halinde telafisi imkansız zarara yol açacağından YÜRÜTMELERİNİN DURDURULMASI?na karar verilmesi istemleridir.

ÖĞRENME TARİHİ: 01.11.2010

AÇIKLAMALAR :

İptalini İstediğimiz Tebliğ Usul ve Yasaya aykırıdır. Şöyle ki;

1.11.2010 TARİH 27746 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN TEBLİĞ NORMLAR HİYERARŞİSİNE AYKIRIDIR.

3568 SAYILI YASANIN ?Mesleğin konusu? başlıklı

Madde 2 - 1 - A) Muhasebecilik ve malî müşavirlik mesleğinin konusu :

Gerçek ve tüzelkişilere ait teşebbüs ve işletmelerin;

a) Genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, defterlerini tutmak, bilanço, kâr-zarar tablosu ve beyannameleri ile diğer belgelerini düzenlemek ve benzeri işleri yapmak.

b) Muhasebe sistemlerini kurmak, geliştirmek, işletmecilik, muhasebe, finans, malî mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işlerini düzenlemek veya bu konularda müşavirlik yapmak.

c) Yukarıdaki bentte yazılı konularda, belgelerine dayanılarak, inceleme, tahlil, denetim yapmak, malî tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve benzerlerini düzenlemek, tahkim, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmak.

Yukarıda sayılan işleri; bir işyerine bağlı olmaksızın yapanlara Serbest Muhasebeci Malî Müşavir denir.? Maddesinde Meslek mensuplarının Bağımsız denetim ve raporlama yetkisinin olduğu açıkça görülmektedir.

Ayrıca Yine aynı yasanın

?Serbest muhasebeci malî müşavir olabilmenin özel şartları? Başlıklı

Madde 5 - A) Serbest muhasebeci malî müşavir olabilmek için aşağıdaki özel şartlar aranır.

a) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak.

b) Staj amacıyla serbest muhasebeci malî müşavir veya yeminli malî müşavir yanında iki yıl çalışmış olmak.

c) Serbest muhasebeci malî müşavirlik sınavını kazanmış olmak.

Türkiye genelinde malî denetim yapan kamu bankalarının müfettişleri ile kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisi almış olanlardan, bu yetkilerini aldıkları tarihten itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında 8 yıllık hizmet süresini dolduranlar ile (a) bendinde sayılan konularda en az 8 yıl öğretim üyesi veya görevlisi olarak çalışmış bulunanlar için sınav şartı aranmaz.

d) Serbest muhasebeci malî müşavirlik ruhsatını almış olmak.? Maddesinde Mesleğe girişle ilgili olarak STAJ VE SINAV KOŞULLARI DA AÇIKÇA BELİRLENMİŞ OLUP 3568 SAYILI YASANIN 36/G MADDESİNDE YÖNETİM KURULUNA ?KANUNDA ÖNGÖRÜLEN SINAVLARI YAPMAK GÖREVİ YÜKLENMİŞTİR. KANUNDA AÇIKÇA SAYILMAYAN HALLERDE SINAV DÜZENLENMESİ YASA HÜKMÜNE AYKIDIR.

İptalini istediğimiz Tebliğ 22. maddesi ile meslek mensuplarına YASAYA AYKIRI OLARAK ? (1) Bağımsız denetim, denetim lisansına sahip bağımsız denetçiler tarafından yapılır.

(2) TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi tarafından açılan sınavlarda başarılı olan meslek mensupları denetim lisansı almaya hak kazanırlar ve bağımsız denetçi unvanını alırlar.

(3) Bağımsız denetim lisanslama eğitim, sınav ve işlemleri TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi ?Bağımsız Denetim Eğitim Sınav ve Lisanslama Müdürlüğü? tarafından yürütülür.? 6, 9 ve 23?cü maddelerin çeşitli bent ve paragraflarında Sınav getirmek sureti ile normlar hiyerarşisine aykırı bir işlem düzenlemektedir.

İPTALİNİ İSTEDİĞİMİZ TEBLİĞİN 2. MADDESİNDE ?HUKUKİ DAYANAK? OLARAK GÖSTERİLEN 3568 sayılı yasanın 29/e; 21.11.2007 tarih 26707 sayılı R.G de yayınlanan Yönetmeliğin değişik 7/e, 7/k, ve 7/ı, 7/j, 23/m maddeleri ile 66/A maddeleri ile 03.1.1990 tarih ve 20390 sayılı R.G. de yayınlanan Yönetmeliğin 64. maddeleri birlikte incelip değerlendirildiğinde ; Davalıya;

?Uyulması zorunlu meslek kuralları ve meslekî standartları belirlemek, bu kapsamda, uluslararası standartlarla uyumlu meslekî etik standartları, denetim standartları, meslekî eğitim standartları ve kalite güvence standartları oluşturmak ve geliştirmek,( i)

Denetim mesleğinin performansının ve kalitesinin yükselmesine, muhasebe mesleğinin bağımsızlığının ve tarafsızlığının korunmasına katkı sağlamak, ulusal ve uluslararası düzeyde, muhasebe denetimine ve meslek mensuplarına olan güveni sürdürülebilir kılmak,

Meslek mensuplarının ve oluşturdukları ortaklık büroları ve şirketlerinin, onaylanmasını, tescilini, sicilinin takibini ve kamuya duyurulmasını sağlamak,?

Meslekî standartları geliştirmek, bu kapsamda uluslararası standartlarla uyumlu meslekî etik standartlar, denetim standartları, meslekî eğitim standartları, kalite güvence standartları oluşturmak ve geliştirmek, haksız rekabeti önleyici önlemler almak. Bu amaçla, Birlik bünyesinde kurul, komite, çalışma grupları gibi birimler oluşturmak, meslek mensuplarının eğitimini sağlamak için seminerler düzenlemek, kurslar açmak,? vs. görevler yüklenmiş ve HATTA

21.11.2007 tarih ve 26707 sayılı RG. Yayınlanan Yönetmeliğin 7/f maddesinde ?KANUNA UYGUN YÖNETMELİK ÇIKARMA ? görevi açıkça verildiği halde DAVALI, ÜYESİ BULUNAN MESLEK MENSUPLARININ HAK VE YETKİLERİNİ 3568 SAYILI YASADA OLMADIĞI HALDE SINAV İLE DARALTAN, KULLANMAYI ENGELLEYEN, HUKUKA VE YASAYA AYKIRI GENEL DÜZENLEYİCİ İŞLEM TESİS ETMİŞTİR. ivedilikle, bu TEBLİĞİN uygulanmasının yürütmesinin durdurulmasına karar verilmesini diliyoruz.

HUKUKSAL NEDENLER:3568 sayılı yasa, Yönetmelikler vs.

DELİLLER : 3568 sayılı yasa Yönetmelikler içerikleri, ilgili diğer deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Sunulan ve res?en göz önüne alınacak sebeplerle;

1.YETKİ, ŞEKİL VE ESAS YÖNÜNDEN yasa hükümlerine aykırı olan 1.11.2010 tarihinde Resmi Gazetenin 27746 sayısında yayınlanarak yürürlüğe giren ?TÜRMOB BAĞIMSIZ DENETİM MERKEZİ KURULMASINA İLİŞKİN ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ(SERİ:1,NO:1? in in 9.(İ) MADDESİNİN 5 SATIRININ Son 2 kelimesi (Sınav Yapmak),9 (i) MADDESİNİN 6.şıkkı (Uzmanlık lisansları sınav ve esaslarını belirlemek) 22,23. MADDELERİNİN İPTALİNE,

2.Öncelikle açıkça hukuka aykırı ve uygulanması halinde telafisi imkansız zarara yol açıcı nitelikte olan, iptali istenen 1.11.2010 tarih Resmi Gazetenin 27746 sayısında yayınlanarak yürürlüğe giren ?TÜRMOB BAĞIMSIZ DENETİM MERKEZİ KURULMASINA İLİŞKİN ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ(SERİ:1,NO:1? in 9.(İ) MADDESİNİN 5 SATIRININ Son 2 kelimesi (Sınav Yapmak),9 (i) MADDESİNİN 6.şıkkı (Uzmanlık lisansları sınav ve esaslarını belirlemek) 22.;23., MADDELERİNİN YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASI?na, yargılama giderleri ile vekalet ücretinin davalı idareye yüklenmesine,

Karar verilmesini saygı ile dileriz

DAVACI L A R

Hayrettin ERSOY TC: 56017610152 Bülent ÇETİN TC: 14738030444

HASAN UÇAR TC no: 36103082698 ALİ RIZA ÇAKMAK TC no: 23296287368

Teşekkür ediyorum, elinize sağlık.

SMMM'ler ve YMM'ler için yeni bir sınav koşulunun getirilmesi fevkalade doğrudur. Bu sınav ile TÜRMOB kendisinin vermiş olduğu ruhsatları inkar filan da etmiyor.

3568 sayılı Meslek Yasamızın 2.Maddesinde Denetim Yapma Yetkisi SMMM'ler ve YMM'lere verilmiş olup, onları yeni bir sınava tabi tutmak onlardan bu yetkiyi almak anlamına gelmez. Bu yetkiyi SMMM ve YMM'lerden alıp bakkal ve kasaplara vermiyor ki. Bu sınava yine SMMM ve YMM'ler girecek.

SMMM ve YMM olmak bağımsız denetim yapmanın şartıdır. Ancak yeter şartı değildir. Gerek şartıdır. 20 yıldır işletme defteri tutan adama UFRS'ye göre denetim yapma yetkisini sınavsız vermek, UFRS bilenlerin yetkisini gasptır.

Bağımsız denetim yeni bir iştir. Dahası Turmob'un eline bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir. Turmob'un eline bırakıldığında oy peşindeki oda başkanları ceplerinden culüs bahşişi dağıtır gibi sınavsız lisans dağıtmak için açıklamalar yapmaya başlıyorlar.

Biz bu tebliğ yeterli olmadı acaba Turmob ciddi bir sınav yapar mı diye düşünürken, bu tebliğin de sınavı kaldıracak şekilde değiştirilmek istenmesi ilime, bilime, akla mantığa karşı işlenmiş bir cinayettir. Kaptım köşeyi kalkmam da kalkmam mantığıdır. Liyakat mühim değil, popülist politikalarla çoğunluğu mutlu edelim mantığıdır.

Bilenle bilmeyen bir olmasın.
Beleşçiliğe hayır.
Sınavdan korkmuyoruz.

sayın maviefe size katılıyorum ve destekliyorum sınav şart bende sınavdan korkmuyorum

tamam sınavdan korkmuyoruzda bir yasa çıkıyor sm den smmm geçiş diyor bir bakıyorsun gülünecek sorular vede cevaplar adam birden smmm oluyor şimdide aynısı olur bir yasa çıkar bağımsız denetçi olur ne olacak ama başta yasada yazan özel şartlar yerine gelmiyor ki üniversite lisans mezunu olanlar smmm olacaktı hani ama neyse hadi onu geçtik bari bu sınavda üniversite lisans diplomasını şart koysunlar zaten istenen evraklar arasında diploma onaylı ureti itiyor bu demek ki lişanş mezunu olmayan giremeyecek inşallah bu şefer hak edenler madur olmaz beleşçiliğe şon kampanyaına katılın

''bu demek ki lişanş mezunu olmayan giremeyecek ''

Zaten yönetmelikte bu çok açık, kaldı ki TÜRMOB lisansının SPK karşısında pek muteber sayılması mümkün değil.

deeper_blue ' Alıntı:
''bu demek ki lişanş mezunu olmayan giremeyecek ''

Zaten yönetmelikte bu çok açık, kaldı ki TÜRMOB lisansının SPK karşısında pek muteber sayılması mümkün değil.

Türmob bağımsız denetim lisansı alanlar, spk ya tabi şirketleri denetlemez. Ayrıca spknın bağımsız denetim lisansını almak zorundalar.

Dünkü toplantıdan çıkan karar;Bağımsız Denetim Tebliğini Türmob geri çekiyor. Yeni bir tebliğ hazırlanacak .
Duyumlara göre, sınavsız, en az beş on yıl arası deneyimi olanlar arasında bağımsız denetim lisanslarının dağıtılacağı yönünde.Yeni ruhsat alanlar ve de piyasada 3- 5 yıldır bulunanlara bu lisanların verilmemesi yönünde bir temayül oluştuğu konuşuluyor....

yeni smmm lere verilmeyecekse bu lisans adalet bunun neresinde

en başta eşitlik ilkesine aykırı

Asıl eskilere verilmemeli, ;D ama burası Türkiye.!
Ye kürküm yeeeee, çark bozulmasın. ;D ;) çevir babam çevir... ;D ;D ;D

öyle düşünsünler bakalım smmm ruhsatımı alınca ilk işim dava açmak olur şurda stajımın bitmesine 11 ay kaldı

Bu tebliğin de durumu davalık gibi. Belki iptal edilebilirmiş. Belki de önemli değişiklikler olabilirmiş..
sıkıldım valla bu işten..

beyinbedava ' Alıntı:
Dünkü toplantıdan çıkan karar;Bağımsız Denetim Tebliğini Türmob geri çekiyor. Yeni bir tebliğ hazırlanacak .
Duyumlara göre, sınavsız, en az beş on yıl arası deneyimi olanlar arasında bağımsız denetim lisanslarının dağıtılacağı yönünde.Yeni ruhsat alanlar ve de piyasada 3- 5 yıldır bulunanlara bu lisanların verilmemesi yönünde bir temayül oluştuğu konuşuluyor....

:) ymm belgesi kalkacak yerine bu lisans gelecek o zaman:))) çok iyiymiş...düzen aynen devam edecek demektir.... eski halinde sınavlıda olsa yeni smmm lerin bir şansı vardı...şimdi o da ortadan kalkar..

Türmob tebliği geri çekmiş. Az önce Türmob telefonla sorduk. Evet tebliğ geri çekildi başvurular geçersiz dendi.
Yeni düzenleme yapılacakmış bilginize...

İrem35 ' Alıntı:
Bu tebliğin de durumu davalık gibi. Belki iptal edilebilirmiş. Belki de önemli değişiklikler olabilirmiş..
sıkıldım valla bu işten..

korktuğum başıma geldi..

böyle bir rezillik yok çocuk oyuncağı yaptılar konuyu
lanet olsun başka bişey demiyorum