Bağımsız Denetimde Hayaller Gerçek Olur mu?

Ynt: Bağımsız Denetimde Hayaller Gerçek Olur mu?

quote author=FÜSUN link=topic=27209.msg151800#msg151800 date=1245252677]
Merhaba Arkadaşlar,
Önder Bey, paylaşımlarınız ve bilgileriniz için öncelikle teşekkürler.Ne yazık ki 2010 yılının dönüm noktası olacağını düşünmüyorum.Bu söylediklerinizi ve diğer arkadaşlarımızın bilgilerini ben ve arkadaşlarım 2009 yılında büyük bir değişiklik olacağını düşünüyoduk.Ne yazık ki hiçbir düzenleme ve değişiklik olmadı.Umarım 2010 yılı için ben yanılırım.Bence bizim mesleğimizdeki aksaklıklar Turmob ve Odalar arasında ki iletişimsizlikten kaynaklanıyor.Geçen gün yapılan seminerimizde bu iletişimsizlik sorunundan bahsedildi.Neden biliyor musunuz?Turmob ymm'lerden oluşuyor.Dolayısıyla Smmm'lerin sorunları anlaşılamıyor.Mesleğini nereye taşımak istediğimizi anlayamıyor.Bu sadece serzeniş...Gerçekten yeni ruhsat almış biri olarak ben ve benim gibi arkadaşlarımın mesleği daha tanınmış, daha standartları yüksek,daha kaliteli hale getireceklerini ve bu konuda uğraş verdiğimizi Turmob ve odaların görmesini ve anlamasını diliyorum.
Hoşçakalın...
[/quote]

Bence Füsun arkadaş sorunun kaynağını iyi tespit etmiş Türmob yapısı itibariyle bağımsız denetimde meslek örgütü olarak daha pratik çözümlerde bulunabilirdi kaanatimce Şimdi böyle olunca ( standart ve pratik çözüm bulunamayınca ) 3568 ve spkda her iki gruba verilen denetim yetkisi yani hem ymmlere hem de smmmlere verilen yetkisi yeni bir denetim sahasındaki yönetmelikte ymmler denetler yada ymmler veya bağımsız denetim şirketleri denetler şeklinde çıkıyor Bu da bağımsız denetimde smmmleri devre dışı bırakıyor Sorun bu Bu örnekleri ve aslında bu konuyu ebrulim arkadaşın dediği gibi ayrı bir başlıkta tartışmakta fayda var diye düşünüyorum
Not: Aslında çözüm basit yeni bir denetim alanı mı var yetkili kuruluşa türmob görüş istendiğinde diyecekki denetim bağımsız denetim şirketleri tarafından yapılır denmesi en doğru çünkü her iki grubun ymmlerin ve smmmlerin denetim yetkisi var diyecek olup bitecek Bundan sonrada ymm ve smmmleri bağımsız denetim şirketi kurmaya özendirecek böylelikle bağımsız denetimde ymm smmm sorumnu bitecek fakat hala yürürlükte bazı yönetmeliklerde bu ayırım var Bu da meslektaşlar arasında sorun olarak görülüyor Bunları belirtmiştim fakat yine ayrı başlık altında belirtelim Pozitif ve yapıcı paylaşım ve iletişim her zaman gereklidir Saygılarımla
Not: Belki de Türmob bağımsız denetim şirketleri denetlemesi gerekir diye görüş bildiriyordur fakat sonra ymm denetler niye oluyor? Niye yönetmelik böyle çıkıyor? Niye bu ayrım oluyor? Niye?

Türkiye?de bağımsız denetimin büyük bir kısmı İstanbul?da faaliyet gösteren yabancı ortaklı bağımsız denetim şirketleri tarafından yapılmakta.Çeşitli seminer ve sempozyumlarda otoriteler tarafından bağımsız denetimin tekelleşmemesi için şirket ya da denetçi rotasyonunun yapılması gerektiği ifade edilmekte AMA şirket rotasyonunun yapılması gerektiği vurgulandığında tüyler diken diken olmaktadır.

rotasyonun gereksiz olduğunu yazan sorumlu ortak başdenetçi görüşleriyle karşılaşırsanız bilin ki pastanın kremasını alan gruptandır....

SMMM lerin 3568 sayılı kanunla elinde olan denetim yetkisi tebliğlerle elinden alınıyor

Ymm lerin de içindeki belli bir zümre bu işten faydalanacak Ymm sayısı da çok fazla artmaya başladı

Belki de 78.000 smmm nin iş alanı gerçekten DENETİM değildir.

Mali Müşavirliğin yeni iş alanı denetim olacaktır, diyenler yanılıyor mu? ya da görünmez bir el her zaman ki gibi devrede mi?

Sizce?

bana göre smmlerin geneline denetimden pay düşecek ise bu ancak şube fabrika bölge müdürlüklerinin denetiminin kısmen yereldeki smmm lerden sağlandığı ölçüde olabilecektir çünkü ülkemizdeki denetim pazarı genelde büyük işletmelerde yoğunlaşmıştır bunların bir çok ilde şube fabrika vb birimleri vardır ve genel merkezleri de istanbul'dur zaten iso 500 listesine baktığımızda ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır çünkü bir çok şehirde ve ilçede böyle büyük işletme bulunmamaktadır
bir nokta da yeni kurulacak kuruldu faaliyete geçti denilen ama sesi soluğu çıkmayan kobi borsası..
bunların denetimi nasıl olacak belirsizlik hakim bir de bir çok şeyi de öğrenmek durumundayız izahname nasıl hazırlanır faaliyet raporunun yazımı vs.
bir de avrupa ve amerikanın şu anda tartıştığı bir konu denetim firmalarının denetimi bunların denetimi kamu yolu ile mi olacak özel mi olacak?
kamudaki alanlar denetime açılacak mı?siyasi partilerin, belediyelerin, sendikaların, derneklerin ,vakıfların ,büyük site yönetimlerinin kooperatiflerin?bir çoğu için kısım kısım düzenlemeler yapılmış ama çok yetersiz...
bir de bu denetimin ülke bazında koordinasyonunun sağlanmasında denetim standartları kurulu mu olacak?bu kurul da kimler yer alacak?ve hangi kurum daha fazla hakim ve söz sahibi olacak? ::)

smmm2010 ' Alıntı:
Türkiye?de bağımsız denetimin büyük bir kısmı İstanbul?da faaliyet gösteren yabancı ortaklı bağımsız denetim şirketleri tarafından yapılmakta.Çeşitli seminer ve sempozyumlarda otoriteler tarafından bağımsız denetimin tekelleşmemesi için şirket ya da denetçi rotasyonunun yapılması gerektiği ifade edilmekte AMA şirket rotasyonunun yapılması gerektiği vurgulandığında tüyler diken diken olmaktadır.

rotasyonun gereksiz olduğunu yazan sorumlu ortak başdenetçi görüşleriyle karşılaşırsanız bilin ki pastanın kremasını alan gruptandır....

SMMM lerin 3568 sayılı kanunla elinde olan denetim yetkisi tebliğlerle elinden alınıyor

%100 katılıyorum 3568de smmmlerin yetkisi var Fakat bence de tebliğlerle alınıyor Genç smmmler sınavla uğraşırken diğer smmmlerde kendi işleriyle uğraşıken istisnalar hariç Yetki kaybı hak kaybı ne derseniz deyin yaşanmakta olduğunu bu işi bilen smmmler söylüyor Benim fikrim bir çok sahada denetim yapamayacak gelecek kuşakları etkileyecek ( Örneğin OSB denetimleri, Gümrük denetimleri, bunları çoğaltmak mümkün ) Korkarım diğer sahalarda da bu olabilir Bence maalesef hayaller gerçek olmayacak SMMMler bazı kesimlerin istediği gibi denetim değil defter kayıt tutmakla sınırlı olacak benim fikrim bu

Arkadaşlar Yeni TTK nın ne zaman ve ne şekilde çıkacağını biliyormusunuz duyumlarınız ne yönde denetimi nasıl yapacaklar acaba hayaller gerçek olacak mı

Tasarı şu anda mecliste Biraz konuyu araştırdım sordum soruşturdum Özellikle bağımsız denetimle ilgilenen smmm üstadlarla konuştum Denetim maddesi dahil bazı maddelerde görüşmelerde kesin karar alınmış değil Fakat taslakta belli bir sınıra kadar 2 ymm veya smmm denetim yapar beli bir sınırdan sonra bağımsız denetim şirketleri yapar diyor Bazı kesimler bunu sıralama koyuyor yani belli bir sınıra kadar smmm ondan sonra ymm sonra da bağımsız denetim şirketleri şekilde olacak diyorlar Tabi kanundan sonra yönetmelik ve tebliğlerin de olaya yön vereceği söyleniyor Daha önce bu forumda da belirtildiği üzere tam bir belirsizlik hakim Yanlız ymmler ve yabancı ortaklı bağımsız denetim şirketleri ttk denetimin ağırlığına sahip olmak isteyeceklerdir Hatta bazı duyumlara göre görüşmeler yaptıkları söyleniyor Bu durumda yine smmmlere denetim değil büyük ölçüde defter ve kayıt tutmak düşebilir Ben şahsen bu tabloda smmm olarak hayalimin gerçek olacağını zannetmiyorum
Not: Önder bey bu bölümün abisi sizsiniz sizden de görüş bekliyoruz

maviefe ' Alıntı:
Meclis tatile girdi.
1 Ekimde yeniden toplanacak.
Yeni TTK başka bir bahara (yani sonbahara) kaldı.

Saygılarımla,
SN Sementay Zaten yukarıda mavi efe sorunun cevabını yazmış

Merhaba Arkadaşlar
Öncellikle Arzu hanım Ebru kardeşim Şahin Çolak Smmm2010 ve hamdilevent bir de tabi ki maviefe arkadaşlara mesleki duyarlılıkları için gerçekten teşekkür ederim Şahin Çolak arkadaşın tespitlerine katılmamak mümkün değil 1997den beri bağımsız denetimin içine fiilen görev yapan bir smmm olarak şu andaki yaşanan belirsizlik kadar hiçbir dönemde bu kadar belirsizlik yaşadığına şahit olmadım Gelişmeleri bekleyip sonuçlarını hep birlikte göreceğiz Tabi beklerken çaba göstermeyeceğiz anlamı çıkmasın Çaba 2 yönlü gösterilebilir kaanatimce 1- Mesleki yönden kendimiz geliştirmek lisans belgeleri vs gerekiyorsa almak 2- Meslekte yaşanabilecek hak kayıplarına yada hakların yanlış yorumlanmasında karşı kanuni yollardan hakkımızı savunabilmek
Not: Hata ve eksiklerin kanıtlaması halinde düzeltme hakkını saklı tutmak kaydıyla paylaşım her zaman gereklidir. Saygılarımla

kalkınma ajansları denetim yönetmeliğine baktınız mı?denetçinin özellikleri arasında smmm veya ymm olma şartı göremedim? ::)

Göremezsiniz çünkü orda yetkili bağımsız denetim şirketleri normali de olması gereken de bu Önder beyin de dediği gibi bağımsız denetimde 3568 ve spk mevzuatına göre ymm smmm ayrımı olmaması gerekir Fakat bazı yönetmelikler kanuna aykırı çıkıyor genelde bağımsız denetim yapan smmm üstadların dediği bu şekilde

Vakıflarda yapılan iç denetim için denetçi sertifikası istenmeyecek

Danıştay, vakıflar alanında iç denetim yapacak bağımsız denetim firmalarında
görev alacak kişilerin mali müşavir ve yeminli mali müşavir olması gerektiğine
ve bu ruhsat sahiplerinin ayrıca bir başka kurum tarafından sınava tabi
tutulamayacağına karar verdi.
Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yönetmelikle, Vakıflar Genel
Müdürlüğünden sertifika alanlara, vakıflarda denetçilik yapma yetkisi veren
düzenlemenin yürürlüğünü Danıştay durdurdu.
TÜRMOB?un açtığı dava sonucu, Danıştay Onuncu Dairesi 27.09.2008 tarih ve
27010 sayılı Resmi Gazete?de yayınlanan Vakıflar Yönetmeliği?nin 43. Maddesinin
2. Fıkrası ile 44. ve 48. Maddesinin yürütmesini durdurdu.
Vakıflar Genel Müdürlüğü?nün, iç denetim esaslarını düzenlerken, Yasada
öngörülmemesine rağmen, vakıf iç denetimini yapacak olanlar arasında sertifikalı
denetçilere yer veren düzenlemeyi hukuka uygun bulmadı.
Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yönetmelik, vakıflarda iç
denetimi, Vakıflar Genel Müdürlüğünde çalışanlara sınavsız sertifika vererek
yapabilme imkanı da tanıyordu.
Danıştay Onuncu Dairesi 2008/11346 Esas numaralı kararında; Vakıflar Genel
Müdürlüğü?nün, Yasada öngörülmemesine karşın, bir meslek grubunu, vakıf
mevzuatıyla ilgili bir konuda da olsa, yönetmelikle yapacağı bir düzenlemeyle
sertifika eğitimine tabi tutmasına ve Yasada öngörülmemesine karşın, davalı Genel
Müdürlükte çalışanlara iç denetim yetkisi tanımasına hukuken olanak
bulunmamaktadır? hükmünü verdi ve ilgili maddelerin yürütmesini durdurdu.

YENİ TÜRK TİCARET KANUNUNA GÖRE MALİ MÜŞAVİRLİK RUHSATINA SAHİP OLMAYANLAR DENETÇİ YADA İÇ DENETÇİ OLAMAZLAR.

I.GİRİŞ

Bilindiği üzere Mali Müşavirlik mesleğinin çerçevesi, 3568 sayılı kanunla çizilmiş ve bu kanuna göre yapan meslek mensupları, kamusal faydaya dayalı görev yapmanın verdiği incelikle mesleklerini icra etmektedirler.

Türk Vergi Kanunlarını en iyi bilen ve uygulayan meslek mensupları da yine Mali Müşavirlerdir.

Bu açıdan bakıldığında Türk Vergi Gelirlerinin toplanmasında, Mali Müşavirlerin önemini göz ardı etmek mümkün mü?

Buna mukabil olarak, Mali Müşavirlerin yetkisi ve sorumluluklarının da giderek artacağı artık kuşku götürmez bir gerçektir.

II. DENETÇİLERİN MEVCUT KANUNA GÖRE NİTELİKLERİ

Mevcut Kanun?da Anonim Şirketlerde, Denetçiliğe seçilmenin genel şartları olarak, Reşit ve mümeyyiz olmak, Yönetim kurulu üyelerinin usul ve füruun?dan (altsoy ve üstsoy) biri ile eşi ve üçüncü dereceye kadar (bu derece dahil) kan ve sıhri (kayın) hısım olmamak, İflas etmemiş olmak, Hacir altında olmamak, Ağır hapis cezası ile veya sahtekârlık, emniyeti suistimal, hırsızlık, dolandırıcılık suçlarından dolayı hükümlü olmamak, Aynı zamanda yönetim kurulu üyesi veya şirket çalışanı olmamak, Denetçi bir ise onun, birden çok ise yarısından fazlasının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Devlet Memuru olmamak, 657 Sayılı Devlet Memurları Yasasının 28'inci maddesi hükmü saklıdır. Özel mevzuat ve/veya şirket ana sözleşmesi ile getirilen özel şartları taşımak olarak sayılmıştır.

Bununla birlikte, ana sözleşmeye denetçiliğe yönelik olarak "Denetçi seçilmek için Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ruhsatına haiz olmak hükmü konulabilir.

III. YENİ TÜRK TİCARET KANUNU TASARISINDA DENETÇİLİK

Mevcut Kanunun aksine, yeni Türk Ticaret Kanunun?da konuya ilişkin iyileştirmeler söz konusudur.

Yeni Türk Ticaret Kanunu tasarısında, Denetçi olabileceklere ilişkin özellikler madde 400. de sayılmaktadır.

Buna göre,

Denetçi, ancak üyeleri, yeminli malî müşavir veya serbest muhasebeci malî müşavir sıfatını taşıyan bir bağımsız denetleme kuruluşu olabilir. Küçük anonim şirketler, en az iki yeminli malî müşaviri veya serbest muhasebeci malî müşaviri denetçi seçebilirler. Ayrıca, yeni Türk Ticaret Kanununu Tasarısında Denetçilerde,

-Özel ehliyet

- Bağımsızlık

- Uzmanlık

-Tarafsızlık (=şirketten bağımsızlık =>anonim şirkette pay sahibi olmama!)

- Bağımsız denetim kuruluşlarının pay sahipleri/ortaklarının yeminli malî müşavir veya serbest muhasebeci malî müşavir sıfatı taşımaları gerekir (md. 400.1).

Yine Kanun Tasarısında,

- Denetçi olamayacaklar:

1.A.Ş?de pay sahibi olanlar (md. 400.1,a)

2.A.Ş?nin yöneticisi, çalışanı, denetçi olarak atanmasından önceki üç yıl içinde bu sıfatı taşıyanlar (md. 400.1,b)

3.A.Ş ile bağlantısı bulunan bir kurumun temsilcisi, YK üyesi ya da sahibi veya %20?den fazla paya sahip olanlar (md. 400.1,c)

4.A.Ş ile bağlantısı olan bir şirkette çalışan veya böyle bir şirkette %20?den fazla paya sahip olan bir işletmede çalışanlar ya da A.Ş?de %20?den fazla paya sahip olan bir gerçek kişinin yanında çalışanlar (md. 400.1,d)

5. A.Ş?nin defterlerinin tutulmasında veya finansal tablolarının düzenlenmesinde sırasında katkıda bulunanlar (md. 400.1,e)

6. Yukarıdaki bent kapsamındaki kişilerin veya bunların ortaklarının temsilcisi, çalışanı, YK üyesi, ortağı, sahibi veya gerçek kişi olarak bizzat kendisi olanlar (md. 400.1,f)

7. 1-6. bentte sayılanların nezdinde çalışanlar (md. 400.1,g)

8. Son beş yıl içinde meslekî faaliyetinden kaynaklanan gelirinin %30?undan fazlasını A.Ş?ye veya ona %20?den fazla payla iştirak etmiş olan şirketlere verilen denetleme ve danışmanlık faaliyetinden elde eden ve bunu carî yılda da elde etmesi beklenenler (md. 400.1,g) *

(*) Ar. Gör. Başak Şit ve Ar. Gör. Harun Keskin tarafından hazırlanmıştır. Anonim Şirketlerin İç Denetiminin Türk Ticaret Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu Tasarısı Bakımından Karşılaştırılması.

IV.SONUÇ

Bilindiği üzere Denetim, Kamu yada Özel kesim olmak üzere İşletme Yönetimi açısından bakıldığında oldukça önemli bir yere ve konuma sahiptir. Bu nedenle bu görevi yerine getirecek olanların, Mali Müşavir Ruhsatına sahip olması gerekliliği son derece isabetli olmuştur.

KADİR DODİ

S.M.M.M
İşletme Yönetimi Bilim Uzmanı/Doktora Öğrencisi
ASMMMO Denetim Standartları Komisyon Üyesi
[email protected]

İsmmmo'sı İSMMMO AKADEMİ SERTİFİKA PROGRAMLARI adı altında yeni bir eğitime başlamış.Süresi 360 saat ücreti 10000 tl.Oda girişimci ruhu ile yeni bir alan keşfetti.Odanın sayfasından içeriğini inceleyebilirsiniz.Meslektaşların bu konudaki yorumlarını bekliyorum.
Önder beyin katılımlarını özledik,foruma yeniden canlılık getirmesini rica ediyorum.
Herkese iyi çalışmalar.

Üstat iyi parada arkadaş o yazıyı 16 ekim 2009 da yazmış üstünden 2 yıl geçmiş. Adamlar taa 2009 da bundan 2 yıl önce bağımsız denetim çıkarsa hayaller gerçek olurmu demiş üstünden 2 yıl geçmiş hayaller yalan olmuş :mad: :mad: gerçek olan tek şey ise hayal satan odaların gelirlerindeki artış.
Şimdi ttk çıksa eğitimiydi, kitabıydı , dosyasıydı, kağıdıydı kalemiydi sömür sömürebildiğin kadar hayal kurmak nasılsa serbest garibim memlektimin insanı 2009 da başlamış hayal kurmaya ne desek boş

Hayaller gerçek olur mu?

Mesleğin gerçek faaliyet alanı 'denetim olmalı diye sınırlı çevrelerde
ilk defa dillendirilmesi tarihi; 1989 ...

22 yıl önce hayal kuranlar arasında yakın zamanlar da Türmob başkanı olanda var. O zaman denetim denildiğinde çoğu kişi yenir mi içilir mi demişti.Şimdi durum 22 sene önceye göre daha iyi fakat hala hayal aşamasından uygulamaya geçmedi.
Bir 22 sene daha beklenir mi? kimbilir.....