Basit Usul Çay Ocağı İşleten Birinin Taksicilik Yapması Durumda Mükellefiyet Türü Hakkında

weronx

Katkı Sunan Üye
taksiciliği ek iş olarak yapması durumunda gerçek usule mi geçmesi gerekir saygılar.

basit usulün genel şartların da birisi de bizzat işinin başında fiili olarak bulunmasıdır. Bu durumda ilave bir iş yaptığı için iki işin başında da fiili olarak bulunamayacağı için mükellefin gerçek usule geçmesi gerekir.

Sayın weronx,

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunun madde 46,47 ve 48'de belirtilmiş şartlara haiz olanlar ticari kazançlarının basit usule tabii olacağı hükme bağlanmıştır.
GVK 47/1

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]1. Kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak (işinde yardımcı işçi ve çırak kullanmak, seyahat, hastalık, ihtiyarlık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak bilfiil işinin başında bulunmamak bu şartı bozmaz. Ölüm halinde iş sahibinin dul eşi veya küçük çocukları namına işe devam olunduğu takdirde, bunların bilfiil işin başında bulunup bulunmamalarına bakılmaz.)

Dolayısı ile Çay ocağı işletme faaliyeti yanında taksicilik yapması farklı bir işte ücretli olarak çalışması GVK madde 47
[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]Kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak[/FONT] şartını ihlal ettiği için basit usul mükellefiyetinin devam etmesi mümkün değildir.

İyi Günler.

bence,
haftanın bazı günleri takside çalışırsa olabilir gibi,
birde takside gece çalışıyorsa yine olur..

bence,
haftanın bazı günleri takside çalışırsa olabilir gibi,
birde takside gece çalışıyorsa yine olur..

Sayin askinbulduk,

Sirf mesaj yazmak için lütfen alakasız elle tutulur yani olmayan hatta anlamsız mesajlar atmayiniz.
Ben basit usule tabii olmanın sartlarini gelir vergisi kanun maddelerinde belirtim bu durumda haftanın belirli günlerinde çalışıyor ise olur yorumunuzu hangi maddeye dayanarak belirtiyorsunuz?
Takside gece çalışmanın basit usule tabii olmanın sartlarini etkilemediğini hangi madddeye dayanarak belirtiyorsunuz?

Ben sizin yorumunuzu hiç bir kanun maddesinde rastlamadım bu nedenle sanirim yazdiklariniz sırf mesaj göndermek için yazilmis eğer aksini iddaa ediyorsanız lütfen kanun dayanakli belirtiniz.

Aksi takdirde alakasiz mesajlar lutfen yazmayiniz.

İyi Günler.

sizin basit usul mükellefiniz varmı ?
benim var haftanın bir günü başka bir yerde sigortalı çalışıyor,
uygulamayı yapamazsanız ben size izah ederim,
sizin bu tarzınızdan yoruldum,beni bile çileden çıkartıyorsunuz bazen..diğer arkadaşlara aman kırıcı olmayın felan yazıyorum...ben çileden çıkıyorum..
sn.demirel yazma arkadaşım...burda sorulanlar sana değil...bu formda senden başka bir çok arkadaş var...yazıptda insanın canını sıkma..

Sayin askinbulduk,

Benim sizden alacak bilgiye maalesef ihtiyacım bulunmuyor.
Siz böyle bir uygulama yapiyorsani doğru anlamına gelmez ki zaten yaptiginiz uygulama yanlis.
Benim bu tarzimdan yorulmus olmaniz sizin sorununuz sizden kimseden benim adima bir rica bulunmanizi istediğimi hatirlamiyorum sizin şahsi hareketiniz.
Yazıp yazmayacagimi size soracak değilim caniniz sıkılıyor ise sizin probleminiz soruları benim gibi diger forum uyeleride cevaplayabilir en nihayetinde.

Forumda sorulariniza bakınca pekte meslek mensubu olmadığınız bir hava oluşuyor bana göre sorularinizdan bunu çıkarıyorum.

Suan bu şekilde saldirgan cevap vermenizde normal çünkü mesajinizi baltaladim gelir vergisi kanunu dayanakları ile siz ise karsima sadece benim aleyhimde yazı yazdınız ilgili soruma dayanakli bir cevap veremediniz size tekrar soruyorum dayanaginizi lütfen kanun maddesi ile belirtiniz.

Sadece sırf mesaj olsun diye bu tarz dayanaksız mesaj kim gönderir ise bende dayanağını soracağım Sief mesaj olsun diye insanlari yanlış yönlendirmenin bir alemi yok.

Son düzenleme:
Sayin askinbulduk,

Benim sizden alacak bilgiye maalesef ihtiyacım bulunmuyor.
Siz böyle bir uygulama yapiyorsani doğru anlamına gelmez ki zaten yaptiginiz uygulama yanlis.
Benim bu tarzimdan yorulmus olmaniz sizin sorununuz sizden kimseden benim adima bir rica bulunmanizi istediğimi hatirlamiyorum sizin şahsi hareketiniz.
Yazıp yazmayacagimi size soracak değilim caniniz sıkılıyor ise sizin probleminiz soruları benim gibi diger forum uyeleride cevaplayabilir en nihayetinde.

Forumda sorulariniza bakınca pekte meslek mensubu olmadığınız bir hava oluşuyor bana göre sorularinizdan bunu çıkarıyorum.

Suan bu şekilde saldirgan cevap vermenizde normal çünkü mesajinizi baltaladim gelir vergisi kanunu dayanakları ile siz ise karsima sadece benim aleyhimde yazı yazdınız ilgili soruma dayanakli bir cevap veremediniz size tekrar soruyorum dayanaginizi lütfen kanun maddesi ile belirtiniz.

Sadece sırf mesaj olsun diye bu tarz dayanaksız mesaj kim gönderir ise bende dayanağını soracağım Sief mesaj olsun diye insanlari yanlış yönlendirmenin bir alemi yok.

Son düzenleme:
Sayın forum yönetimi,

İlgili kişinin tarafıma hitap etmiş olduğu ahlak kurallarına uymayan mesaja müdahale ettiğiniz için teşekkür ederim.

İyi Günler.

Alomaliye.com Forum'da bizim için en önemli şey saygı ve uslup... Herkes paylaşımlarını saygı çerçevesinde yapmalı. Buna özen göstermeliyiz.

Selamlar
Sevgili demiral, maalesef tepkiniz yersiz ve gereksiz.Sizde yakinen şahitsiniz ki bizler burada ne alakasız mesajlar okuduk,halende okumaktayız.Ama üslubumuzdan bişey kaybetmemeye çalışıyoruz..Şu an tarafsız yazıyorum,çünkü ne sayın aşkınbulduk'u tanırım ne de sizi..Sizlerde beni tanımazsınız..
Birincisi yine bildiğiniz gibi ve zorunlu olmadığımız gibi yorumlarımızda dayanak göstermek mecburiyetinde değiliz.
İkincisi dayanak isteyebilirsiniz ama bu üslubla değil...
Üçüncüsü Sn.Aşkınbulduk yorumuna "bence" diye başlamıştır.Yorumu doğru veya yanlış olabilir.Sizde üslubunca düzeltirsiniz.
Dördüncüsü soruyu soran "weronx" arkadaşımız Sn.Aşkınbulduk'un yorumu karşısında harekete geçip işlem yaparsa ve bu yorum onun sorusu için yeterli ise kendi problemidir.Sonrasında gelipte "beni yanlış yönlendirdiniz" diyecek hali yoktur.Kaldı ki yaptığınız ilk yorum soru soran için gayet yeterlidir.
Beşincisi, kusura bakmayın ama düzgün üslup kullanalım,saygı gösterelim diye yazan uyarıları beğendiniz ama üslubu ilk bozan maalesef sizsiniz.Sizin yorumunuz üzerine Sn.Aşkınbulduk'un yorumu gelmiştir.
O nedenle ben çıkışınızın yersiz olduğu düşüncesindeyim..Kaldı ki hiçbir üyeye de bu şekilde cevap yazma hakkımız yoktur..Hem Aşkınbulduk yeni bir üyede değildir.Uzun zamandır aramızdadır.Az çok yorumlarından nasıl biri olduğu konusunda bir fikriniz vardır.O yüzden hepinizi biraz daha sakin olmaya ve gereksiz çıkışlar yapmamaya davet ediyorum..
Saygılar

Sayın twolf,

Maalesef size bu konuda katılmıyorum burada bir bilgi paylaşılıyor ise bence,şöyle,böyle gibi ifadeler ile maalesef cevap verilecek konular değil ben katılmıyorum bu şekilde kabulleniyorsanız orası ayrı benim kızmamdaki sebep herkes yorumunu yapacak tabiiki bilgisini paylaşacak ama sırf mesaj olsun diye gereksiz ve dayanaksız mesajlar ile değil içerisinde bilgi ve dayanağı olan kanun maddesi ile örtüşen cevaplar verilmelidir aksi takdirde bu forumun ve bizlerin ayrıcalığı nerede kalmıştır.

Son olarak ilgili forum üyesinin son mesajını forum yönetimi sildiği için göremiyorsunuz son mesajını görseniz umarım böyle bir cevap yazmazdınız üslüb benim yazdığım gibi bozulmaz maalesef benim yazdığım cevapları hakkınca bilgi ile dayanak ile kanun ve nizam ile verilmesi ile alakalı siz buna üslüb bozma diyorsanız bende size bir şey demiyorum. Üslüb şahsıma yapılan hakaret ile bozulur.

İyi Günler.

Tüm arkadaşlar hepinizden rica ediyorum, lütfen sakin olalım ve bu meseleyi daha fazla uzatmayalım.

Sayın Aşkınbulduk bu konuda bence asli kusurludur, evet biraz sınırları zorlayan bir tepki vermiştir ve bu mesaj moderasyon tarafından silinmiştir. Diğer taraftan Sayın Aşınbulduk, forumun eski üyelerinden biridir, ve bu güne kadar şu son olay hariç en ufak bir saygısız tavrına şahit olmadım.

Sayın Demiral ise yazılan mesaj konusunda tepki göstermiş olmakta çok haklı olmasına rağmen, tali kusurludur. Zira gerginliği ilk başlatan kendisidir.

Şimdi azıcık ta hatırım varsa sizler nezdinde,Sayın Demiral ve Sayın Aşınbulduktan bir ricam olacak, lütfen karışılıklı olarak özür dileyelim ve bu tatsızlığı daha fazla uzatmayalım.

Zaten 5-10 tane mesajı olup, yeni üye olan ve her türlü nezaketsizliği yapan çok sayıda üye var, sizler yapmayın bari.

Biz kendi aramızda birlik olalım ki, hem forum amacından sapmasın, hem de bu kırgınlık sona ersin.

Bugüne kadar ki ilk ve tek ricamı yapıyorum size.

Selamlar..
Açıkcası tam olarak burda neler döndüğünü anlayamadım :) Silinen mesajlardan haberim yok..Ben o an ekranımda hangi yorumları okuduysam onların üzerinden yorum yaptım..Belkide yapmamalıydım bilemiyorum...Sürekli üslub ve seviyeyi düşürmemek adına nedensiz bir uyarı yapma ihtiyacı hissediyorum..Niye kendime böyle bir görev addeddim onu bile bilmiyorum :)
Yorumumda eğer gereksiz bir haksızlıkta bulunduysam sevgili demiral'dan özür diliyorum..Fakat Şu an ekrandaki yorumları baştan aşağıya okuyan biri zannediyorum benim gibi düşünecektir,bende yanılgıya düşmüş olabilirim..
Her neyse,sonuçta Allah izin verdiği ölçüde daha çok şeyler paylaşacağız.O yüzden dargınlık kırgınlık küskünlük, bu tip şeyler olmasın,bize yakışmaz.Saygıyı,Sağduyu ve hoşgörüyü elden bırakmayalım diyelim ve yine görevimizi yapmış olalım..:)
Saygılar