Başka bir firmaya düzenlenen fatura (Acil)

Merhaba

Sorumu şu şekilde açıklamaya çalışacağım;

A firmasına X firma bir fatura düzenliyor.A firması B firmasına diyor ki bu faturanın tutarını sen öde bana olan borcundan düşeyim diyor.Ancak tekrar ediyorum fatura düzenlenen firma A firması.

Böyle bir durumda B firmasının yapması gerekenler nedir? B firması a firmasına düzenlenen bu faturayı ödeyecek ama muhasebesel anlamda nasıl kayıt yapmalı ve X firmasını A firması ile ilişkilendirmek adına ne tür belge temin etmesi gerekiyor.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Ynt: Başka bir firmaya düzenlenen fatura (Acil)

X firması
Parayı ödeyen ve alacaklı konumuna geçen B firmasına borç dekontu düzenleyecek "A firmasına ait borcun hesabınıza borç kaydı "diye
Borcu olan A firmasına da alacak dekontu düzenleyerek "Hesabımızda yer alan borcunuza karşılık B firmasının adınıza yaptığı ödemenin hesabınıza alacak kaydı" diye düzenlenecek
Dekont yerine entetli kağıda da düzenlenebilinir
ve bu düzenlenen dekontlar ilgili firmalara bir kopyası verilerek hesaplar kapatılır

Merhaba,

Vergi iadesi varken yaşadığım bir olay aklıma geldi, İşçinin zarfından bir fatura çıkmıştı, ancak fatura zarf sahibinin değildi, kabul etmedim tabiki, ama daha sonra işçi geldi yanıma ve faturanın arkasını gösterdi; ben aynen şok, faturanın kesildiği şahıs ciro etmiş faturayı; adını soyadını yazmış imzalamış :D :D

Neyse konumuza dönersek; poliçe düzenlenmeli TTK 583-687, daha önce bazı konularda detaylı anlatmıştım. Poliçe yazarak aratabilirsiniz,

Saygılarımla,

UZMAN ' Alıntı:
gamze_ ' Alıntı:
Böyle bir konu açmışken buna benzer bır sorunla karşılaştım onu da sormak istiyorum: Sahibi aynı olan iki firma var, fatura x firmasından kesiliyor fakat biz ödemeleri yanlışlıkla y firmasına yapıyoruz (daha önce y firmasından kesildiği için dikkat etmemişiz)iki firmanın sahibi aynı dediğim gibi şimdi bu hesaplarda virman yapabilir miyiz ya da nasıl düzeltebiliriz?

Merhaba,

Bu gibi üç köşeli ilişkeleri; poliçe düzenliyerek çözebilirsiniz;

Siz keşideci olacaksınız; size borçlu görünen firma lehdar; sizden alacaklı olan firma muhatap olarak TTK 583-687 maddeleri dairesinde yapılacak bu işlem üç firma için kambiyo senedi hükmüde olup, sorununuzu çözecektir.

Saygılarımla,

UZMAN ' Alıntı:
UZMAN ' Alıntı:
gamze_ ' Alıntı:
Siz keşideci olacaksınız; size borçlu görünen firma lehdar; sizden alacaklı olan firma muhatap olarak TTK 583-687 maddeleri dairesinde yapılacak bu işlem üç firma için kambiyo senedi hükmüde olup, sorununuzu çözecektir.

Saygılarımla,

Sn. Uzman;

Poliçe kavramı ticari hayatımıza yerleşmiş bir uygulama değildir.

Bu nedenle söyledikleriniz de teorik kalmaktadır. Doğrusu şöyledir.

Siz keşideci olacaksınız.
Size borçlu görünen firma (muhatap) Yani poliçeyi ödeyecek borçlu
Sizden alacaklı olan firma lehdar olacaktır. yani bu poliçe bedeli alacaklı olan firmaya ödenecektir.

Merhaba,

Sayın NGuroy,

Anlamıyorum,

Sizin uygulamıyor olmanız, kanunda apaçık yazan bir müesseseyi yok etmez değilmi,

Kullanılıyor ki biliyorum.

Saygılarımla,

Kullanılmaz demedim. Fazla yaygın değil dedim. Sn Uzman . Bazı özel durumlarda kullanılıyor. Örneğin sigorta poliçeleri, ithalatta ve ihracatta taşıma bedelleri için poliçeler.. vb.

Ayrıca daha önce de açıkladım poliçe bono ve çek gibi bir ödeme aracıdır.. Size borçlu olan bir kişi veya kurum borcunu ödemekte gecikiyorsa poliçe düzenleyip keşide edersiniz.
Ancak bilindiği gibi poliçe de kabule bağlı bir işlemdir.

Merhaba,

Üstadım,

Teoriye takılmayalım, Buda arizi bir durum

Soru sahibinin yarasına merhem olur mu sizce de,

Saygılarımla,

Bunlar firmalar arasında yazılı ve açık net talimatla yapılmalıdır.

POLİÇE

Sayın ............................................

İş bu poliçe mukabilinde nezdinizdeki ........................-TL tutarındaki alacağımızın ....................................... Ltd. Şti.?nin hesabına alacak olarak kaydedilmesini rica ederiz.

İş bu poliçe taraflarca düzenlenmiş olup Türk Ticaret Kanunu 583-687 madde hükümleri gereğince kambiyo senedi hükmündedir.

Firmalar birbirlerini gayri kabili rucu ibra ederler. Borcun ödenmemesinden Keşideci Müteselsil sorumlu olduğunu kabul ve beyan eder. İtilaf vukuunda itiraz makamı olarak .................. Mahkemeleri yetkilidir.

KEŞİDECİ LEHDAR MUHATAP