bedelsiz ürün kdvsi

Üyelik
15 Tem 2005
Mesajlar
182
günaydın herkese,

firma bünyesine stok aldı alırken kdvsini indirilecek kdv olarak kullanıyor müşterisine satarken diyelim 2.000 ytl lik mal satıyor ve faturada bedelsiz müşteriye ikram mal çıkışıda yaptı bu bedelsiz stok çıkışının kdvsini tahsil etmek zorunluluğu var mı? acaba varsa faturada hangi bedel üzerinde gösterilmeli çünkü stoku bedelsiz olarak çıkış yapıyor emsal bedel üzerinde satsa gene belli bir fiyat almış oluyor kısacası bedelsiz ürünlerin kdv'si oluyormu?

cevaplarınız için teşekürler,
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
653
Konum
ank
mal alınırken zaten faturada bedelsiz olarak stoklarınıza aldınız ve burda kdv hesaplanmamıştır. Satarken de yine bedelsiz olarak çıkacaksınız.Bedelsiz ürünlerde kdv hesaplanmıyor.
 
Üyelik
15 Tem 2005
Mesajlar
182
yanlış ifade ettim galiba..

mal alırken bedelsiz olarak alınmıyor ki normal bedeli ödenip alınıyor indirilcek kdvsi kullanılıyor. ama sonradan devamlı olan satışlardan herhangi birinde bir müşteriye bedelsiz mal çıkışı yapılıyor ikram olarak bu durumda kdv hesaplanacak diye biliyorum ama emin değilim çünkü mal alırken indirilecek kdv olarak kullanılıyorsa satışındada bedelsiz olsa bile kdv ödenmeli gibi..
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
653
Konum
ank
evet kdv hesaplanmalı çünkü burda bir teslim sözkonusu
1 No'lu KDV tebliğinde de bu yönde açıklama mevcuttur
 
T

turk_bey

Ziyaretçi
!!!

Bedelsiz olarak verilen mallar iz bedeli ile fatura edilerek stok miktarından düşülür fatura üzerinde Katma değer vergisi gösterilmez ancak bedelsiz teslim edilen mallara ait KDV Muhasebe kaydı ile İlave edilecek KDV olarak tahakkuk ettirilerek beyan edilir.

kolay gelsin
 
Üyelik
9 Ara 2005
Mesajlar
151
Konum
afyon
merhabalar,
arkadaşlar Bedelsiz olarak verilen mallar iz bedeli ile fatura edilerek stok miktarından düşülür fatura üzerinde Katma değer vergisi gösterilmez ancak bedelsiz teslim edilen mallara ait KDV Muhasebe kaydı ile İlave edilecek KDV olarak tahakkuk ettirilerek beyan edilir.

denilmiş, ben kısmen bir araştırdım ancak, böyle bir açıklamaya kavuşamadım elinde böyle bir açıklama olan arkadaşlarım varsa, ulaştırırlarsa sevinirim :p

selam ve saygılarımla.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
arkadaşım bu konu daha önce de çok tartışıldı. arama motorunu kullanırsanız bulursunuz.
Bedelsiz verilen malların alış KDV si ödenmiş ve indirilmiştir. Bedelisz teslim halinde stok çıkışını Pazarlama Satış Dağıtım giderine yapacak ve alış sırasında ödediğiniz KDV miktarını 391 hesaba tahakkuk ettireceksiniz.
 
Üyelik
27 Nis 2006
Mesajlar
71
bedelsiz olarak verilen malın alımında yüklenilen malın kdv si indirim konusu yapılır ancak bedelsiz ürün teslimleri için ayrıca kdv hesaplanmaz..
 
Üst