Belirli ve Belirsiz süreli iş sözleşmesi farkları?

Belirlide hem ihbar,hem kıdem tazminatı yok değil mi?Net bilen biri şunu açıklasın kimi öyle kimi böyle diyor.Örneğin belirli iş sözleşmesi yaptım 2 yıllık 2 yılım doldu.Kıdemde,ihbarda almıyormuyum?Süresi belli olduğu için ihbar almıyor olabilirim ama 1 yılı geçtiği için kıdem de mi almıyorum?Birde mesela 2 yılım doldu işveren,yeniden belirli süreli yapmak istediği zaman tüm haklarım sıfırlanıyor mu?

Ynt: Belirli ve Belirsiz süreli iş sözleşmesi farkları?

Belirlide ne ihbar ne de kıdem yoktur.
Çünkü sözleşme başladığı zaman bitiş tarihi ve bitiş nedeni iki tarafca kabul edilerek imzalanmıştır.
Yani bu sözleşmeyi imzalayan taraflar baştan bitirmeye razı olmuşlardır.
Ancak taraflardan biri sözleşmeyi vadesinden önce bitirmek isterse , bunun için bir cezai şart koyabilirler.
Eğer konmamış ise o zaman genel hükümlere bakılarak bir tazminat ödenmesine mahkemece hükmedilebilir.

1 yılı aşsada mı kıdem tazminatı yok?

Yok çünkü çalşıan sözleşmenin sona ereceğine rıza göstermiş oluyor. Yani bir nevi istifa

Mesela her yıl yenileyerek 5 yıl aynı yerde çalıştım.Şimdi benim mesela yıllk izin hakkım,14 gün mü yoksa 5 yılı geçtiği için 20 gün mü kullanma hakkım var?demek istediğim her yıl yenilediğimde yıllık izin hakkım sıfırlancak mı?yoksa toplam kaç yıl 5.ona göre mi olacak?

Zaten birden fazla yenileme durumunda belirli süreli olmaktan çıkıp "Belirsiz" süreli hale geliyor.
Bir de anlaşmazlık durumunda mahkemeler işin mahiyetine bakıyor. Yani yapılan iş süresiz ise bu iş için belirli süreli iş akdi yapılması mantıklı olmayabilir.

Teşekkür ederim.Bir sorum daha var.işsizlik maaşına son 120 gün istirahat,ücretsiz izin vs.kesinti oluşturmuyor devamsızlık dışında.Acaba son 3 yılda 600 gün 180,900 gün 240,1080 gün 300 gün maaş almak için yine istirahat,ücretsiz izin vs.kesinti oluşturuyor mu oluşturmuyor mu?