Bes Otomatik Katılım

Sayın DILEK033,

Temmuz bordronuzu BES'e göre hazırlayın, bankadan ödemeyi birkaç gün bekletin. Hemen bir BES kurumuyla görüşüp sözleşmeyi imzalayın hızla işlemleri tamamlayın. Hazır olduğunda bankadan ödemeyi ve ertesi gün de BES ödemesini yapın.

Tesekkurler Bizim firmamız 5 üzeri ama bankadan yatırmıyor insaat firmamız var oda yatırmıyor ama bes yaptık inşaat firmamıza adamlar haftalık çalışıyor

Son 2 yorumunuzdan ben birşey anlamadım. Biz burdayız efendim,bir yere gitmiyoruz.Sorularınızı acele etmeden düzgünce anlayabileceğimiz şekilde toparlayın sorun, önce biz anlayalım sonra bilgimiz dahilinde cevap yazalım.

1 Temmuzda kapsama alınabilmeniz için mayıs ayı bildirgesindeki işçi sayısına bakacaksınız.Çünkü en son verilen güncel bildirgeye bakılır deniyor.1 Temmuzdan önceki güncel ve resmi bildirgede 23 haziranda verilen mayıs bildirgesidir.
Mayıs bildirgesinde personel sayısı 10 ve üzerinde ise 1 temmuzda BES kapsamına girdiniz.Temmuz bordrosunu BES kesintileri dikkate alarak hazırlayacaksınız.(45 yaşın üstündekiler hariç tabiki)
Mayıs bildirgesinde personel sayısı 9 ve altında ise 1 temmuz zorunluluğunuz yok. Bu açıklamaya göre zorunluluğunuz 01.01.2019'da başlıyor. Yalnız 2019 zorunluluğu için de örneğin kasım bildirgesini baz alabilirler. Bu konuda herhangi bir açıklama şu anda mevcut değil.
Personel sayısını hesaplarken emekli olupta sgdp kapsamında çalışanlarda sayılacak ve bu çalışanlar içinde 45 yaşın altında olan emekliler içinde BES kesintisi uygulanacak.

Yönetmelikte en son bildirgeye baıkılır ifadesini ben göremedim.

"Bu madde kapsamında çalışan sayılarının tespitinde, ikinci fıkrada belirtilen kapsama alınma tarihleri itibarıyla geçerli Sosyal Güvenlik Kurumu verileri dikkate alınır." 2. fıkrada belirtilen kapsama alınma tarihi 10-49 arası için 01.07.2018 tarihi

Yönetmelikte sosyal güvenlik verileri dikkate alınır deniyor. Bu veriler işe giriş çıkış bildirgeleri olamaz mı?

Merhaba
Bahsettiğim bilgi yönetmelikte geçmiyor.Sonraki uygulama prosedürlerinde açıklanmış.
Kaldı ki ;
"Bu madde kapsamında çalışan sayılarının tespitinde, ikinci fıkrada belirtilen kapsama alınma tarihleri itibarıyla geçerli Sosyal Güvenlik Kurumu verileri dikkate alınır."
cümlesinden bile dikkate alınacak kurum verilerinin mayıs bildirgesindeki personel sayısı olması gerektiği pekâla aşikârdır.Nihayetinde 1 temmuz tarihinden önce kesinleşmiş son bildirge,mayıs bildirgesidir.

Merhaba
Haziran bildirgesini 30 haziran günüde verebiliyoruz. Bu durumda kesinleşmiş bildirge haziranda olabiliyor. Mayıs ayında işçi sayımız 10 kişi. Mayıs sonunda 1 kişi çıktığı için işçi sayımız haziran ayında 9 kişi oluyor. Bu durumda haziran 30 unda bildirge verenler otomatik BES e geçmekten yılbaşına kadar yırtabiliyor.

Şimdi sayın stajyer611 şöyle.. haziran bildirgesinin son onaylanma tarihi 23 temmuz. Dolayısıyla 23 temmuzdan önce veya 30 haziranda bu bildirgenin verilebiliyor olması, 1 temmuzdan önceki güncel bildirgenin haziran olacağı anlamına gelmez.Kaç firma oturupta 1 temmuzda bildirge veriyor,bunu sormak lazım.Bu açıdan bakıldığında 1 temmuzda güncel bildirge mayıstır, bunu tartışmaya gerek yok.Burada genelleme yapmak durumundayız.Devlet, verebilenler haziranı alsın,veremeyenler mayısı dikkate alsın diye bir seçenek sunamaz.

" Mayıs ayında işçi sayımız 10 kişi. Mayıs sonunda 1 kişi çıktığı için işçi sayımız haziran ayında 9 kişi oluyor. Bu durumda haziran 30 unda bildirge verenler otomatik BES e geçmekten yılbaşına kadar yırtabiliyor. "
Bu konudan çok emin değilim.

Ben bahsedilen uygulamada mayıs bildirgesi baz alınırken,mayıs sonunda çıkanlar dikkate alınmaz diye bir şey okumadım bugüne kadar.Benim anladığım bildirge içinde giren ve çıkanlara değil,toplam bildirilen sigortalı sayısına bakıldığı.Neticede mayıs ayında çıkanlarda olsa,bildirgede 10 ve üzerinde sigortalı bildirilmişse kapsama girildiğidir.
Şayet gözümden kaçan birşey varsa,siz dahil diğer arkadaşlar da lütfen uyarsınlar.

Şimdi sayın stajyer611 şöyle.. haziran bildirgesinin son onaylanma tarihi 23 temmuz. Dolayısıyla 23 temmuzdan önce veya 30 haziranda bu bildirgenin verilebiliyor olması, 1 temmuzdan önceki güncel bildirgenin haziran olacağı anlamına gelmez.Kaç firma oturupta 1 temmuzda bildirge veriyor,bunu sormak lazım.Bu açıdan bakıldığında 1 temmuzda güncel bildirge mayıstır, bunu tartışmaya gerek yok.Burada genelleme yapmak durumundayız.Devlet, verebilenler haziranı alsın,veremeyenler mayısı dikkate alsın diye bir seçenek sunamaz.

" Mayıs ayında işçi sayımız 10 kişi. Mayıs sonunda 1 kişi çıktığı için işçi sayımız haziran ayında 9 kişi oluyor. Bu durumda haziran 30 unda bildirge verenler otomatik BES e geçmekten yılbaşına kadar yırtabiliyor. "
Bu konudan çok emin değilim.

Ben bahsedilen uygulamada mayıs bildirgesi baz alınırken,mayıs sonunda çıkanlar dikkate alınmaz diye bir şey okumadım bugüne kadar.Benim anladığım bildirge içinde giren ve çıkanlara değil,toplam bildirilen sigortalı sayısına bakıldığı.Neticede mayıs ayında çıkanlarda olsa,bildirgede 10 ve üzerinde sigortalı bildirilmişse kapsama girildiğidir.
Şayet gözümden kaçan birşey varsa,siz dahil diğer arkadaşlar da lütfen uyarsınlar.

Tahsin bey yazdıklarınıza aynen katılıyorum

Bu çalışan sayılarına bakarken taşerondaki çalışanlarıda dikkate alıyor muyuz ?

3 dosyamız var toplam 9 kişi var mayıs bildirgesinde 1 tanede taşeron dosyamız var onda da 2 kişi var. Taşeronuda katarsak 11 kişi oluyor.

Bu çalışan sayılarına bakarken taşerondaki çalışanlarıda dikkate alıyor muyuz ?

3 dosyamız var toplam 9 kişi var mayıs bildirgesinde 1 tanede taşeron dosyamız var onda da 2 kişi var. Taşeronuda katarsak 11 kişi oluyor.

Merhaba
Alıntıdır

Taşeron bir firma çalışanının, bordro işlemleri ilgili
taşeron işveren tarafından yapılıyorsa taşeron
firmanın çalışan sayısı hesabında, bordro işlemleri
asıl işveren tarafından yapılıyorsa, asıl işverenin
çalışan sayısının hesabında dikkate alınır.

O zaman hesaba katıyoruz. Çünkü alt işveren olarak bordro ve aylık prim hizmet belgesi işlemlerini biz yapıyoruz.

Merhaba

Arkadaşlar, 5-9 çalışan 01.01.2019 da uygulama kapsamına girecek ya, kanunda göremedim ben ya da gözümden de kaçmış olabilir. Çalışan sayısı şirkette; 3 normal sigortalı, 2 emekli personel var. toplam 5 kişi.. ama kanunda hani 4/a ve 4/c sisteme dahil ediliyor denildiği için toplam çalışan sayısına emekli personelde dahil ediliyor değil mi?

Merhaba

Arkadaşlar, 5-9 çalışan 01.01.2019 da uygulama kapsamına girecek ya, kanunda göremedim ben ya da gözümden de kaçmış olabilir. Çalışan sayısı şirkette; 3 normal sigortalı, 2 emekli personel var. toplam 5 kişi.. ama kanunda hani 4/a ve 4/c sisteme dahil ediliyor denildiği için toplam çalışan sayısına emekli personelde dahil ediliyor değil mi?

Türk vatandaşı veya mavi kartlı olup, 45 yaşının altındaki tüm 4a ve 4c kapsamındaki çalışanlar ve çalışmaya yeni başlayacaklar uygulamaya dahildir.

Sn.Rietveld, Sn.URUM79
çok teşekkür ederim.
emekli personel 60 yaşın üzerinde de çalşan sayısına dahil edilecek mi? o bakımdan sormuştum.
çok teşekkür ederim

Sn.Rietveld, Sn.URUM79
çok teşekkür ederim.
emekli personel 60 yaşın üzerinde de çalşan sayısına dahil edilecek mi? o bakımdan sormuştum.
çok teşekkür ederim

Bes kapsamına giren işletmenin tespitinde evet tüm çalışanlar sayıya dahil ediliyor. Sgdp'liler de dahil.

Merhaba
Kapsama girme çalışan sayısı açısından emeklilerde dahil tüm çalışanlar sayıca dikkate alınır.
Kesinti yapma açısından ise emeklilerde dahil 45 yaş ve altındakilerin tamamı dikkate alınır.