Bilanço + Serbest Meslek Defteri

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Arkadaşlar Merhaba

Bilançoya ve ticari kazanca tabi bir şahıs firması var..Temmuz ayında vergi dairesiyle görüşerek kazanç türünü bilanço+serbest meslek şeklinde değiştirdik.
(büyük ihtimalle 2020 yılında bilanço hadlerini kaybedecek ve sadece serbest meslek olarak devam edecek)
Ancak şu an için söyle bir sıkıntım var.Daha doğrusu sıkıntı mı ondan da pek emin değilim.
Firmayı defter beyana aktarmaya çalıştım ama aktaramayınca vergi dairesiyle görüştüm. Bana faaliyeti bilanço+serbest meslek türü olarak değiştirdiklerini ancak, defter türü olarak 2019 yılında bilanço olduğundan defter beyana aktarılamayacağını normal deftere devam etmemiz gerektiğini söylediler.(En azından bu yıllık) Peki dedik,devam ediyoruz.
Şimdi eylül ayında bu şahıs ilk defa serbest meslek makbuzu kesti.(bundan önce hep fatura düzenliyordu) Hatta e-s.meslek makbuzu kullanmaya başladı.
Şimdi defterde bilanço olduğu için bu kesilen makbuzu nasıl muhasebe kaydı yapacağımı şaşırdım.Malum örneklerine pek rastlanmıyor.
Kesilen makbuz şöyle;
Brüt ücret: 1.432,50
g.vergisi: 286,50
kdv tutarı: 257,85
toplam tahsilat: 1.403,85

Şu aşamada 2 sorum olacak.
1- 2019 yılında ticari kazançtan bilanço defterine tabi iken, bilanço+s.m. faaliyetine dönüşmesi ve 2019 için kullanmakta olduğumuz bilanço defterine devam etmemiz,yasal olarak sorun teşkil eder mi? (Yinede noterle görüşüp elle tutulan serbest meslek defteri tasdik ettirmelimiyiz? Ederler mi onuda bilmiyorum)
2- Yukarıda rakamları verilen makbuzun kaydını bilanço defteri olarak nasıl yapacağım.
Brüt ve gelir vergisini, 120 toplamına mı yazacağım
Yoksa brütü 120'ye gelir vergisini de 136 hesabına mı kaydedeceğim.

Kafam karışık yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkür ederim.

- Üstad serbest meslek erbabı, serbest meslek defteri tutar malum, bu defter de bilanço usulü olmaz. İşletme defteri mantığı ile hareket eder.
2019 yılında defter beyanda kayıt tutamayacaksın yani, bu durumda en azından noter ile görüşerek serbest meslek defteri onaylatmaya çalışmalısın bence. Benim bildiğim kadarı ile de bu defterleri artık tasdik etmiyorlar, ama dernek, vakıf iktisadi işletmesi, apartman yönetimi gibi vs.'ler için yapıyorlar olabilir belki.

- Brüt Tutarı 600 Hesaba, Kdv'yi 391'e, Stopajı 136'ya kalan kısmıda 120 Cariye kayıt etmek mantıklı görünüyor.

Teşekkür ederim üstad.
Noterle görüşüp şansımı deneyeceğim mecburen.
Muhasebe kaydı olarakta dediğiniz şekilde yapmayı düşünüyorum.Banada en mantıklısı bu geliyor.
İyi çalışmalar

Tahsinciğim mesajını aldım. Madem araba kullanıyorsun. Telefona bakma. Neyse soruya gelelim.

Kesinlikle ama kesinlikle Noterle görüşüp defter tasdiki yapmaya çalışma yapılmaz. Olmaz !!!. Bilanço + Serbest Meslek işletmeleri aşağıda yazacağım şekilde tutulur. Serbest meslek işlemlerini yine defter beyandan yapacaksın.
Bilanço işlemlerini normal eski sistem işleyeceksin.

Gelelim Beyannamelere;

Bilanço olduğundan beyannameleri birleştirip normal BDP hazırlayıp göndereceksin. Geçici Vergiyi de öyle yapacaksın