Bilanço Tarihinden Sonra İade edilen İşler

myardimli

Katkı Sunan Üye
selamlar herkese,

durum bayağı bir karışık, konuyu birebir anlatmam da söz konusu değil, özet geçiyorum.

arkadaşlar, iki ayrı firmaya kestiğim, ekim, kasım ve aralık 2012 tarihindeki Hizmet faturaları, müşteri firma tarafından kayıtlara alınmamış.

bir firmaya kesilen faturalar 1500+kdv ekim-kasım-aralık
diğeri ise 4500+kdv kasım-aralık

firmalar faturaları bana mart ayı itibari ile iade etti bu faturaları geri alın nisan ayında kesip gönderin.

firmalarla yüksek meblağlı işler yapıyoruz, faturaları üst yönetim kabul etmiş...

ilk defa böyle bir durum ile karşılaştım.

vergisel açıdan ne sorunlarla karşılaşabilirim.
bs konusunda sıkıntı yok bu aylarda yüksek meblağlı fatura kesilmemiş zaten sadece aidat faturaları bunlar.

son olarak muhasebe kaydı nasıl olmalı ?

teşekkürler.

NOT: bu konuya bakarken aklıma geldi, yaptığımız iş hizmet faturası kesmekti, peki hizmet değil mal satmış olsa idik durum nasıl değişecekti.

Son düzenleme:
Sayın myardimli

Malesef hizmet faturalarının iade işlemi olmaz.Ancak faturaların iadesini üst yönetim de kabul ettiği için iptal edebilirsiniz.(üst yönetim iade işlemini kabul ettiği için faturaların kabul edilmemesi,karşı tarafın faturaya 7 günlük itiraz etmesini kaçırması,karşı firma ile iyi ilişkler v.b.).Diğer yönden bunlar Geçmiş yılın faturalarıda olduğu için ancak bu faturları K.K.E.G olarak kayıtlara alabilirsiniz.

Daha önce kesilen hizmet faturalarınızın iptal işlemi K.D.V dahil olarak aşağıdaki şekilde kaydedebilirsiniz.

___________________________/___________________________

689-K.K.E.G

120-Alıcılar
___________________________/_____________________________

Sayin ferhat,

İyi hoşta bu işleme inceleme gelmeyecekmi ?

Vergi ve Kdv kanunlarina göre cezalar gelmeyecekmi ?

Komisyona sevk edilmeyeecek mi ?

Yapilacak bu islem bilancoyu saglikli mi gosterecek ?

İyi Gunler.

Merhaba,

Yasal yollardan çözülebilecek bir durum değil ne yazık ki.

Ancak önceki yılın defterleri basılmadıysa, firmanın satmış olduğu mal ve hizmetler vergi mükellefi olmayan kişilere de satılabilir cinstense, şöyle bir yol var.

öncelikle elinizdeki faturaları iptal edin, böylece KDV beyannameleri ve geçici vergi beyannamelerinde fazla beyan edilen hasılat oluşacak.

Sonrasında aynı aylara yeni bir ciltten vergi mükellefi olmayan şahıslara aynı tutarlarda fatura kesin, böylece beyannamelerdeki matrahların altını doldurduk.

bu aya bu sahıslara kesmiş olduğunuz faturalarla yapıılan teslimi gider pusulasıyla iade alın, bu gider pusulasında stopaj olamayacak KDV olacaktır.

Gider pusulalarını satış iade olarak muhasebeleştirin. KDV sini iade KDV gibi indirebilrsiniz.

Firmalara keseceğiniz faturaları artık kesebilirsiniz. Herhangi bir vergi kaybınız olmayacaktır

Saygılarımla,

...bu aya bu sahıslara kesmiş olduğunuz faturalarla yapıılan teslimi gider pusulasıyla iade alın, bu gider pusulasında stopaj olamayacak KDV olacaktır.

Gider pusulalarını satış iade olarak muhasebeleştirin. KDV sini iade KDV gibi indirebilrsiniz...

İki tarafta vergi mükellefi olduğu için kesinlikle gider pusulası kullanılamaz. İncelemede bu pusulalar yok kabul edilecektir ve ft nizamına uymamaktan ceza kesilecektir.

Merhaba,

Yasal yollardan çözülebilecek bir durum değil ne yazık ki.

Ancak önceki yılın defterleri basılmadıysa, firmanın satmış olduğu mal ve hizmetler vergi mükellefi olmayan kişilere de satılabilir cinstense, şöyle bir yol var.

öncelikle elinizdeki faturaları iptal edin, böylece KDV beyannameleri ve geçici vergi beyannamelerinde fazla beyan edilen hasılat oluşacak.

Sonrasında aynı aylara yeni bir ciltten vergi mükellefi olmayan şahıslara aynı tutarlarda fatura kesin, böylece beyannamelerdeki matrahların altını doldurduk.

Saygılarımla,

sayın merkur2

Dikkat ederseniz seneryonun vergi mükellefi olmayan kişilerle uygulanması gereği vurgulanmıştır.

Saygılarımla,

Sayin ferhat,

İyi hoşta bu işleme inceleme gelmeyecekmi ?

Vergi ve Kdv kanunlarina göre cezalar gelmeyecekmi ?

Komisyona sevk edilmeyeecek mi ?

Yapilacak bu islem bilancoyu saglikli mi gosterecek ?

İyi Gunler.
Sn.Demiral Arkadaşlarında değindiği gibi bu olayın doğru çözümü yok. Bu durumda vergi kaybına yol açmadan en kısa yoldan olayı kapatılmasıdır. 2012 yılında gelir beyanı yapılmış, kdv si ödenmiş faturaların 2013 yılında Sn.Ferhat'ın bahsettiği şekilde yapılması en mantıklı yol görülüyor. En azından vergi kaybı yok.

Sevgili Meslekdaşlar,

Konuyu hem hizmet hem de mal olarak değerlendirirsek forumdaki arkadaşlar da bir şeyler öğrenir.

Hizmet iadesi maalesef mümkün değil, fakat oluyor. Hem de geçen yıldan yapılıyor olması ?

Konuyu detaylandırırsak gelecek cezanın büyüklüğü ne olabilir ? Mantık koşulları içinde buraya yapılacak bir kayıt bulamıyorum başka bir önerisi olan var mı ?

Sevgili Meslekdaşlar,

Konuyu hem hizmet hem de mal olarak değerlendirirsek forumdaki arkadaşlar da bir şeyler öğrenir.

Hizmet iadesi maalesef mümkün değil, fakat oluyor. Hem de geçen yıldan yapılıyor olması ?

Konuyu detaylandırırsak gelecek cezanın büyüklüğü ne olabilir ? Mantık koşulları içinde buraya yapılacak bir kayıt bulamıyorum başka bir önerisi olan var mı ?

Şimdi ben gelecek cezanın büyüklüğü VUK md.359/b olur diyecem, ama bu sefer herkes vergi kaybı yok diye itiraz edecek, ben de SMYİB düzenleme ve kullanma suçunun unsurları arasından vergi ziyaı şartının 1999 yılında 4369 sayılı Kanunla çıkartıldığını söyleyeceğim, kimseyi ikna edemeyeceğim. Ki ayrıca özellikle KDV açısından kesinlikle vergi ziyaı da var.

Onun için Sayın Myardimli yukarıda yazdıklarımı hiç duymamış olun siz.:)

Sayın myardımlı,

Önceki yorumların bir kısmına katılmakla beraber, bir iki noktayı farklı değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

Üç ayrı yasa çerçevesinde bakılması gerekiyor;

1. Gelir veya Kurumlar vergisi yasası açısından,
Kestiğiniz hizmet faturalarının aylık bir periyoda dayalı olduğunu düşünüyorum, özellikle bir sözleşmeye de bağlıysa faturaları iptal etmenizi önermem. nisan ayında keseceğiniz faturanın topluca biriktirilmiş olarak kesilmiş olduğunun pek bir izahı olmaz. Faturalara süresi içinde herhangi bir gerekçe olmaksızın iptal yoluna gitmeniz, ki bu kendi kendine gelin güvey olmak gibi bir şey, canınız istiyor fatura kesiyorsunuz sonra da canınız istiyorsunuz iptal ediyorsunuzu açıklayamazsınız. Hadi aralık faturasında bir sıkıntı öldü karşı tarafa ulaşmadı ekim kasım için ne diyeceksiniz. BA-BS formlarında beyan ettinizse bunlar için vereceğiniz düzeltmeler için sorun yaşamayacakmısınız.

2. TTK açısından.
İtiraz süresi geçen faturaların kayda alınması zorunludur. Ancak daha sonra mutabakat sağlanır ise bir kısmı veya tamamı iade faturası düzenlenerek iade edilir.

3. KDV yasası açısından.
iade alacağınız yada iptal edeceğiniz faturaları KDV KKEG olarak yazılarak değil KDV beyannamesi düzeltilerek ancak doğru yapılmış olur. Ancak burda belgeyi iptal etsenizde nisan ayında düzenleyeceğiniz fatura açıkça teyit olacaktır. Bu yüzden dönem beyannamelerinde düzeltmeye gitmeli matrahları düzeltmeli ancak KDV tutarları KDV'nin Teslim ve teslim sayılan haller kapsamında beyannamenizde beyan ederek KDV ziyaına sebebiyet vermemelisiniz.

Esasen kayıp yada karşı tarafa ulaşmayan belgelerin kayıtlara alınması VUK ve TTK çerçevesinde ertesi yıl da kayda alınması mümkündür. Ticaret yasasının mutabakat hükümleri yerine getirilmiş olur. Ancak Hizmet alımı KKEG KDV ise indirilemeyecek KDV olarak kayda alınır. Bunun mutabakat çerçevesinde olduğu da yazışma ve mutabakat mektupları nezdinde ispatı mümkün hale getirilir. İzah edilebilir bir yol olarak da daha uygundur.

Saygılar,
Kevork

Çözüm önerim bu konuda hiç bir şey yapmamak, zira kanunları çiğnemeden bir çözümü yok yapılmak istenen şeyin.

Sayın Koraykarakaya,

kestigim faturalardaki 391 tarafımdan ödendi, musteri bunlari indirilecek kdv olarak değerlemedi gidere zaten atmadı.

ben fazladan gelir ve kdv ödedim.

bu senede KKEG yaparak bir daha vergi ödeyecegim fatura toplamı gecmis yıl kârlarına attığımda bir vergi ziyaı söz konusu olabilir mi....

derseniz ki vergi usül ne oldu ben de bilmiyorum.