Biraz Karışık Bir Olay, Yardımcı Olur musunuz ?

Herkese iyi günler dilerim, cehalet kötü birşey, sevdiğim bir dostumun başında kötü bir olay var, kısaca şöyle:

Mal aldığı yerden 8 bin TL üstü faturaları bankadan ödemek yerine farklı günlere bölünmüş üst limiti 7 bin olan nakit tahsilat makbuzları almak surtetiyle firmanın cari işlemler yetkilisine kısım kısım elden nakit ödemeler yapmış.

Mesela 23 bin liralık faturayı 7-7-7 ve 2 bin olarak farklı günlerde elden ödemiş ve nakit tahsilat makbuzlarını almış.

Aradan zaman geçti, firma vay sen bu paraları cari işlemler yetkilimize nasıl elden ödersin, bak herif bu paraları zimmetine geçirdi. Sen şimdi bu paraları bize bir daha ödemelisin diyerek hem dostuma hem de zimmetine paraları geçirdiği söylenen kişiye ceza davası açtılar.

Benim sorum şu, 23 bin TL lik, 15 bin TL lik faturaları bankadan ödemek yerine cahillik edip elden ödemiş. Ben kendisine bu olayla ilgili şunları söyledim: "Kanunen benim duyduğum, fatura bedellerinin toplamının %5 tutarını para cezası olarak hem ödeyene hem de alana kesiliyormuş. "

Dostum bu cezayı ödemekle kurtulur mu, yoksa kanunen bu faturaları bir daha ödemek gibi bir yükümlülüğü var mı?

Bilgilendiren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Öncelikle bu çok sevdiğiniz dostunuzun mali müşaviri (!) kendisini yeterince yönlendirememiş anlaşılan.

Bence burada olayın iki tarafı var. VUK tevsik şartlarına uymamaktan % 5 ceza var ama asgari şartı da var. Sizin asıl sorunuz sanırım açılan ceza davası ki bu durum hukuki bir olaydır öncelikle bir hukukçuya danışmanızda fayda var. Arkadaşınız ödemelerini ispat ediyorsa ona bir şey olmaz.

Öncelikle bu çok sevdiğiniz dostunuzun mali müşaviri (!) kendisini yeterince yönlendirememiş anlaşılan.

Bence burada olayın iki tarafı var. VUK tevsik şartlarına uymamaktan % 5 ceza var ama asgari şartı da var. Sizin asıl sorunuz sanırım açılan ceza davası ki bu durum hukuki bir olaydır öncelikle bir hukukçuya danışmanızda fayda var. Arkadaşınız ödemelerini ispat ediyorsa ona bir şey olmaz.

çok teşekkür ederim.

Parayı nakit alanın o firmada/şirkette bu işlemleri yapabilme yetkisi yok ise ve verdiği makbuzlar sahte ise borcu tekrar ödemek ve kendisini dolandıran firmanın cari işlemler yetkilisine dava açmak zorunda kalabilir.

Parayı nakit alanın o firmada/şirkette bu işlemleri yapabilme yetkisi yok ise ve verdiği makbuzlar sahte ise borcu tekrar ödemek ve kendisini dolandıran firmanın cari işlemler yetkilisine dava açmak zorunda kalabilir.
Teşekkür ederim.

Firmanın bayilerine bunu yazılı olarak bildirim zorunluluğu yok mudur?

"Tahsilata yetkili kişiler şunlardır, bunun dışında firmamızda görev alanların tahsilata yetkileri yoktur." gibi bir bilgilendirme yapmamış ise durum ne olabilir?

Çünkü tahsilatı yapan kişi bayinin siparişlerini alan, faturalarını kesen kişi. Üstelik bayiye mal gelmeye de devam ediyor. Bayi kendi şifresiyle portala girdiğinde aldığı malların parasının ödendiğini ve borcunun olmadığını görüyor.

Konu mahkemeye intikal etmiş çözümü orada. Ancak, anlaşmazlık durumundan önce de aynı şahsa ödeme yapılıyormuydu, yapılıyorsa bu ödemelerinde satıcı tarafından kabul edilmesi gerekir. Verdiğim bütün cevaplarımda ödemelerin nakit değil, banka, ptt, kredi kartı vs.gibi yöntemlerle yapılması gerektiğini söylüyorum. Hem bu tür anlaşmazlıklar ortadan kalkar hem de smiyb açısından sıkıntı yaşanmaz.

... Bayi kendi şifresiyle portala girdiğinde aldığı malların parasının ödendiğini ve borcunun olmadığını görüyor...
Ekran çıktısını alın ve saklayın. O portal karşı firmaya ait ise ödeme alınmadığı söylemine karşı çıkmanızda ve eğer sizden tekrar ödeme istenir ve yargı yoluna giderseniz kanıtınız olur.

İlk olarak Geçmiş olsun. %5 gelecek zaten konuşmaya gerek yok.
Borcu tekrar ödeme konusunda yok öyle bir şey. Ödeme yaptığınızı ispat etmeniz gerekiyor.
Eğer ödeme yapılan tarihlerde personel o işletmenin elemanı ise ve Firma kaşe imzalı tahsilat makbuzu var ise bu bir tevsik edici belge niteliğindedir ama bu yeterli olmayacaktır bunu Ticari defterlerle desteklemenizi isteyebilirler.

İlk olarak Geçmiş olsun. %5 gelecek zaten konuşmaya gerek yok.
Borcu tekrar ödeme konusunda yok öyle bir şey. Ödeme yaptığınızı ispat etmeniz gerekiyor.
Eğer ödeme yapılan tarihlerde personel o işletmenin elemanı ise ve Firma kaşe imzalı tahsilat makbuzu var ise bu bir tevsik edici belge niteliğindedir ama bu yeterli olmayacaktır bunu Ticari defterlerle desteklemenizi isteyebilirler.

Ticari defterlerde de işli durumda. Açılış ve kapanış tasdikleri de var.