Bitcoin Alım- Satım Vergilendirme

Merhaba alomaliye sakinleri. İnternette uzun bir araştırma yapmama rağmen malesef soruma bir türlü cevap bulamadım. Vergi dairesine gittim daha bitcoini anlatamadan geri dönmek zorunda kaldım. Yine aynı şekilde bir kaç mali müşavirle de konuştum net bir cevap alamadım. şimdi sormak istediğim. Yurtdışında bitcoin borsasına Türkiyedeki banka hesabından ortalama aylık 500 bin tl civarında parça parça çekilip döviz alınıp aylık 10 parça halinde gönderiliyor. oradaki borsadan bitcoin alınıp Türkiyede bitcoin borsasında satılıyor. Satıldıktan sonraki para tekrardan banka hesabına çekiliyor. Dövize çevrilip tekrar gönderiliyor. Bu şekildeki yoğun banka hareketleri dikkat çeker mi? Vergi olarak tüm banka hesap hareketindeki miktar mı ödenir yoksa sadece kar olarak kazanılan içindeki belli bir miktar mı ? Şahış şirketi kurulması gerekir mi? Yoksa türk borsalarındaki gibi vergi oranı olmayabilir mi ? bu arada bitcoin alım satımı Avrupa da vergiden muaf biz de ise bitcoinin adı bile henüz yasada geçmiyor. Sadece riskli bir kripto para olarak bddk açıklaması var.

zannedersem buna formda cevap yazmıştım. Konuyu tekrar mı soruyorsunuz

zannedersem buna formda cevap yazmıştım. Konuyu tekrar mı soruyorsunuz

merhaba ferhat hocam biraz geç oldu ama kusura bakmayın. Forma baktım bununla alakalı net bir şey bulamadım. Rica etsem tekrardan bu bölüme cevap yazabilir misiniz? Teşekkürler ilginiz için.

merhaba, anladığım kadarıyla bu işlem bir nevi türkiyede bildiğimiz "kuyumculuk" gibi bir olay (yanlışım var ise düzeltiniz). Herhangi bir mükellefiyete,sicile tabi olmadan işlemler bırakın vergi kanunlarınıdaki yaptırım ve cezalarını masak tarafından bile incelenme söz konusu olabilir.

Merhabalar

Son zamanlarda sikca rastladigim bu durum karsisinda bende fikrinizi rica edecegim.

A sahsi turkiyedeki banka hesabindan yurtdisindaki bir bitcoin borsasina 1000 usd doviz transferi yapiyor. Bu borsada 1000 usd karsiligi 1 bitcoin aliyor. Daha sonra bu 1 bitcoin turkiyedeki bitcoin borsasina transfer ediliyor. (Bu transferi bitcoin yapisindan oturu kanitlayamiyoruz) . Turk borsasinda 1 bitcoin 1020 usd karsiligi turk lirasina satiliyor. En son olarakta 1020 usd karsiligi TL turk bankasi uzerinden A sahsinin turkiyedeki hesabina geri donuyor.

Bu durumda A sahsinin arada kar gozuken 20 usd nin vergisini odemesi yeterli midir . Yoksa 1020 usd nin tamaminin vergisini odeme durumuyla karsilasmasi mumkun mu?

Not: Ferhat hocam konuyla ilgili cevabinizi malesef forumda bulamiyorum.

Tesekkurler

Ertan Tasyaran

Bitcoin Nedir ? Bitcoin Dolandırıcılığı nedir ?

Son günlerde o kadar çok dolandırıcılık işleriyle uğraşır olduk ki meseleği unutur hale geldik. Ülkemize Suriyeliler , Zenciler , vb. birçok kişilerin gelmesiyle bu olaylar arttı. Şimdi bu yeni saadet zinciri olan bir zamanların saadet zinciri Titan'a benzeyen olay.

Bitcoin;

Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında deneysel olarak başlatılan ve günümüzde oldukça popüler hale gelen bir sanal para birimi olan Bitcoin bağlı olduğu bir ödeme sistemi veya herhangi bir merkezi bulunmamaktadır. Satoshi Nakamoto, aslında Bitcoinin kurucusu olan ve kısa bir zaman önce ortaya çıkan Avustralyalı Craig Wriht'ın yıllardır kendisini gizlemek için kullandığı isimdir. Transfer işlemleri herhangi bir aracı olmadan doğrudan iki taraf arasında gerçekleşmektedir.Yani Bitcoinin hiç bir sahibi olmadığı için, değerini istediği gibi belirleyebilen veya oynama yapabilen tek bir güç bulunmamaktadır.

Bilindiği üzere, 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun (Kanun) 27.06.2013 tarih ve 28690 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunun Geçici 1 inci maddesine göre bu Kanunda öngörülen yönetmelikler Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde hazırlanarak yürürlüğe konulacaktır. Kanunun Geçici 2 nci maddesine göre ise Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibari ile ödeme hizmetleri sunan ya da elektronik para ihraç eden ve bu Kanun kapsamında ihdas edilen ödeme veya elektronik para kuruluşu kategorisine dahil edilebilecek olan kuruluşlar Kurumumuzca çıkarılacak ilgili yönetmeliklerin yayımı tarihinden başlayarak bir yıl içinde Kurumumuza başvurarak gerekli izinleri almak ve uygulamalarını bu düzenlemelerde yer alan hükümlere uygun hale getirmek zorundadır.
Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu Kanun çerçevesinde gözetim ve denetimi mümkün görülmemektedir.
Diğer taraftan, Bitcoin ve benzeri sanal paralar ile gerçekleştirilen işlemlerde tarafların kimliklerinin bilinmemesi, söz konusu sanal paraların yasadışı faaliyetlerde kullanılması için uygun bir ortam yaratmaktadır. Ayrıca Bitcoin, piyasa değerinin aşırı oynak olabilmesi, dijital cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi gibi risklerin yanı sıra yapılan işlemlerin geri döndürülemez olmasından dolayı operasyonel hatalardan ya da kötü niyetli satıcıların suistimalinden kaynaklı risklere de açıktır.

Kendini dünyanın bağımsız para birimi olarak tanımlayan Bitcoin, insanlar arasında neredeyse özgürlüğün sembolü olarak görünüyor. Hiçbir devlete bağlı olmadığı görüntüsü ile insanların aklına mükemmel bir oluşum olarak kazıtılmaya çalışılıyor.
Dünyada bir şey ünlü yapılırken aynı uzun koşulardaki tavşan atletler gibi oluşumu övücü bazı kişilere dünyanın her yerinde haberler yaptırılıp yorumlar yazdırılır. Böylece pasif konumda duran normal halk bu tavşan yazarların başka uzmanlarca hazırlanmış tatlı ve heyecan verici sözlerine kolayca aldanıp hemen bu hizmetten edinmek isterler hatta daha da ileri gidip bu tür oluşumların en büyük savunucusu haline gelirler.
Uluslararası piyasada birşeyin fiyatını belirleyen en büyük etken o ürünün gerçek paradan, altından oluşan yada toprak benzeri gerçek malvarlıklarından oluşan şeylerdir. Bu malzemeler sayesinde dış etkenlerin yönlendirme çalışmasından korunarak değerini rahatça muhafaza edebilir.
Ama Bitcoin denen oluşum böyle değildir, Bitcoinin değerini gene bu şeyi çıkaran kişiler yada uluslararası söz sahibi kişi yada kuruluşlar tarafından kolayca düşürülebilir yada yükseltebilir. Mesela 2013 Ekim ayında 130 dolar değerindeyken bu hizmeti kullanan bir site sahibinin tutuklanmasından etkilenen Bitcoin anında 85 dolarak düştü, yaklaşık %35 değer kaybı yaşamış. Daha sonra Çinli Baidu Bitcoini kullanma kararı alınca hizmet kısa sürede 400 dolarlara çıkmış Amerikada hakkında inceleme başlatınca 300 dolara düşerek bu kez %25lik bir düşüş yaşamış.
Bir süre sonra 1000 dolarlara çıkan Bitcoin, aralık ayında Fransadan bir uyarı alınca ve Çinde kullanımı yasaklanınca tekrar ciddi düşüşler yaşamaya başladı. Kısaca site her naneden normalin çok üzerinde etkilenip çok fazla inip çıkıyor. Bu da bazı kişilerin bu işten iyi para vurmasına fazlasıyla yardımcı olur. Böylece istenildiği zaman Bitcoin sahibi kişilerden istenildiği kadar para vurgunu yapılabilir ve hiçbir devlette şu anda bundan hesap soramaz.
Mesela Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da Bitcoin ile ilgili bir bildiri yayınladı, bu oluşumu tanımadıklarını ve böyle hal böyle olunca oluşabilecek bir dolandırıcılık durumunda şu anda yasal bir yaptırım yapılamayacağını belirtti. İşte Merkez Bankasının açıklamasının tamamı:

Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına, yukarıda belirtilen hususların duyurulmasında ve bu çerçevede Bitcoin ve benzeri sanal paraların barındırdığı muhtemel risklerin kamuoyuna hatırlatılmasında fayda mülahaza edilmektedir.
Ayrıca sizin yukarıda bahsettiğiniz gibi Türkiyede bir Bitcoin Borsası yok. Zira buna Hazine Müsteşarlığı izin vermiyor. Bu tip işlemleri yapabilmek için -normal işyeri açılışı veya internet üzerinden- Hazine müsteşarlığından izin alınması gerekir. Geçmişte Forex yasal değildi. İstanbulda bunu birkaç firma yapıyordu Çinli ve Hollandalı idi. Daha sonra Hazine bunları Mali Polis ile basarak kapattı. Forex işlemleri 2000'li yılların başında Türkiyede serbest bırakıldı . Şirketler kuruldu. bunlardan bir tanesinin ana sözleşmesine baktığında en önemli maddenin yatırımcıyı zarara uğratmayacağı maddesidir buda geçmişte yaşanan bataklılardır. Farzedelim ki düzenli böyle bir para kazanıyorsunuz Nerden buldun yasası 4369 sayılı kanunla 1999 kaldırıldı fakat Maliye ve Mali Polis sana bunun kaynağını açıkla diye sorabilirler. Yeni torba yasada Merkez Bankasına da bu yetki verildi

Son düzenleme:
Bitcoin Dolandırıcılığı ?

Son yıllarda network marketing adı altında binlerce aileyi perişan eden saadet zincirlerine bir yenisi eklendi. Lüks hayat vaat eden zincir, bu defa sokaktaki bir aracın sileceğine sıkıştırılmış el ilanıyla karşımıza çıktı.
Sanal para birimi Bitcoin alışverişi yapıldığı iddia edilen sistemin liderleriyle muhallebicide buluştuk. İnsanları ultra lüks araçlara binme vaadiyle motive eden ikili, sistemin ömrü için “Batmaz diyemeyiz. Gittiği yere kadar diyor

TÜRKİYE, yıllar önce Titanla başlayan ve binlerce mağdur yaratan “saadet zincirlernin adeta cenneti haline geldi. Bunlardan biri, geçtiğimiz günlerde İstanbul Kadıköyde karşımıza çıktı. Bir aracın sileceğine iliştirilmiş â€œİş Fırsatı başlıklı el ilanında “110 ülkede 20 yıldır faaliyette bulunan uluslararası bir şirkette çalışarak ek gelir imkânından bahsediliyordu. İlandaki telefon numarasını, “28 yaşında, halkla ilişkiler mezunu olan ancak iş bulamamış, babasının da marketi batmış, elinde nişanda takılan altınlar kalan bir vatandaş olarak aradık.
1619319_559d5d155c3f911fef25b08907707db9.jpg
Sistemin Binlerce lira kazanıyoruz diyen yöneticileriyle 2 randevumuz da bir muhallebicide gerçekleşti

YENİ BİR ZİNCİR
Kendisini “Türkiyenin en büyük holdinglerinde bir dönem en çok satış yapan iş kadını olarak lanse eden Fatma A.'la (Bu ismi muhatabımıza biz verdik) Mecidiyeköyde randevulaştık. Birkaç ay önce zincire katıldığını söyleyen Fatma A.'nın anlatımına göre, Rusya menşeli Dream Towards şirketi bünyesinde yürütülen iş bir internet sitesinde yapılıyor ve sanal para birimi Bitcoin alınıp satılıyordu. Giriş paketinin 975 TL'ye satıldığı sistem 6 aydır faaliyette. Zincire eklenen her üye halkasından ek gelir elde ediliyor.

GÜNDE 5 BİN TL KAZANÇ

Fatma A.'nın ikna için kullandığı argümanlar ise diğer saadet zinciri oluşumlarından farklı değil. Günlük kazancının bazen 5 bin TL'yi bulduğunu, bazı kişilerin 6 ayda 500 bin TL kazandığını söyleyen Fatma A.'ya göre, sisteme girdikten sonra bize sadece bilgisayardan birkaç işlem yapmak ve para akışını izlemek kalıyor. Kısa sürede ultra lüks otomobil sahibi olabileceğimizi söyledikten sonra tüyo vermeyi de ihmal etmiyor: “En önemli nokta insanları ikna ederek işe dahil etmek. Girdikten sonra da kimseyle spor konuşmuyoruz. Kimsenin siyasi düşüncesi veya dini görüşü bizi ilgilendirmiyor.
1619319_afb59f2ff72a59afe6e3d3224f06a637.jpg
Muhallebicideki 5 masada, zincirin halkaları bilgisayar başında çalışıyordu

İKNA İÇİN
1 saatlik görüşmenin ardından Fatma A., bizi, yaptıkları işin Türkiye liderlerinden, “Sponsorum diye bahsettiği Mehmet K. ile de tanıştırmak istediğini ifade ediyor. Ve aynı yerdeki ikinci buluşma için 2 gün sonraya randevulaşıyoruz. Buluşma günü mekâna gittiğimizde Fatma A. henüz yoktu ancak 5 kişinin bilgisayarlarında bazı işlemler yaptığını gördük. Bu kişilerin, zincirin halkaları olduğunu anlamamız uzun sürmedi. Bir süre sonra, Fatma A. ve Mehmet K. geldi. Daha önce mağaza işlettiğini söyleyen Mehmet K., bu işte aylık kazancının 30 bin TL'yi bulduğunu iddia etti. Giriş paketinin 975 TL olduğunu, indirimli satılan 1600 TL'lik paketi tavsiye ettiğini belirtti ve dilersek daha sonra yatırımımızı sürdürebileceğimizi ekledi.

SON BATAN KAİROS
Batan saadet zincirlerinde son örnek Kairos'tu. 20 yıldır değişmeyen taktiklerden olan lüks araba, lüks ev, çok para‚ vurgularıyla binlerce üye toplandı. Lider denilen kişiler, aylar içinde milyonlar kazandıktan sonra ortadan kayboldu. Geriye parası batan binlerce kişi kaldı. Dream Towardsın Bitcoin zinciri henüz yeni bir sistem olduğu için resmi makamlarda sistemle ilgili bilgi bulunmuyor. Sistemle ilgili polise şimdilik bir şikâyet de olmadığını öğreniyoruz. Hukukçulara göre, Yargıtayın zincir benzeri yapıları nitelikli dolandırıcılık eylemi olarak yorumladığı pek çok sayıda karar var. Savcılığın harekete geçmesi için ortada şikâyet olması gerekiyor.

1619319_c80ce7fcc10f35f58adf504c48fa1edf.jpg
Yeni saadet zinciri, öncekilerden biraz farklı olarak yeni ortak bulmak için el ilanı bile kullanıyor

GİTTİĞİ YERE KADAR

Sistemi başta “Ömür boyu kazanç olarak lanse eden Mehmet K., “Batar mı? sorumuzu ise şöyle yanıtladı: “Batmaz diyemem, bu bir nevi kumar. Gittiği yere kadar. Henüz 1500 kişiyiz ve para kazanmak istiyorsanız ilk giren grupta yer almalısınız. 1600 TL'lik hemen yatırım için ikna çabaları sürerken, 25 bin TL yatırımla başlamak istediğimizi duyunca ikilinin iştahı kabarıyor. Mehmet K.'ya, para kazanmamız için sisteme üye ekleme konusundaki tavsiyelerini sorduğumuzda ise yanıtı manidar oluyor: “Çok uğraştık ama eğitimli meslek gruplarının bu işe kafası basmıyor. Kapıcı, garson veya ev hanımları arasından daha kolay üye çıkabiliyor. Bu yönde çalışabilirsiniz.

1619319_b5295d3b86d501b782f52f06a0a41860.jpg
Yöneticiler, sosyal medyada sistemi böyle pazarlıyor. Ancak vaat Ferrari, araç Lamborghini...

KAYIT VE PARA TALEBİ
Mehmet K. ve Fatma A. ile altınları bozdurarak parayı temin etmek için süre istedikten sonra vedalaşıyoruz. Bu dakikadan sonra telefonların ardı arkası kesilmiyor. Bir an önce sisteme kayıt yaptırıp ödeme yapılması konusunda telkinler sürüp gidiyor.

Son düzenleme:
Ferhat ağabey merhaba

Bitcoin Btc sitesi üzerinden alınabiliyor, burada anlatılan husus bitcoin satıyoruz denilerek dolandırılma mevzusu sanırım. Ama bitcoin alıp satmak için herhangi bir aracıya gerek olmadan direk sitesi üzerinden yapılabiliyor diye biliyorum. Ben bir hesap açtım ama daha para göndermedim.

Aslında bu bitcoin konusu blockchain denilen sistemin uygulamalarından biri sanırım

Blockchain kapsamında bilgi aynı anda bir çok bilgisayarda yedeklenebilmesi nedeni ile güvenilir bir sistem oluşturulması hedeflenmiş

Ama tabi benim bilgim sınırlı, senin tecrübelerin çok kıymetli

Saygılarımla

Nasrettin hocanın fıkrasındaki gibi kazanın doğurduğuna inanıyorsanız öldüğüne de inanacaksınız.

Sayın Merkür sanal para birimleri artık bugün dünyada nerede ise convertible , bunun üzerinden sahtekarlık yapılıyor mu tabiki mümkün ama bu işin tamamı sahtekarlık demek değil,

Kpmg ve Deloitte un sitelerinde blockchain konusunda çok güzel bilgilendirmeler var. Kpmg Blockchain Türkiye v.b. kelimeler ile arattırdığınızda çıkıyor

Bitcoin blockchain alt yapısının kullanıldığı sadece bir ürün

Ama blockchain sayesinde

-Akıllı sözleşmeler-Yani taraflar edimlerini yerine getirdiğinde taraflardan bağımsız olarak ödemenin gerçekleştirildiği sözleşme yapıları
-Online oylama-(Her bilgisayarda online olarak kayıt tutulması nedeni ile sonradan değiştirilmesi mümkün değil)
-Sanal Noter
-V.b

Aslında biz bu noktada mali müşavirler olarak fintech dediğimiz finans teknoloji şirketlerinin iş yapma şekillerini nasıl değiştireceğini konuşmamız gerekli diye düşünüyorum
Saygılarımla

Merhaba (evren kardeşim )Day-Dream;

Nasılsın ? İyimisin ? İşler nasıl gidiyor ? Umarım iyidir.

**Bitcoin Btc sitesi üzerinden alınabiliyor, burada anlatılan husus bitcoin satıyoruz denilerek dolandırılma mevzusu sanırım.

--Kesinlikle haklısın hatta ''sanma'' bu düpedüz dolandırıcılık. Şimdi aşağıda cevabını bulacaksın

**Ama bitcoin alıp satmak için herhangi bir aracıya gerek olmadan direk sitesi üzerinden yapılabiliyor diye biliyorum. Ben bir hesap açtım ama daha para göndermedim.

--Evet haklısın. İşimiz gereği - hatta bazı mükelleflerden dolayı- hazine ile içli dışlı olduğumdan emin olarak söylüyorum Hazine Müsteşarlığının izin vermediği hiç bir parasal hareketi yapamazsın. Ben yaparım dersen oda Kanunsuz olur. En basitinden Bankalar Hazine Müsteşarlığından izin almadan mevduat toplayamazlar.

Benim mükellefim var gram altın ithal edip satıyor geçenlerde hazineden yazı geldi reklam yapamazsın diye yani o kadar ciddi.

**Aslında bu bitcoin konusu blockchain denilen sistemin uygulamalarından biri sanırım.

--Ben Bitcoin , Blokcahin bilmem Hazine izin vermiyorsa ''Dolandırıcılıktır'' Bugün bankaya para yatır 100.000,00.-TL kadar garantisi var neden Hazine izin vermiş Devlette garanti

**Blockchain kapsamında bilgi aynı anda bir çok bilgisayarda yedeklenebilmesi nedeni ile güvenilir bir sistem oluşturulması hedeflenmiş

--Bunlar sadece milleti ikna ve kolay dolandırmak için bu tip firmalara bak hepsi yurtdışında yaşlı yabancıların üzerine kurulmuş tek kişilik şirkettir.

Saygılarımla[/QUOTE]

Sayın eryaran;

Adım, adım gidersek birbirimizi daha iyi anlarız

**A sahsi turkiyedeki banka hesabindan yurtdisindaki bir bitcoin borsasina 1000 usd doviz transferi yapiyor.

--Tamam burada sorun yok. Aslında varda yok . (detaya girmiyeceğim )Çünkü 1.000.USD

**Bu borsada 1000 usd karsiligi 1 bitcoin aliyor. Daha sonra bu 1 bitcoin turkiyedeki bitcoin borsasina transfer ediliyor. (Bu transferi bitcoin yapisindan oturu kanitlayamiyoruz) . Turk borsasinda 1 bitcoin 1020 usd karsiligi turk lirasina satiliyor. En son olarakta 1020 usd karsiligi TL turk bankasi uzerinden A sahsinin turkiyedeki hesabina geri donuyor.

**İşte sorun burada Türkiyede Bitcoin Borsası yok ki. Nereye transfer ediliyor. Direk adamın hesabına gelir.

**Bu durumda A sahsinin arada kar gozuken 20 usd nin vergisini odemesi yeterli midir . Yoksa 1020 usd nin tamaminin vergisini odeme durumuyla karsilasmasi mumkun mu?

--Eğer bu yasal olmuş olsaydı evet karın vergisini ödersin derdim. Şimdi yasal olmayan bir karın nasıl vergisini ödersin bunu anlatamam ki . Bana desen ki Bankada param var faiz getiryor yada bir şirketten kar payı aldım diye sorsan bende MSİ(Menkul Sermaye İradı) olarak , Kira Gelirim var desen GMSİ (Gayri Menkul Sermaye İradı) beyan et derim .Bu senin söylediğinin bir karşılığı yok

Bir büyüğün olarak (yaşını bilmiyorum herhalde büyüğümdür) böyle işlere girme 1.000.-USD gönderirsin 1.020.-USD gelir . 10.000.-USD gönderirsin bir daha alamazsın .

SAYGILARIMLA

S.M.M.M DR.FERHAT SUCU

Ferhat bey öncelikle detaylı anlatımınız için teşekkür ederim.

Eryaran arkadaşımıza verdiğiniz cevap üzerinden sual etmek isterim.

1-) 10.000 usd yi buradan x yabancı kripto para borsasına gönderdim.(Bu 10.000 dolar tarafımca vergisi ödenmiş, nerden geldiği kanıtlanabilen ve dolayısıyla devlet tarafından tanınan güvenli, alın teriyle kazanılmış temiz para.) Burada sorunumuz yok dediğiniz gibi.

2-) Yurtdışındaki x borsadan 10.000 usd karsiliginda 1 Btc aldim. (Borsalarda işlem geçmişinde bu emir tarih ve saatiyle görülebilir fakat devlet açısından kanıt niteliği taşırmı bilmiyorum.)

3-) Bu 1 Btc yi aynı borsa üzerinden Tr deki Paribu, Btcturk, Koinim gibi kripto para borsalarından birine aktardım. Bu işlem x borsasında 1 Btc çıkış olarak kaydedildi. Blockchain yapısı gereği bu 1 Btc nin tarafıma ait hesaptan (tüm yurtdışı borsakarında kimliğinizi ispatlamanız şartı aranıyor ve oldukça katılar.) çıkışı tarih ve saat olarak kaydediliyor fakat gönderilen hesap anonim kalıyor.

4-) Tr'deki y borsasında (örn:paribu) olan hesabıma tarih ve saat kaydıyla anonim hesaptan (aslında benim x borsasındaki hesabımdan) 1 Btc geldi.

5-) 1 Btc yi Paribudan 10.020 usd karsiligi sattim. (Tabi aslinda TLolarak sattım. Fakat hesap karışmasın diye usd cinsinden yazdım) Bu işlemi Paribu tarih ve saat olarak kayıt altina aldı ve ardından bu işlemden aldığı komisyonuda faturalandırdı.

6-) Paribu hesabımdaki 10.020 usd ı başta 10.000 usd çıkış yaptığım hesabıma çektim.

Şimdi devlet bende kar ettiğim 20 usd nin değilde 10.020 usd nin tamamının vergisini isteyebilir mi?

Bu işlemi her yaptığımda 20 usd ın vergisini beyan etmemim faydası olur mu? Nasıl beyan ederim?

Şimdiden teşekkürler hocam.

Paribu, BTCtürk, Kolnim,Koinkeks,....
Bitcoin, ALtcoin, Poloniex,...
Ne bu bahsettiğiniz kripto para olarak adlandırılan şeyler, ne de o adına borsa denerek yanılmaya sebep olan aracı işletmeler, yurdumuzda yasal olarak tanınan para birimi ve aracı kurumlar değildir, bunu siz de biliyorsunuz.

Tanınan bir para birimi olmayınca, o para birimi ticareti için yaptığınız harcamanın ( yurtdışı aracı işletmesine gönderdiğiniz rakam) yasal bir açıklamasını da yapamazsınız gider olarak.
Oradan bir başka isme gelen btc nin karşılığı olarak ilgisiz bir isimden gelen 10.200 dolar da sizin hesabınıza kişiden gelen bir para akışı olarak değerlendirilir, 10.200 usdyi beyan etmeye kalksanız da, 10.2000 usd nin karşılığı olan vergisini vermeye kalksanız da, mevzuatta tanınan bir işlem olmadığı için o vergiyi ödeyebilecek yer de bulamazsınız, ne kadar ödeyecek olduğunuzu hesaplayabilecek bir kurum da bulamazsınız.

Sanalda olsa para alıp para veriyorsunuz, buda halk tabiri ile tefecilik olarak değerlendirilebilir. Ayrıca bu btc dediğiniz paranın arkasında güvence veren hiç bir devlet yok, yani yarın tüm sistemleri kapatsalar siz hakkınızı nerede arayacaksınız? Örn; yakın geçmişte imar bankası offshore hesaplarında olmuştu. TC devleti bu işlemlere izin vermediği için üzerine soğuk su içenler çok oldu. Hatta şu an yasal olarak hesap açsanız dahi devletin sağladığı hiç bir güvence yok. Kısaca kazan ölürse kala kalırsınız.

Vaktiniz olur ise blockchain teknolojisi ile neler yapılabilir diye internette lütfen bir arattırın
Şu an tcmb nin bunla ilgili bir çalışma grubu var ayrıca
Blockchain teknolojisi Akbank'ta
Akbank, uluslararası para transferinde blockchain teknolojisini kullanarak şeffaflık ve hızı artırıp, maliyetleri düşüren çözümler sunan teknoloji firması Ripple ile anlaşan "ilk" Türk Bankası oldu.

Dünya Gazetesi
Ömer ŞENER - Vergi Müfettişi

Uzun vadede döviz piyasalarını nasıl etkileyeceği bilinmeyen bu şifreli para (merkezi bir yapıya ihtiyaç duymadan eşler arası işleyen şifre bilimine dayanan elektronik bir işlem ağı), bazılarına göre “elektronik nakit sistem”, bazılarına göre ise “sanal emtia” olarak değerlendirilmektedir. Finansal politikalara tepki olarak doğan, merkez bankalarının para politikalarını uygulama konusundaki etkinliğini azaltabilecek bu sistemin Vergi Usul Kanunu (VUK), Gelir Vergisi Kanunu (GVK) ile KDV açısından nasıl yorumlanacağı ise merak ve tartışma konusudur.
Dönem sonunda şirket aktifinde yer alan Bitcoin’i “elektronik nakit sistem” olarak benimseyen görüşe ise: Bitcoin’in sadece bilgisayar ortamında kayıtlı olması fakat fiziksel basımının bulunmaması yabancı para olarak değerlendirilmesine engel teşkil etmediği yönündedir. VUK’un 280. maddesine göre yabancı paralar borsa rayici ile değerlenir. Ülkemizde yabancı paranın borsası bulunmadığı için mezkûr maddede belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilecek kur değerlemede esas alınacaktır. Maliye Bakanlığı tarafından böyle bir kur tespit edilmediği için Merkez Bankası'nca ilan edilen kurlar dikkate alınacaktır. Fakat Merkez Bankası'nca da ilan edilmiş Bitcoin alış-satış kuru bulunmamaktadır. Bu durum doğrudan VUK’un 289. madde hükümlerine başvurmayı gerektirir. VUK’un 289. maddesine göre: “Bu bölümde yazılı olmayan veyahut yazılı olup da kendi ölçüleriyle değerlenmesine imkân bulunmayan iktisadi kıymetler varsa borsa rayici, yoksa mukayyet değerleri, o da yoksa emsal bedeliyle değerlenir.” Ülkemizde yabancı para borsası olmadığından bitcoin maddenin ikinci sırasında yer alan mukayyet bedel(bir iktisadi kıymetin muhasebe kayıtlarında gösterilen hesap değeri) ile değerlenir. Bu sebeple dönem sonunda aktifte yer alan Bitcoin’in piyasa alış-satış değerinde artış veya azalış yaşansa dahi değerleme yapılmasına gerek yoktur. Bitcoin’i “sanal para” olarak benimseyen görüşe göre ise: bitcoin, para birikiminden çok bir mal pozisyonunda olup öngörülebilir bir değer deposudur. Fakat bu düşünce çok kabul görmediği için detay açıklamalara gerek duyulmamıştır. Ama dönem sonunda şirket aktifinde yer alan bitcoin’i emtia olarak görecek olursak; maliyet bedeli ile değerleyip meydana gelen değişmeler ışığında emtia ile ilgili VUK’ un 274-275-278. maddelerine müracaat etmemiz gerekecektir.