Borç Ödemeden Aciz Belgesi

Değerli meslektaşlarım,

Şirketimizin 2005 yılından olan bir alacağı ile ilgili icra dairesinden 2010 yılında borç ödemeden aciz belgesi gelmiş, ancak 2010 yılında bu konu ile ilgili herhangi bir işlem yapılmamış.
Danıştay kararlarına göre borç ödemeden aciz belgesi ile alacağın değersiz alacak olarak işlem görmesi mümkün ancak ilgili yıl giderlerine yazılarak.
Şimdi 2011'de herhangi bir işlem yapabilirmiyiz? 689'a atamayacağız 2010 yılı gideri olduğu için.
Bu konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.
İyi çalışmalar,

Ynt: Borç Ödemeden Aciz Belgesi

Merhaba,
681 veya 689 hesap altında muhasebeleştirerek vergi hesaplamasında KKEG olarak dikkate alabilirsiniz.

Üstadım bu konuda benim de kafama takılan bir durum söz konusu. Şimdi diyelim ki firma alacağını tahsil edemediği için hukuki işlemlere başladı. İcra dosyası açıldı. Bu dosyaya istinaden karşılık ayrılarak ilgili yılda dönem karından düşüldü. Birkaç yıl sonra ise borç ödemeden aciz belgesi alındı. Böyle bir durumda ne yapılması gerekir?
saygılar;
bil_gin

bil_gin ' Alıntı:
Üstadım bu konuda benim de kafama takılan bir durum söz konusu. Şimdi diyelim ki firma alacağını tahsil edemediği için hukuki işlemlere başladı. İcra dosyası açıldı. Bu dosyaya istinaden karşılık ayrılarak ilgili yılda dönem karından düşüldü. Birkaç yıl sonra ise borç ödemeden aciz belgesi alındı. Böyle bir durumda ne yapılması gerekir?
saygılar;
bil_gin
Böyle bir durumda yapabileceğin ilk şey aciz belgesinde yazılı bedelle karşılık ayırıp gider yazdığın tutar kontrolu olmalı. Aciz belgesinde bu firmayla ilgili daha önce ayırdığın karşılıktan fazla bir bedel gösterilmişse aradaki fark için (aynı yıl içerisinde)
tekrar karşılık ayırıp gider yazılması tersi durumda aciz vesikasında gösterilen bedel daha düşükse bu tahsilat yaptığın anlamına geleceğinden geçmiş dönemde olsa 644 konusu kalmayan karşılıklar hesabını kullanmak suretiyle gelir yazılmalı.

Aciz vesikası kanunen 20 yıllık zaman aşımına tabidir tabi borçlunun ölümü halinde 1 yıl içerisinde mirasçılardan hak talep edilebilir.

Eğer düşündüğünüz aciz vesikası alındağında alacağın "Degersiz alacak" durumuna düşüp düşmediği ise ki bu sizin durumunuzda mümkün değil çünkü önceki dönemlerde icra esnasında karşılık ayırmışsınız; aciz vesikası bir anlamda 20 yıl da olsa zaman aşımını durdurduğundan ve alacağı garantiye aldığından bu kapsamda değerlendirilmez.