Böyle Bir Durumda Yıllık İzin Süresi Ne Olmalıdır ?

01.01.2001 tarihinde A Firmasında işe başlayan bir işçinin 15.05.2003 tarihinde tazminat alarak askere gitmesi ve askerlik dönüşünde Aynı işverene ait olan b firmasında 01.10.2004 tarihinde işe başlaması durumda 2008 senesinde yıllık izin süresi ne olmalıdır ? teşekkürler..

Ynt: Böyle Bir Durumda Yıllık İzin Süresi Ne Olmalıdır ?

Forumda arama yapınız. Benzer konular çok işlendi.

yapmasına yaptımda tazminat alıp çıkarak geri dönüşte yeniden işe başlamayla ilgili bişey bulamadım.. müdürümüz sen tazminat aldın çıktın daha 5 yılın olmadın diyor.. ikinci girişten hesaplanır diyor..

Doğru demiş. Yargıtay da öyle söylüyor.

Yargıtayın söylediği emekli olurkenki kıdem tazminatı hesaplanmasıyla ilgilimi yoksa yıllık izinlerlemi ilgili ?
kıdem tazminatın ikinci girişindenmi hesaplanır diyor
yoksa yıllık iznin ikinci girişindenmi hesaplanır diyor ?

Yargıtay diyor ki.

Eğer bir işyerinden kıdem tazminatını alarak ayrıldı isen. Tekrar döndüğün zaman hakların sıfırlanmış olur. Bu nedenle izin hakkında başa döner ve son giriş tarihi başlangıç alınır.

Peki teşekkür ederim.. yargıtayı kınıyorum :=)

;D

Bende şiddetle kınıyorum.

ak37 ' Alıntı:
Peki teşekkür ederim.. yargıtayı kınıyorum :=)

şakada olsa ( ki sonunda gülme işaretinden şaka olarak kabul ediyorum) neden kınıyorsunuzki?????

siz ben hepimiz Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşıyorsak, beğensekte beğenmesekte bu sınırlar içerisindeki kanunlara uymak zorundayız.

yasama yürütme ve yargı yoksa ne var???

yasama yürütme ve yargı yoksa ne var???

Herhalde kavram kargaşası içine düştünüz.
Ben asla yargının varlığına ve gereğine tüm kalbimle inanıyor ve kararları kesinlikle uygulanmalıdır diyorum. Ancak bu her yargı kararına katılırım anlamına gelmez tabi.

Birçok katılmadığım mantıksız buldğum yüksek yargı kararı var. Bundan sonra da olacak.
Burası demokratik bir ülke ise . Benim buna hakkım olmalıdır.

sayın nguroy;

Türk Dil Kurumu sayfasında
Kınamak , "Yapılan bir işin kötü olduğunu belirtir bir biçimde söz söylemek, ayıplamak" diye geçiyor.

hepimizin beğenmediği hoşlanmadığı şeyler elbetteki vardır, ama bunları ifade edebilecek başka kelimelerde mutlaka Türkçemizde mevcuttur.

ama elbetteki bir şeyi kınamak hepimizin en doğal hakkıdır, benim üzüldüğüm kınanan kurumdu.

affınıza sığınarak ben "kınamak" kelimesi yerine "bu karara katılmıyorum" ifadesini okuyabilmeyi çok daha faza isterdim.
saygılarımla.

Türk Dil Kurumu sayfasında
Kınamak , "Yapılan bir işin kötü olduğunu belirtir bir biçimde söz söylemek, ayıplamak" diye geçiyor.

Evet aynen "kınıyorum" Yapılan bu işi kötüdür. Aynı zamanda iş kanunun geçmişine ve ruhuna aykırıdır.

siz yargıtalıyımı kınıyorsunuz yoksa verdigi kararımı??? önce bunu net olarak açıklayınız

çünkü siz ve konuyu başlatan üyenin yazdıklarından yargıtayı kınadığınızı anlıyorum

benim itirazım bunu.
Kararı beyenmeyebilirsiniz. bu kararı kınıyorum diyibilirsiniz.

Demokratik haklardan bahsederken bu hakların temeli olan kurumları kınamak bu kadar

kolay degildir diye düşünüyorum.

murat_aksüt ' Alıntı:
siz yargıtalıyımı kınıyorsunuz yoksa verdigi kararımı??? önce bunu net olarak açıklayınız

çünkü siz ve konuyu başlatan üyenin yazdıklarından yargıtayı kınadığınızı anlıyorum

benim itirazım bunu.
Kararı beyenmeyebilirsiniz. bu kararı kınıyorum diyibilirsiniz.

Demokratik haklardan bahsederken bu hakların temeli olan kurumları kınamak bu kadar

kolay degildir diye düşünüyorum.

nguroy ' Alıntı:
..Ben asla yargının varlığına ve gereğine tüm kalbimle inanıyor ve kararları kesinlikle uygulanmalıdır diyorum..Ancak bu her yargı kararına katılırım anlamına gelmez tabi.

Birçok katılmadığım mantıksız buldğum yüksek yargı kararı var. .....

Bu kadar net cümlelerden nasıl böyle sonuç çıkardığınızı açıkçası anlayamadım Murat Bey.

Sn murat_aksüt

Sanırım siz yazdıklarımı gereken özenle okumadınız. Bir kaç açıklama yapmak gereğini duyuyorum.
1-Ben tam anlamıyla demokrasiye inanmış biriyim.
2-Demokrasinin çoğunluk hegomanyası olmadığı, gerçek katılımcı paylaşımcı demokrasi olması gerektiğine inanırım.
3-Demokrasinin olmazsa olmazı kuvvetler ayrılığı ilkesini tüm kalbimle temel ilke kabul ederim.
4-Gerçek kuvvetler ayrılığı malesef üç ayaklı değil ülkemizde yasama/yürütme ikilisi ile yargı arasında bir ölçüde de olsa var.
5-Yüksek yargı organlarına adaletin son kaleleri olarak bakarım ve büyük saygı duyarım. Bir nebze de olsa ADALET kavramına olan saygımı onlar sayesinde yaşatabiliyorum.
6-İzin konusunda daha önce de çok yazdım. Eğer forumda bir arama yapmış olsaydınız bu konuda neler yazdığımı net olarak görür, bana bu haksız eleştirileri yapmazdınız.
7-İş yasamız oldukça modern ve genel yasa yapımızın biraz ilerisindedir. Yargıtay çoğu zaman iş yasasının çalışanı koruyan ruhuna sadık davranmış ve çalışan lehine bir içtihat oluşturmuştur.
8-Bu izin konusunda da spesifik olarak eskiden (son kararının aksine) kararlar almış ve bütün çalışma sürelerinin toplanması gerektiğini belirtmiştir.
9-Kıdem tazminatı konusunda bunun aksine kararları da vardır. (daha önce kıdem alınarak son bulan iş sözleşmesi tekrar fesih edilirse eski kıdem de toplanır)
10-Lütfen kişileri yargılamadan önce dikkatle dinleyip anlamaya çalışmakta büyük yarar vardır.

Saygılarımla,