Büro Açmayı Düşünenler, İsteyenler ?

• Konbuyu başlatan tufanari
  • Başlangıç tarihi
Ynt: Büro Açmayı Düşünenler, İsteyenler ?

Biz o düşünceyi gerçekleştirdik.Büroyu açtık.Sabır gerekiyor.Asılsız vaatler çok oluyor.İşi zamana bırakmak ve kararlı olmak gerektiğni düşünüyorum.İlerde keşke açsaydım demek yerine denemekte fayda var.

arkşım ben 96 dan beri bağımlı çalışmaktayım bir şirkette. sm ünvanımla.

ben büro açmadım şartlarım güzeldi. bir de şu konu var örneğin ben şimdi ssk lı olarak çalışyom. günlerimin dolmasına 4 yıl kalmış. büro açınca bağ-kur yani 4/b li olcakasın. ve 25 yıl prim ödeyesinki emekli olabilesin..

her tarafından kıskaç. iyi düşün derim... başarılar

benim yanında staj yaptığım smmm büroyu açtığı sene bi şirketten de teklif almış orayada başlamış.ordan maaşını alıyodu bi yandan da büürosu da vardı böylece hem defter toplamış hem de maaşını almış oldu.şirketi bıraktı buradaki yüksek okulda sözleşmeli öğretim görevliliği de yaptı.yani gelmek istediğim nokta büro mutlaka açılmalı.açıldığı sene aynı zamanda başka iş fırsatları da araştırılmalı

YASAKLAR
Madde 45 - Serbest muhasebeci mali müşavirler bu unvanlarla, yeminli mali müşavirler ise bu unvan ve tasdik yetkisiyle; 2 nci maddede yazılı işlerin yürütülmesi amacıyla gerçek ve tüzelkişilere tabi ve onların işyerlerine bağlı olarak hizmet akdi ile çalışamazlar, ticari faaliyette bulunamazlar, meslekle ve meslek onuru ile bağdaşmayan işlerle uğraşamazlar.
_________________________________________________CEZA HÜKMÜ
Madde 49- (Değişik madde: 23/01/2008-5728 S.K./465.mad)
3 üncü maddenin birinci fıkrasına aykırı davrananlar hakkında altı aydan bir yıla kadar hapis ve adlî para cezasına hükmolunur.
12/4, 13, 15/4, 41/2, 43/1, 43/2 ve 45 inci maddenin birinci ve beşinci fıkrası hükümlerine aykırı davranışta bulunanlar hakkında, fiil daha ağır bir cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde, yüz güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.
12 nci maddenin dördüncü fıkrasındaki hükme aykırı davranışta bulunan kişi hakkında, fiil daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde, altı aydan bir yıla kadar hapis ve adlî para cezasına hükmolunur.

Ogün Güneş ' Alıntı:
YASAKLAR
Madde 45 - Serbest muhasebeci mali müşavirler bu unvanlarla, yeminli mali müşavirler ise bu unvan ve tasdik yetkisiyle; 2 nci maddede yazılı işlerin yürütülmesi amacıyla gerçek ve tüzelkişilere tabi ve onların işyerlerine bağlı olarak hizmet akdi ile çalışamazlar, ticari faaliyette bulunamazlar, meslekle ve meslek onuru ile bağdaşmayan işlerle uğraşamazlar.
_________________________________________________CEZA HÜKMÜ
Madde 49- (Değişik madde: 23/01/2008-5728 S.K./465.mad)
3 üncü maddenin birinci fıkrasına aykırı davrananlar hakkında altı aydan bir yıla kadar hapis ve adlî para cezasına hükmolunur.
12/4, 13, 15/4, 41/2, 43/1, 43/2 ve 45 inci maddenin birinci ve beşinci fıkrası hükümlerine aykırı davranışta bulunanlar hakkında, fiil daha ağır bir cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde, yüz güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.
12 nci maddenin dördüncü fıkrasındaki hükme aykırı davranışta bulunan kişi hakkında, fiil daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde, altı aydan bir yıla kadar hapis ve adlî para cezasına hükmolunur.

Şimdi şirket bünyesinde çalışan belgeli adamlar hapis yada adli paza cezasımı alacak :-\ :-\ :-\

haluk icyer ' Alıntı:
T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Gelirler Genel Müdürlüğü

Tarih : 20.06.2001
Sayı :B.07.0.GEL.0.32/32232446/33731

Özü : Bir şirkette bağımlı statüde çalışan SM, SMMM'lerin başka gerçek ya da tüzel kişilere ait beyannameleri imzalayıp imzalamayacakları.

Adı geçen dilekçede bir özel şirketler grubunda muhasebeci olarak çalıştığını ve çalıştığı şirketin birden fazla şirketinin mevcut olduğunu belirterek, serbest muhasebeci unvanı ile sadece bordrolu çalıştığı şirketin mi yoksa, diğer şirketlerin de beyannamelerim imzalayıp imzalamayacağını sormaktadır.

VUK'a 4008 sayılı Kanunun 6?ıcı maddesiyle eklenen mükerrer 227'nci madde ile Maliye Bakanlığı, vergi beyannamelerinin 3568 sayılı Kanuna göre yetki almış serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirler tarafından da imzalanması mecburiyetim getirmeye, bu mecburiyeti beyanname çeşitleri mükellef grupları ve faaliyet konuları itibariyle ayrı ayrı uygulatmaya ve buna ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkili kılınmış ve bu yetkiye dayanılarak ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirlerce imzalanması Hakkında Genel Tebliğde gerekli açıklamalar yapılmıştır.

Söz konusu Genel Tebliğin IVüncü bölümünde, mükelleflerin beyannamelerini, kendilerine 3568 sayılı Kanunun 2/A-a maddesinde belirtilen hizmetleri bir bütün olarak fiilen veren meslek mensupları tarafından imzalanabileceği belirtilmiştir.

3568 sayılı Kanunun 45'inci maddesinde, serbest muhasebecilerin, serbest muhasebeci mali müşavirlerin bu unvanlarla, yeminli mali müşavirlerin ise bu unvan ve tasdik yetkisiyle; 2'nci maddede yazılı işlerin yürütülmesi amacıyla gerçek ve tüzel kişilere tabi ve onların işyerlerine bağlı olarak hizmet akti ile çalışmayacakları hükme bağlanmıştır.

Öte yandan, 16.02.1998 tarih ve 5090 sayılı genel yazımızın 5'inci maddesinde, 3568 sayılı Kanuna göre serbest muhasebecilik veya serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatı alan ancak bağımlı olarak çalışanların, mükelleflerin beyannamelerini imzalayabilecekleri belirtilmiştir.

BU HÜKÜMLERE GÖRE, BAĞIMLI STATÜDE ÇALIŞAN SERBEST MUHASEBECİ VEYA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLERİN ANCAK BİR GERÇEK YA DA TÜZEL KİŞİYE AİT BEYANNAMELERİ İMZALAMALARI MÜMKÜN BULUNMAKTADIR. BU NEDENLE SADECE BORDOLU OLARAK ÇALIŞAN ŞİRKETİN BEYANNAMELERİ İMZALANABİLECEKTİR. AYNI GRUBA AİT DİĞER ŞİRKETLERİN BEYANNAMELERİNİN İMZALANMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Zannımca yukardaki örnekte bulunan mali müşavir şirkette çalışıyor ama bağımsız gibi gelir vergisi mükellefi ve bağkurunu yatırıyor vede bürosu var elemanları işletiyor.

sevgili arkadaşlar büro arıyorum şugünlerde.hemen açıcam allah kısmet ederse ama çok kafam karışık uykularım kaçıyor.açılış için gerekli işlemler çok nasıl halledilecek bakalım bu kadar iş?yeni açan arkadaş varsa lütfen bişeyler yazsın bana.morale ve tecrübeye çok ihtiyacım var.

merhaba arkadaslar
büro acan arkadaslara bıkac sorum olucak
kira dısında bi büro nekadara mal oluyor
büroyu ekım kasım gıbı acmanın daha avantajlı oldugunu söyleyenler var.defterlerın kapanma tarıhı 31.12 oldugundan dolayı musterı bulmakta zorlanıcagımız söylenıyor

büro elektrik,su,kira,büro mobilyaları,bilgisayar,bilgisayar programı....vs.birçok maliyeti bir arada gerektiriyor.15-20 bin tl gibi bir para mevcudunuz var ise kuruluş işlemlerinizi daha rahat yapabilirsiniz.yok bu kadar param diyorsanız.bazı büro gereçlerini yavaş yavaş taksitle alıp hazırlık yapabilirsiniz.belki ekim kasım aralık aylarında sirkülasyon daha fazla olur ama birde insanların sizi tanıması gibi süreç var.açık bir büro her zaman yeni gelecek işlere gebedir.uzun süre açık olan bir büro ayakta kalabildiğiniz sürece yeni işlere açık olacaktır.bu iş süreç işi ve 2-3 yıl zarfında toparlanabiliyorsunuz.

Açılış işlemleri gözünü korkutmasın en kolay iş onlar 1-2 günde hallolur. Asıl açtıktan sonra -eğer müşterin yoksa -uykusuz geceler o zaman başlıyor

ÜZER ' Alıntı:
büro elektrik,su,kira,büro mobilyaları,bilgisayar,bilgisayar programı....vs.birçok maliyeti bir arada gerektiriyor.15-20 bin tl gibi bir para mevcudunuz var ise kuruluş işlemlerinizi daha rahat yapabilirsiniz.yok bu kadar param diyorsanız.bazı büro gereçlerini yavaş yavaş taksitle alıp hazırlık yapabilirsiniz.belki ekim kasım aralık aylarında sirkülasyon daha fazla olur ama birde insanların sizi tanıması gibi süreç var.açık bir büro her zaman yeni gelecek işlere gebedir.uzun süre açık olan bir büro ayakta kalabildiğiniz sürece yeni işlere açık olacaktır.bu iş süreç işi ve 2-3 yıl zarfında toparlanabiliyorsunuz.

Her seyi güzel sölemişin de 15-20 bin çok değilmi ya sen biraz uçmuşun

yok uçmadım.eşim açtı.genel maliyetle toplamına baktığınız zaman bunu buluyor.15-20 olmasın 10-15 diyelim.biraz cepte hazır para olması gerekiyor bence.gelir yok gider çok hesabından bakarsanız.bir de her büro hazır ve nazır olmuyor.tutacağınız yer bakım isteyen bir yer de olabilir.biz gezerken bunlarla çok karşılaştık ve adamlar kiradan düşme gibi bir lütufta bulunmadılar.sözleşmişler gibi.

Bu rakamı duyunca şaşırdım acıkcası eşyalar taş çatlasa 2 bin tl tutsa program da luca alırsın bu işi ucuza kapatırsın :)

işin içine girince öyle olmuyor.belgeyi aldığın zamanki maliyetleri hesapla.belgeyi aldın büroyu açtın.odaya adım attınmı büro tescille beraber şuan 4.500 tl veriyorsun.büro kiraları ucuz değil.biraz zaman ve taksitlendirme yöntemini kullanırsan giden paralar fazla göze batmayabilir.ama malesef genelde ortaya çıkan tablo bu.

ÜZER ' Alıntı:
işin içine girince öyle olmuyor.belgeyi aldığın zamanki maliyetleri hesapla.belgeyi aldın büroyu açtın.odaya adım attınmı büro tescille beraber şuan 4.500 tl veriyorsun.büro kiraları ucuz değil.biraz zaman ve taksitlendirme yöntemini kullanırsan giden paralar fazla göze batmayabilir.ama malesef genelde ortaya çıkan tablo bu.
hangi oda olduğunu öğrenebilirmiyim
ben istanbul odasına ruhsat büro açılış için yaklaşık 2250 tl ödedim,büro mobilyaları 1000 tlyi bulmadı,evde kullandığım pcyi getirdim,luca kullanıyorum ilk yıl ödeme yok,400 tl kira veriyorum avcılar merkezdeşu an yaklaşık 1000 tl aylık masrafım var(kira,bağkur,yemek,elk,telf,adsl,yol) ve kazancım bunu karşılamaya ancak yetiyor,büroyuda ocak ayında açtım

ben mersin odasına kayıtlıyım.sadece odaya üye kayıt için 2.865 verdim.büro açmak istesem +1.500 tl alacaklar.aylık bin tl masrafı karşılayabiliyorsanız güzel.ocaktan beri en azından boş kalmamışsınız.ama 1-2 yıl bu masraflarla hiçbir girdisi olmadan çalışan arkadaşlarımızda oldu.o zaman kenarda biraz birikimle bu işe girişmek bana daha mantıklı geliyor.

rekor kocaeli smmmo 'da 4500 tl ye çıktı ryhsat bedeli.Yani ruhsat almayın gidin pazarda limon satın diyolar...