Büro Açmayı Düşünenler, İsteyenler ?

• Konbuyu başlatan tufanari
  • Başlangıç tarihi
SMMM Bürosu açmak mı yoksa bir şirkete bağlı çalışmak mı daha cazip ?

Arkadaşlar olumlu ya da olumsuz yönleriyle bu konuyu irdelersek hem bana hem de benim gibi muallakta olan kişileri aydınlatmış olursunuz şimdiden teşekkürler..

Ynt: SMMM Bürosu açmak mı yoksa bir şirkete bağlı çalışmak mı daha cazip ?

Bu konuda çok sayıda başlık var arama yapabilirsiniz.

Ynt: SMMM Bürosu açmak mı yoksa bir şirkete bağlı çalışmak mı daha cazip ?

asuri33 ' Alıntı:
Arkadaşlar olumlu ya da olumsuz yönleriyle bu konuyu irdelersek hem bana hem de benim gibi muallakta olan kişileri aydınlatmış olursunuz şimdiden teşekkürler..

Adam gibi Kurumsal ve temiz bir şirkette çalışabilirseniz büro açmak çok da avantajlı değildir. Benim belgesiz olarak 5000 TL civarı maaş alan tanıdığım var krizmiş piyasa bozukmuş adamın umuruna değil maaşı tıkır tıkır yatıyor, adamın ssk sıda o miktardan tıkır tıkır yatıyor artık adamın emekliliğinde ne kadar tazminat ve nasıl bir emekli maaşı alacağını düşünün tabi bu arkadaş çok ünlü bir içecek firmasında çalışıyor firma tamamen kurumsal piyasadaki asgari ücret ssk göster git 2000-3000 maaş ver gibi patron firmalarından değil.
İşin tersi SMMM belgeli arkadaşımda var adam 2250 TL alıyor YMM yanında çalışıyor ve resmi yatan maaşını hiç sormayın ayıp olur sadece emekli olduğunda 500 TL emekli maaşı alırsa iyidir diyeyim siz anlayın.
Birde benim şirketin müşaviri var adam zamanında açmış bürosunu ufacık büroda 200 mükellef çeviriyor tabi bu 200 ün 80-100 adedi müşavirin akrabaları adamın sülalesinde birtek okuyan bu çıkmış alayı iş sahibi artık nasıl bir sülale ise arada adamıda ihya etmişler belgesi olupda büro açanlar açız diye ağlıyorken adam dev gibi arazi üstüne villa dikti,evi barkı züğürdün çenesini yoracak cinsten.
Kısacası varsa çevren aç büronu yoksa çevren bulabiliyorsan kurumsal sağlam bir firma bul yoksa sömürülmeye devamm

Ynt: Büro Açmayı Düşünenler, İsteyenler ?

çok pardon ama kurumsal bir firma bulmak içinde genellikle çevre gerekiyor.

Kendi kabuğunuza kapanıp dış dünya ile iyi ilişkiler kurmazsanız, değil smmm dünya dahisi olsanız bir işe yaramaz. Çünkü kimse sizi duymaz bilmez.

Günümüzde artık üretmek değil pazarlamak önemlidir. Bunun temel taşı da çok iyi bir PR (public relations) dır.

yer, zaman, baht. bilmek çok şey ancak tek başına yeterli bir kiriter değil.

Arkadaşlar, büromu açalı 2,5 ay oldu ve hiç müşterim yoktu. Ve yılsonuna kadar beklemiyordum da. Ama şu an itibariyle 3 müşterim var. 2 işletme 1 bilanço. En azından büro kiramı karşılıyor. Bu belki çok müşterisi olan arkadaşlar için çok şey ifade etmeyebilir ama ben çok mutlu oldum. Burada hep mesleğin sıkıntılarını paylaşıyoruz iyi şeyleri yazmak aklımıza gelmiyor. O yüzden de bugün bir değişiklik yapıp mutluluğumu sizlerle paylaşmak istedim.

1 bilanço ve 2 işletmede bende var.. eylül duru arkadışımızın dediği gibi ben de çok mutluyum..

Siz de büronuzu yeni açtınız sanırım. Açalı ne kadar oldu?

cerselog2006 ' Alıntı:
1 bilanço ve 2 işletmede bende var.. eylül duru arkadışımızın dediği gibi ben de çok mutluyum..

Hayırlısı olsun. İnşallah zaman içerisinde daha fazla müşterilerimiz olur.

herkes anasının karnından 200 defter ile çıkmıyor ya

eylül hn. hatırlıyorum haftalar önce hiç mükellefim olmadan büromu açtım demiştiniz. yeni belge almış genç bir meslektaşımız olarak sizin adınıza çok sevindim. İnşallah devamı gelir. ama ben aynı cesareti gösteremiyorum.

Sayın Fercey, çok teşekkür ederim. İnşallah siz de büronuzu açarsınız. Ama kendinizi müşteri ve tecrübe konusunda yeterli görmüyorsanız büro açma düşüncenizi biraz erteleyin derim. (Hele ki bir işiniz varsa). Benim tercihim bu yöndeydi ama bazı özel nedenlerden dolayı hemen büro açmak zorunda kaldım.

Vallahi suana kadar 2 muhasebe ofisinin yanında calıstım 2'sinde de 200 taneyi gecik müşteri vardı adamlar atmaca gibi her ay 5-6 tane defter getırıyordu 3 aylık muhasebe aidatını vermeyenleri gönderiyor du suan belgem olsa cok eminim ki kiramı,masrafımı ihtiyacımı cıkaracagına inanıyorum
He burda EYLÜLDURU arkadasımızın yaptığı büyük bir cesaret bir bayan olarak cok büyük riskler göze almıs ve bürosunu acmıs akmasa damlıyor hesabından yola cıkarak istediği yerlere gelmeye calışıyor inşalla da basarılır

merhaba arkadaşlar,
ben sm belgemi yeni aldım ve büro açmak istiyorum.
burda şöyle bir sorunum var. şu anda ben bir şirkette ssk lı olarak çalışmaktayım.
bu durumda büromu kendi adıma açtığımda bağ-kur lu olmam gerekirmi.yoksa ssk lı olarak çalışmaya devam etmemde bi sorun çıkarmı. Herkes farklı bişey söylüyor.
yardımlarınızı bekliyorum

Kendi büronuzu açtığınızda 4/b ye tabi olursunuz. Çünkü 4/a dan çıkacaksınız.

arkadaşlar büromu açalı tam bir yıl oldu 5 işletme 13 basit usul mükellef olmuş. ben bir ilçedeyim. arkadaşlar yeni mükellef bulma konusunda neler yapabiliriz.fikirlerimizi belirtelim. acaba diyalogumuz olmayan insanlarla nasıl irtibata geçebiliriz.nasıl kendimiz onlara tanıtma yoları neler olabilirim.

fikirlerimizi paylaşalım.

Ogün Güneş ' Alıntı:
Kendi büronuzu açtığınızda 4/b ye tabi olursunuz. Çünkü 4/a dan çıkacaksınız.
yani ssk lı olarak o şirkette çalışmaya devam edemiyorum değilmi ?