Bütçe Nasıl Hazırlanır ?

Ant Z

Tanınmış Üye
Merhaba

Site yönetimi için bütçe hazırlanması gerekli. Kat Malikleri toplantısı her sene Mart Ayında yapılıyor. Aidat tutarları da Mart Ayından Mart ayına değişiyor.

Ben şimdi önümüzdeki senenin bütçesini yapacağım.

Bütçeyi yaparken 2009 sonu mali tablolara göre hazırlarsam ilk 2 ayı nasıl yapacağım ?

2009 mali tablolarını ek olarak bu iki ayı üzerine toplayıp ona göre ortak aidat tutarlarını mı hesaplayacağım.?

Anlatmak istediğim Toplantı 01 ocak tan 1 Ocağa olmadığı için Mali tablolar ile uymuyor

Site Yönetimlerinin bütçesi Nasıl yapılır ?

Teşekkür ederim

Saygılarımla

Ynt: Bütçe Nasıl Hazırlanır ?

Site yönetiminin maliye ile işi yok. Sizin hesap döneminiz örneğin 01/03-28/02 arası olabilir. Bütçenizi de bu aralığı dikkate alarak yapabilirsiniz.

Bütçeyi hazırlarken ocak-şubat aylarının fiili harcamalarına göre, mart-aralık dönemini de tahmini olarak hesaplarsınız. Daha sonra toplam masrafı 12 ye bölüp aylık tutarı bulursunuz. Ocak/şubat aylarında aidat toplanmış ise bu ayların aidatlarını o kadar, kalanı da diğer ay aidatlarına dağıtırsınız. Biraz karışık oldu gibi. Örnek verirsek Toplam yıllık bütçeniz 1500 TL çıktı. Aylık 125 TL. olur. Siz ocak şubat aylarında 100 er tl toplamışsanız, 1500-200 = 1300 TL/10 ay = 130 TL/ay
ocak-şubat : 100 * 2 ay = 200 TL
mart-aralık: 130 * 10 ay = 1300 TL Toplam: 1500 TL olur.

Afedersiniz bu kooperatif ( Konut kooperatifi) ve Kurumlar Vergisi Açık

Bütçe rakamlarının gerçekleşme % sini bulmam için benim genel kurul tarihleri arası ayrı tablolar hazırlamam gerekli sanırım

Çünkü 2009 Mart -2010 Mart arası giderlerin 9 Ayını 2009 dan 3 Ayınıda 2010 dan alıp giderler diye bir tablo oluşturmalı.

Aynı zamanda Gelirler içinde bu tabloyu hazırlamam gerekli

Fakat borçları ve banka mevduatını nasıl yapmam lazım ?

Gelirler-Giderler+Bankadaki ve kasadaki para+ Alacaklar-borçlar
---------------------------------------------------------------------------------
12* Ortak sayısı

mıdır ?

Aidatlarda artış oranını belirleneceği için tam emin olamıyorum hesaplamadan

Teşekkür ederim