Çalınan aracımı gider yazabilirmiyim.?

Merhaba Herkese,

Şahıs firması işletmekteyim. 2 sorum olacak beni aydınlata bilirseniz çok memnun olurum.
  • Adıma kayıtlı ve akaryakıt kullanımını gider olarak kullandığım aracım 10 Ekim 2010'da çalındı. Karakoldan çalındığına dair resmi evrağım bulunmakta. Bu aracı gider olarak gösterilebilir mi? / yada ne yapılabilir çünki bu aracın 6000TL bedeli bulunmakta. Tahminimce bunun için bir uygulama vardır diye düşünmekteyim.
  • Şahıs firmasında neler gider olarak kullanılabilir bunlar için bilgi alabileceğim yer / döküman var mı?

Teşekkürler.

Ynt: Çalınan aracımı gider yazabilirmiyim.?

Sermayede vuku bulan azalışlar gider olarak kabul edilemez.Çalınan araç bu mahiyette olduğundan kanunen kabul edilmeyen gider olarak değerlendirilir.

vergiman ' Alıntı:
Sermayede vuku bulan azalışlar gider olarak kabul edilemez.Çalınan araç bu mahiyette olduğundan kanunen kabul edilmeyen gider olarak değerlendirilir.

+1 diyorum ve katılıyorum size.

calınan arac sanırım kaskolu degıldı.
gıder yazma konusuna gelınce bence yazılabılır. ısyerımızdekı stok calınıyor yada yangın sel felaketı yuzunden kayboluyor yok oluyor. bu tutanakla belırlendıgınde stok kaybı nasıl gıder yazılabılıyorsa bence arac da gıder yazılabılır eger tutanak varsa...

vergiman ' Alıntı:
+1
Ek olarak bu tür kayıpların gider olarak işlenebilmesi için ticari organizyon dahilinde meydana gelmiş olması ve bu konu ile ilgili özel hükümler olması gerekir.Örneğin şüpheli alacak böyle bir durumdur.
Vergiman arkadaşımızın belirttiği husus yoruma açık değil kanımca kesindir.