Çalışanın Otel Masrafları Bordroya Girmeli mi ?

kadirdiloglu

Katkı Sunan Üye
Merhaba, bir çalışanımızi sürekli otelde konaklatiyoruz. Konaklama faturası da şirket adına kesiliyor. Bu fatura bedelini bu çalışanın bordrosuna eklemeli miyiz? Eklersek prime ve vergiye tabi olur mu?

Bu durum yani konaklama noktası,
İş sözleşmesinden,sözleşmenin ek i niteliğindeki işyeri yönetmeliğinden,yahut yazılı olmayan çalışma koşullarından,kısaca işci-işveren ilişkisinden doğmayıp,örneğin işcinin kalacak yeri yok,kendi isteği ile otel müşterisi gibi otel de kalıp,bunun karşılığı müşteri gibi ücret ödemiş/ödüyor ise(ki ben böyle anladım)bu durum işci-işveren ilişkisi dışında kalan bir durumdur.Olay bu şekilde ise sorunuzun cevabı “hayır” düşüncesindeyim.

Bir yandan da bu çalışan yabancı olduğu için bir de TR 'de de tek başına olduğu için aslında bu durum ona sağlanmış bir menfaat olarak değerlendirilmez mi?

Bir yandan da bu çalışan yabancı olduğu için bir de TR 'de de tek başına olduğu için aslında bu durum ona sağlanmış bir menfaat olarak değerlendirilmez mi?
Siz otel ücretini çalışana ödüyor, çalışan da otel ödemesini yapıyor olsaydı, kesinlikle bordroda da göstermeniz gerekirdi.
Şu haliyele bir şirket misafirinin konaklama giderlerini şirket ödüyor şeklindedir durum.

Otel işyerinde çalışan bu kimseninin,yabancı olması,Türkiye de tek başına yaaşıyor olması gerekçe olamaz,ayrıca kalacak bir yerinin bulunmaması nedeniyle,ücreti mukabilinde otel olan işyerinde yatıyor olmasına bağlı olarak,bu kişininin işciniz olmasına ilinti kurarak,bu noktadan hareketle bu durumu işci-işveren işveren ilişkisi çerçevesinde değwrlendirip otel de kalmasını çalışma koşulu içinde görmek uygun değildir.

Bordroya dahil çalışanın otel ücreti şirket tarafından ödeniyorsa, bu çalışana sağlanan bir menfaattir ve ücrete ilave edilmesi gerekir. Aynı şekilde otel değil, ev kiralanıp lojman olarak tahsis edilse bu da çalışana sağlanan bir menfaattir vergilendirilmesi gerekir.

Bordroya dahil çalışanın otel ücreti şirket tarafından ödeniyorsa, bu çalışana sağlanan bir menfaattir ve ücrete ilave edilmesi gerekir. Aynı şekilde otel değil, ev kiralanıp lojman olarak tahsis edilse bu da çalışana sağlanan bir menfaattir vergilendirilmesi gerekir.

bende sizin gibi düşünüyorum. Sadece, lojman kısmında bir ayrıntı belirteyim. Bu lojmanda sabit olarak sürekli kalan bir değilse bordroya girilmesine gerek olmadığını düşünüyorum. Burası iş yerinin misafirhanesi gibiyse ve tüm çalışanlarının belirli aralıklıklarla kalabileceği bir yerse o zaman bordroya işleme gerek bulunmamaktadır.